Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryZa 3 maja będzie dodatkowe wolne
2008-04-11 13:36

Za 3 maja będzie dodatkowe wolne

Za 3 maja będzie dodatkowe wolne


Święto Konstytucji 3. maja przypada w tym roku w sobotę. W związku z tym pracownikom należy się za nie dodatkowy dzień wolny.

Zgodnie z art. 130 Kodeksu Pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i wypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Dodatkowy dzień wolny pracodawca musi wyznaczyć w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada 3 maja. W większości firm okresem rozliczeniowym jest miesiąc, oznacza to więc, że dodatkowe wolne wyznaczone powinno być w maju.

Dotyczy to nie tylko tych firm, w których tydzień roboczy wyznaczony jest od poniedziałku do piątku, ale także tych, w których pięciodniowy tydzień pracy określony jest w inny sposób.

Należy też podkreślić, że nawet w przypadku, gdy pracownik jest na zwolnieniu lub urlopie 3 maja a pracodawca, przykładowo, wyznaczył dzień wolny na 12, kiedy pracownik już w pracy jest, zatrudniony zachowuje prawo do dodatkowego dnia wolnego.

Taka sama sytuacja przypada w tym roku także w listopadzie, ponieważ 11 listopada też przypada w sobotę.



Tagi:wolne, 3 maja, dodatkowe wolne, dzień wolny, majówka
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2008-04-28 15:35:43 83.3.91.* | aale
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne, 11.11 [0]
ale 11. 11 we wtorek ;)
moim zdaniem , to ze zamiast brac urlop 2.05 dostane ten dzien wolny od pracodawcy, nic sie firmie nie stanie .. ;)
i tak wowczas nie planuje sie u nas zaden klient pojawiac ...
a jesli sa firmy gdzie ktos pojawia sie raz w miesiacy i tylko podpisuje liste prac ... no coz to albo z takiej firmy uciekac jesli komus zle albo ...
2008-04-27 11:14:59 77.88.185.* | Amfa
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [0]
3 listopada 2008 przypada we wtorek ale dobra ..
2008-04-27 10:53:43 89.228.141.* | pracuś
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [0]
Pracodawca - słuchajcie durne polaczki; a ile wolnego i urlopu dostajecie za granicą; zapieprzacie po 12 godzin i nawet żaden z was nie mruknie; a w kraju same chojraki; jeszcze trochę i za was się wezmą; do roboty nieroby pa...
2008-04-24 11:30:35 89.228.210.* | FK
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [0]
To jest jakaś paranoja ; za dzień wolny dostaje się dodatkowo dzień wolny. Niedługo nie będzie kiedy pracować ... Beda same niedziele , święta i dni wolne za dni wolne ! Tylko u nas to możliwe. W tan sposób likwidujemy bezrobocie ?
2008-04-20 12:14:41 83.11.206.* | rolada1
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [0]
za dwa
2008-04-18 16:58:56 83.242.86.* | alamo
Dlaczego pracujący na zmiany nie mają takiej możliwości? [0]
Czy to jest uczciwe? My nawet jak pracujemy w wolne,to nie dostajemy wolnego za to "wolne".
To jest jakaś paranoja i gruby przekręt z tym dodatkowym wolnym,za czas w którym i tak nie świadczyło się pracy.
2008-04-18 11:47:33 195.205.141.* | pedero
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [0]
jakiego to Świętego 3 maja Antoniny i Marioli ?
aha jeszcze Święto Państwowe. To należy się wolne. Aha ale ja mam wolne, Cholera to mam dwa dni wolne jednego dnia. Super muszę podkręcic zegarek. bo nie wykorzystam ich w całości.
2008-04-18 11:43:32 217.117.141.* | mariusz p.
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [2]
Bzdura!!!
Radzę dokładnie przeczytać art 129 par.1 i art130 par 1:
mowa tu o przeciętnym czasie pracy w okresie rozliczeniowym.
Związkowcy bardzo dziwnie inetrpretują ten art.
Jeśli w danym roku więcej wypada świąt w soboty, to należy dać za to wolne pracownikom, ale w latach gdy święta częściej wypadają w tygodniu i obniżają przeciętny czas pracy w okresie rozliczeniowym to jakoś nie nakazuje się pracownikom odpracować tych godzin w soboty bo byłby to zamach na wolność obywatelską.
Jesteśmy chyba jedynym krajem, wktórym można 3 m-ce chorować, później brać opiekę na chore dzieci, wziąć 26 dni urlopu - czyli praktycznie przez pół roku nie pracować i brać za to pieniądze, zapomniałem o długi weekend'ach
A krew mnie zalewa gdy słyszę, że w USA to się ciężko pracuje ale zarabia - ludzie 2000 zł na rękę to prawie 1000 dolców . Przypominam, że wypłata "na rękę" to praktycznie tylko połowa kosztu pracy resztę zabiera ZUS i skarb państwa.
I jeszcze jedno - jest Ci źle? załóż własną firmę, zatrudnij pracowników - wtedy inaczej porozmawiasz.

Mariusz - były pracownik
2008-04-26 22:13:12 62.111.200.* | ASTA
no no coz za opcja .. KOCHANIEŃKI TY SIE REALIOW TRZYMAJ !! 2 TYS. NA RĘKĘ TO NIE WIEM GDZIE ZARABIAJĄ A ZA 800 CZY 100 ZL FIRMY NIE ZAŁOŻYSZ CHYBA ZE MASZ DOBRE PLECY LUB BOGATYCH RODZICOW . CO TY SIE Z CHOINKI URWAŁES??????
2008-04-24 11:38:08 89.228.210.* | ewa37a
Brawo Mariusz, sadzę ,że jako były pracownik założyłeś firmę i poznałeś uroki od środka ; jak to ten wstrętny wyzyskiwacz pracodawca wysysa ostatnie krople krwi z "biednego" pracownika... Bo najlepiej byłoby tylko podpisać umowę o pracę i korzystać z wszystkich przywilejów o których piszesz a raz w miesiącu pojawić się w firmie aby odebrać kasę i podpisać listę płać,albo żeby się nie fatygować lepiej podać konto i niech pracodawca wyśle .Do tego chyba te wszystkie związki dążą.
2008-04-18 11:18:01 83.13.67.* | czytelnik
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [2]
11 listopada br przypada we wtorek, a nie w sobotę. Z jakiego kalendarza korzystacie, chyba z 2006 r. He,he,he,he...
2008-04-18 11:37:26 83.4.34.* | Ja82
Niestety "czytelniku" zaglądnij uważnie do kalendarza i upewnij się czy oby na pewno patrzysz na listopad, ponieważ 1 listopada wypada dokładnie w sobotę.
2008-04-18 12:49:04 88.199.105.* | inny czytelnik
zgadza się,ale w artykule wyraźnie stoi: "11 listopada też przypada w sobotę" a to jest co najmniej mijanie się z prawdą jeśli mowa o roku bieżącym :)
2008-04-18 09:26:48 83.238.62.* | jajek
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [0]
Ja proszę o wymyślenie uzasadnienia do przydzielania innego dnia wolnego za dzień 29 lutego co 4 lata.A jak.Jak szaleć to szaleć.Niech to będzie dzień przepracowanego ustawodawcy.
2008-04-18 08:13:37 81.190.80.* | byznesmen
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [0]
do roboty rpbole a nie wolne a z czego ja kupie nowego merca?za was bede robil nieroby?i tak za duzo was place 1000zl i tyle wolnego?musze z kaczorem donaldem pogadac
2008-04-18 07:45:03 83.3.8.* | 1234567889
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [0]
Nie 11 tylko 1 listopada
2008-04-18 07:17:14 83.14.166.* | RoSe085
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [0]
Chyba za 1 listopada będzie, nie za 11 ;>
2008-04-18 07:11:35 87.205.203.* | pracownik roku
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [2]
Czy co poniektórym sufit na głowę się nie spadł???To może powinniśmy zapieprzać po 16 h dziennie,gotowi na każde skinienie pracodawcy za 6 zł na godzinę ,bez prawa do urlopu,płatnego chorobowego,a najlepiej to jeszcze sami się ubezpieczać i płacić wszelakie składki.Pozdr.
ps.a birmarek to osioł :)
2008-04-18 11:32:04 89.25.159.* | adgjl
nikt nikogo do niczego nie zmusza jak ci pasuje 16 h dziennie i 6 złoty na godzinę to do roboty a nie porządnych ludzi od osłów wyzywać. A jak ci nie pasują takie warunki pracy to szukaj lepszych powodzenia.
P.S. Sam załóż firmę, zatrudniaj na 4 h dziennie i płać 500 zł za h a wtedy możesz bluzgać na innych którzy nie potrafią tak jak ty.
2008-04-20 11:14:40 91.123.223.* | Wiolaa
Jak cię nie stać na pracowników to sam z************!
Ludzi trzeba szanowac. Nikt za darmo pracowac nie będzie!

Wolne się nalezy,urlop także..
2008-04-17 21:03:50 83.8.153.* | J.T.
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [1]
Proponuję wolne za wszystkie dni wolne, a potem wolne za te dodatkowo wolne itd !!!!
Slyszałem że mamy za mało dni wolnych i szykuje nam się wolne w każdą rocznicę śmierci Papieża, a co z dniem urodzenia Papieża, a rocznice przyjazdu do Polski ?? ITD !!!
A naprawdę pracować będziemy za granicą !!!
2008-04-17 21:54:36 77.115.175.* | birmarek
Podoba mi się Twoja wypowiedź. Jestem tego samego zdania. Mam nadzieję, że wszyscy zrozumieją ironię w tym głosie. Cały czas nie mogę zrozumieć intencji ustawodawcy dlaczego "zwraca się wolne dni". Tak wypadło w danym roku i tyle.
2008-04-14 23:25:52 62.121.78.* | royss
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [0]
11 listopda w tym roku przypada we wtorek :p
2008-04-13 15:02:38 83.14.253.* | St.
Re: Za 3 maja będzie dodatkowe wolne [15]
Pownniśmy w ogóle nie chodzić do pracy! A pracodawca powinien nam płacić za to, że jesteśmy u niego na liście zatrudnionych. I jeszcze powinniśmy dostać dofinansowanie do wypoczynku. A co, niech płacą jak ich stać na własną firmę. A, i jeszcze mieszkanie służbowe, samochód, telefon i diety. W końcu jesteśmy tak bogatym krajem .... Stać nas na to.
2008-04-14 08:19:00 87.205.71.* | Wykorzystujący szefa pracownik
Napisał to rozgoryczony pracodawca, któremu przyjdzie przestrzegać Kodeksu Pracy...
Taki szok od rana w poniedziałek!
A myślał, że nikt z pracowników nie będzie wiedział o tym przepisie! Współczuję!!!
2008-04-14 17:03:18 79.184.187.* | sylwester1954
A jak ; może tak dać wszystkie dni wolne i całą pensyjkę tylko nie najniższą przynajmniej lekarską, pokój do leżenia i inne dogodnośći z Kodeksu Pracy. O tym nawet D...... nie marzył. Jest raj nawet Kuwejtu na to nie stać,niech oni nawet nie marzą o takim kraju.
2008-04-18 07:19:37 79.187.170.* | kon
Co Ty wiesz na temat pensji lekarskich???? Czy za średnią krajową chciałoby Ci się pracować 300 - 400 godzin w miesiącu, w nocy, niedziele i święta????
2008-04-18 09:25:57 83.21.104.* | inga E
sami wybrali taki zawód. Lekarzem podobno zostaje się z powołania a nie dla pieniędzy. Leczenie to nie biznes, a tak lekarze robią.
2008-04-18 08:02:25 83.9.224.* | xyz*
A czy za najniższą krajową chciałoby ci się pracować fizycznie 300 godzin miesięcznie? A co z przysięgą Hipokratesa i etyką lekarską, i tak macie za dużo za to czego nie robicie.
2008-04-19 21:52:30 87.99.115.* | kon
Jak to jest? Prawie wszyscy olewają innych, po 15 nie znajdziesz otwartego urzędu, połowa firm jest pozamykana, bo pracownicy pracują 8 godzin z przerwą na śniadanko, i nikt ich nie pyta o etykę. Jak tylko lekarz odezwie się na temat pracy to zaraz wyjeżdżają z przysięgą H. i etyką. Jeżdżę 9 letnim fiatem,dotąd zarabiałem poniżej średniej krajowej, wyrabiałem od 250 do nawet 500 godzin miesięcznie w trzech miejscach pracy, wydawałem kupę pieniędzy na szkolenia i nikt nie pytał się mnie czy jestem zmęczony, jak pracuję, tylko wszyscy chcieli być załatwieni nawet nie jak powinno być dla nich dobrze tylko jak im było wygodniej. Dlaczego idąc do mechanika muszę swoje odstać, nie zawsze praca jest wykonana dobrze, "a jak mi się nie podoba to mogę iść gdzieś "? Dlaczego zamawiając firmę budowlaną muszę wszystkiego dopilnować a i tak nie jest to zrobione na czas i dobrze? Dlaczego...? Wszystkich obowiązuje etyka a nie tylko lekarzy. Wszędzie są ludzie wykonujący swoją pracę dobrze lub żle, tylko zawsze lekarze kłują w oczy. A co do pracy fizycznej, to nie życzę nikomu takiej pracy, nieraz po dyżurze jestem gorzej zmęczony niż np. górnik. W innych zawodach też jest bardzo dużo osób zarabiających więcej od lekarzy i nikt się ich nie czepia.
2008-04-26 22:23:22 62.111.200.* | piel
RACJA , RACJA, RACJA PIELĘGNIARKI TEŻ SĄ NIEDOCENIANE !! TYMBARDZIEJ ZE I LEKARZY I PIELĘGNIAREK ODPOWIEDZIALNOSC ZA PACJENTA JEST OGROMNA. DO TEGO DOCHODZI OBCIĄŻENIE PSYCHICZNE OD TEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI DRODZY WSPANIALI ROSZCZENIOWI PACJENCI !!! POŚWIĘCAJĄC SIĘ SŁUŻBIE WAM MAMY GLODOWAC????? DO TEGO O BALKONIKU BEDZIEMY WAS PIELĘGNOWAĆ .. GÓRNIK 45 LAT I BRZUCHEM DO GORY , PIELĘGNIARKI 80 LAT I BEZ PRAWA DO EMERYTURY DO TEGO TU DOJDZIE. PARANOJA
2008-04-21 08:42:14 217.173.191.* | pracownik sł.zdrowia
Ale kolego decydujesz o najważniejszej rzeczy dla człowieka jaką jest ŻYCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,a nie jakim remoncie łazienki.ZAPAMIĘTAJ!!!!!
2008-04-18 07:25:04 145.237.44.* | danry
No aż się kanapką zaksztusiłem słysząc ile WY lekarze zarabiacie. Ale domy macie z czego budować. Czyli z łapówek? Biedny lekarzyna...
2008-04-18 08:33:51 83.14.181.* | SH
A z czego mają te fury którymi jeżdżą?
Pewnie z tych marnych pensyjek lekarskich
2008-04-18 09:59:08 79.185.102.* | pracodawca
Niech to państwo odpieprzy się od prywatnej własności i niech sobie zrobi i swoim urzędasom i biurwom wszystkie dni wolne w roku a od prywatnych firm,rzetelnej pracy i prywatnej własności wara im.Ja jako pracodawca na pewno przepracuję 1,2,3 a może nawet 4 maja w niedzielę i guzik ich to obchodzi.Moi ludzie też chętnie popracują bez specjalnej zachęty z własnej woli,bo im się to opłaca.Cieszą się,że dobrze zarobią i wcale nie chcą leżeć 4 dni mając świadomość,że szybko w 4 dni zarobią sobie na nową lodówkę,czy telewizor czy malucha na dojazdy do pracy, który musieliby kupować na raty oszczędzając wiele miesięcy.Ludzie czekali na tą okazję od wielu miesięcy.Tak myślą moi pracownicy a ja jak mogę pomagam realizować im te potrzeby ,plany i marzenia mając gdzieś rządowe ustawy dla leni.Ten kraj musi sie dorabiać,bo jest jeszcze biedny.Musimy pracować na razie więcej aby doganiać zamożne kraje.Za 5 lat to poświęcenie nie będzie już konieczne.Moi pracownicy potrafią pracować i świętować jednocześnie.Na pewno mimo dnia pracy pójdą gdzieś z rodziną i do kościoła też zdążą.
2008-04-22 09:55:42 79.184.84.* | Obiektywna
Podoba mi się twoje podejście do sprawy.W pelni cię popieram nie tylko dlatego,że jestem pracownikiem biurowym,ale wogóle.Muszę przyznać,że praca za biurkiem czasami jest trudna,ale jak ktoś ma dużo obiektywności w sobie to powinien przyznać,że są dni kiedy pracujemy na luzie.Pozatym posiadam gospodarstwo i tutaj muszę powiedzieć,że żaden rząd ani czlowiek nie da mi dnia wolnego od pracy bo nas nie reguluje kalendarz a w dużej mierze jesteśmy uzależnieni od pogody.Jak ktoś potrafi nażekać to niech przyjdzie do mnie to porozmawiamy o warunkach pracy i o demokracji.Moim zdaniem w dużej mierze ludzie poprostu są zapatrzeni w siebie i są czystymi egoistami.Tak egoizm nas pożera,zatraca w spoleczeństwie.To nie przepisy nas sklócają tylko my sami.Jeśli nam nie odpowiada nasza praca i przeszkadza dobrobyt innych zamieńmy się zawodami.Dzisiaj rynek pracy jest otwarty.Pozdrowienia dla wszystkich internautów.
2008-04-19 01:15:40 77.115.47.* | rotbartZC
Ludzie trzymajcie mnie, kto pisze te artykuły a jeszcze lepiej kto pozwala na ich publikację i komplikuje proste rzeczy. Nie należy się żadne "wolne za 3 maja" tylko odwrotnie. Ponieważ święto wypada w sobotę którą najczęściej pracodawca wyznacza jako dodatkowy dzień wolny od pracy (a zawsze zgodnie z KP może wyznaczyć inny dzień tygodnia), w tym konkretnym tygodniu nie może go wyznaczyć w sobotę czyli w dniu który jest już wolny. To tak jakby wyznaczyć dodatkowy dzień wolny w niedzielę. W związku z tym musi to być inny dzień i tyle.
2008-05-04 11:20:03 83.7.65.* | zofiazuk
a jezeli w sobote miałam pracować ,a mialam wolne to też należy mi się dodatkowo wolny dzień