Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo finansów udostępni bezpłatną aplikację do sprawozdań w formie JPK

2
Podziel się:

Od 1 lipca 2016 r. najwięksi przedsiębiorcy działający w Polsce mają obowiązek comiesięcznego przekazywania administracji podatkowej danych dotyczących podatku VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Ministerstwo finansów udostępni bezpłatną aplikację do sprawozdań w formie JPK
(Shutterstock/bleakstar)

Do końca listopada br. Ministerstwo Finansów udostępni bezpłatną aplikację do składania sprawozdań dotyczących podatku VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego - poinformowało MF w poniedziałek w komunikacie. Oprogramowanie ma wykonać spółka Aplikacje Krytyczne.

Od 1 lipca 2016 r. najwięksi przedsiębiorcy działający w Polsce mają obowiązek comiesięcznego przekazywania administracji podatkowej danych dotyczących podatku VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).

Jak poinformowano w komunikacie resortu finansów, aby ułatwić wykonywanie tego obowiązku MF udostępni podatnikom bezpłatną aplikację do składania sprawozdań w tym formacie.

"Wykonanie tego oprogramowania zostało zlecone spółce Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o. Oprogramowanie będzie umożliwiało walidację danych wejściowych zapisanych w arkuszu kalkulacyjnym, generowanie dokumentu JPK_VAT w oparciu o tak przygotowane dane, a następnie import przygotowanego dokumentu JPK do Ministerstwa Finansów" - wyjaśniono.

Zgodnie z zapewnieniem MF, aplikacja zostanie udostępniona do końca listopada 2016.

Jak wskazał w komunikacie resort, "w pierwszym okresie sprawozdawczym kończącym się 25 sierpnia, zostało prawidłowo złożonych (tzn. zakończonych wystawieniem Urzędowego Poświadczenia Odbioru), 5 tys. 770 plików JPK VAT o niepowtarzalnych numerach NIP".

Według MF analiza danych zawartych w JPK przyspieszy identyfikacje nieprawidłowości w wypełnianiu obowiązków podatkowych.

Początkowo JPK objął duże przedsiębiorstwa, jednak od 1 stycznia 2017 obowiązkowi składania JPK będą podlegały kolejne grupy podatników - średni i mali przedsiębiorcy. Data złożenia sprawozdania za pierwszy okres będzie przypadała 25 lutego 2017.

Aplikacje Krytyczne to powołana przez Ministerstwo Finansów w czerwcu br. spółka celowa, która jest odpowiedzialna za opracowanie systemu informatycznego, mającego pomóc w walce z wyłudzeniami VAT.

Utworzono ją na podstawie przyjętej przez Sejm i podpisanej przez prezydenta w maju ustawy. Podstawowym jej celem, jak deklarowali przedstawiciele fiskusa, jest zmniejszenie luki w VAT - różnicy między oczekiwanymi, a faktycznymi wpływami do budżetu państwa z tego podatku.

W ustawie jest mowa o budowie, rozbudowie lub unowocześnieniu istniejących systemów teleinformatycznych oraz budowie systemów teleinformatycznych wspierających administrację podatkową, służbę celną i kontrolę skarbową w wykrywaniu naruszeń prawa podatkowego. Systemy te będą wykorzystywane do przetwarzania informacji niejawnych oraz informacji zawierających tajemnice ustawowo chronione i będą służyły ochronie bezpieczeństwa finansowego państwa.

Spółka ma m.in. przygotować system analizujący dane zbierane w formie JPK przez MF. Będzie on wskazywał konkretne przypadki, którymi powinni się zainteresować kontrolerzy skarbowi. Stworzone przez firmę narzędzie ma przetwarzać dane nie tylko pochodzące z JPK, ale także z innych systemów resortu finansów. Według resortu finansów porównanie ich ze sobą może dostarczyć kontrolerom wielu cennych informacji.

Docelowo rozważanym przez MF projektem, który będzie mogła wdrożyć spółka Aplikacje Krytyczne, jest centralny rejestr faktur. Według MF przygotowanie go to kwestia roku, półtora.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Jagoda
7 lat temu
Nie uproszczenie, a utrudnienie. Luk w vat nie będzie, gdy obniżą stawki. Ja nie zamierzam kombinować, bo uczciwość zawsze popłaca. Do wypełniania JPK używam Symfonii 2.0 i nie widzę większych przeszkód.
jaś
7 lat temu
miało być uproszczenie a tu mamy niespodziankę jpk nawet dla małych i jednoosobowych czy ci co to stworzyli a i też podpisali mają mózgi ?