Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryWypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie
Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [fot: mbrochh/CC/Flickr]
2011-01-24 15:11

Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie

Autor: Maciej Żyłka

2/2

W zakres odpowiedzialności właściciela firmy wchodzą także naruszenia zasad współżycia społecznego (w tym uczciwego postępowania i dobrych obyczajów, a także lojalności wobec pracownika). Ponadto ma on obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych narzędzi pracy oraz pomieszczeń i budynków, w których jest świadczona praca.

W szczególnych przypadkach odpowiedzialność pracodawcy może być także ukształtowana na zasadzie ryzyka. Dochodzi do tego w sytuacji, kiedy praca jest wykonywana przy użyciu maszyn lub urządzeń napędzanych siłami natury (czyli energią elektryczną, paliwami płynnymi, gazami czy parą).

Osoby, które prowadzą na własny rachunek przedsiębiorstwa lub zakłady wprawiane w ruch za pomocą sił przyrody, odpowiadają za szkodę wyrządzoną na osobie lub mieniu. Zaostrzone przepisy w szczególności odnoszą się do takich firm, jak zakłady energetyczne, transportowe, budowlane, kopalnie czy huty. Spowodowane to jest wykorzystywaniem w interesie zakładu prac sił przyrody, które uznawane są za stanowiące zwiększone zagrożenie.

Zmiana liczby zatrudnionych a fundusz świadczeń socjalnych
Odpowiedzialność pracodawcy na zasadzie ryzyka może zostać wykluczona, w sytuacji kiedy zdarzenie ubezpieczeniowe zostało spowodowane siłą wyższą, wyłączną winą poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą pracodawca nie ponosi odpowiedzialności. Przez siłę wyższą należy rozumieć zdarzenie wyjątkowe, którego zajście nie jest możliwe do przewidzenia i zapobieżenia, takie jak uderzenie pioruna lub powódź.

Odpowiedzialność pracodawcy można wykluczyć jedynie wtedy, gdy działanie siły wyższej lub wina pracownika były jedynymi i wyłącznymi przyczynami wystąpienia wypadku.

Odszkodowanie za zniszczone mienie

Pracownik, niezależnie od świadczeń przysługujących mu na podstawie ustawy wypadkowej, może domagać się też odszkodowania na podstawie przepisów kodeksu pracy. Zgodnie z nimi osobie, która uległa wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie (w związku z wypadkiem) przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy. Z powyższych przepisów wyłączone są szkody dotyczące utraty lub uszkodzenia pojazdów oraz wartości pieniężnych

Należy przyjąć, że w razie utraty lub całkowitego zniszczenia przedmiotów odszkodowanie ustala się według ceny zakupu obowiązującej w czasie ustalania odszkodowania z uwzględnieniem stopnia zużycia przedmiotów.

W razie uszkodzenia przedmiotów odszkodowanie powinno stanowić równowartość przywrócenia ich do stanu przed wypadkiem. Jeżeli zaś stopień uszkodzenia jest znaczny albo koszty naprawy przekroczyłyby wartość uszkodzonego przedmiotu, odszkodowanie powinno być wypłacone w wysokości takiej, jak w przypadku całkowitego zniszczenia przedmiotów.

Czytaj w Money.pl
Kto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego
Zasiłek chorobowy, a więc także wynagrodzenie chorobowe, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie urlopu bezpłatnego.
Kiedy można poprosić ZUS o kontrolę często chorującego pracownika?
Pracodawca może złożyć do ZUS wniosek o sprawdzenie, czy zwolnienie zostało wystawione prawidłowo. Jeśli lekarz orzecznik ZUS stwierdzi, że nie, zaświadczenie lekarskie traci ważność.
Pracodawca musi zadbać o powietrze w biurze
Przepisy BHP określają odpowiednią wilgotność powietrza, temperaturę, oraz normy dotyczące regularnej wymiany świeżego powietrza.

Autor jest prawnikiem D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej SA



Tagi:zus, firma, składka, renta, praca, pracownik, odszkodowanie, zdrowie, pracodawca, wypadek, bhp, obowiązek, świadczenie, uszczerbek, inwalidzka, krzywda
Zobacz więcej:odszkodowanie za wypadek
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2014-05-30 16:33:35 poliart1
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [2]
witam jestem kierowcą cieżarówki zatrzymałem sie za potrzebą i wracając do auta tak upadłem ,że pękła mi kość w nadgarstku czy należy mi sie odszkodowanie za wypadek przy pracy
2014-05-30 21:49:44 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Samo zdarzenie spełnia definicję wypadku przy pracy w rozumieniu Ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
ALE musi być tak zakwalifikowane formalnie- tj. zgłoszone pracodawcy, musi powstać protokół powypadkowy, który tak to zakwalifikuje - m.in. stwierdzi, że uraz nie jest wynikiem rażącego niedbalstwa lub powstał umyślnie itp.
I na koniec- by dostać odszkodowanie- uszczerbek na zdrowiu na skutek tego urazu musi być stały lub długotrwały (utrzymać się ponad 6 miesięcy) a procent uszczerbku ustalić orzecznik ZUS.
2014-05-31 06:49:41 poliart1
dzieki za informacje ,pozdrawiam
2014-05-24 09:41:09 83.145.158.* | Mirek 999
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [1]
Witam.Miałem wypadek w pracy i w wyniku tego wypadku uległy uszkodzeniu moje okulary ( porysowane szkła , uszkodzone oprawki ) .Czy zakład pracy powinie mi zapłacić za nowe okulary ?
2014-05-25 20:55:29 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli ów wypadek ma formalną kwalifikację jako wypadek w/przy pracy- tj. jest to stwierdzone w protokole powypadkowym- to tak, na podstawie art. 237'1 § 2 KP.
2014-04-23 17:14:26 81.190.101.* | Nikodem1979
Dziękuje bardzo za szybka odpowiedz!pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-04-23 14:21:55 31.61.140.* | Nikodem1979
Witam! W lutym miałem wypadek w pracy,w kwietniu wypłacono mi odszkodowanie z ZUS 2% . Amputacja paliczka 4 palca lewej ręki ,nie ukrywam ze spodziewałem sie co najmniej na 3%.jestem ubezpieczony w pracy w PZU grupowe ubezpieczenie i czy ja musze zgłosić do PZU o moim wypadku czy zakład pracy wszystko załatwi za mnie czy tez czeka mnie komisja w PZU? Prosze o odpowiedz dziękuje bardzo i pozdrawiam
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-04-23 16:55:41 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W większości przypadków ub. grupowego zgłoszenie wypadku/roszczenia o świadczenia leży po stronie ubezpieczonego, a więc pracownika. Często we wniosku też jest wymagane poświadczenie przez ubezpieczającego/współubezpieczającego ( a więc pracodawcę ) faktu opłacania składki itp.

Karta wypadku/protokół powypadkowy z pracy jest załącznikiem do wniosku.

Zatem nie liczyłbym na inicjatywę ze strony pracodawcy.
2014-03-09 21:33:21 164.126.238.* | basia563
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [1]
witam, jestem zatrudniona na umowie zlecenie w pelni ozusowanej, przy wykonywaniu swoich obowiazkow uszkodzilam sobie kolano- cos glosno strzelilo, zabolalo i dalej pracowalam. wieczorem noga zaczela sztywniec, udajac sie po pracy na ostry dyzur stwierdzono ze uszkodziło sie kolano: naderwanie miesnia udowo-łąkotkowego wraz ze stłuczeniem. lekarz wypisał l4. prawdopodbnie bedzie zwolnienie troche trwało- lekarz kazał oszczedzac noge, nawet wogole nie chodzic- nie obciaz nogi.co dalej robic? umowa zlecenie jest w pełni ozusowana i odprowadzana składka chorobowa.terminy wizyt u specjalisty przedłuzaja sie(w naszym, kraju to normalne), boje sie o moja noge zeby jej bardziej nie uszkodzic a musze miec jakies srodki do zycia bo to moja jedyna praca.czy powiadamiac "bhp-powca"- czy np po kilku dniach zostanie to uznane jako wypadek w pracy( swiadkowie są) czy po prostu udac sie na zwolnienie i wyleczyc noge..(około pół roku).jak rozwiązac temat zeby nie byc pokrzywdzona i miec jakiekolwiek srodki do zycia.
2014-03-10 11:52:49 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przecież jedno nie uniemożliwia drugiego. Obecnie ma Pani orzeczoną czasową niezdolność do pracy i wydane ZLA, należy z niego skorzystać i pobierać wynagrodzenie/zasiłek chorobowy 80%.
Zleceniodawcę należy powiadomić, niekoniecznie osobiście- może być pisemnie o sytuacji, okolicznościach i wnioskować uznanie jej za wypadek przy pracy. Oczywiście będzie to trudniejsze, niż w przypadku zgłoszenia natychmiastowego.

Powinna być Pani przesłuchana, sporządzona karta wypadku. W razie uznania wypadku- uzyska Pani prawo do zasiłku chorobowego 100% ( z wyrównaniem ponad obecne 80% ), a potem w razie wystąpienia długotrwałego lub stałego uszczerbku na zdrowiu- jednorazowego odszkodowania z ZUS za ów uszczerbek.
2014-01-31 23:57:39 83.1.254.* | Patryk200
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [1]
Witam! w sierpniu ubiegłego roku miałem wypadek przy pracy. Podczas pracy na przecinarce spalinowej przy przecinaniu stalowej rury nastąpiło skleszczenie tarczy, wybicie piły w górę i w następstwie rozcięcie mięśnia zginacza ramienia prawego (biceps). Pracowałem na umowe zlecenia, zleceniodawca osobiście zawiózł mnie do szpitala gdzie byłem zszywany. Dostarczyłem mu L4, mam pełną dokumentację medyczną, jednak zleceniodawca nie sporządził karty wypadku. Nie mam z nim żadnego kontaktu, nie odbiera telefonu a siedziba jego firmy znajduje się 130 km od mojego miejsca zamieszkania. Niestety miałem status ucznia, W jaki sposób mogę ubiegać się o odszkodowanie bądź zadośćuczynienie? Wysłałem w listopadzie list o wezwanie do wydania karty wypadku, bez odzewu. Kilka dni temu wysłałem powiadomienie, że w przypadku braku kontaktu sprawa trafi do sądu. Czy to co robie jest słuszne?
2014-02-03 12:22:28 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W Twoim przypadku to kwestia cywilna i pracownicza, ale nie ubezpieczeniowa*- bo jako uczeń zleceniobiorca ( jak rozumiem w wieku do 26 lat ) nie podlegałeś ubezpieczeniu wypadkowemu ( jak zresztą innym społecznym i zdrowotnemu ). ZUS nie jest więc tu stroną, a zleceniodawca w takiej sytuacji nie przesyła protokołu do ZUS, ale powinien go sporządzić ze względów BHP/PIP.

Więc postępowanie jest słuszne, można włączyć PIP, bo mimo że nie jesteś zatrudniony, to akurat kwestie BHP również w stosunku do zleceniobiorców Inspekcję interesują.

* no chyba, że byłeś objęty jakim ubezpieczeniem komercyjnym wykupionym przez siebie, czy też współfinansowanym przez zleceniodawcę.
2014-01-20 19:50:38 31.6.181.* | kamil110
Re: Wypadek w pracy - [2]
WITAM miałem wypadek trafilem do szpitala okazalo sie ze zostaly uszkodzone blaszki na odcinku l4 i l5 i tu sie zaczyna moj problem dostalem zwolnienie (do wypadku doszło w innym miescie) i leczenie na 6 miesiecy wrocilem w moje strony i co miesiac dostarczalem dla pracodawcy zwolnienia po 3 miesiacach doszlem do wniosku ze nie otrzymuje z zusu zwolniej okazalo sie ze pracodawca wstawil mnie na urlop bez platny bez mojej wiedzy i nie spozadził protokolu wypadku i musialem za kaczyc leczenie bo nie mialem kasy na zycie musialem wrocic do firmy co teraz robic?
2014-01-20 20:07:29 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W innym mieście- czy był Pan w delegacji służbowej, oddelegowany do innej pracy ?
Na jakiej podstawie był to Pana zdaniem wypadek w pracy albo wypadek zrównany z wypadkiem w pracy?

Na pewno natomiast udzielenie urlopu bezpłatnego bez wniosku pracownika jest po prostu fałszerstwem dokumentacji - wniosku o taki urlop, więc poza odpowiedzialnością z KP jest kwestia karna.
2014-01-16 20:47:24 87.204.185.* | pszczola3101
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [1]
Witam. 27 grudnia 2013r mój brat miał wypadek w pracy. Podczas wykonywania swoich obowiązków jako pracownik spadł ze słupa. W efekcie karetka zabrała go do szpitala, gdy dotarliśmy na miejsce okazało się,że jego stan jest bardzo poważny. Znajdował się już na "OIOM-ie" w śpiączce. Po 10 dniach został wybudzony, po upływie kolejnych 3 dni został przeniesiony na chirurgię, a dziś został wypisany do domu. Urazy jakich doznał: krwiak który był usunięty po otwarciu czaszki, ma ubytek kości czaszki, ma złamaną miednicę, odtryśniętą kość łopatki i złamany wyrostek poprzeczny kręgosłupa, stłuczone płuco w którym zbierał się płyn i musiano założyć dren. Brat nie pamięta samego zdarzenia, prawie wcale nie pamięta tamtego dnia. Leczenie na pewno jeszcze potrwa, kości muszą się zrosnąć i musi zejść obrzęk mózgu. Pracodawca przywoził do podpisu dokumenty które mówił, że musi złożyć do ZUS w związku z wypadkiem. Teraz moje pytania: Jak można sprawdzić czy te dokumenty trafiły do ZUS-u? O jakie ewentualnie świadczenia może brat się ubiegać, jeśli pracodawca dopełnił swoje obowiązki? Brat jest zatrudniony na pół etatu, czy to ma wpływ na uzyskanie ewentualnych świadczeń? Bardzo dziękuję za każdą podpowiedź.
2014-01-17 11:22:15 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Te dokumenty to powinien był być PROTOKÓŁ POWYPADKOWY, w którym znajdują się informacje o okolicznościach wypadku, przyczynach, trzeźwości pracownika, dacie itd. Jest on w 3 egzemplarzach, więc brat powinien był otrzymać 1 kopię, jako dowód jego sporządzenia.
Nawet jeśli podpisano - nie oznacza to braku możliwości wniesienia do niego zastrzeżeń na piśmie. Najważniejsze to to, czy z protokołu wynika, że był to wypadek przy pracy, i że nie było winy umyślnej, nietrzeźwości i rażącego naruszenia zasad BHP przez pracownika. No i by było to zgodne ze stanem faktyczny.

Sama więc już kopia oraz prawo do wglądu do akt w znacznej mierze zapewnia, że procedur pracodawca dokonał, protokół dotarł do ZUS.

Oczywiście można w samym ZUS sprawdzić- najlepiej żona, bo nie wymaga to pełnomocnictw, skoro brat jest unieruchomiony.

Namacalnym efektem uznania wypadku w pracy i braku winy pracownika jest pojawienie się zasiłku chorobowego z ub. wypadkowego w stawce 100% podstawy- czyli trochę tak jak w ciąży :-)

Pozostałe świadczenia, jak w poprzednich odpowiedziach w tym wątku:

w razie stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Przy dalszych i poważniejszych konsekwencjach- świadczenie rehabilitacyjne, renta wypadkowa z tyt. niezdolności do pracy powstałej na skutek wypadku.
2013-12-30 16:39:53 83.22.233.* | Tomasz z Raciborza
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [2]
Witam 11.11.2013 podczas wykonywania pracy w czeskiej kopalni doznałem szoku termicznego czego konsekwencją było przetransportowanie mnie śmigłowcem na oddział intensywnej terapii w Ostrawie.Tam przebywałem 2 tygodnie z czego 7 dni w śpiączce.W czasie śpiączki mój stan był ciężki.Na dzień dzisiejszy nadal przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu częściowego braku czucia w stopie i barku (trwa rehabilitacja) Od około miesiąca doszły dolegliwości żołądkowe.Po badaniu USG stwierdzono nieprawidłowości w jelitach (jakaś pętla) oraz prawdopodobnie niewydolność nerek,skutkiem tego będzie następny pobyt w szpitalu gdzie idę 2 .01.2014.W firmie byliśmy ubezpieczeni grupowo w PZU czy poza tym przysługuje mi jeszcze jakieś odszkodowanie??W wypisie ze szpitala mam napisane iz mój stan zdrowia był spowodowany wpływem nadmiernego naturalnego gorąca w zakładzie pracy.Jeszcze pytanie odnośnie umowy o pracę która kończy mi się 31.12.2013.wiem że nie będzie kontynuacji ale jak to się ma w momencie gdy jestem na zwolnieniu lekarskim.
Dziękuję za jakiekolwiek wskazówki bo nie wiem co dalej robić.
2013-12-30 20:42:13 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Rozumiem, że praca w Ostrawie, ale jako oddelegowanie z firmy polskiej, umowa normalnie ozusowana.

Zatem poza świadczeniami z komercyjnego ubezpieczenia PZU- również świadczenia ubezpieczenia wypadkowego w ZUS- tj. 100% chorobowe, a w razie stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Przy dalszych i poważniejszych konsekwencjach- świadczenie rehabilitacyjne, renta wypadkowa.

Ustanie stosunku pracy w czasie zwolnienia lekarskiego powoduje, że wypłatę zasiłku przejmuje ZUS, jeśli pracodawca był 'duży' i sam takie zasiłki wypłacał. Kolejne zwolnienia dostarcza się już do ZUS. Niestety wysokość zasiłku po ustaniu ubezpieczenia, a więc zatrudnienia podlega górnemu limitowi podstawy- mianowicie nie może być ona wyższa niż przeciętne wynagrodzenie ogłaszane dla celów emerytalnych.Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału.

Czyli dla osób dobrze zarabiających- mających podstawę chorobowego wyższą niż owa przeciętna krajowa oznacza to spadek zasiłku za okres po ustaniu umowy o pracę.
2013-11-12 21:20:21 193.106.100.* | karolka341
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [1]
witam mam pytanie? czy mogę się ubiegać o odszkodowanie od pracodawcy? Otóż podczas wykonywania czynności służbowych doznałam urazu kręgosłupa(dźwignęłam worek ok 20kg), mamy tą wagę wpisywaną w okresowych badaniach lekarskich. do pracy chodziłam jeszcze ok 2 tyg, biorąc silne leki przeciwbólowe,jednak niestety pewnego dnia nie wstałam z łóżka, zawieziono mnie do neurologa i po kilku dniach miałam CT,rozpoznano wypadnięty dysk ,operowano mnie w kolejnym dniu,zgłosiłam zdarzenie kierownikowi i sporządził protokół wypadkowy ,który BHPowiec uznał za zasadny. Przebywałam na zwolnieniu powypadkowym 6 miesięcy, po tym okresie wróciłam do pracy,niestety po 9 miesiącach dolegliwości się powtórzyły i operowano mnie po raz kolejny,a po kolejnych 5 miesiącach znowu.Wszystkie dolegliwości odbywają się na tym samym poziomie L5/S1 ,czyli to echo wypadku.Teraz przebywam na zasiłku rehabilitacyjnym przyznanym przez ZUS na 6 miesięcy ,wiem ,że pracodawca planuje rozwiązać ze mną umowę po 3 miesiącach trwania świadczenia rehabilitacyjnego. Moje pytanie to czy jest szansa na odszkodowanie za utracone dochody ,które powstały po dolegliwościach związanych z wypadkiem przy pracy.(nigdy wcześniej przed wypadkiem nie leczyłam się na kręgosłup), lub zwykle za uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem
2013-11-13 10:48:53 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
TAK, ale nadal z ograniczeniem co do rozmiaru- tj. w zakresie takim, w jakim dotychczasowe świadczenia z ZUS utraty dochodów nie pokryły.

Nie doszło również jeszcze do przedawnienia roszczeń, a w kwestiach zdrowotnych pojawianie się nowych konsekwencji, późniejszych uszczerbków jest normalne.

Poza artykułem przewodnim do tego wątku- jeszcze to się przyda:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wypadek;w;firmie;-;odszkodowanie;od;pracodawcy,79,0,144207.html

Zupełnie niezależnie, jeśli uzyskała też Pani świadczenie z komercyjnej polisy (poza ZUS) z ubezpieczenia pracowników jeśli takową zawarł pracodawca, lub w niej pośredniczył- jego OWU może przewidywać dodatkowe (tj. odsunięte w czasie) zgłoszenie szkody- tj. powiększenie szkody ( tu uszczerbku na zdrowiu ).
2013-07-02 05:16:37 82.54.107.* | elisabeth 701
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [1]
Witam mam pytanie do panstwa,w 2010 r. uleglam wypadkowi w szkole podczas pracy,pracujac w kuchni szkoly kucharskiej,upadajac i skrecajac noge w kolanie po zgloszenie wypadku przez pol roku bylam na zwolnieniu,leczona w ambulatorium ortopedii,rehabilitujac kolano.ktore jak ocenil biegly w 8 proc. uleglo uszczerbku nigdy nawet operacyjnie nie bedzie w 100% wyleczone ulegle chorobie altrozowej w nastepstwie.Stad pytanie czy moge domagac sie odszkodowania na drodze sadu cywilnego od pracodawcy.ktorym byla instytucja panstwowa,ktorej osoba koordynujaca prace nie udostepnila mi przepisowych butow ze specjalna podeszwa po 8 miesiacach pracy,ktore otrzymalam dopiero po wypadku,czy istnieja realne szanse na odszkodowanie nie tylko za utrate zdrowia ale tez spowodu utraty pracy po wypadku dzieki przeprowadzonemu przeciwko mnie zwolnieniu dyscyplinarnemu zaraz po wypadku kiedy zglosilam brak upasazenia mnie w przepisowe buty a,dzieki zmanipulowanej pracy pani ze zwiazkow zawodowych ,ktora pozamiatala pod dywan wszystko i podpisala w moim imieniu zgode na rozwiazanie umowy
2013-07-02 09:17:21 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Odpowiedzialność pracodawcy w zakresie wypadkowym ma charakter wyrównawczy tj. można dochodzić odszkodowania w takim zakresie, w jakim świadczenie ZUS z ub. wypadkowego- czyli głównie jednorazowe odszkodowanie nie pokryło kosztów leczenia i innych następstw.

Co do roszczenia w związku nieprawnym zwolnieniem- jest za późno, na odwołanie było 14 dni.

Co do pozwu cywilnego- zasadniczy termin przedawnienia wynosi tu 3 lata z art. 442 KC, więc po tym upływie czasu pracodawca może skutecznie oddalić powództwo.
2013-04-05 17:00:03 37.30.21.* | Klaudia171
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [1]
Mam pytanie odnośnie odszkodowań . pracuje juz ponad 20 lat w hotelu jako bufetowa . Przez ciezką pracę ktorą nam narzucają mam problem z nogą i są dni kiedy nie mogę na niej stawać( ale pracować muszę) czy to podlega jakiemuś odszkodowaniu ? (nie znam się wgl na tych sprawach) Jeśli ktoś może mi w jakikolwiek sposob coś doradzić proszę o kontak mejlem . klaudia-piee@wp.pl
Pozdrawiam
2013-04-06 09:28:54 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. być może z komercyjnego ubezpieczenia pracowniczego/grupowego jeśli zostało zawarte- należy się dowiedzieć czy takowe jest i jaki jest zakres. Ślad jest choćby w PIT- jeśli składkę ponosi pracodawca- bo jest ona przychodem pracownika, albo w 'pasku' miesięcznym, gdy składka jest potrącana z wynagrodzenia.
2. ewentualnie z Pani ub. indywidualnego komercyjnego.
3. w zakresie ub. społecznych ZUS- co pewnie najbardziej Panią interesuje-

Tylko:
1)przewlekłe zapalenie ścięgna i jego pochewki
2) przewlekΠe zapalenie kaletki maziowej 1 rok
3) przewlekΠe uszkodzenie łąkotki u osób wykonujàcych
prac´ w pozycji klęczàcej lub kucznej

4) uszkodzenie nerwu strzaΠkowego wspólnego
u osób wykonujàcych pracę w pozycji kuczne

jest w "zakresie nóg" i Pani opisu uznawane za chorobę zawodową, z powodu której stwierdzenia można uzyskać świadczenia takie jak w przypadku wypadku PRZY pracy. W tym również jednorazowe odszkodowanie.

Chodzi o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego opłacanego z tyt. Pani zatrudnienia.

Potrzebna byłaby więc procedura zgłoszenia tego i zakwalifikowania przez orzecznika, że Pani uraz ma właśnie jeden z ww charakter ORAZ że został nabyty na skutek warunków pracy właśnie.

Tu rozporządzenie regulujące tę sprawę i procedurę:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,2009,105,869.html

jego nowelizacja:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,2012,000,662.html

Obowiązek pracodawcy:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/choroba;zawodowa;pracownika;-;jakie;obowiazki;ma;pracodawca,55,0,675383.html

http://e-prawnik.pl/opinie-prawne/prawo-pracy/kiedy-mozna-stwierdzic-chorobe-zawodowa-opinia-prawna-2.html


--------------------------------

Niezależnie od powyższego jest uciążliwa możliwość uzyskania odszkodowania w zwykłym procesie cywilnym przeciwko pracodawcy. Długotrwałe, kosztowne....oczywiście musi być udowodniona jego wina w powstaniu schorzenia.
2012-12-04 18:27:58 46.204.37.* | obwodnica
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [0]
mój brat zginął w wypadku podczas pracy,już kilka lat toczy sie postępowanie karne natomiast nikt nie zostal jeszcze skazany.interesuje mnie w jakim terminie od wypadku mozna ubiegać się o zadośćuczynienie od firmy?
2012-09-26 17:18:59 83.10.74.* | ekspedientka
Re: Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie [3]
Uległam wczoraj wypadkowi, maszynka do krojenia wędlin odcięła mi całkowicie większą część opuszka palca, w szpitalu postarali się do zszyć, bo niestety nie było tego fragmentu aby go przyszyć. Na wiadomość o L4 właściciel powiedział, że przecież mogę stać za kasa i pracować dodam że to jest prawa dłoń wskazujący palec.
Czy należy mi się 100% L4 leżeli nie zostało spisane na ten temat jakieś papiery?
2012-09-27 11:24:23 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Rozumiem, że zajście miało miejsce w pracy.

Niezbędne dla 100% wynagrodzenia/zasiłku chorobowego jest spisanie 'protokołu powypadkowego' wg. ustalonego w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16.09.2004 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

Czyni to w czasie do 14 dni od wypadku, jego treść ma być Pani udostępniona do akceptacji.

Obowiązek taki zresztą jest niezależny od owych 100%, bo np. protokół taki musi stwierdzić, czy przyczyną nie była np. nietrzeźwość pracownika, co pozbawia prawa do 100% podstawy zasiłku.

Bez protokołu zresztą też niemożliwe są inne świadczenia np. jednorazowe odszkodowanie, gdy sprawa okaże się poważniejsza, nastąpią komplikacje zdrowotne.
Podobne wiadomości
Wypadek w drodze do pracy. Czy należy się odszkodowanie? Wypadek w drodze do pracy. Czy należy się odszkodowanie?
Zobacz, ile pieniędzy możesz dostać.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI