Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek CIT do zastąpienia przez podatek przychodowy? Oto rekomendacja ZPP

Podatek CIT do zastąpienia przez podatek przychodowy? Oto rekomendacja ZPP

Wprowadzenie powszechnego podatku przychodowego zamiast CIT rekomenduje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Podkreśla, że taki podatek powinien mieć liniową i niską stawkę, aby firmy nie chciały szukać sposobów na jego obchodzenie.

ZPP ogłosił we wtorek raport na temat handlu w Polsce. Właśnie w nim przedstawia swoje rekomendacje dotyczące opodatkowania m.in. handlu detalicznego.

Podatek CIT przy postępującej globalizacji całkowicie traci rację bytu - podkreślił we wtorek na konferencji prasowej szef ZPP Cezary Kaźmierczak. Jest masowo niepłacony, albo płaci go, kto chce - zauważył.

Natomiast powszechny podatek przychodowy jest - jego zdaniem - podatkiem łatwym w poborze, a trudnym do uniknięcia. Gdyby zamiast CIT-u wprowadzić 1-proc. podatek przychodowy dla wszystkich firm, do budżetu wpłynąć by mogło około 60 mld zł, czyli - jak zaznaczył - dwukrotnie więcej od obecnych wpływów z CIT.

Dodał, że sam opowiada się za podatkiem przychodowym w wysokości 0,2-0,3 proc., z możliwością odliczenia CIT w okresie przejściowym (dopóki będzie obowiązywał). Jego zdaniem przepisy przejściowe powinny obowiązywać do końca 2016 roku, a od 2017 mogłaby wejść w życie nowa ustawa podatkowa, znosząca CIT.

Prezes związku zwrócił uwagę, że stawka podatku przychodowego nie może być zbyt wysoka, aby - podobnie jak w przypadku CIT - nie doszło do szukania sposobów na jego uniknięcie. - Podatkiem w wysokości 5 proc. niczego się nie rozwiąże. Jedyne, co uda się zrobić, to skompromitować ideę tego podatku, bo on będzie masowo obchodzony - zauważył.

Kaźmierczak sugeruje wyłączenie z podatku przychodowego artykułów dziecięcych i dóbr kultury, m.in. książek.

Zobacz też: Podatek od supermarketów. "Jest lepszy sposób"


PAP
Czytaj także
Polecane galerie
sak1957
77.254.38.* 2016-03-22 20:28
A właściwie to jest jedyne rozwiązanie dla naszego kraju. Tego podatku nie da ominąć, obejść bo jak?
Nie 0,2-0,3%, nie 1% ale 2 do 2,5 % od wszystkich przychodów a kraj będzie się rozwijał. Płacić będą wszyscy a nie tylko polskie firmy.
httt
93.176.210.* 2016-01-13 09:35
nie wolno bo zachodni kapitał ucieknie i gdzie będziemy robić zakupy
sputnick
145.237.2.* 2016-01-13 09:01
Jeśli wprowadzą zamiast CIT podatek przychodowy 2% to:
1. Zostanie przerzucony na klientów bo jest od obrotu więc łatwo to zrobić, bo jest niski więc łatwo to zrobić.
2. Spadną wpływy z PIT, bo wielu przedsiębiorców, czy spółek osobowych przekształci się w z o. o. żeby płacić niższy podatek - wuprowadzanie zysków z takich spółek nei jest problemem.
Zobacz więcej komentarzy (14)