wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Działalność gospodarcza - czy można rozliczyć się wspólnie?

Działalność gospodarcza - czy można rozliczyć się wspólnie?

 

Prowadzenie firmy nie zawsze odbiera małżonkom prawo do złożenia łącznego rozliczenia podatku dochodowego za 2015 rok.


Nie mogą razem się rozliczyć małżeństwa, w których mąż bądź żona prowadzi działalność opodatkowaną 19-procentowym podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, bądź rozlicza się na zasadach karty podatkowej.


W przypadku, gdy działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach ogólnych nie ma przeszkód do skorzystania z rozliczenia wspólnego. Małżonkowie składają wtedy deklarację PIT - 36.


Co bardzo istotne - nawet gdy jeden z małżonków opodatkowany był liniowo, ryczałtowo lub kartą tylko przez część roku, przez pozostałe miesiące płacił podatek na zasadach ogólnych, wspólne opodatkowanie nie przysługuje.


Nieco inaczej wygląda sytuacja przy ryczałtowym opodatkowaniu wynajmu. Dochodów z tego tytułu nie można rozliczyć wspólnie. Jednak wybór takiej formy opodatkowania nie wyklucza możliwości łącznego rozliczenia pozostałych dochodów, opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
forma rozlicz.liniowa
89.64.18.* 2015-11-26 18:13
zarządzanie i usługi
dexon
93.176.226.* 2012-02-27 13:16
Do maja 2011 roku miałem działalność gospodarczą (zawieszoną),którą zlikwidowałem z dniem 01 czerwca.Moje opodatkowanie to ryczałt 8,5% + Vat.Czy mogę się wspólnie rozliczyć?
Proszę o szybką odpowiedź.
tamiza
83.28.168.* 2011-02-26 12:18
czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć co wtedy, gdy małżonek prowadzi działalność gospodarczą, ale cały ubiegły rok działalność była zawieszona, czy mogę wspólnie się z nim rozliczyć? cały rok nie osiągnął dochodu.