Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak należy rozliczyć leasing zagraniczny

0
Podziel się:

Niezależnie od tego czy korzystamy z leasingu krajowego czy zagranicznego, mamy do dyspozycji jego dwa warianty: operacyjny i finansowy.

Jak należy rozliczyć leasing zagraniczny
(Georgy Pchemyan/Dreamstime.com)

Masz w planach kupno samochodu, maszyny, a może nieruchomości? Nie posiadasz jednak wystarczających możliwości finansowych. Dowiedz się czy możesz skorzystać z leasingu transgranicznego.


Z leasingiem transgranicznym (cross-border leasing) mamy do czynienia, gdy jedna ze stron umowy jest podmiotem krajowym, a druga zagranicznym. Niezależnie od tego czy korzystamy z leasingu krajowego czy zagranicznego, mamy do dyspozycji jego dwa warianty: operacyjny i finansowy. Rodzą one różne obowiązki prawne: ustawodawca traktuje wariant operacyjny jak usługę, natomiast finansowy - jak dostawę towaru.

Leasing operacyjny jest umową o krótkim okresie trwania, po której zakończeniu przedmiot leasingowany oddajemy do użytku innemu podmiotowi. Finansowy natomiast ma podobny charakter do umowy sprzedaży z odroczonym terminem płatności, po zakończeniu którego następuje przeniesie własności na leasingobiorcę.


Leasing operacyjny - atrakcyjny dla wyjątków

Umowa leasingu operacyjnego traktowana jest jak usługa. Do 1 stycznia 2010, oznaczało to, że całą transakcję opodatkowujemy na terytorium tego kraju Unii Europejskiej, w którym leasingodawca posiada siedzibę. Zatem kiedy zagraniczne stawki VAT były niższe, osiągaliśmy korzyść.

Wraz z nowelizacją ustawy o VAT, leasing transgraniczny przestał być już tak atrakcyjny. **Od tego czasu polski leasingobiorca podlega polskim regulacjom podatkowym. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jeżeli nie jesteśmy podatnikiem VAT, bądź gdy usługa leasingu jest przeznaczona dla celów osobistych naszych lub naszych pracowników, zastosowanie ma stara zasada. Zgodnie z nią podlegamy wtedy zagranicznym regulacjom podatkowym.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wynajem;auta;dla;firmy;-;kiedy;sie;oplaca,206,0,743886.html) Wynajem auta dla firmy - kiedy się opłaca?
W przypadku zastosowania starej zasady, zagraniczny podmiot wystawia nam fakturę z tytułu zawartej umowy oraz faktury z doliczonym, zagranicznym podatkiem VAT. Wtedy nie możemy odliczyć z tego tytułu podatku naliczonego. Pozostaje nam jednak ubieganie się o jego zwrot w kraju siedziby strony leasingującej (za wyjątkiem leasingu środków transportu do 30 dni, jednostek pływających - do 90 dni). By zrobić to skutecznie musimy jednak dokładnie poznać regulacje danego państwa. Pamiętajmy też o tym, że procedura odbędzie się w języku urzędowym kraju.

Leasing finansowy - rozbudowana biurokracja

Transgraniczny leasing finansowy, po spełnieniu określonych wymogów, traktujemy, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) w Polsce. Te kryteria to przede wszystkim odpisy amortyzacyjne dokonywane przez leasingobiorcę oraz rejestracja obu stron umowy do VAT-UE (uwaga na wyjątek krótkoterminowego leasingu środków transportu) wraz z posługiwaniem się przez nie ważnymi numerami VAT-UE.

Mimo że spłata rat rozkłada się w czasie, faktura wystawiona przez leasingodawcę pociąga jednorazowy obowiązek podatkowy od całości należnej kwoty. Zatem włączamy tu odsetki, a także możliwe dodatkowe opłaty, na przykład koszty transportu. Na tej zasadzie wystawiamy fakturę wewnętrzną, w której naliczamy VAT, a następnie dokonujemy jego rozliczenia.

Pamiętajmy jednak, że przy odliczaniu VAT od samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi 60 procent kwoty podatku z tytułu WNT- nie więcej jednak niż 6 tys. złotych.

Leasing cross-border w przypadku samochodu

W praktyce zawarcie umowy leasingowej może być opłacalne jedynie przy leasingu operacyjnym, kiedy nie jesteśmy podatnikiem VAT bądź leasingowane auto jest dla celów prywatnych naszych bądź naszych pracowników. Opodatkowanie będzie miało miejsce wtedy w kraju siedziby świadczącego usługę. Przy leasingu samochodu osobowego, na przykład z Francji podatek VAT wyniesie 19,6 procent. Dzięki temu osiągamy korzyść z różnicy stawek oraz uniknięcia tylko częściowego odliczenia VAT w Polsce. Możemy wtedy też ubiegać się o zwrot podatku. Musimy tylko wziąć pod uwagę, że różnorodność regulacji państw UE sprawia, że otrzymanie zapłaconego podatku nie jest proste.

Przy leasingu finansowym, gdzie własność pojazdu przechodzi na korzystającego, trzeba będzie go zadeklarować jako WNT według 23-procentowej stawki polskiej. Oznacza to też konieczność uporania się z bardziej rozległą dokumentacją oraz szybkiego rozliczenia podatku VAT. Dodatkowo, kiedy odliczamy podatek naliczony - zgodnie z polskimi regulacjami - podlegamy tylko częściowemu odliczeniu podatku VAT.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t32915.jpg ) ] (http://msp.money.pl/archiwum/artykul/firmy;nie;korzystaja;z;leasingu;bo;o;nim;malo;wiedza,79,0,653903.html) Firmy nie korzystają z leasingu, bo o nim mało wiedzą Co piąta firma nie korzysta z leasingu, bo zbyt mało wie o tej formie finansowania - wynika z ankiety Money.pl.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t35119.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/certyfikat;rezydencji;jak;uniknac;obowiazkow;podatkowych,189,0,864445.html) Certyfikat rezydencji. Jak uniknąć obowiązków podatkowych Firmy nabywające usługi z zagranicy muszą się liczyć z koniecznością zapłaty podatku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/mniej;biurokracji;przy;odliczaniu;vat,160,0,864416.html) Mniej biurokracji przy odliczaniu VAT Podatnik nie musi już sprawdzać czy jego kontrahent jest zarejestrowany w urzędzie skarbowym dla celów VAT.
wiadomości
porady
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)