Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatkiJak wyjść ze spółki nie płacąc podatku od sprzedaży udziałów
2009-08-06 09:06

Jak wyjść ze spółki nie płacąc podatku od sprzedaży udziałów

Jak wyjść ze spółki nie płacąc podatku od sprzedaży udziałów
[fot: kalleboo/CC/Flickr]

Autor: Tomasz Piekielnik


Sprzedaż udziałów lub akcji wiąże się z koniecznością zapłaty podatku PIT w wysokości 19 procent dochodu.

Podstawą opodatkowania jest więc dochód liczony jako różnica pomiędzy sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów czy akcji, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi przez przepisy art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT.

Kosztem tym mogą być np. wydatki poniesione na nabycie udziałów / akcji w przeszłości. Jeżeli cena sprzedaży udziałów jest znacznie wyższa od historycznie poniesionych wydatków na ich nabycie, podatek może być bardzo dotkliwy dla podatników.

Istnieją jednak możliwości, aby - w niektórych przypadkach - zniwelować wysokość opodatkowania w drodze stosowania metod optymalizacji podatkowej.

Co zrobić, by nie płacić PIT?

Mając chętną osobę na zakup od nas udziałów, bądź też chcąc zrealizować zatrzymany w spółce z o.o. zysk, możemy dokonać w podatkowo optymalny sposób, oszczędzając całkowicie (lub częściowo) na 19 procent podatku.

Możemy więc sprzedać udziały spółce w celu ich umorzenia. Wówczas uzyskamy przychód należący do specyficznej kategorii (podobnie jak dywidendy) dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Choć zasadniczo nie można przy nim uwzględniać kosztów uzyskania przychodów, to ustawodawca przewidział pewien wyjątek dla udziałów nabytych w drodze spadku lub darowizny.

Po umorzeniu naszych udziałów, spółka może wyemitować nowe na rzecz naszego zainteresowanego. Efekt ekonomiczny będzie nieomal równy sprzedaży udziałów - my wycofaliśmy się z zyskiem z inwestycji, zaś inna osoba jest udziałowcem naszej ,,byłej" spółki.

Transakcję umorzenia należy jednak poprzedzić wcześniejszą darowizną udziałów na rzecz najbliższego członka rodziny (np. dzieci, rodziców, małżonka). Dopiero ta osoba dokona zbycia udziałów / akcji.

Podkreślić trzeba jednak, iż aby wdrożyć powyższą strukturę w bezpieczny podatkowo sposób, należy tego dokonać bezwzględnie ze wsparciem doradcy podatkowego posiadającego stosowne doświadczenie w realizacji tego typu transakcji.

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Jak powszechnie wiadomo, darowizna od członka najbliższej rodziny zwolniona jest z podatku od spadków i darowizn (art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn) - pod warunkiem, że stosowne oświadczenie złożymy do Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy. Dzięki temu darowizna udziałów przed ich umorzeniem nie będzie objęta opodatkowaniem. Podatku PIT strony umowy darowizny również nie będą musiały płacić, gdyż przepisów ustawy o PIT nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn

Następnie, obdarowana osoba dokona zbycia udziałów spółce w celu umorzenia i w związku z tym uzyska przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Podatek ryczałtowy

Dla osoby zbywającej udziały / akcje na rzecz spółki w celu ich umorzenia, otrzymany przychód zalicza się do dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, który jest opodatkowany ryczałtowo 19 procent-ym podatkiem. Zatem, z uwagi na opodatkowanie ryczałtowe, co do zasady brak jest możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów. Jednak - szczęśliwie dla możliwości optymalizacji - w przypadku udziałów / akcji nabytych w formie sparku lub darowizny istnieje szczególny wyjątek.

Brak dochodu do opodatkowania

Kwintesencją omawianej struktury jest możliwość w ogóle uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży spółce udziałów w celu ich umorzenia. Zgodnie z przepisami szczególnymi rozdziału 5 ustawy o PIT (,,Szczególne zasady ustalania dochodu") koszt ten można ustalić w wysokości wartości rynkowej zbywanych udziałów / akcji z dnia darowizny. Potwierdzenie tego stanowiska odnaleźć można również w wydawanych przez Ministra Finansów indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego.

Podsumowując, o ile darowizna i sprzedaż udziałów / akcji może być dokonana w nieodległym od siebie terminie, przychód ze sprzedaży udziałów może się równać kosztowi jego uzyskania. Podatek w takim przypadku może więc nie wystąpić w ogóle.

Autor jest doradcą podatkowym, partnerem w spółce doradztwa podatkowego Piekielnik i Partnerzy Sp. z o.o. we Wrocławiu



Tagi:podatek, spółka, optymalizacja podatkowa, optymalizacja, zbycie udziałów w spółce, zbycie akcji
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2009-08-06 14:51:14 83.24.234.* | piotrrz
Re: Jak wyjść ze spółki nie płacąc podatku od sprzedaży akcji [0]
A czy tak samo da się to zastosować do TFI?
Podobne wiadomości
Czy należy rozszerzać listę towarów objętych "odwrotnym obciążeniem"? Czy należy rozszerzać listę towarów objętych "odwrotnym obciążeniem"?
- Nikt nie jest w stanie zrozumieć rozumowania resortu finansów - uważa prof. Witold Modzelewski.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

To nowość w podatkach. Minimalne terminy na... To nowość w podatkach. Minimalne terminy na...
Zmienione zasady fakturowania już obowiązują. Wyjaśniamy, na czym polega rewolucja.