Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|

PIT-11 przez internet. Zobacz kto musi złożyć

0
Podziel się:

Od tego roku obowiązują nowe terminy i sposoby przekazania dokumentów. Sprawdź, jakie.

PIT-11 przez internet. Zobacz kto musi złożyć
(Katarzyna Mała / East News)

Od tego roku informację o dochodach pracownika w formie papierowej trzeba przekazać do urzędu skarbowego miesiąc wcześniej niż w roku poprzednim, bo do końca stycznia. Jednak nie wszystkich pracodawców dotyczy ten przepis. Fiskus wprowadza zmiany i narzuca obowiązek wysyłki dokumentów online.

Tak zwani mali przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do 5 osób i prowadzą księgowość samodzielnie, muszą przekazać do urzędu skarbowego papierowy PIT-11 do końca stycznia. Ostatni dzień miesiąca wypada w sobotę, dlatego ostatecznie dokumenty trzeba przekazać 2 lutego. Można je wysłać listownie lub złożyć osobiście w urzędzie.

Pozostałe firmy oraz biura rachunkowe mają obowiązek wysłać dokumenty drogą elektroniczną. Tutaj termin jest o miesiąc dłuższy, a ostateczna data wysyłki upływa 2 marca. Z tego rozwiązania mogą skorzystać również małe firmy (które zatrudniają nie więcej niż 5 osób), dzięki czemu zyskają więcej czasu na wypełnienie formularzy.

Wydłużony termin przy wysyłce elektronicznej ma zmobilizować przedsiębiorców do tego, aby wysłali e-PIT. Rozwiązanie narzuciły urzędy skarbowe. Jest ono związane przede wszystkim z nowo wprowadzoną usługą - rozliczenie podatku PIT-37 za podatnika. Elektroniczna rejestracja dokumentów w systemie ma usprawnić wdrażanie systemu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

PIT-11 pracownikowi trzeba przekazać do końca lutego bez względu na formę, listownie czy e-mailem.

e-Deklaracje

Duże firmy czy biura rachunkowe w większości wyślą PIT-y za pomocą podpisu kwalifikowanego (tak zwany podpis elektroniczny). Pozostałe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z e-Deklaracji, programu będącego częścią portalu e-Podatki, dostępnego na stronie ministerstwa finansów (www.finanse.mf.gov.pl).

Po wysyłce formularza ePIT-11 za rok 2014 trzeba potwierdzić dane. Do tego będzie potrzebna będzie kwota przychodu z 2013 roku (podobnie jak w przypadku elektronicznej wysyłki rocznych zeznań podatkowych).

Jak wypełnić PIT-11? (tutaj można pobrać wzór formularza właściwy do wykazania przychodów za rok 2014)

Deklarację PIT-11 trzeba przesłać do właściwego urzędu skarbowego, ze względu na miejsce zamieszkania pracownika. Jeżeli dokument trafi pod nieodpowiedni adres, to urzędy przekażą go miedzy sobą, o czym poinformują podatnika pisemnie.

Aby wykazać dochody i pobrane zaliczki na podatek dochodowy pracownika za rok 2014 odpowiednia będzie wersja 21 (widoczna w prawym, dolnym rogu strony).

Gdy popełni się błąd przy wypełnianiu deklaracji można zrobić korektę. Do ponownie wypełnionego dokumentu należy dołączyć pismo z wyjaśnieniem.

W deklaracji PIT-11 trzeba wykazać dochody za pełny rok podatkowy (od stycznia do grudnia). Należy zwrócić uwagę na datę wypłaty.

W lewym, górnym rogu formularza PIT-11 wpisuje się numer identyfikacji podatkowej NIP pracodawcy.

Część A

W części A trzeba wpisać nazwę urzędu skarbowego, do którego kierowana jest deklaracja oraz wybrać jedną z opcji: złożenie informacji (gdy składana jest po raz pierwszy) lub korekta informacji.

Część B

Dane identyfikacyjne płatnika, to dane pracodawcy. W pole numer 7 służy do określenia rodzaju płatnika. W przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą właściwy jest wybór - osoba fizyczna.

Pole 8 wypełniają płatnicy, niebędący osobą fizyczną. Natomiast osoby fizyczne uzupełniają informacje w polu numer 9.

Część C

Część C, to dane pracownika: numer PESEL, dane identyfikacyjne (imiona i nazwisko) adres zamieszkania.

Aby wypełnić powyższe dane, można posiłkować się dokumentami pracowniczymi z akt osobowych (na przykład kwestionariusz osobowy).

Część D

W części D trzeba zaznaczyć jeden z czterech kwadratów:

1 - pracownik jest zatrudniony tylko w jednym zakładzie pracy,

2 - pracownik jest zatrudniony w jednym zakładzie pracy, ale podpisał więcej niż jedną umowę,

3 - pracownik mieszka poza miejscowością, w której pracuje (nie otrzymuje tak zwanego dodatku za rozłąkę),

4 - pracownik podpisał więcej niż jedną umowę i zamieszkuje poza miejscowością, w której znajduje się jego zakład pracy (nie otrzymuje tak zwanego dodatku za rozłąkę).

Część E

Przy wypełnieniu części E pomocne będą listy płac za cały rok podatkowy. Przychody ze stosunku pracy (umowy o pracę) należy wykazać w pozycji 25. i 30. przy czym pole 25. Przeznaczone jest na przychody, od których zastosowanie mają zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Z kolei w polu 30. Wykazuje się przychody będące przedmiotem prawa autorskiego.

Koszty uzyskania przychodu wykazuje się w kwocie faktycznej w jakiej zostały naliczone, bez uwzględniania ustawowych limitów obowiązujących przy rozliczeniu. Na przykład, gdy pracownik podpisał dwie umowy o pracę i z obu umów zostały zastosowane koszty uzyskania przychodów w kwocie 111,25 za każdy miesiąc, wówczas w PIT-11 należy wykazać kwotę 2 670 zł, a nie kwotę obowiązującego limitu 2002,05 zł.

Deklaracji PIT-11 trzeba również wykazać składki ZUS społeczne (poz. 66.) oraz zdrowotne (poz. 68.) W przypadku składki zdrowotnej od podatku można odliczyć 7,75 procent liczonej od podstawy wymiaru składki.

Na końcu deklarację należy podpisać i ostemplować pieczątką firmową. Wskazane jest podać numer telefonu, co znacznie ułatwi kontakt ze strony urzędu w razie błędów.

Czytaj więcej w Money.pl
Dodatkowe koszty za zwrot podatku PIT Fiskus może zażądać od ciebie 1 procenta kwoty, która ma Ci oddać.
Jeździsz służbowym autem? Zapłacisz za to Od nowego roku obowiązują stałe stawki, zależne od pojemności silnika. Zobacz ile zapłacisz.
baza wiedzy
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)