Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatkiJak długo może trwać urlop bezpłatny?
2009-04-03 13:29

Jak długo może trwać urlop bezpłatny?

Jak długo może trwać urlop bezpłatny?

Autor: Bogdan Majkowski


Na jak długo można wysłać pracownika na urlop bezpłatny oraz jaką informację w tej sprawie należy złożyć do ZUS? W firmie zatrudnionych jest 5 osób.

Żaden ogólnie obowiązujący przepis nie ogranicza długości urlopu bezpłatnego. Kodeks pracy stanowi jedynie, że w sytuacji, gdy urlop ten trwa dłużej niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć możliwość odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Pracodawca nie może jednak zmusić pracownika do skorzystania z tego urlopu.

Bez składek

W trakcie pobytu pracownika na urlopie bezpłatnym nie są za niego naliczane i odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Przerwę związaną z urlopem bezpłatnym, oczywiście w ramach danego miesiąca kalendarzowego, wykazuje się na druku ZUS RSA. Jako kod świadczenia/przerwy podaje się symbol 111, bez względu na podstawę prawną udzielenia urlopu.

Jeżeli rozpoczęcie lub zakończenie urlopu bezpłatnego ma miejsce w trakcie miesiąca, pracodawca powinien też złożyć raport ZUS RCA i wykazać w nim podstawy składek oraz same składki naliczone od wypłat dokonanych za dni, w których pracownik świadczył pracę.

Udzielając dłuższego urlopu bezpłatnego, pracodawcy powinni uprzedzić pracownika, że po upływie 30 dni pobytu na takim urlopie straci on prawo do świadczeń zdrowotnych.

Podstawa prawna
Art. 174 oraz art. 1741 Kodeksu pracy.
Art. 41 ustawy systemowej.
Art. 69 ust. 3 i 4 ustawy z 27 sierpnia 2007 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych... (Dz.U. nr 112, poz. 717).

Autor jest specjalistą w zakresie ubezpieczeń społecznych



Tagi:zus, kadry, pracownik, urlop bezpłatny
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2009-06-19 01:57:37 83.10.12.* | Janstanek
Re: Jak długo może trwać urlop bezpłatny? [0]

Pracodawca nie może jednak zmusić pracownika do skorzystania z tego urlopu.
ha,ha, ha. Udzielając takich porad traktujecie czytelników jak hołotę!
-2 spadek
2009-06-13 19:47:05 83.10.33.* | Elbieta Wozniak
Re: Jak długo może trwać urlop bezpłatny? [2]
Tekst nie stanowi odpowiedzi na pytanie postawione w jego tytule jak również na pytanie zadane przez pracodawcę. Nie ma w tym nic dziwnego, bo autor nie tylko nie jest prawnikiem ani tym bardziej specjalistą ale nie ma nawet wyższego wykształcenia.
2009-06-16 11:59:55 83.12.11.* | życzliwy
Moim zdanie stwierdze,,rzaden obowiązujący przepis nie ogranicza...........
Jest odpowiedzią na pytanie.
Bardzo nie podoba mi si e załatwianie prywatnych porachunków na forum. Mnie nie interesuje wykształcenie
autora tekstów , tylko ich treść.I ten złośliwy komentarz był ie namiejscu Pani Elżbieto.
2009-06-18 01:25:42 83.10.35.* | Elżbieta Wozniak
Tekst nie odpowiada na pytanie "czy pracodawca może "wysłać" pracownika na bezpłatny urlop"! Stwierdzenie faktu nie jest komentarzem ani złośliwością. Ponadto nawet nie wszyscy prawncy mogą udzielać porad prawnych, a wykształcenie ma i zawsze będzie miało zasadnicze znaczenie.
2009-05-04 21:18:13 213.238.68.* | edytazega
Re: Jak długo może trwać urlop bezpłatny? [0]
mam takie pytanie jestem pracownikiem tymczasowym sprawy sie tak ulozyly ze musze miec wolne czy pracodawca tj. agencja pracy tymczasowej moze udzielic mi np 2 tyg urlopu bezplatnego?
2009-04-10 09:20:24 yaroo
Re: Urlop bezpłatny w dokumentach do ZUS [1]

W trakcie pobytu pracownika na urlopie bezpłatnym nie są za niego naliczane i odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.



Udzielając dłuższego urlopu bezpłatnego, pracodawcy powinni uprzedzić pracownika, że po upływie 30 dni pobytu na takim urlopie straci on prawo do świadczeń zdrowotnych.


To do 30 dni składki są płacone przez pracodawce? Czy już od 1 dnia urlopu bezpłatnego nie ma tych składek?
2009-04-10 12:07:52 89.228.135.* | femmka
nie do konca tak, po prostu w momencie przejścia na urlop bezpłatny jest jeszcze przez 30 dni ubezpieczony (taki okres karencji) - nic się nie płaci od pierwszego dnia urlopu
Podobne wiadomości
Urlop bezpłatny. Kiedy można go wziąć? Urlop bezpłatny. Kiedy można go wziąć?
Zobacz, kiedy pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia, ani odprowadzać składek

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

To nowość w podatkach. Minimalne terminy na... To nowość w podatkach. Minimalne terminy na...
Zmienione zasady fakturowania już obowiązują. Wyjaśniamy, na czym polega rewolucja.