Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościKadryUmowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności
2009-03-01 16:37

Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności

Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności
[fot: Lisafx/Dreamstime.com]

Osoby prowadzące działalność i wykonujące pracę nakładczą być może będą musieli składki ZUS płacić od działalności. Jeżeli podstawa wymiaru składek jest niższa od podstawy naliczania składek dla przedsiębiorców od 1 marca należy opłacać składki od działalności gospodarczej.

W związku z wejściem w życie art. 9 ust. 2b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od 1 marca 2009 r. zmianie uległy zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy nakładczej i prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoba wykonująca pracę nakładczą i prowadząca równocześnie działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeśli z tytułu wykonywania pracy nakładczej podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Osoba ta może być dobrowolnie objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z tytułu wykonywania pracy nakładczej.

W sytuacji zmiany tytułu ubezpieczenia osoba ubezpieczona zobowiązana jest powiadomić swojego płatnika składek o zmianie dotyczącej podlegania ubezpieczeniom i o ewentualnej chęci podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wówczas płatnik składa druk ZUS ZWUA i jednocześnie druk ZUS ZUA w celu zgłoszenia chałupnika do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego lub druk ZUS ZZA w celu zgłoszenia chałupnika wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jednocześnie osoba prowadząca działalność gospodarczą, która od 1 marca będzie obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia tej działalności, jako płatnik składek na swoje ubezpieczenia ma obowiązek wyrejestrowania się z ubezpieczenia zdrowotnego i/lub dobrowolnych ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto zwrócić uwagę, że możliwa jest sytuacja, w której za osobę prowadzącą działalność gospodarczą opłacane są nadal składki z pracy nakładczej, w sytuacji, gdy przychód z tej umowy jest co najmniej równy (lub wyższy) podstawie składek ubezpieczeniowych z tytułu prowadzenia działalności. Wówczas taka osoba nie musi być wyrejestrowana z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania pracy nakładczej. Nadal będą za nią opłacane składki z tego tytułu. Musi też jednak opłacać składkę zdrowotną z działalności gospodarczej.

Źródło: ZUS

(MON)

tagi

zus, przedsiębiorcy, składki zus, nowe firmy, zapłata zus
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2011-02-13 16:55:56 217.113.225.* | Kolejna rozczarowana
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [0]
Fakt... jeden bełkot i w dodatku mylenie umowy o pracę z umową o pracę nakładczą. Wygląda na to, że sam autor nie ma większego pojęcia o tym, co pisze. A kasę wziął... i tylko jedno pytanie się rodzi... czy od wszystkich form zatrudnienia zapłacił wszelkie składki i podatki. Po tej stronie spodziewałam się bardziej rzetelnych tekstów. Pozdrawiam wszystkich, którym udało się przebrnąć przez ten... przypadkowy zbitek słów bez ładu i składu oraz z cała pewnością bez jakiejkolwiek treści.
2009-03-16 15:49:18 83.4.23.* | Bernard+
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [0]
Autor nie wie o czym pisze lub celowo miesza bo w tytule jest umowa o pracę a w tekście umowa o pracę nakładczą a to dwie różne umowy i inne są zasady opłacania składek przy zbiegu z prowadzoną działalnością gospodarczą. powód zmiany przepisów jest jeden W ZUSbrakuje pieniedzy na emerytury dla 45letnich emerytów więc siega sie do kieszeni osób prowadzących działanośc gospodarcza na włąsny rachunek bo te ososby niesa zorganizowane nie robią okupacji budynków ani demonstracji z urzyciem trzonków od kilofów i petard po 40zł sztuka więc władza nie boi się Tych Przedsiębiorczych Obywateli okradać gdy roztrwoni pieniądze na przywileje dla tych zdemoralizowanych ciągłym dotowaniem, których się boi.
2009-03-14 00:16:19 89.76.39.* | Andrzej678
co za bełkot [1]
ze przepis jest bez sensowy, to jeszcze mozna zrozumiec, ale chyba artykul mial na celu nieco wyjasnic... JEDEN BEŁKOT
2009-03-15 12:56:52 212.180.168.* | greg3453
Co za kretyński artykuł. W tytule jest mowa o umowie o pracę a w treści już tylko o umowie o pracę nakładczą. A umowa o pracę - oczywiście że zwania.
2009-03-13 16:58:56 89.78.97.* | :-p
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [0]
czy tem, kto układał te przepisy jest zdrowy na umyśle? to jest kompletna paranoja. miało być prościej... cha cha cha hahahahahaha hahahaha
2009-03-13 11:45:00 83.17.187.* | das
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [0]
"Jednocześnie osoba prowadząca działalność gospodarczą, która od 1 marca będzie obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia tej działalności, jako płatnik składek na swoje ubezpieczenia ma obowiązek wyrejestrowania się z ubezpieczenia zdrowotnego i/lub dobrowolnych ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej."
Co to za bełkot? Czy przypadkiem komuś coś się nie pomyliło?
2009-03-13 10:39:31 77.112.241.* | zaorac Polskę i tyle
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [0]
o czy Wy mówicie znowu Państwo wyciąga grabie po nasze pieniądze, nawet płacenie tylko składki zdrowotnej jest zwykłym złodziejstwem bo płacę raz pracując i drugi raz mając działalnośc gospodarczą, w moim przypadku jest to ponad 600 zł co miesiąc, gdybym tą kasę wpłacał co miesiąc do zakładu opieki zdrowotnej to byłbym vipem dla takiego zakładu, a tak nasza opieka za te pieniądze to jakieś nieporozumienie
-1 spadek
2009-03-12 23:33:50 79.190.30.* | hojrak__
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [2]
Wkońcu ktoś zrobił z tym porządek. Szkoda tylko, że te dodatkowe środki od "kombinatorów" nie wpłyną na ogólne zmniejszenie składek.....
2009-03-13 10:03:48 79.185.138.* | mario201
Jakie dodatkowe środki, kolego "etatowcu", na każdy przepis istnieją trzy metody jego obejścia
2009-03-18 12:31:33 93.105.219.* | lucky1
masz racje, ten kto sieci na stołku i ma postawe roszczeniową ograniczając się do tego co musi zamiast co mógłby zrobić np tworząc nowe miejsca pracy nie ma zielonego pojęcia o prowadzeniu działalności, zarządzaniu i kosztach jakie się ponosi.