Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy nie zmieniają zdania: Polski system podatkowy do korekty

0
Podziel się:

Jest zbyt skomplikowany, za często zmieniany i niejednoznaczny.

Firmy nie zmieniają zdania: Polski system podatkowy do korekty
(Lisafx/Dreamstime)

Polscy przedsiębiorcy wciąż postrzegają system podatkowy jako nadmiernie skomplikowany, podlegający zbyt dużej ilości zmian, a także niejednoznaczny, choćby poprzez brak jednolitej interpretacji przepisów podatkowych.

Przez te czynniki podatnicy funkcjonują w warunkach niepewności, co nie sprzyja podejmowaniu długofalowych decyzji ekonomicznych - podkreślają eksperci Deloitte, którzy badali opinie przedsiębiorców na temat polskiego systemu podatkowego.

Firmy zauważają jednak pozytywne zmiany w administracji skarbowej, dobrze oceniając działania takie jak uruchomienie urzędów dla tzw. _ dużych podatników _ czy też udostępnienie Krajowej Informacji Podatkowej. Życzyliby sobie również poprawy poziomu wiedzy urzędników oraz wprowadzenia jasnych procedur działania administracji skarbowej.

*Skomplikowane podatki, ale są pozytywne sygnały *

70 procent ankietowanych uznało regulacje CIT za bardzo skomplikowane, podobnie niemal 60 procent ocenia regulacje VAT i PIT._ _

_ - Najprawdopodobniej wpłynęły na to częste zmiany w prawie. W ciągu ostatnich 10 lat ustawa o CIT zmieniała się 60 razy, podobnie z ustawą o VAT _ – tłumaczy Monika Wachowiec, menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte. _ - Na gruncie PIT bolączką są zmiany podejścia w praktyce organów. Przykładowo, podejście organów w kwestii opodatkowania pakietów medycznych od lat nie jest jednolite _.

Przedsiębiorcy obawiają się m. in. podniesienia stawek VAT (43%) oraz CIT (29%), a za najbardziej uciążliwy z wymogów dokumentacyjnych uznali przygotowywanie dokumentacji z zakresu cen transferowych (61%), którą w Polsce obowiązkowo przedstawić organom muszą firmy realizujące transakcje o wartości już od 20 tys. euro rocznie.

Pozytywnym sygnałem jest natomiast ocena relacji podatników z urzędami. Ponad 90 procent badanych stwierdza, że są one bardzo dobre lub dobre.

prawo podatkowe
podatki
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)