Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jeden procent dla OPP. Będą lobbować

0
Podziel się:

W tej chwili ponad 40 procent pieniędzy z odpisu podatkowego trafia do trzydziestu największych organizacji. Lobbują za wsparciem mniejszych.

Jeden procent dla OPP. Będą lobbować
(Ginasanders/Dreamstime)

To będzie walka o każdą złotówkę. W całej Polsce rozpoczyna się kampania _ Zostań Ambasadorem 1 procent _. Jej pomysłodawcy chcą zachęcić podatników, by przeznaczali część podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Pojawią się plakaty i informacje w mediach. O możliwości odpisu będą też informować Urzędy Skarbowe podczas dnia otwartego 16 marca.

W zeszłym roku fundacje i stowarzyszenia wsparło 11 milionów Polaków. To niespełna połowa podatników. Stowarzyszenie Manko, które organizuje kampanię, chce dotrzeć do tej drugiej połowy.

Zamierza także przekonywać, by pieniądze trafiały także do mniejszych podmiotów. W tej chwili ponad 40 procent pieniędzy z odpisu podatkowego trafia do trzydziestu największych organizacji. Autorzy kampanii chcą, by przez wypełnieniem PIT - u zdobyć się na wysiłek i znaleźć fundację, czy stowarzyszenie, które działa lokalnie i chce pomagać ludziom z sąsiedztwa.

Z danych stowarzyszenia wynika, że najwięcej odpisów podatkowych robią osoby zamożne, z wyższym wykształceniem. Najmniejszą grupę stanowią emeryci. Jest tak dlatego, że za większość osób starszych rozlicza się ZUS, który nie może odpisywać 1 procent. Emeryci, którzy chcieliby przeznaczyć część podatku dla organizacji pożytku publicznego, musieliby się rozliczać sami. A tego część osób się boi.

Z ankiet wynika także, że część podatników nie wie komu przeznaczyć jeden procent. Polacy nie znają też nazw i danych organizacji. Teraz, w ramach akcji, pomocny będzie internet.. Wyszukiwarka działa na stronie stowarzyszenia księgowych _ Księgowi Przyszłości _. Można w niej zawęzić wyniki wyszukiwania wybierając słowo kluczowe.

Można też szukać w konkretnym województwie, czy mieście. W ten sposób można dotrzeć do organizacji, którą chce się wesprzeć.

Z danych, którymi dysponują organizatorzy kampanii wynika, że najwięcej darczyńców jest na Mazowszu i na Śląsku. W 2012 roku statystyczny Polak przeznaczył z podatku 40 złotych na organizacje pożytku publicznego. Najdłużej taki odpis funkcjonuje na Węgrzech. Możliwość odpisu wprowadzono tam w 1997 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zjadłeś pączka? Firma musi zapłacić podatek Dla fiskusa są one przychodem pracownika.
Ministerstwo Finansów zapowiada zmianę stawki podatku VAT Sytuacja jest dynamiczna - powiedział podczas Forum Bankowego ZBP wiceminister finansów Janusz Cichoń.
Apelują do premiera: Powstrzymaj te zmiany Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił się z apelem do premiera Donalda Tuska o powstrzymanie planowanego przez resort finansów wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)