Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatkiPłacisz podatek ryczałtowy? Mija termin
2011-01-29 08:32

Płacisz podatek ryczałtowy? Mija termin

Płacisz podatek ryczałtowy? Mija termin
[fot: Tiago Estima/Dreamstime.com]


Do końca stycznia z urzędem skarbowym powinni rozliczyć się m.in. podatnicy płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z działalności gospodarczej - przypomina Ministerstwo Finansów w komunikacie. Zaznacza, że można to zrobić drogą elektroniczną.

MF poinformowało, że osoby rozliczające się według podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych (np. z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy) rozliczają się ze swojego podatku na formularzu PIT-28.

- Z takiego sposobu przekazania rocznej deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej w poszczególnych miesiącach, mogą również skorzystać podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej (PIT-16A) oraz płacący zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych (PIT-19A) obowiązani do jej złożenia w terminie do 31 stycznia 2011 r. - napisało MF w komunikacie.

Rozlicz PIT z Money.pl
Resort zaznaczył, że w tym roku zeznanie PIT-28, deklaracje PIT-16A i PIT-19A można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji.

Ministerstwo wskazuje, że podatnicy mogą skorzystać z darmowego programu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej: www.e-deklaracje.gov.pl

- Warto pamiętać, że rozliczając się na formularzu PIT-28 można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń. Dodatkowo uproszczono sposób przekazania 1 proc. podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Podobnie jak we wszystkich innych zeznaniach za 2010 r. nie trzeba podawać już nazwy organizacji. Teraz wystarczy jej numer w Krajowym Rejestrze Sądowym - dodaje MF.

Czytaj w Money.pl
Uwaga na PIT 2010. Prawo znów nieprecyzyjne
Nie ma dokładnej definicji samotnego rodzica. Nie wiadomo, dla kogo ulga.
Ulga prorodzinna - sprawdź ile zyskasz
Za jedno dziecko możesz odpisać od podatku do 1.112 zł. Wystarczy podać jego dane w PIT.
PITY 2010: rozliczamy ulgę za internet
Rocznie możemy odliczyć wydatki do 760 zł - w praktyce zyskamy blisko 140 zł.


Tagi:podatek, pit, rozliczenie, ryczałt
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Podobne wiadomości
Całkowity koszt zatrudnienia pracownika. Ile wynosi? Całkowity koszt zatrudnienia pracownika. Ile wynosi?
Twoja pensja to nie jedyny koszt pracodawcy. Musi za ciebie zapłacić znacznie więcej.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?
Nie wszystkim jednak skorzystanie z tak niskiej stawki się opłaca. Zobacz, kto nie powinien jej stosować.