wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Emerytury dla osób na działalności gospodarczej najniższe ze wszystkich

Emerytury dla osób na działalności gospodarczej najniższe ze wszystkich

Fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Masz firmę? Będziesz mieć biedaemeryturę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą dostają najniższe świadczenia ze wszystkich grup zawodowych. Nawet połowa z nich będzie musiała w przyszłości przeżyć za emeryturę minimalną. Sprawę opisuje "Gazeta Wyborcza".

Dlaczego przedsiębiorcy mają tak niewielkie świadczenia? Bo większość z nich co miesiąc przelewa do ZUS najmniejszą z możliwych składek. W nowym systemie, jak pisze "GW", zasada jest prosta: im mniej odłożysz, tym mniejsze masz świadczenie.

Składki nauczyciela czy kolejarza na etacie liczy się procentowo, czyli uzależnione są od dochodu. Im więcej zarobią, tym więcej odkładają i tym samym mają wyższą emeryturę. W przypadku przedsiębiorców składni nie zależą od tego, ile uda się im w danym miesiącu zarobić.

Przepisy przewidują, że przedsiębiorcy mogą płacić stałą składkę do ZUS liczoną od 60 proc. średniego wynagrodzenia.

Od lutego wypada więc 1172,56 zł na miesiąc (z tego na ubezpieczenie emerytalne ok. 500 zł). I nie ma znaczenia, czy zarobią 2,10 czy 100 tys. zł. Składka jest taka sama.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Wiera
2017-03-02 20:32
A może ten projekt ZUS dla małych przedsiębiorców by wszedł w życie w tym roku .Dużo osób by odetchneło z ulgą .
T.
2017-02-20 22:53
Po działalności gospodarczej otrzymasz emeryturę ... najniższą !!! O tym należy pamiętać.
mag
2017-02-15 16:11
I to jest niesprawiedliwe. Najwięcej na ZUS-ie korzysta budżetówka. Pracownicy (zwłaszcza ci wyższego szczebla) branż budżetowych nie płacą fizycznie składek ich składki sa tylko ksiegowane na kontach ZUS. Później taki były pracownik pomimo fizycznie nie odprowadzanych składek pobiera emeryture. Na emerytury pracowników budżetówki w wiekszości składają się obywatele pracujący poza systemem budżetowym oraz przedsiębiorcy . Najbardziej poszkodowani sa zwłaszcza drobni przedsiebiorcy dla których ten obowiazkowy haracz wynosi niekiedy 50-70 a czasem i 100% dochodu.
Pokaż wszystkie komentarze (154)