Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Auta z kratką: "Ministerstwo działa wbrew prawu"

0
Podziel się:

Zdaniem przedsiębiorców ograniczenie odliczania VAT jest sprzeczne z prawem wspólnotowym.

Auta z kratką: "Ministerstwo działa wbrew prawu"
(Money.pl/I.M.)

*Ministerstwo Finansów chce ponownie ograniczyć odliczanie podatku VAT od zakupu samochodów osobowych. Resort planuje również zabranie na 3 lata możliwości odliczania VAT od paliwa. *

W grudniu 2008 r. sędziowie ETS zakwestionowali ograniczenia w odliczeniu VAT, wprowadzone przez nasz rząd już po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Ministerstwo Finansów nie chciało pogodzić się z tą decyzją, bo oznacza ona zmniejszenie wpływów do budżetu.

Ostatecznie minister Jacek Rostowski ogłosił, że w przypadku odliczeń podatku VAT zastosowanie mają przepisy z 1 maja 2004 r. Mogą więc korzystać z nich firmy, które zdecydują się kupić samochód o ładowności ponad 500 kg, z fabryczną homologacją ciężarową.

Jednak ostatnio Ministerstwo Finansów poinformowało, że zwróci się do Komisji Europejskiej o zawieszenie na trzy lata wykonania wyroku ETS. Prośbę swoją zamierza umotywować kryzysem i złą koniunkturą.

- _ Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne, gdyż jest sprzeczne z zasadą neutralności VAT dla przedsiębiorców oraz nie jest zgodne z prawem wspólnotowym - _mówi Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zasada neutralności VAT dla podatników jest jednym z fundamentów systemu podatku od towarów i usług. VAT powinien być dla przedsiębiorców neutralny, tzn. nie powinien stanowić dla nich obciążenia finansowego. Resort finansów dopuszcza możliwość ograniczenia lub wyłączenie prawa do odliczania niektórych towarów lub usług na czas złej koniunktury gospodarczej.

- _ Zastosowanie wyłączenia lub ograniczenie nie może być podyktowane jedynie interesem państwa w czasie spowolnienia gospodarczego _- uważa Ambrozik.

Zdaniem ekspertów Konfederacji, proponowane rozwiązanie nie będzie korzystne ani dla przedsiębiorców, ani dla branży motoryzacyjnej. Działanie Ministerstwa Finansów uważają oni za tym bardziej niezrozumiałe, że inne kraje europejskie wspierają swoje sektory motoryzacyjne.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)