Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatkiJak odzyskać VAT za materiały budowlane
2006-01-02 12:51

Jak odzyskać VAT za materiały budowlane

Autor: Agnieszka Zawadzka


Tylko do końca czerwca podatnicy, którzy zakończyli inwestycję przed 1 stycznia tego roku mogą składać wnioski o zwrot VAT-u związanego z zakupem materiałów przeznaczonych na budowę lub remont domu albo mieszkania.

Przepisy o zwrocie VAT mają zrekompensować inwestorom idywidualnym podniesienia podatku na materiały budowlane z 7 do 22 procent.

Refundacja części VAT-u zapłaconego przy zakupie materiałów budowlanych o podwyższonej stawce dotyczy osób budujących lub remontujących lokal, do którego mają tytuł prawny. O zwrot ubiegać się możemy w terminie do sześciu miesięcy od zakończenia budowy, bądź też, jeśli wolimy odzyskać pieniądze w trakcie inwestycji, jeden raz w każdym roku podatkowym.Aby uzyskać zwrot części zapłaconego VAT-u należy złożyć w Urzędzie Skarbowym wniosek zawierający podstawowe dane dotyczące podatnika (NIP, dane osobowe, adres zamieszkania) oraz informacje o poniesionych wydatkach i obliczeniu wysokości refundacji.

Należy pamiętać, że jedynym dokumentem, który uprawnia do ubiegania się o zwrot jest faktura VAT wystawiona na podatnika, niezwiązana z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i dotycząca materiałów budowlanych, dla których stawka podatku zmieniła się z 7 na 22 procent z dniem 1 maja 2004.

Kopie tych faktur muszą być dołączone do składanego wniosku. Wniosek musi zawierać informacje o rodzaju inwestycji (czy jest to remont, budowa, rozbudowa czy nadbudowa) oraz o stopniu jej zaawansowania. Ta ostatnia, w przypadku prac wymagających pozwolenia na budowę musi być potwierdzona dokumentem sporządzonym przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane - a w przypadku gdy taka inwestycja została zakończona - zezwoleniem na użytkowanie obiektu, wystawianym przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Jeśli inwestycja nie wymagała zezwolenia (remont domu lub mieszkania, jeśli nie obejmuje zmiany elementów konstrukcyjnych lub instalacjiPobierz formularz:
Wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym
gazowych) dołączamy informację o zakresie przeprowadzonych robót.

Kolejną rzeczą, jaką należy zawrzeć w sporządzanym wniosku jest sposób obliczenia i wysokość zwrotu, o jaki się ubiegamy.Jest to najbardziej skomplikowana część postępowania. Aby wykonać ją właściwie, musimy ustalić kilka rzeczy.

Przede wszystkim trzeba zsumować VAT wynikający z wszystkich posiadanych przez nas faktur, wystawionych między 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2007 i opiewających na materiały budowlane, dla których stawka VAT zmieniła się od 1 maja 2004 z 7 na 22 procent. Następnie sprawdzamy ogłaszaną przez GUS cenę jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych za kwartał poprzedzający kwartał, w którym składamy wniosek. Służy ona do obliczenia maksymalnej kwoty zwrotu o jaką możemy się ubiegać. Dla tych, którzy chcą starać się o refundację w pierwszym kwartale tego roku kwota ta wynosi 2388 zł (wskaźnik za czwarty kwartał 2005).

Możemy teraz obliczyć wysokość należnego nam zwrotu. Zależy ona od tego, czy w latach ubiegłych korzystaliśmy z ulg budowlanych oraz czy nasza inwestycja wymagała pozwolenia na budowę.

I tak, dla robót wymagających pozwolenia, dla podatnika, który nie korzystał z ulg zwrot wynosi 68,18 procent kwoty VAT wynikającej z faktur ale nie więcej, niż 12,296% iloczynu 70 m2 i wskaźnika GUS. Jeśli inwestor z ulg korzystał, będzie to 55,23 procent VAT wynikającego z faktur ale nie więcej, niż 9,959 procent iloczynu 70 m2 i wskaźnika GUS. Dla robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia dla tych którzy nie korzystali z ulg zwrot obliczamy jako 68,18 procent kwoty VAT wynikającej z faktur ale nie więcej, niż 12,296% iloczynu 30 m2 i wskaźnika GUS. Ci zaś, którzy już odliczyli faktury w ramach ulgi, otzrymać mogą 55,23 procent VAT wynikającego z faktur ale nie więcej, niż 9,959 procent iloczynu 30 m2 i wskaźnika GUS.

Nawet gdy pomylimy się w obliczeniach, nie należy obawiać się, że pieniądze nam przepadną. W sytuacji, gdy wniosek jest błędny lub niekompletny, Urząd Skarbowy wezwie podatnika do jego uzupełnienia w terminie siedmiu dni od otzrymania wezwania. Ponieważ nie obowiązuje wzór wniosku, nie mamy określonych rubryk, podpowiadających, co trzeba w nim zamieścić. Nie zapominajmy więc o zamieszczeniu takich oczywistych elementów jak data, podpis oraz nazwa Urzędu Skarbowego, do którego się zwracamy.

Jeśli zamierzamy w najbliższym czasie kupić materiały budowlane, warto z wnioskiem zaczekać, ponieważ możemy go złożyć tylko raz na 12 miesięcy

Do wniosku muszą być dołączone kopie następujących dokumentów:

  • · - pozwolenia na budowę lub tytułu prawnego do lokalu
  • · - wszystkich faktur, które uwzględniliśmy w obliczeniach
  • · - zawiadomienia o zakończeniu inwestycji lub, jeśli wymagała ona pozwolenia na budowę, pozwolenia na użytkowanie obiektu
  • · - jeśli zwracamy się o zwrot w trakcie trwania budowy - dokument określający stopień zaawansowania prac.

Pobierz listę materiałów budowlanych, za które można
uzyskać zwrot VATPochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2012-07-04 16:09:08 91.226.236.* | 22procent
Re: Jak odzyskać VAT za materiały budowlane [0]
Zwroty VAT budowlanego - Cała Polska - www.22procent.pl 513-674-130
2012-03-11 12:45:27 77.222.242.* | matax
Re: Jak odzyskać VAT za materiały budowlane [0]
Doświadczona księgowa z Certyfikatem MF przygotowuje tanio i szybko wnioski o zwrot vat za materiałyn budowlane. Wejdź na www.matax.pl i dowiedz się więcej lub zadzwoń 0602-433-803.
2011-12-15 21:16:02 77.115.221.* | pomocnik :)
Re: Jak odzyskać VAT za materiały budowlane [0]
Witam,

z przyjemnością pomogę wypełnić wniosek o zwrot części podatku VAT. Zainteresowane osoby proszę o kontakt mailowy:
odzyskaj.swoj.vat@gmail.com

Pozdrawiam
2011-06-27 23:30:36 178.182.88.* | kama25
Re: Jak odzyskać VAT za materiały budowlane [1]
Witam, chciałabym się dowiedzieć co mogę odliczyć z takiej FV dotyczącej położenia elewacji budynku
-kabe tynk permuro
-kabe grunt permuro
- kabe pigment r1423,r2168
2011-06-28 11:30:16 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W tym celu dużo sprawniej działa się na tym subforum:

http://www.money.pl/forum/grupa,57,0,0,40,0,odliczenia.html

lub

http://www.money.pl/forum/grupa,59,0,0,40,0,vat.html
Podobne wiadomości
Zmiany w VAT. Jak rozliczać usługi transportowe od 2014 roku? Zmiany w VAT. Jak rozliczać usługi transportowe od 2014 roku?
Nowe prawo wymaga od nas rozliczenia z fiskusem w określonym terminie.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

To nowość w podatkach. Minimalne terminy na... To nowość w podatkach. Minimalne terminy na...
Zmienione zasady fakturowania już obowiązują. Wyjaśniamy, na czym polega rewolucja.