wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościKadry
 • Dane w ZUS sprawdzimy przez internet
  26.09.2006
  Dane w ZUS sprawdzimy przez internet
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił interaktywną usługę CRU umożliwiającą porównywanie danych zgromadzonych przez płatników składek z danymi w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych. To pierwsze tego typu rozwiązanie zastosowane przez instytucję publiczną w Polsce.
 • 25.09.2006
  Za urlop należy się urlop
  Jak prawidłowo udzielić urlopu pracownicy, która przebywała na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym?
 • 25.09.2006
  Za fałszywe zwolnienie nie ma chorobowego
  Pracownik, któremu nie udzielono urlopu wyjeżdża dostarczając zwolnienie lekarskie. W takiej sytuacji pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia chorobowego.
 • 21.09.2006
  Rozwiązanie umowy z winy pracodawcy a odprawa emerytalna
  W artykule omówiono kontrowersyjne rozstrzygnięcie sądowe wykluczające prawo pracownika do odprawy emerytalno-rentowej w razie rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 55 § 1/1/ K.p..
 • Nie bójmy się telepracy
  20.09.2006
  Nie bójmy się telepracy
  W dobie rosnącego zapotrzebowania na mobilność pracowników oraz szybko rozwijających się technologii komunikacyjnych pracodawcy mają asa w rękawie - telepracę.
 • Więcej formalności przy zatrudnianiu
  13.09.2006
  Więcej formalności przy zatrudnianiu
  Przedsiębiorcy krytykują przepisy, które wprowadziła nowela kodeksu pracy z 23 czerwca. Zmiany w przepisach miały ułatwić życie pracodawcom i ograniczyć biurokrację. Wyszło na odwrót.
 • 12.09.2006
  Odprawa emerytalno-rentowa
  W artykule omówiono zagadnienia związane prawem pracownika do odprawy emerytalnej i rentowej należnej powszechnie na podstawie art. 92/1/ Kodeksu pracy. Szczególnie zwrócono uwagę na powszechny i jednorazowy charakter odprawy.
 • 10.09.2006
  Zasada 6-dniowego tygodnia pracy
  W związku z głoszonymi poglądami przez niektórych komentatorów o dopuszczalności wykonywania pracy bez przerwy przez 12 dni, w artykule omówiono szczegółowo zasadę 6-dniowego tygodnia pracy, która mimo kolejnych nowelizacji kodeksu nie utraciła na aktualności.
 • 9.09.2006
  Profilaktyczne badania lekarskie pracowników
  W artykule omówiono zagadnienia dotyczące przeprowadzania profilaktycznych badań lekarskich pracowników w aspekcie obowiązków pracodawcy i pracownika oraz skutków prawnych wynikających z niedopełnienia tych obowiązków.
 • 6.09.2006
  Urlop macierzyński o dwa tygodnie dłuższy
  Wydłużenie z 16 do 18 tygodni urlopu macierzyńskiego zakłada przyjęty przez sejmową Komisję Nadzwyczajną ds. Zmian w Kodyfikacjach projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez podkomisję.
 • Unia wypłaci rodzinne
  6.09.2006
  Unia wypłaci rodzinne
  Praca na własny rachunek czy też zatrudnienie w jednym z krajów Unii także daje możliwość do ubiegania się o zasiłki rodzinne. Warto tego dopilnować, bo w niektórych państwach UE takie świadczenia są zdecydowanie wyższe, niż w Polsce.
 • 5.09.2006
  Nowe składki ZUS
  Komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne we wrześniu, październiku i listopadzie 2006 r.
 • Ciągłe zmiany ustawy nie służą niepełnosprawnym
  31.08.2006
  Ciągłe zmiany ustawy nie służą niepełnosprawnym
  To już 46 nowelizacja ustawy o zatrudnianiu niepełnosprawnych. Pracodawców zniechęca niestabilne prawo, a przede wszystkim zmiany w udzielaniu wsparcia finansowego.
 • 31.08.2006
  Wyższa emerytura dla rencisty
  Dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego przechodzący na emeryturę renciści mają możliwość wyboru sposobu naliczania świadczeń. Często dzięki zmianie metody naliczania można zdecydowanie zwiększyć otrzymywaną emeryturę.
 • Nie obniżajcie składek na ZUS!
  30.08.2006
  Nie obniżajcie składek na ZUS!
  Taki wspólny apel przygotowali przedstawiciele pracodawców ramię w ramię z reprezentantami zatrudnionych. Zwracają się do Sejmu o odrzucenie proponowanych w tzw. "pakiecie Gilowskiej" zmian w systemie ubezpieczeń społecznych.
 • 24.08.2006
  ZUS weźmie mniej, NFZ więcej
  Od września, jak co kwartał, zmieniają się stawki ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Tym razem obowiązkowe ubezpieczenia nieco "stanieją".
 • 21.08.2006
  Zatrudnianie niepełnosprawnych nie będzie się opłacać?
  Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne krytykują zmiany w ustawie o zatrudnianiu tych osób.
 • Rady pracownicze - zabrakło logiki
  21.08.2006
  Rady pracownicze - zabrakło logiki
  Ustawa o radach pracowniczych to kolejny prawny bubel. Z powodu niedopracowanych i sprzecznych zapisów na pracodawców nakładane są obowiązki, z których nie będą się oni mogli wywiązać.
 • Będą droższe nadgodziny?
  21.08.2006
  Będą droższe nadgodziny?
  O niemal 3,6 miliarda złotych wzrosną ponoszone przez polskich przedsiębiorców koszty pracy. Stanie się tak w przypadku, jeśli Sejm przyjmie proponowaną przez posłów PSL nowelizację Kodeksu Pracy.
 • Milionowe kary dla nierzetelnych pracodawców
  17.08.2006
  Milionowe kary dla nierzetelnych pracodawców
  Aż 20 milionów złotych kary grozić może pracodawcy, łamiącemu prawa zatrudnionych. Stanie się tak, jeśli przyjęty zostanie prezydencki projekt ustawy o odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom pracowniczym.
1 -25 ... 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 57