Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jaki ryczałt i karta w 2007 roku?

0
Podziel się:

Ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa obroniły się przed likwidacją uproszczonych form opodatkowania i nadal pozostają do dyspozycji przedsiębiorców.

Jaki ryczałt i karta w 2007 roku?

*Ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa obroniły się przed likwidacją uproszczonych form opodatkowania i nadal pozostają do dyspozycji przedsiębiorców. *

Zmiany przepisów dot. ryczałtu i karty zamieszczone zostały w art. 2 noweli ustawy o PIT (Dz.U. 217, Nr poz. 1588).

Ryczałtowiec z niższym przychodem (art. 6 i art. 8, art. 22 noweli)

Największą zmianę odczują podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Ustawodawca niemal o połowę obniżył limit przychodów, którego przekroczenie powoduje utratę prawa do takiego opodatkowania.

ZOBACZ TAKŻE:

Przedsiębiorcy mają rok, by przywyknąć do myśli o niskim limicie i konieczności przejścia na zasady ogólne. Nowe uregulowania dot. maksymalnej kwoty przychodów ryczałtowca wejdą bowiem w życie 1 stycznia 2008 roku.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 6 ust. 4 pkt 1 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

  • ● uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej *150 000 euro *(dotychczas 250 000 euro), lub
    • ● uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty *150 000 euro *(dotychczas 250 000 euro),

Pkt. 2 ust. 4 pozostaje bez zmian i odnosi się do osób, które rozpoczynają wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej. Ta grupa podatników może płacić ryczałt bez względu na wysokość przychodów.

Nowy limit wprowadzono także do art. 6 ust. 6, który stanowi, iż ryczałt ewidencjonowany opłacają podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadzili działalność:

  • ● samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej, lub
    • ● za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na ogólnych zasadach

a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 150 000 euro; w tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków. Ten przepis również wejdzie w życie 1 stycznia 2008 roku.

W art. 8 dodano ust. 6 i 7. Zgodnie z tymi przepisami podatnicy utracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

  • ● wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150 000 euro, lub
    • ● wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150 000 euro.

W przypadku utraty prawa do uproszczonego opodatkowania podatnik musi zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Regulacje te wykluczają się ze wspomnianym już przepisem art. 6 ust. 4 pkt. 2 - który zezwala na bezlimitowe korzystanie z ryczałtu osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego. Art. 8 ust. 6 i 7 wejdą w życie 1 stycznia 2008 roku, miejmy więc nadzieję, iż do tego czasu sprawa sprzecznych przepisów zostanie wyjaśniona.

Części samochodowe poza ryczałtem (art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f).

Od 1 stycznia 2007 roku opodatkowania w formie ryczałtu nie zastosują osoby osiągające w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Różnice kursowe (art. 6 ust. 1 c)

Od przyszłego roku różnice kursowe rozliczać należy w oparciu o art. 24 c ustawy o PIT. Przepis ten wprowadza pojęcia dodatnich i ujemnych różnic kursowych. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z różnicami dodatnimi czy też ujemnymi - będą one odpowiednio zwiększały bądź zmniejszały przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały różnice.

Sprzedaż nieruchomości (art. 12, art. 7 noweli)

Po 31 grudnia br. do sprzedaży nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej, takich jak :

  • ● budynek mieszkalny, jego część lub udział w takim budynku,
    • ● lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu
    • ● grunt lub udział w gruncie albo prawo użytkowania wieczystego gruntu lub udział w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    • ● spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub udział w takim prawie oraz
    • ● prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie

w przypadku gdy zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - stosuje się art. 21 ust. 1 pkt 126 i art. 30e ustawy o podatku dochodowym.

A zatem w przyszłym roku dochód z takich transakcji opodatkowany zostanie 19 proc. podatkiem PIT. Dotychczas pobierano podatek zryczałtowany w wysokość 10 proc. przychodu (art. 28 ustawy o PIT )

Uwaga! Do przychodów ze sprzedaży składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 stycznia 2007 r. - stosować należy przepisy dotychczasowe.

Karta podatkowa tylko w kraju (art. 25 ust. 1 pkt 7)

Przedsiębiorcy prowadzący biznes za granicą nie będą mogli być na karcie. Ustawodawca jednoznacznie wykluczył taką możliwość, dodając do listy warunków opodatkowania w formie karty punkt 7: „_ pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". _

Nowa tabela stawek

W Monitorze Polskim opublikowane zostało Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie stawek karty podatkowej, ZOBACZ TAKŻE:

kwoty do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług z wyjątkiem świadczeń dla ludności oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2007 r. (MP nr 81, poz. 816).

W załączniku nr 1 znajduje się wykaz stawek karty podatkowej, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2007 roku.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)