Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie PIT od bonów towarowych

0
Podziel się:

Bony dla pracowników będą opodatkowane, a gotówka nie. Zmiany w przepisach niosą zagrożenie dla tysięcy małych firm.

Będzie PIT od bonów towarowych
(Georgy Pchemyan/Dreamstime.com)

*Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 9 lipca 2009 r. nakazuje płacić PIT od przekazywanych przez pracodawców pracownikom bonów towarowych, a zwalnia z opodatkowania przekazywane w ten sam sposób kwoty pieniężne. *

Oznacza to, że jeżeli pracodawca zechce dać pracownikom bony czy talony do zrealizowania w konkretnym lub dowolnym sklepie, będzie musiał naliczyć podatek. Gdyby dał pracownikowi gotówkę, podatku by nie było.

Upadną małe i średnie firmy

Drobni przedsiębiorcy uważają, że nowelizacja ustawy o PIT, stanowiąca część pakietu antykryzysowego, pozbawi szansy utrzymania się na rynku tysięcy małych i średnich firm emitujących lub realizujących bony towarowe. Zapowiadają, że wystąpią do prezydenta o zgłoszenie projektu zmiany ustawy o PIT, zwalniającej bony z opodatkowania.

Jak poinformował prezes Kongregacji Przemysłowo-Handlowej Jan Rakowski, Kongregacja, we współpracy z Naczelną Radą Zrzeszeń Handlu i Usług, Polską Izbą Handlu i Krajowym Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Spożywców _ Społem _ jeszcze w tym tygodniu opracuje propozycję zmiany w nowelizacji ustawy o PIT z 9 lipca br. i wystąpi do prezydenta o zgłoszenie tego projektu.

- _ To oczywiste, że każdy pracodawca zdecyduje się na pieniądze, a nie bony czy talony. Upadnie wiele małych firm, dla których emisja bonów jest jedynym lub zasadniczym źródłem dochodów _ - mówił Rakowski. Podkreślił, że _ przepisy różnicujące sytuację podatkową bonów i gotówki zostały wprowadzone bez konsultacji ze środowiskami gospodarczymi działającymi na rynku bonów _.

Rakowski dodał, że w_ _2008 r. o prawie 17 tys. spadła liczba podmiotów handlu detalicznego. Jego zdaniem w tym roku będzie ich na pewno znacznie więcej, bo grupę upadających firm zasilą emitenci bonów i placówki handlowe, w których można było je zrealizować. - _ Co gorsza, są to głównie podmioty z mniejszych miejscowości, gdzie bony i talony ciszą się szczególną popularnością i to nie tylko w okresie świątecznym - _uważa Rakowski.

Pieniądze lepsze niż bony

Sprawa bonów była już przedmiotem dyskusji w komisjach sejmowych podczas omawiania projektów ustaw z pakietu antykryzysowego. Na posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej 23 czerwca wiceminister finansów Maciej Grabowski mówił, że pieniądze będą najlepszą formą pomocy pracownikom.

- _ Tak samo jak bony, wpłyną one na wzrost popytu, ale - inaczej niż przy bonach - pracownik będzie mógł wydać uzyskaną pomoc nie tylko w np. dużym sklepie emitującym bony, ale także w małym sklepiku osiedlowym czy zakładzie przetwórczym _ - uważa minister.

| KOMENTARZE: |
| --- |
| Ryszard Jaśkowski, spółdzielnia spożywców _ Społem _: Hipermarkety przetrwają kryzys, nawet jeżeli bony będą opodatkowane. Po kryzysie będą zaś miały mniejszą konkurencję, bo w międzyczasie znikną mniejsze firmy emitujące bony oraz np. wiejskie sklepy przy Gminnych Spółdzielniach czy osiedlowe sklepiki w małych miastach, w których bony te są realizowane. I tak mają one kłopoty finansowe, a gdy jeszcze stracą dochody z bonów, mogą już nie utrzymać się na rynku. Zbigniew Jarzyna, prezes Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług: Pakiet antykryzysowy, m.in. w części dotyczącej zmiany w PIT, chroni miejsca pracy tylko w dużych firmach, gdzie mogą wchodzić w grę zwolnienia grupowe. Zupełnie pomija natomiast małe, które upadają ciszej, ale ludzie tracą w nich miejsca pracy tak samo jak w wielkich przedsiębiorstwach. |

pit
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)