Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy częściej oszukują fiskusa

0
Podziel się:

Eksperci PwC ujawniają główne grzechy polskich przedsiębiorców. Największe z nich to defraudowanie pieniędzy oraz oszustwa podatkowe.

Polskie firmy częściej oszukują fiskusa
(Prebranac/Dreamstime.com)

Polskie przedsiębiorstwa oszukują fiskusa cztery razy częściej niż zagraniczne firmy. Według najnowszego raportu przygotowanego przez PwC płacenia podatków unika aż 16 procent polskich przedsiębiorstw. To cztery razy więcej niż światowa średnia i dwa razy więcej niż w pozostałych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdaniem ekspertów problem ten nasilił się szczególnie w ostatnich latach. - _ Znaczące jest to, że w czasach kryzysu przedsiębiorcy mają większe tendencje, żeby ukrywać dochód. Zamiast zwolnić pracownika, łatwiej jest ukryć dochody i płacić mu pod stołem - _ przyznaje w rozmowie z Money.pl Mirosław Barszcz, ekspert BCC, były wiceminister finansów, odpowiedzialny za podatki.

Według raportu BCC najwięcej budżet państwa traci w wyniku działań przedsiębiorców oszukujących fiskusa na drobne kwoty, ale za to z dużą częstotliwością. Do najpopularniejszych metod należą oszustwa związane z zatrudnieniem lub ukrywaniem dochodów. Praktycznie nie da się udowodnić pracodawcy, że jego pracownik w rzeczywistości pracuje dłużej niż na pół etatu, a część pensji dostaje _ po cichu _. Trudno jest też udowodnić firmie, że generuje fikcyjne koszty, aby ukryć swoje zyski.

Jednak oszustwa podatkowe to nie jedyny problem, z którym muszą walczyć służby skarbowe w Polsce. Według raportu PwC co czwarta firma miała do czynienia z korupcją, a co dziesiąta spotkała się ze zjawiskiem prania brudnych pieniędzy.

- _ To światowa średnia. _ _ Trzeba jednak przyznać, że wykrywalność tego typu przestępstw rośnie. Służby są o wiele lepiej przygotowane do walki z nimi niż jeszcze kilka lat temu _ - mówi Dariusz Cypcer, ekspert od spraw przestępczości gospodarczej z PwC.

Jak podkreślają eksperci z PwC, przestępstw gospodarczych coraz częściej dopuszczają się osoby z kadry kierowniczej. Statystyczny sprawca to mężczyzna w wieku 31-40 lat, który pracuje w firmie co najmniej trzy lata.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)