Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkolenia dla pracodawców

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy zatrudniający lub zamierzający zatrudnić osoby niepełnosprawne mogą korzystać już z pomocy finansowej przeznaczonej na szkolenia pracodawców.

Szkolenia dla pracodawców

4 listopada br. w Dzienniku Ustaw Nr 238, pod poz. 2398 ukazało się rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z 28 października 2004 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na szkolenia dla pracodawców zatrudniających lub zamierzających zatrudnić osoby niepełnosprawne, ich pracowników współpracujących z osobami niepełnosprawnymi oraz organizatorów pracy w przedsiębiorstwach.
Nowe rozporządzenie weszło w życie w dniu jego opublikowania.

Pomoc finansowa na szkolenia przekazywana będzie pracodawcom za pośrednictwem:
· instytucji rynku pacy, takich jak:
- publiczne służby zatrudnienia
- Ochotnicze Hufce Pracy
- agencje zatrudnienia
- instytucje szkoleniowe
- instytucje dialogu społecznego
- instytucje partnerstwa lokalnego
· jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych
· organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych
· pracodawców (w przypadku pracowników współpracujących z osobami niepełnosprawnymi oraz organizatorów pracy w przedsiębiorstwach)
· jednostek naukowych
· szkół, ich organów założycielskich oraz szkół wyższych
· Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Wypłatę środków na sfinansowanie szkolenia poprzedza dość skomplikowana procedura. W pierwszej kolejności instytucja pośrednicząca występuje z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na ww. cel.
Składanie wniosków odbywa się w trybie konkursu. Odmienną procedurę przewidziano jedynie dla wniosków składanych przez Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W tym przypadku o przyznaniu wsparcia decyduje pozytywna opinia i rekomendacja właściwego komitetu sterującego.

Zgodnie z zasadami przewidzianymi dla trybu konkursowego - wnioski składane są do instytucji wdrażającej, która ocenia je pod względem formalnym i merytorycznym. W terminie 14 dni od dnia upływu terminu składania wniosków (w przypadku, gdy był wyznaczony taki termin) oraz w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosków (gdy nie wyznaczano terminu ich składania) - znane są już wyniki oceny formalnej.
Wnioski, które nie zawierają braków formalnych podlegają następnie ocenie merytorycznej.

W terminie 60 dni od dnia upływu terminu składania wniosków oraz w terminie 7 dni od dnia dokonania oceny merytorycznej instytucja wdrażająca informuje o zatwierdzeniu bądź odrzuceniu złożonych wniosków.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku oraz podpisaniu umowy następuje wypłata środków na konto określonego podmiotu pośredniczącego.
Jedynie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych cały projekt finansuje ze środków własnych i dopiero później występuje o refundację do Europejskiego Funduszu Społecznego.

W kolejnym etapie podmiot pośredniczący zawiera umowę z zainteresowanymi pracodawcami. W umowie określa się wysokość oraz warunki udzielenia pomocy.

W tym miejscu należy podkreślić, iż pomoc finansową mogą otrzymać jedynie ci pracodawcy, u których łączna pomoc de minimis (wraz z kwotą na szkolenia) w okresie trzech ostatnich lat nie przekracza równowartości w złotych brutto 100 000 euro.

Ponadto na tego typu pomoc nie mogą liczyć przedsiębiorcy:
· z sektora transportu oraz prowadzący działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (Dz.Urz. WE C 235 z 24.12.2002 r.)
· prowadzący działalność związaną z eksportem, jeżeli pomoc jest bezpośrednio związana z ilością eksportowanych produktów, utworzeniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z prowadzeniem działalności eksportowej
· jeżeli pomoc uwarunkowana jest pierwszeństwem użycia towarów produkcji krajowej.

Pracodawcy występujący o dofinansowanie szkoleń obowiązani są przedłożyć:
· zaświadczenie o pomocy de minimis otrzymanej w ciągu 3 ostatnich lat poprzedzających dzień złożenia wniosku. Jeżeli do daty otrzymania pomocy na szkolenia otrzymają oni inną pomoc de minimis, dodatkowo przedłożyć trzeba zaświadczenie określające wysokość tej pomocy
· dane o pomocy de minimis otrzymanej przed dniem 31 maja 2004 roku.

Warto pamiętać, iż dokumenty związane z udzieloną pomocą należy przechowywać przez okres co najmniej 10 lat, licząc od dnia jej przyznania.

Środki pomocowe mogą być przeznaczone na pokrycie kosztów szkolenia pracowników współpracujących z osobami niepełnosprawnymi, organizatorów pracy w przedsiębiorstwach oraz samych pracodawców.

Omawiane rozporządzenie weszło w życie z dniem jego ogłoszenia tj. 4 listopada br. i obowiązywać będzie do dnia 31 grudnia 2006 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)