Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadryZasiłek opiekuńczy za czas pobytu dziecka w szpitalu
2012-11-08 08:29

Zasiłek opiekuńczy za czas pobytu dziecka w szpitalu

Zasiłek opiekuńczy za czas pobytu dziecka w szpitalu
[fot: digital cat/cc/flickr]

Autor: Magdalena Jędrzejewska


Pracownica przyniosła zaświadczenie lekarskie, że w okresie od 24 września do 5 października sprawuje opiekę nad chorym 7-letnim dzieckiem. Dziecko pracownicy przebywało w szpitalu od 24 do 27 września. Czy za te dni również przysługuje jej zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownicy zwolnionej od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat

Zasiłek opiekuńczy za okres sprawowania opieki nad dzieckiem podczas jego pobytu w szpitalu przysługuje pod warunkiem wyraźnego wskazania lekarskiego. Decyzję o konieczności sprawowania opieki podejmuje lekarz leczący dziecko, po uwzględnieniu stanu jego zdrowia. Jeżeli zatem lekarz wystawił matce zaświadczenie na druku ZUS ZLA, to należy domniemywać, że stwierdził konieczność jej obecności przy dziecku podczas pobytu w szpitalu.

W takiej sytuacji matce przysługuje zasiłek opiekuńczy. Jeżeli jednak zaświadczenie ZUS ZLA zostało wystawione przez innego lekarza (np. rodzinnego), to w celu wypłaty zasiłku opiekuńczego matka powinna dostarczyć dodatkowe zaświadczenie od lekarza leczącego dziecko w szpitalu; z zaświadczenia tego musi jednoznacznie wynikać, że obecność matki przy hospitalizowanym dziecku i jej osobista opieka nad dzieckiem jest konieczna. Po dostarczeniu takich dokumentów matka ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Ponadto, obok wymienionych dokumentów, matka musi złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy na formularzu ZUS Z 15.

Podstawa prawna
art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).Tagi:szpital, zasiłek, dzieckp
Zobacz więcej:ubezpieczenia społeczne
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Podobne wiadomości
Stawki zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynoszą? Stawki zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynoszą?
Wysokość świadczenia może wynieść nawet tysiąc złotych. Trzeba jednak spełnić pewne warunki.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Umowy o pracę i jej rodzaje. Jakie informacje muszą zawierać? Umowy o pracę i jej rodzaje. Jakie informacje muszą zawierać?
Według prawa pracy istnieje 5 rodzajów umów o pracę. Zobacz, który jest najbardziej korzystny.