Na skróty
Money.plFirmaWiadomościKadry > PoradnikiZatrudniamy pracownika
2008-07-14 12:22

Zatrudniamy pracownika


Nawet w małej jednoosobowej firmie zdarzyć się może moment, w którym konieczne staje się zatrudnienie pracownika.

W tym poradniku opisujemy krok po kroku, jakie czynności należy dokonać przy powierzaniu pracy nowo przyjmowanej osobie. Znajdziesz tu:

1. Informacje o kandydacie
2. Badania lekarskie
3. Umowa o pracę i jej rodzaje
4. Szkolenie BHP
5. Zgłoszenie do ZUS
6. Dokumentacja pracownicza


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2012-04-10 23:52:29 83.16.37.* | Anna.poznań
Re: Zatrudniamy pracownika [3]
Witam!
Mam pytanie. Od około roku mam umowę zlecenia. Ostatnio zaczęłam dopytywać się pracodawce o umowę o prace. Powiedział mi, ze 'jedyny plus tej umowy dla mnie to kredyty i płatny urlop'. Dla niego z kolei to 'dużo papierkowej roboty i ogólnie za dużo zachodu'..... (prawie cytaty :) Teraz chciałabym się od Was dowiedzieć jak to faktycznie jest z tą umową o prace, z punktu widzenia pracodawcy..faktycznie jest to tak duży problem!? Dodam tylko, ze: jestem w dobrych stosunkach z pracodawcą, jestem jedynym dla niego pracownikiem, nie chodzi mi o pieniądze bo mogę być na 1/2 etatu np aby kwota się zgadzała z poprzednią umową (zlecenia) a urlop mam kiedy chce bo po prostu się dogadaliśmy w tej kwestii już.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
2012-04-11 11:31:06 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli chodzi o papierki to:
-przy etacie pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy oraz udzielanych urlopów, dni wolnych i to rozliczać z pracownikiem.
- pod względem ZUS-owym nie ma różnicy- tyle samo pracy, chyba że jest zleceniobiorca uczniem/studentem w wieku do 26 lat włącznie. Wtedy nie podlega on żadnym ubezpieczeniom, więc jego przejście na etat rzeczywiście stanowi papierkowe obciążenie.
- pod względem kosztów finansowych- przy pracowniku pojawia się kwestia płacy minimalnej, wypłacania nadgodzin i wynagrodzenia za urlop.
Natomiast stricte koszty pracy/zlecenia- porówna Pani z tego kalkulatora- czyli przy założeniu, że np. netto ma Pani 2000 zł, jaki to stanowi koszt dla pracodawcy, a jaki dla zleceniodawcy:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
2012-04-11 14:44:50 83.16.37.* | Anna.poznań
Czy ta ewidencja to tylko dla formalności? Bo ja teoretycznie nie mam ilości godzin które muszę przepracować..czasami w miesiącu jest ich 100 a czasami 70...pensja jest stała. Przypomniało mi się jeszcze, ze szef wspominał coś o szkoleniach BHP itp które musiały by być prowadzone (?)
PS. nie jestem studentką.
2012-04-11 17:15:06 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie ma Pani ilości godzin na zleceniu. Na etacie są wymiary tygodniowe, dobowe i w okresach rozliczeniowych. Ewidencja jest obowiązkowa, bo inaczej pracodawca nie ma podstaw do naliczania nadgodzin, wynagrodzenia itp.

Ze szkoleniami BHP też ma rację, z badaniami okresowymi- również. Do tego obowiązki związane z rodzicielstwem pracownika wielce uciążliwe dla pracodawcy.

Itd, itp.

Proszę zerknąć jak wiele tego jest:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy


Ps. Skoro nie jest pani studentką, a zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczenia to w kwestii ZUS by się nie zmieniła dokumentacja związana z zasiłkami chorobowymi i macierzyńskim.

Reasumując- nic dziwnego, że to nijak pracodawcy się nie kalkuluje.

ALE pozostaje jeszcze jedna kwestia, o której łatwo się zapomina. Tak naprawdę NIE ma dowolności w tym, czy kogoś się zatrudnia na etat, czy daje mu zlecenie.

Z bardzo prostej przyczyny- jeśli zlecenie ma być wykonywane w określonych godzinach, w określonym miejscu, pod nadzorem i kierownictwem itd. to zlecenie ma znamiona stosunku pracy. Wtedy jest to omijanie prawa pracy lub ustaw ubezpieczeniowych, poświadczanie nieprawdy przez obie strony, a zleceniobiorcy przysługuje prawo do sądownego 'stwierdzenia istnienia stosunku pracy'.

O tym więcej:


http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/ustalenie;istnienia;stosunku;pracy,163,0,137379.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/ustalenie;stosunku;pracy,250,0,233722.html
-3 spadek
2011-08-06 09:29:46 91.150.220.* | lenia
Re: Zatrudniamy pracownika [1]
Przed zatrudnieniem kogoś do swojej firmy można też pomyśleć o przeprowadzenia testów kwalifikacji zawodowych, zamiast tradycyjnych rozmów, albo jeśli jest dużo kandydatów pierwszą selekcję można zrobić takimi testami. U nas szef wykonał testy z Instytutu Analiz im Karola Gaussa, to było dobre rozwiązanie. Jesteśmy dobre dobranym i zgranym zespołem i o wiele lepiej się pracuje niż np w mojej wcześniejszej firmie, gdzie niektóre osoby nie wiedziały jak wykonywać swoją pracę.
Podobne wiadomości
Jaki ZUS? Zobacz, czy możesz zaoszczędzić na składkach Jaki ZUS? Zobacz, czy możesz zaoszczędzić na składkach
Możesz w ten sposób zaoszczędzić nawet 600 złotych miesięcznie.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Umowy o pracę i jej rodzaje. Jakie informacje muszą zawierać? Umowy o pracę i jej rodzaje. Jakie informacje muszą zawierać?
Według prawa pracy istnieje 5 rodzajów umów o pracę. Zobacz, który jest najbardziej korzystny.