Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryUmowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności
2009-03-01 16:37

Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności

Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności
[fot: Lisafx/Dreamstime.com]

Autor: (MON)


Osoby prowadzące działalność i wykonujące pracę nakładczą być może będą musieli składki ZUS płacić od działalności. Jeżeli podstawa wymiaru składek jest niższa od podstawy naliczania składek dla przedsiębiorców od 1 marca należy opłacać składki od działalności gospodarczej.

W związku z wejściem w życie art. 9 ust. 2b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od 1 marca 2009 r. zmianie uległy zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy nakładczej i prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoba wykonująca pracę nakładczą i prowadząca równocześnie działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności, jeśli z tytułu wykonywania pracy nakładczej podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Osoba ta może być dobrowolnie objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z tytułu wykonywania pracy nakładczej.

W sytuacji zmiany tytułu ubezpieczenia osoba ubezpieczona zobowiązana jest powiadomić swojego płatnika składek o zmianie dotyczącej podlegania ubezpieczeniom i o ewentualnej chęci podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wówczas płatnik składa druk ZUS ZWUA i jednocześnie druk ZUS ZUA w celu zgłoszenia chałupnika do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego lub druk ZUS ZZA w celu zgłoszenia chałupnika wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Jednocześnie osoba prowadząca działalność gospodarczą, która od 1 marca będzie obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia tej działalności, jako płatnik składek na swoje ubezpieczenia ma obowiązek wyrejestrowania się z ubezpieczenia zdrowotnego i/lub dobrowolnych ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto zwrócić uwagę, że możliwa jest sytuacja, w której za osobę prowadzącą działalność gospodarczą opłacane są nadal składki z pracy nakładczej, w sytuacji, gdy przychód z tej umowy jest co najmniej równy (lub wyższy) podstawie składek ubezpieczeniowych z tytułu prowadzenia działalności. Wówczas taka osoba nie musi być wyrejestrowana z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania pracy nakładczej. Nadal będą za nią opłacane składki z tego tytułu. Musi też jednak opłacać składkę zdrowotną z działalności gospodarczej.

Źródło: ZUS(MON)
Tagi:zus, przedsiębiorcy, składki zus, nowe firmy, zapłata zus
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2011-02-13 16:55:56 217.113.225.* | Kolejna rozczarowana
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [0]
Fakt... jeden bełkot i w dodatku mylenie umowy o pracę z umową o pracę nakładczą. Wygląda na to, że sam autor nie ma większego pojęcia o tym, co pisze. A kasę wziął... i tylko jedno pytanie się rodzi... czy od wszystkich form zatrudnienia zapłacił wszelkie składki i podatki. Po tej stronie spodziewałam się bardziej rzetelnych tekstów. Pozdrawiam wszystkich, którym udało się przebrnąć przez ten... przypadkowy zbitek słów bez ładu i składu oraz z cała pewnością bez jakiejkolwiek treści.
2009-03-16 15:49:18 83.4.23.* | Bernard+
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [0]
Autor nie wie o czym pisze lub celowo miesza bo w tytule jest umowa o pracę a w tekście umowa o pracę nakładczą a to dwie różne umowy i inne są zasady opłacania składek przy zbiegu z prowadzoną działalnością gospodarczą. powód zmiany przepisów jest jeden W ZUSbrakuje pieniedzy na emerytury dla 45letnich emerytów więc siega sie do kieszeni osób prowadzących działanośc gospodarcza na włąsny rachunek bo te ososby niesa zorganizowane nie robią okupacji budynków ani demonstracji z urzyciem trzonków od kilofów i petard po 40zł sztuka więc władza nie boi się Tych Przedsiębiorczych Obywateli okradać gdy roztrwoni pieniądze na przywileje dla tych zdemoralizowanych ciągłym dotowaniem, których się boi.
2009-03-14 00:16:19 89.76.39.* | Andrzej678
co za bełkot [1]
ze przepis jest bez sensowy, to jeszcze mozna zrozumiec, ale chyba artykul mial na celu nieco wyjasnic... JEDEN BEŁKOT
2009-03-15 12:56:52 212.180.168.* | greg3453
Co za kretyński artykuł. W tytule jest mowa o umowie o pracę a w treści już tylko o umowie o pracę nakładczą. A umowa o pracę - oczywiście że zwania.
2009-03-13 16:58:56 89.78.97.* | :-p
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [0]
czy tem, kto układał te przepisy jest zdrowy na umyśle? to jest kompletna paranoja. miało być prościej... cha cha cha hahahahahaha hahahaha
2009-03-13 11:45:00 83.17.187.* | das
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [0]
"Jednocześnie osoba prowadząca działalność gospodarczą, która od 1 marca będzie obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia tej działalności, jako płatnik składek na swoje ubezpieczenia ma obowiązek wyrejestrowania się z ubezpieczenia zdrowotnego i/lub dobrowolnych ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej."
Co to za bełkot? Czy przypadkiem komuś coś się nie pomyliło?
2009-03-13 10:39:31 77.112.241.* | zaorac Polskę i tyle
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [0]
o czy Wy mówicie znowu Państwo wyciąga grabie po nasze pieniądze, nawet płacenie tylko składki zdrowotnej jest zwykłym złodziejstwem bo płacę raz pracując i drugi raz mając działalnośc gospodarczą, w moim przypadku jest to ponad 600 zł co miesiąc, gdybym tą kasę wpłacał co miesiąc do zakładu opieki zdrowotnej to byłbym vipem dla takiego zakładu, a tak nasza opieka za te pieniądze to jakieś nieporozumienie
-1 spadek
2009-03-12 23:33:50 79.190.30.* | hojrak__
Re: Umowa o pracę nie zwalnia z opłaty składek ZUS z działalności [2]
Wkońcu ktoś zrobił z tym porządek. Szkoda tylko, że te dodatkowe środki od "kombinatorów" nie wpłyną na ogólne zmniejszenie składek.....
2009-03-13 10:03:48 79.185.138.* | mario201
Jakie dodatkowe środki, kolego "etatowcu", na każdy przepis istnieją trzy metody jego obejścia
2009-03-18 12:31:33 93.105.219.* | lucky1
masz racje, ten kto sieci na stołku i ma postawe roszczeniową ograniczając się do tego co musi zamiast co mógłby zrobić np tworząc nowe miejsca pracy nie ma zielonego pojęcia o prowadzeniu działalności, zarządzaniu i kosztach jakie się ponosi.
Podobne wiadomości
Całkowity koszt zatrudnienia pracownika. Ile wynosi? Całkowity koszt zatrudnienia pracownika. Ile wynosi?
Twoja pensja to nie jedyny koszt pracodawcy. Musi za ciebie zapłacić znacznie więcej.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Umowy o pracę i jej rodzaje. Jakie informacje muszą zawierać? Umowy o pracę i jej rodzaje. Jakie informacje muszą zawierać?
Według prawa pracy istnieje 5 rodzajów umów o pracę. Zobacz, który jest najbardziej korzystny.