Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Faktura korygująca w deklaracji. Kiedy i jak ją wykazać?

0
Podziel się:

W każdej działalności gospodarczej czasem zachodzi potrzeba skorygowania już wystawionej faktury VAT.

Faktura korygująca w deklaracji. Kiedy i jak ją wykazać?
(Otnaydur/Dreamstime.com)

W każdej działalności gospodarczej czasem zachodzi potrzeba skorygowania już wystawionej faktury VAT. Podatnicy wystawiający faktury korygujące często mają problem z ustaleniem, w której deklaracji VAT-7 należy ją rozliczyć i wykazać.

Zagadnienie, kiedy należy ująć w deklaracji korektę faktury VAT po stronie jej wystawcy, rozważyć należy odrębnie dla korekt _ in minus _, czyli zmniejszających podstawę opodatkowania oraz korekt _ in plus _ tj. zwiększających podstawę opodatkowania.Korekty _ in minus _

Otóż, w przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w _ pierwotnej _ fakturze VAT , wystawca faktury może obniżyć podstawę opodatkowania pod warunkiem, że posiada potwierdzenie, że nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.

W przypadku, potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury korektę tą należy ująć w miesiącu w którym nabywca towaru lub usługi fakturę korygującą otrzymał. Przy czym warunkiem rozliczenia faktury jest posiadanie przez wystawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej.

Przykład

Natomiast uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi korektę faktury otrzymał uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Przykład

Analizując, zagadnienie korekt _ _ in minus _ _ nie sposób nie zauważyć, iż kwestia obowiązku uzyskiwania przez wystawców faktur potwierdzeń otrzymania korekty stała się przedmiotem orzeczenia TSUE. Otóż, TSUE w sprawie C-588/10 Kraft Foods Polska S.A. stwierdził, iż _ zasady neutralności podatku od wartości dodanej oraz proporcjonalności co do zasady nie sprzeciwiają się takiemu wymogowi. Jednakże, jeżeli uzyskanie przez podatnika, będącego dostawcą towarów lub usług, tego rodzaju potwierdzenia jest w rozsądnym terminie niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to nie można mu odmówić wykazania przed organami podatkowymi danego państwa członkowskiego przy użyciu innych środków, po pierwsze, że dochował on należytej staranności w okolicznościach danej sprawy celem upewnienia się, że nabywca towarów lub usług jest w posiadaniu korekty faktury i że zapoznał się z nią oraz, po drugie, że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w owej korekcie faktury _.

Tezy powyższego wyroku należy w praktyce stosować z najwyższą ostrożnością. Jak stwierdził, bowiem WSA we Wrocławiu _ _ obniżenie należnego podatku VAT bez posiadania stosownego potwierdzenia jest bowiem możliwe jedynie w przypadku, gdy uzyskanie takiego potwierdzenia, w rozsądnym terminie, jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione. W tym wypadku podatnik musi jednak wykazać, że do obniżenia podstawy opodatkowania rzeczywiście doszło oraz że dochował należytej staranności celem upewnienia się, że nabywca jest w posiadaniu korekty faktury i że się z nią zapoznał _ _ (Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 marca 2012 r. sygn. I SA/Wr 186/12).

_ _

Korekta in plus

Ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie regulacji, które w sposób szczególny regulowałyby kwestie wykazywania w deklaracji VAT faktur korygujących _ _ in plus _ _. Jednak, na podstawie ogólnych regulacji zawartych w ustawie o VAT można dojść do następujących wniosków. Otóż, dla ustalenia, kiedy po stronie wystawcy należy wykazać fakturę korygującą, niezbędne jest ustalenie przyczyn korekty. Przyjmuje się bowiem, że fakturę korygującą _ _ in plus _ _ należy wykazać w deklaracji za miesiąc, w którym powstała przyczyna wystawienia korekty.

Można zatem stwierdzić, że jeżeli przyczyna wystawienia faktury korygującej istniała już w momencie wystawienia _ pierwotnej _ faktury VAT, fakturę korygującą należy wykazać w deklaracji za miesiąc, w którym ujęto transakcję udokumentowaną _ pierwotną _ fakturą VAT. Do tego typu sytuacji z pewnością można zaliczyć zaniżenie ceny lub ilości towarów lub usług stwierdzonych pierwotną fakturą.

Przykład

_ _

_ _

W sytuacji, gdy przyczyna korekty powstała już po wystawieniu faktury VAT, fakturę korygującą ująć należy w miesiącu powstania przyczyny korekty.

Przykład

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)