wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościKadry
 • Ministerstwo Pracy uderza w cudzoziemców
  5.10.2006
  Ministerstwo Pracy uderza w cudzoziemców
  Cudzoziemiec, który chce dostać zezwolenie na pracę, musi zatrudnić w swojej firmie co najmniej dwóch Polaków. Nowe, absurdalne przepisy wprowadziło Ministerstwo Pracy.
 • Pracownicy pod większą ochroną kodeksu
  2.10.2006
  Pracownicy pod większą ochroną kodeksu
  Większą ochronę osób pracujących na umowę cywilną i zwalnianie pracowników bez konsultacji ze związkami przewiduje nowy kodeks pracy.
 • Dane w ZUS sprawdzimy przez internet
  26.09.2006
  Dane w ZUS sprawdzimy przez internet
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił interaktywną usługę CRU umożliwiającą porównywanie danych zgromadzonych przez płatników składek z danymi w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych. To pierwsze tego typu rozwiązanie zastosowane przez instytucję publiczną w Polsce.
 • 25.09.2006
  Za urlop należy się urlop
  Jak prawidłowo udzielić urlopu pracownicy, która przebywała na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym?
 • 25.09.2006
  Za fałszywe zwolnienie nie ma chorobowego
  Pracownik, któremu nie udzielono urlopu wyjeżdża dostarczając zwolnienie lekarskie. W takiej sytuacji pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia chorobowego.
 • 21.09.2006
  Rozwiązanie umowy z winy pracodawcy a odprawa emerytalna
  W artykule omówiono kontrowersyjne rozstrzygnięcie sądowe wykluczające prawo pracownika do odprawy emerytalno-rentowej w razie rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 55 § 1/1/ K.p..
 • Nie bójmy się telepracy
  20.09.2006
  Nie bójmy się telepracy
  W dobie rosnącego zapotrzebowania na mobilność pracowników oraz szybko rozwijających się technologii komunikacyjnych pracodawcy mają asa w rękawie - telepracę.
 • Więcej formalności przy zatrudnianiu
  13.09.2006
  Więcej formalności przy zatrudnianiu
  Przedsiębiorcy krytykują przepisy, które wprowadziła nowela kodeksu pracy z 23 czerwca. Zmiany w przepisach miały ułatwić życie pracodawcom i ograniczyć biurokrację. Wyszło na odwrót.
 • 12.09.2006
  Odprawa emerytalno-rentowa
  W artykule omówiono zagadnienia związane prawem pracownika do odprawy emerytalnej i rentowej należnej powszechnie na podstawie art. 92/1/ Kodeksu pracy. Szczególnie zwrócono uwagę na powszechny i jednorazowy charakter odprawy.
 • 10.09.2006
  Zasada 6-dniowego tygodnia pracy
  W związku z głoszonymi poglądami przez niektórych komentatorów o dopuszczalności wykonywania pracy bez przerwy przez 12 dni, w artykule omówiono szczegółowo zasadę 6-dniowego tygodnia pracy, która mimo kolejnych nowelizacji kodeksu nie utraciła na aktualności.
 • 9.09.2006
  Profilaktyczne badania lekarskie pracowników
  W artykule omówiono zagadnienia dotyczące przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich pracowników w aspekcie obowiązków pracodawcy i pracownika oraz skutków prawnych wynikających z niedopełnienia tych obowiązków.
 • 6.09.2006
  Urlop macierzyński o dwa tygodnie dłuższy
  Wydłużenie z 16 do 18 tygodni urlopu macierzyńskiego zakłada przyjęty przez sejmową Komisję Nadzwyczajną ds. Zmian w Kodyfikacjach projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez podkomisję.
 • Unia wypłaci rodzinne
  6.09.2006
  Unia wypłaci rodzinne
  Praca na własny rachunek czy też zatrudnienie w jednym z krajów Unii także daje możliwość do ubiegania się o zasiłki rodzinne. Warto tego dopilnować, bo w niektórych państwach UE takie świadczenia są zdecydowanie wyższe, niż w Polsce.
 • 5.09.2006
  Nowe składki ZUS
  Komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne we wrześniu, październiku i listopadzie 2006 r.
 • Ciągłe zmiany ustawy nie służą niepełnosprawnym
  31.08.2006
  Ciągłe zmiany ustawy nie służą niepełnosprawnym
  To już 46 nowelizacja ustawy o zatrudnianiu niepełnosprawnych. Pracodawców zniechęca niestabilne prawo, a przede wszystkim zmiany w udzielaniu wsparcia finansowego.
 • 31.08.2006
  Wyższa emerytura dla rencisty
  Dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego przechodzący na emeryturę renciści mają możliwość wyboru sposobu naliczania świadczeń. Często dzięki zmianie metody naliczania można zdecydowanie zwiększyć otrzymywaną emeryturę.
 • Nie obniżajcie składek na ZUS!
  30.08.2006
  Nie obniżajcie składek na ZUS!
  Taki wspólny apel przygotowali przedstawiciele pracodawców ramię w ramię z reprezentantami zatrudnionych. Zwracają się do Sejmu o odrzucenie proponowanych w tzw. "pakiecie Gilowskiej" zmian w systemie ubezpieczeń społecznych.
 • 24.08.2006
  ZUS weźmie mniej, NFZ więcej
  Od września, jak co kwartał, zmieniają się stawki ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Tym razem obowiązkowe ubezpieczenia nieco "stanieją".
 • 21.08.2006
  Zatrudnianie niepełnosprawnych nie będzie się opłacać?
  Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne krytykują zmiany w ustawie o zatrudnianiu tych osób.
 • Rady pracownicze - zabrakło logiki
  21.08.2006
  Rady pracownicze - zabrakło logiki
  Ustawa o radach pracowniczych to kolejny prawny bubel. Z powodu niedopracowanych i sprzecznych zapisów na pracodawców nakładane są obowiązki, z których nie będą się oni mogli wywiązać.
1 -25 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 57