Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Krótsze kontrole, ale nadal na legitymację służbową

0
Podziel się:

Kontrole mikroprzedsiębiorców będą trwać tylko do dwóch tygodni w roku. Pozostaną kontrole przeprowadzane tylko na podstawie legitymacji służbowej.

Krótsze kontrole, ale nadal na legitymację służbową

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej znacznie zmniejszy czas trwania kontroli w firmach - wyjaśnia Michał Krupiński, wiceminister Skarbu Państwa.

"Nie będzie kontrolowany przedsiębiorca, lecz legalność prowadzonej przez niego działalności gospodarczej" - dodaje Krupiński.

Zapowiadane przez Ministerstwo Skarbu Państwa ograniczenia sposobu prowadzenia kontroli nie wprowadzą jednak oczekiwanej przez przedsiębiorców zasady: jedna firma, jedna kontrola - wynika z projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, do którego dotarła GP.

* Od dwóch do ośmiu tygodni*
Kontrole będą zdecydowanie krótsze. Czas trwania wszystkich kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie będzie mógł przekroczyć: dwóch tygodni w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców, trzech tygodni do małych przedsiębiorców, czterech tygodni w odniesieniu do średnich przedsiębiorców i osiem tygodni w odniesieniu do pozostałych
_ Druga jednoczesna kontrola w firmie będzie mogła odbywać się tylko w ściśle określonych w ustawie przypadkach. _
przedsiębiorców. Za dzień rozpoczęcia kontroli przyjmowany ma być dzień, w którym zostały podjęte czynności kontrolne, a dniem zakończenia dzień, w którym zostały zakończone, a pozostało tylko sporządzenie protokołu pokontrolnego i przedsiębiorca ma dostęp do dokumentacji i działalności firmy. Gdyby takiego dostępu jeszcze nie uzyskał, to autorzy projektu zaproponowali uznać za ostatni dzień kontroli dzień dostarczenia przedsiębiorcy gotowego protokołu pokontrolnego.

Kilka kontroli tylko wyjątkowo

Ministerstwo Skarbu Państwa przewiduje, że wyjątkowo będzie można prowadzić jednocześnie drugą kontrolę w tej samej firmie, gdy jest to niezbędne w związku z prowadzonym dochodzeniem o przestępstwo, przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe.

Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza dwie ważne zasady, których muszą przestrzegać inspektorzy, zanim wkroczą do firmy. Przede wszystkim powinni sprawdzić, czy przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą wywiązuje się z obowiązków nałożonych przez obowiązujące przepisy. Kontroli ma podlegać działalność gospodarcza prowadzona przez firmę, a nie osoba przedsiębiorcy. Powinny być one prowadzone w taki sposób, aby nie naruszały normalnego funkcjonowania sprawdzanego przedsiębiorstwa.

Inspektor z upoważnieniem

Zanim inspektor rozpocznie kontrolę, powinien okazać przedsiębiorcy legitymację służbową, która upoważnia go do wykonywania czynności inspekcyjnych. Musi też wręczyć upoważnienie do wykonywania tych czynności.

"W projekcie powrócono do możliwości wykonywania kontroli na podstawie legitymacji" - narzeka Irena Ober, prezes firmy Bio-Mot we Wrocławiu.

Gdy organ kontroli nie dopełni wszystkich ustawowych warunków, to wszystkie przeprowadzone czynności kontrolne można będzie uznać za niebyłe. Oznaczać to będzie, że poczynione na ich podstawie ustalenia nie wywołają żadnych skutków prawnych.

"Wprowadzenie takiego rozwiązania zdyscyplinuje organy kontroli" - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Wprawdzie kontrolę będą wykonywać również osoby, które nie są pracownikami organu kontroli, ale stanie się to możliwe tylko wtedy, gdy przy tych czynnościach potrzebna jest wiedza specjalistyczna.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)