Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatkiKoszty uzyskania przychodu w 2010 roku
2009-12-30 11:48

Koszty uzyskania przychodu w 2010 roku

Koszty uzyskania przychodu w 2010 roku
[fot: Money.pl/Tomasz Brankiewicz]

Autor: (AZ)


Kwota, którą odliczamy od przychodów pracownika przed naliczeniem podatku będzie taka sama jak w 2009 roku.

Jeżeli pracownik pracuje tylko w jednej firmie, podstawa, od której naliczamy podatek pomniejszona będzie o 111,25 złotych. W przypadku, gdy firma znajduje się w innej miejscowości, niż miejsce zamieszkania pracownika, kwota ta wzrasta do 139,06 złotych.

Pracownicy zatrudnieni na kilku etatach mogą rozliczyć kwotę wyższą. Roczny limit odliczenia kosztów nie może jednak przekroczyć w 2010 roku 2002,05 złotych. Jeżeli natomiast zakłady pracy położone są w innych miejscowościach, kwota graniczna wzrasta do 2.502,56 złotych rocznie.

W 2010 roku:
uzyskiwane przychody miesięczne roczne
z jednego stosunku pracy 111,25 zł 1 335 zł
z więcej niż jednego stosunku pracy 2002,05 zł [*]
z jednego stosunku pracy, z tym, że zakład pracy jest położony w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania 139,06 zł 1 668,72 zł
z więcej niż jednego stosunku pracy, a zakłady pracy będą położone w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania 2 502,56 [*]

* Jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy. W każdym też przypadku - poprzez złożenie stosownego oświadczenia - możemy korzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu (gdy dojeżdżamy do pracy z innej miejscowości). Jednak w rozliczeniu rocznym koszty uzyskania będą podlegały ograniczeniu do kwot:

  1. 2 002,05 zł - zwykłe koszty uzyskania przychodu
  2. 2 502,56 zł - podwyższone koszty uzyskania przychodu

Jeżeli w ciągu roku podatkowego odliczymy kwotę wyższą ponad ustalone powyżej limity, to w rozliczeniu rocznym nadwyżka ta będzie podlegała opodatkowaniu i podatnik będzie musiał dopłacić różnicę w podatku dochodowym wynikającą z przedstawionego rozliczenia.

W nowym roku nie zmieni się skala podatkowa. Kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 3.091 złotych, co oznacza, że miesięczne zmniejszenie podatku od pracownika wyniesie 46,33 złotych.

Zmieni się natomiast limit, powyżej którego nie nalicza się składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Kwota limitu, stanowiąca 30-krotność prognozowanego na rok 2010 średniego wynagrodzenia wyniesie 94.390 złotych.



(AZ)
Tagi:pracownik, pensja, koszty uzyskania przychodu, wypłata
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2011-07-15 16:34:46 89.228.193.* | jjnx
Re: Koszty uzyskania przychodu w 2010 roku [0]
Jestem pracownikiem na etacie w 1 firmie, jestem kierownikiem 3 oddziałów w 3 roznych miejscowosciach ( w 1 z nich to moje miejscie zamieszkania) przemieszczam sie wlasnym samochodem, z pracwnikami mi podlagajacymi komunikuje sie przy uzyciu prywatnego telefonu, czy moge ktoryś z tych wydatków wliczyc jako koszt uzyskania przychodu?
2011-04-27 11:11:11 83.3.122.* | Magdalena18
Re: Koszty uzyskania przychodu w 2010 roku [2]
W picie odpracodawcy mam wpisane 1001.25 zl. kosztów pomimo ze pracowalam caly rok. Jakie mam ując koszty w rozliczeniu 1002.25 zl czy 1335 zl?
2011-04-27 11:41:06 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeżeli rzeczywiście przez 12 miesięcy otrzymywała Pani wynagrodzenie, nie było miesięcy z wypłaconym jedynie zasiłkiem chorobowym, macierzyńskim- to przysługuje Pani 1335 zł, mimo że płatnik w PIT 11 "zgubił' koszty za 3 miesiące.
2012-03-02 07:52:02 213.25.25.* | etrusek
na podstawie czego mogę się rozliczać inaczej niż jest w PIT-11. czy ktoś jest w stanie podać mi przepis artykuł ?
2011-04-26 13:25:11 212.160.218.* | agnieszka35
Re: Koszty uzyskania przychodu w 2010 roku [1]
Co dzieje sie z kosztami uzyskania przychodu gdy jest się na zwolnieniu lekarskim a później na macierzynskim
2011-04-26 20:27:41 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
KUP przysługują za każdy miesiąc, w którym podatnik otrzymał wynagrodzenie pracownicze choćby za 1 dzień. Zatem uwzględnia się KUP za miesiące w których pobierał wynagrodzenie chorobowe ( bo jest to rodzaj przychodu pracowniczego ). Ale nie uwzględnia się go za pełne miesiące pobierania zasiłków takich jak:
-chorobowego ( czyli od 34 dnia zwolnienia),
-macierzyński,
-opiekuńczy,
-wyrównawczy
-świadczenie rehabilitacyjne.
Nie uwzględniamy też KUP za miesiące, w których wypłacono tylko świadzcenie zwolnione z PIT (np.ekwiwalent za pranie odzieży roboczej)
2011-04-26 13:21:20 212.160.218.* | agnieszka35
Re: Koszty uzyskania przychodu w 2010 roku [0]
Mam dylemat. otóż moja siostra otrzymała pit z pracy z podwyższonymi kosztami uzyskania przychodu ( jaj miejsce pracy jest inne od miejsca zameldowania natomiast takie samo jak zamieszkania) czy tak to zostawic w rozliczeniu czy zmniejszac. Natomiast szwagier nie ma zwiększonych kosztów uzyskania przychodu mimo ze jest w tej samej sytuacji co siostra. Nie wiem teraz jak ich rozliczyć czy zostawić to tak jak jest w pitach czy zmienic dodam tylko że szwagier dostaje dodatek mieszkaniowy z pracy. Bardzo prosze o pomoc.
2011-04-23 22:24:04 31.63.242.* | asi
Re: Koszty uzyskania przychodu w 2010 roku [1]
a jaki limit kosztów należy przyjąć w przypadku gdy tylko przez część roku pracowało się poza miejscem zamieszkania? roczny limit podwyższonych kosztów czy proporcjonalnie do miesięcy?
2011-04-26 20:16:20 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Proporcjonalnie do liczby miesięcy. Czyli za kilka miesięcy po 139,06 ( poza miejscem zamieszkania), a za resztę po 111,25 zł.
2011-04-19 18:39:57 87.96.99.* | agach
Re: Koszty uzyskania przychodu w 2010 roku [1]
bardzo proszę o pomoc, bo nic z tego nie rozumiem!!! chodzi mi o to, ze pracowałam w dwóch zakładach pracy w 2010 roku - nie równocześnie...z jednego mam pit-11 i tam mam wpisany koszt uzyskania przychodu za 4 miesiące 445,00, a w drugim mam 333,75 za 3 miesiące pracy, dałam te rozliczenia księgowej, a ona w pit-36 mi wstawiła liczbę 862.18 w kosztach uzyskania przychodu?? czy to jest ok, bo mi się wydawało, że to się po prostu sumuje tzn 445,00+333,75 = 778.75?? proszę o pomoc!!!
2011-04-19 20:11:58 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Na moje oko księgowa dla pracy 3 miesięcznej wstawiła koszty właściwe dla zakładu pracy położonego w INNEJ miejscowości niż miejscowość zamieszkania podatnika. Jeśli tak jest rzeczywiście- to OK, można takie koszty wpisać, mimo, że są wyższe niż te w PIT 11.
Słupek wygląda zatem tak;
4 x 111,25 + 3 x 139.06.

Tu tabelka:

http://www.money.pl/podatki/pit_2010/oblicz/koszty/
38 awans
2011-02-21 20:56:35 178.36.82.* | ziom_zo
Re: Koszty uzyskania przychodu w 2010 roku [0]
Witam !

Jakie powinienem wpisać koszty uzyskania przychodu jeżeli mój zakład pracy, w którym mam umowę na czas nieokreślony znajduje się w innej miejscowości oraz posiadam dwie umowy zlecenia w zakładach położonych również w innych miejscowościach ? Czy tylko 1668,72 dla umowy na czas nieokreślony, a koszty z umów na zlecenie przepisuję tyle ile otrzymałem w picie czy mogę wpisać tam wyższą wartość z uwagi na miejsce wykonywania usługi położonej w innej miejscowości niż adres zamieszkania ?
Podobne wiadomości
Bezpieczny etat to tylko iluzja Bezpieczny etat to tylko iluzja
Według danych GUS z 2012 roku Polak średnio szuka nowej pracy przez 11 miesięcy, a prawie ćwierć miliona naszych rodaków korzysta z kredytów hipotecznych zaciągniętych na 20-30 lat.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

To nowość w podatkach. Minimalne terminy na... To nowość w podatkach. Minimalne terminy na...
Zmienione zasady fakturowania już obowiązują. Wyjaśniamy, na czym polega rewolucja.