Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatkiRyczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?
2014-12-04 12:07

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?
[fot: alonzo76ok/CC/Flickr]

Autor: Jakub Ceglarz


Dla przedsiębiorców, którzy nie mają wysokich kosztów uzyskania przychodu, najkorzystniej będzie skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zwalnia on z obowiązku prowadzenia rozbudowanej księgowości oraz pozwala na zastosowanie niskich stawek. Nie wszyscy jednak mogą rozliczać się z fiskusem w ten sposób.

W przeciwieństwie do ogólnych zasad opodatkowania (według tak zwanej skali podatkowej) i stawki liniowej, ryczałtowcy kwotę należną urzędowi skarbowemu obliczają nie od dochodu (czyli zarobku na rękę, po odliczeniu m. in. kosztów produkcji), ale od całkowitego przychodu. Mogą go jedynie pomniejszyć o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Podstawa opodatkowania jest więc w tym przypadku dużo wyższa.

Kto nie może się tak rozliczać?

Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić żeby korzystać z ryczałtu jest limit przychodów. W ten sposób nie mogą się bowiem rozliczać ci, którzy w poprzednim roku zarobili więcej niż równowartość 150 tysięcy euro. W 2015 roku zatem ryczałt będą mogli płacić przedsiębiorcy, którzy osiągnęli w 2014 roku przychody ze sprzedaży nie wyższe niż 626 880 złotych (limit jest przeliczany według kursu euro z 1 października 2014, czyli 4,1792). Granica ta nie obowiązuje nowych firm, które rozpoczną działalność w ciągu roku.

Kolejnym jest rodzaj prowadzonej działalności przez chcących skorzystać z ryczałtu. Nie mogą tego zrobić przedsiębiorcy osiągający w całości lub w części przychody z tytułu:

  • prowadzenia aptek,
  • udzielania pożyczek pod zastaw (na przykład prowadzenia lombardów),
  • kupna i sprzedaży walut,
  • wykonywania osobiście wolnych zawodów innych niż lekarz, lekarz stomatolog, lekarz weterynarii, technik dentystyczny, felczer, położna, pielęgniarka, tłumacz oraz nauczyciel (udzielanie korepetycji),
  • świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
  • działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,


Wykluczeni są również podatnicy rozliczający się na podstawie karty podatkowej. Nie skorzystają również okresowo zwolnieni z obowiązku płacenia podatku dochodowego, ci wytwarzający wyroby objęte akcyzą oraz ci, którzy w ramach działalności wykonują te same czynności wobec byłego pracodawcy, co na etacie w ciągu poprzednich dwóch lat.

Ryczałtowcy bez preferencji

Korzystanie z tej formy opodatkowania wyklucza zastosowanie ulgi prorodzinnej oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem, czyli dwóch najpopularniejszych preferencji stosowanych przez polskich podatników. W dalszym ciągu mogą jednak odliczać:


Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik ryczałtem rozlicza tylko przychody z tytułu najmu lub dzierżawy (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Wtedy pozostałe przychody, na przykład z tytułu pracy etatowej, może rozliczać z małżonkiem i stosować ulgę prorodzinną.

Chęć płacenia ryczałtu podatnik musi zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (znajdziesz go tutaj) najpóźniej do 20 stycznia. Rozpoczynający działalność natomiast powinien zrobić to we wniosku rejestrującym CEIDG-1.

Miesięczne zaliczki na podatek dochodowy wpłaca się do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Z kolei zeznanie roczne należy złożyć do końca stycznia na formularzu PIT-28.

Stawki ryczałtu

Brak preferencji i pomniejszania przychodu o koszty rekompensują niskie stawki podatku. Ryczałt można bowiem opłacać w wysokości:

  • 3 procent,
  • 5,5 procent,
  • 8,5 procent,
  • 17 procent,
  • 20 procent.


Każdą ze stawek stosuje się dla innych rodzajów działalności na podstawie załącznika do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stawki ryczałtu w zależności od źródła osiąganych przychodów
Źródło: ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
Stawka Źródło przychodów
20% przychody osiągane z wykonywania wolnych zawodów,

 

 

 

 

 

17%

przychody ze świadczenia usług:
- reprodukcji komputerowych nośników informacji, pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych, pośrednictwa w sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich,
- pośrednictwa w handlu hurtowym
- hotelarskich, świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
- parkingowych, obsługi centrali wzywania radio-taxi, pilotowania, organizatorów i pośredników turystycznych,
- w zakresie zarządzania nieruchomościami, świadczonych na zlecenie
- wynajmu samochodów osobowych, wynajmu pozostałych środków transportu
- doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego, w zakresie oprogramowania, przetwarzania danych,
- pozyskiwania personelu, dezynfekcji i tępienia szkodników, fotograficznych, przyjmowania telefonów, powielania, organizowania wystaw, targów i kongresów,
- poradnictwa dla dzieci, gdzie indziej nie sklasyfikowanych, opieki społecznej świadczonych przez instytucje o charakterze doraźnym, opieki społecznej związanych z przystosowaniem zawodowym

 

 

 

8,5%

- przychody z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
- przychody związane ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom
- przychody ze świadczenia usług związanych z prowadzeniem przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, w tym specjalnych - dotyczy wyłącznie przygotowania dzieci do nauki w szkole,
- przychody ze świadczenia usług związanych z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi oraz obszarami z obiektami chronionej przyrody,
- przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
- prowizje uzyskane przez komisanta,
- prowizje uzyskane przez kolportera prasy,

 

5,5%

- przychody z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,
- prowizja uzyskana z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaków opłaty skarbowej, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów,

 


3%

- przychody z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
- przychody z działalności handlowej,
- przychody ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą,
- przychody z działalności rybaków morskich i zalewowych w zakresie sprzedaży ryb i innych surowców pochodzących z własnych połowów, z wyjątkiem sprzedaży konserw oraz prezerw z ryb i innych surowców z połowów,

 

Ryczałtem w praktyce rozliczają się jednak tylko ci, którzy mogą skorzystać z niższych (3 procent, 5,5 procent i 8,5 procent) stawek. W pozostałych przypadkach korzystniej bowiem jest rozliczać się według zasad ogólnych (skala podatkowa 18 i 32 procent).



Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2014-12-15 11:44:49 77.253.2.* | Nowy369
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym stawka 8,5%. Czy mogę wliczyć w koszty podatkowe rachunek za telefon, kwota netto i odliczyć VAT.?Dziękuję za odpowiedź.
2014-12-15 12:13:27 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Vat to inna bajka niż podatek dochodowy/przychodowy.

Na tym polega ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, że NIE odliczamy kosztów uzyskania przychodu. Możemy jedynie pomniejszyć przychód o zapłacone składki na ub. społeczne, na IKE, ulgi internetowej (prywatny użytek), rehabilitacyjnej, darowizn na OPP. No i oczywiście stratę z lat poprzednich z DG.
2014-12-10 23:11:27 83.9.71.* | Przemek1211
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam
Mam kilka pytań czytałem bardzo dużo w internecie ,nie bądźcie źli jak zadam trochę banalne pytania ale chcę zrobić wszystko poprawnie.

Jestem na Ryczałcie ewidencyjnym 3% PKD 47.91.Z

1.Czy trzeba prowadzić dzienną ewidencję sprzedaży, jak będę prowadził tylko sprzedaż wysyłkową (I będzie można "połaczyć " zakup z wpłatą na konto ?
2.Trzeba wpisywać na każdym "dowodzie zakupu" np Fakturze Ze Sprzedawca zwolniony z vat art. 43 ust. 1 pkt ....
jaki pkt trzeba wpisać czy może pozostać art. 43 ust. 1?

Pozdrawiam Ebi973
2014-12-11 09:51:23 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
2. Na temat:

http://www.money.pl/sekcja/zmiany-w-vat-2014/faktura;podatnika;zwolnionego;z;vat;nie;zawsze;z;podstawa;prawna,150,0,1491350.html

1. Nie trzeba, jeśli rzeczywiście można "połączyć" tj. z danych otrzymywanego przelewu jasno wynika to, której transakcji konkretny przelew dotyczy. Przy braku takiej jednoznacznej identyfikacji- musi być prowadzona ewidencji jak przy sprzedaży stacjonarnej.
2014-12-10 13:13:45 81.190.122.* | Ania505
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [6]
Witam,
W sezonie letnim od lipca 14 do sierpnia 14 prowadziłam działalność handlową. Opłacałam ZUS (270,40zł) już na czerwiec-sierpień. Przychód z lipca to 14 485zł a z sierpnia to 7 478zł. Jestem jednocześnie na rencie więc chyba nie mogę odliczać sobie składek społecznych? Czy dobrze wyliczyłam podatek do zapłaty?
LIPIEC 14 485zł x 3% = 434,55zł - 232,85zł = 202zł
SIERPIEŃ 7 478zł x 3% = 224,34zł - 232,85zł = 0zł
2014-12-10 18:18:45 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Na jakiej rencie ? Jeśli na rencie z tyt. niezdolności do pracy, to przecież ub. społeczne z tyt. DG były obowiązkowe, z normalnym prawem do odliczenia składek od przychodu.

No i kwestia odsetek za spóźnioną zaliczkę.
2014-12-10 18:36:11 81.190.122.* | Ania505
Chodzi o rentę po utracie rodzica do 25/26 roku życia
2014-12-10 19:31:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To renta rodzinna. Przy takim zbiegu tytułów ubezpieczenia społeczne z DG są dobrowolne. Jeśli do nich przystąpiłaś- jak najbardziej można je od przychodu odliczyć.
2014-12-10 20:40:11 81.190.122.* | Ania505
Rozumiem, a czy w takim razie moje obliczenia są prawidłowe?
2014-12-10 20:53:43 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Wracając do odsetek- są niższe niż 8,70 zł, wiec nie dolicza się ich do zaliczki.
2014-12-10 21:15:56 81.190.122.* | Ania505
Dobrze, bardzo dziękuję za pomoc
2014-12-08 20:02:00 83.11.218.* | Eddi
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
nie wiem czy coś ma , jestem laikiem i cały czas szukam odpowiedzi na pytanie w jaki sposób mam się rozliczać z fiskusem aby nie popełnić błędu a przy okazji nie płacić więcej niż trzeba gdyż dochody nie będą stałe
2014-12-08 20:12:29 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No więc w zakresie dochodowym pozostał podatek na zasadach ogólnych albo liniowy. Ten drugi podlega ograniczeniu jeśli w grę wchodzi świadczenie usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy.
2014-12-08 19:00:32 83.11.218.* | Eddi
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Znalazłem interpretacje dyrektora poznańskiej skarbówki ILPP2/443-1053/13-2/EN , w której jest mowa że nie muszę być płatnikiem VAT do kwoty 150 tys/rok, gdyż moja działalność będzie wyłącznie opierać się na pośrednictwie a nie na doradztwie w zakresie obrotu nieruchomościami , zwłaszcza że nie będę sam działał tylko na podstawie umowy o współpracy z inną firmą na rzecz której będę te czynności wykonywał. Czy również w tym przypadku nie mogę rozliczać się ryczałtem tylko na zasadach ogólnych? Dziękuję za odpowiedź
2014-12-08 19:24:42 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
A co ma kwestia (zwolnienia) VAT do kwestii podatku od przychodów ?
2014-12-08 14:39:42 83.25.45.* | Eddi
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Witam, w 2015 zakładam działalność i uzyskiwać dochody z tytułu pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości i chcę rozliczać się ryczałtem , nie wiem która stawkę wybrać , gdyż nigdzie nie ma dokładnego wskazania na tego typu działalność czy 3%, 5.5% a może więcej? PKD 68.31 Z . Dziękuję za podpowiedź
2014-12-08 14:56:01 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Żadną stawkę. Ten rodzaj działalności wyklucza korzystanie z ryczałtu - podstawa - art. 8, ust.1, pkt. 3e Ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów oraz poz. 29 zał. 2 do ustawy
2014-10-24 18:03:20 176.106.32.* | krzysiek504
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam mam pytanie.Jaki jest limit roczny przy ryczałcie 8,5% i gdy się jest vatowcem. Z góry dziękuję
2014-10-24 19:37:31 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli jest to pierwszy rok kalendarzowy prowadzenia DG- nie ma limitu przychodu. Dla innych- 150 000 Euro za rok poprzedni. Limit w przypadku wspólnika sc osób fizycznych albo spółki jawnej dotyczy sumy przychodów wspólników.

Według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Zgodnie z tabelą NBP nr 190/A/NBP/2014, średni kurs NBP 1 euro w dniu 1 października 2014 r. wynosił 4,1792 zł.

Stąd limit na 2015 ( a wiec za 2014 ) wynosi 626.880 zł.

Zwolnienie podmiotowe VAT to kwestia niezależna od formy opodatkowania dochodów/przychodów.
2014-10-08 17:41:50 176.221.121.* | kubanml
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam. Jestem zatrudniony w firmie i mam umowe o pracę. Chcę założyć sezonową działalność na dosłownie 10 dni a później ją zawiesić. Chciałbym sie dowiedzieć jakie koszty bede musiał ponieść, głównie chodzi mi o składki zdrowotne itp. czy płaci sie to za ilość dni, w których miałem działalność czy składki płaci sie za cały miesiąć niezależnie od tego ile trwa moja działalność z góry dziekuje za odpowiedzi
2014-10-09 10:34:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Składka zdrowotna jest niepodzielna, więc będzie należna za cały miesiąc od podstawy przynajmniej minimalnej- obecnie (2014) 270,40 zł.

W zakresie ub. społecznych- zależy to od wynagrodzenia z etatu uzyskanego za ten miesiąc.

Przy 10 dniach warto się zastanowić, czy w ogóle ma to znamiona DG- no właśnie- co ? I czy po prostu nie ograniczyć się jedynie do opodatkowania dochodu z tego źródła.

Ewentualnie znaleźć kogokolwiek, z kim spisze się umowę na zlecenie/dzieło jeśli owo 'coś' wyczerpuje znamiona jednej lub drugiej umowy. Tu już kwestia podatku/składek zależy od tego, z kim taką umowę się spisze.
2014-09-17 16:14:40 31.2.66.* | Wladi808
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
witam!
mam pytanie. Jestem na ryczałcie 8,5%. jak się rozliczać z usług na które kontrachenci (osoby prywatne ) nie chciały rachunku, jeśli chce od tych usług zapłacić podatek. I czy są jakieś kwoty zwolnione
2014-09-22 10:33:13 212.160.87.* | U
w takim wypadku wypelnia pan takie druczki "Dzienne zestawienie sprzedaży nieudokumentowanej" dla podatników zryczałtowanego podatku dochodowego. i w budce 8,5% wpisuje pan sobie kwotę wykonania usługi. Musi Pan pamietac ze w ujęciu rocznym jest limit do kasy fiskalnej od sprzedaży, wykonania usług dla osób prywatnych który wynosi 20 000zł który stosunkowo przeliczany jest co do dni jeśli dzialalnosc otwarta była w trakcie trwania roku kalendarzowego
2014-09-17 16:08:47 31.2.66.* | Wladi808
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
w
2014-09-08 14:09:48 85.14.102.* | wika 250406
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
witam chce załozyc firme remontowo-budowlana na ryczałcie z tego co doczytałam to ryczałt 5,5 %. prosze mi powiedzieć jak mam wystawiać faktury za sprzedaż usług skoro niejestem na Vacie
2014-07-02 18:45:37 83.4.72.* | Bartek07
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam, otrzymałem ofertę pracy za granicą z tym że muszę założyć DG jaki podatek mam wybrać? miesięczny dochód miałby wynosić ok. 1800e i jakie są dodatkowe koszta takiej działalności?
2014-07-03 10:37:27 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Dodatkowe koszty Ty znasz, a nie użytkownicy forum. Nawet nic nie wiadomo o Twojej sytuacji ubezpieczeniowej, a więc tego jakie składki i od jakiej podstawy będziesz musiał odprowadzać.

Nie każda DG może być opodatkowana ryczałtem/ kartą. A jeśli ryczałt, to ma przecież 5 stawek zależnych od rodzaju działalności.
Itd. Przejrzyj chociaż elementarz podatkowy w tym zakresie:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html

Poza stricte arytmetyczną opłacalnością wchodzi w grę mniej wymierna, ale mająca znaczenie kwestia prostoty 'relaizacji'- zaliczek, dokumentacji.
2014-03-31 13:04:40 31.61.138.* | jezior371
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Witam jestem na ryczalcie 8.5 % do tego jestem vatovcem prowadze uslugi regeneracyjne nie sprzedaje ani nie handluje czesciami...i przyszlo mi pismo z urzedu skarbowego ze w PIT-28 jest rozbieznosc z tytulu dochodu o 4 2tysiace jak w picie VAT-7....wystawialem faktury rpzez rok na jakeis 20 tysiecy rocznie .Dochodu 59 tysiecy przez caly rok wyszlo a reszta na dziennym zestawieniu sprzedazy czyli co z tego dziennego zestawienia tez musze oddac vat? bo nie rozumeim do konca..sam prowadze bo to mala dzialalnosc...ale jestem juz tym mocno przejety bo w 2013 roku robilem tka jak w 2012 czyli pewnie bede musial zapalcic plus jakies odsetki tak? to pewnie wyjda kosmiczne jak dla mnie kwoty....w razie czego bedzie mozna splacac takei cos w ratach?bo jestem przerazony tym wsyzstkim...w urzedzie mi powieidzieli ze mam to wyjasnic czemu jest rozbieznosc i nic wiecej tam pracownicy to wszystko zlewaja i nie mam pojecia jak wybrnac z tej sytuacji prosze o pomoc
2014-02-26 11:17:24 89.78.175.* | Ewa134
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [4]
Witam. Moj maz prowadzi działalnosc od 15.01.2014 w formie ryczałtu 8.5%. Mam pytanie czy prawidłowo obliczyliśmy kwotę ryczałtu. Czy od przychodu mogę odliczyć zapłacone składki społeczne i co za tym idzie od kwoty naleznego ryczałtu składki zdrowotne?
przychód 3769.83 - (skł.za styczeń 320.29 + skł.za luty 661,92)=2787,62
2787,62 x 8,5%= 236,9477=237 - skł.zdr.za styczeń 232,85=4,15 czyli wpłta podatku to 4.15 ? czy mogę odliczyć już to częściowo od składki zdrowotnej za luty a resztę składki odliczyć w następnym miesiącu czy odliczenia składek trzeba rozliczać w całości ?
2014-02-26 12:40:08 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
1. zapomniała Pani o zaokrągleniach. Najpierw podstawy opodatkowania, potem zaliczki.

Podstawa opodatkowania to 2788, podatek 236,98, składka 232,85, zaliczka 4 zł.

2. pytanie- dlaczego w lutym już odliczenie składki za luty- została zapłacona z wyprzedzeniem ? Jeśli tak dlaczego tylko jedna składka zdrowotna ? Nie było przychodu styczniowego ?

3.tak, składki nieodliczone w jednym miesiącu z braku pokrycia w przychodzie (społeczne) i dochodzie (zdrowotna) można odliczyć w kolejnych miesiącach. Odliczenie składek jest prawem rocznym- a więc dotyczy łącznych przychodów rocznych, łącznie poniesionych składek społecznych i łącznie części odliczalnej poniesionych składek zdrowotnych co wynika z art. 13 i 13 a ustawy o ryczałcie.
2014-02-26 15:31:41 89.78.175.* | Ewa134
Dziękuję za odpowiedź.
odnośnie punktu 2. chodziło mi o odliczenie składki za styczeń zapłaconej w lutym, w styczniu nie było przychodu. Jeżeli odliczę składkę zdrowotną zapłaconą jeszcze za luty w marcu to czy nadwyżkę ze składki zdrowotnej mogę rozliczyć w następnym miesiącu?
A jak te odliczenia ujmowane są później w pit 28 są one wpisywane jako informacja,że składki były już odliczone?
W którym momencie składki społeczne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów i kiedy nie mozna ich odliczyć?
2014-02-26 15:40:52 89.78.175.* | Ewa134
a jak będę miała 2 składki zdrowotne w marcu za styczeń i luty to będzie to tak wyglądało:
3769,83- (skł.za styczeń 320.29 + skł.za luty 661,92)=2787,62= 2788
2788x8,5%= 236,98
236,98 - skłzdr. za styczeń i luty 465,57= - 228,59
czyli w miesiącu marcu podatku nie płacę a nieodliczoną nadwyżkę ze składki zdrowotnej odliczę w kolejnym miesiącu czy dobrze rozumuję?
2014-02-28 12:22:42 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak właśnie. Natomiast co do ujęcia w PIT 28- wykazuje się właśnie łączne kwoty odliczonych składek- w poz. 63 społecznych, w poz. 99 zdrowotnych.

Podałem pozycje w formularzu za rok 2013, za 2014 może się nieco różnić, ale zasada ta sama.

Tu formularz:

http://www.money.pl/podatki/pit_2013/formularze-i-broszury/pit-28/
2013-12-04 09:10:50 77.245.246.* | rad966
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam. Założyłem działalność budowlaną na ryczałcie 5,5%. Wypisałem pierwszy rachunek na 2000zł,czyli podatek wyniesie 110zł i co dalej? Co trzeba złożyć do Urzędu Skarbowego, żeby wiedzieli, że wpłaciłem podatek?
2013-12-04 10:20:18 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
NIC. Należy prawidłowo wyliczyć zaliczkę i wysłać na właściwe konto swego US do 20 dnia następnego miesiąca.

Od lat NIE ma już obowiązku i formularza- deklaracji miesięcznej, którą składało się w tym samym terminie, jaki obowiązywał dla wpłaty zaliczki.

Tak więc kwestie papierowe w zakresie podatku dochodowego dotyczą dopiero rozliczenia rocznego- PIT 28
2013-11-28 15:39:49 178.36.49.* | aga586
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam. Mam pytanie czy jeśli przez rok nikt się nie zainteresuję moimi usługami i nie sprzedam ani jednej, czyli nie wystawie żadnego rachunku a ciągle będę płacić zus z oszczędności, to czy taka firma może istnieć według prawa?
2013-11-28 20:01:44 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Moim zdaniem może, inaczej byłoby gdyby pozorność działalności była z góry założona- kwestie związane z pozornością oświadczeń w CEIDG, ZUS.

Zgodnie z Ustawą o swobodzie DG ( art. 30 ) przedsiębiorca jest zobowiązany dokonać wykreślenia z CEIDG swej działalności w przypadku TRWAŁEGO jej zaprzestania.
2013-11-19 12:21:49 178.36.57.* | aga586
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze w sumie jedno pytanie jak w takim razie obliczyć ten ryczał, jeśli będę na małym zusie.
2013-11-19 12:59:43 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Zaliczka za dany miesiąc to ryczałt od przychodu (pomniejszonego o zapłacone składki społeczne) pomniejszony o odliczalną część składki zdrowotnej ( 7,75% podstawy )

Przy obecnych stawkach:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

oraz przy założeniu braku ub. chorobowego zaliczka miesięczna wynosiłaby :

(P - 141,36) x 0,085 - 225,38
2013-11-19 09:37:38 178.36.57.* | aga586
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [4]
Mam pytanie chce otworzyć firme ktora będzie zajmować się dekorowaniem sal weselnych. Czy mam możliwość skorzystania z podatku ryczałtowego 8,5% ?
2013-11-19 10:25:44 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Tak.
Tego typu działalność usługowa nie jest wyłączona z ryczałtu, tj. nie pojawia się w załączniku 2 do ustawy o ryczałcie, i spełnia warunki z art.12, ust.1 , pkt. 3 Ustawy.
2013-12-26 20:31:19 83.23.64.* | spodym
czy aby na pewno? To pod jakim PKD zakładać dzialalność tego typu? 74.10 jest wyłączone..., wszystko na 93. też
2013-12-26 21:57:52 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
No fakt. Dekorowanie sal weselnych to jednak dekorowanie wnętrz- a więc PKD 74.10.Z.

Koresponduje ono z PKWiU 74.10.11 A takowe jest z ryczałtu WYŁĄCZONE na podstawie poz. 35 w zał. 2 do Ustawy o ryczałcie.

Za wprowadzenie w błąd zainteresowanych przepraszam.

Na obronę mam tylko tyle, że jakoś nie przyszło mi do głowy, że ta specyficzna estetyka królująca na polskich weselach jest wynikiem ....'specjalistycznego projektowania', a nie po prostu wieszania na ogół tych samych ozdób, a więc zwykła usługowa robota....
2014-01-14 18:27:53 79.184.190.* | spodym
podrążę temat jeśli mogę.....czy jest jakakolwiek możliwość podłączenia pod ryczałt w/wym strojenia sal weselnych (zaznaczam że samego strojenia - czyli bez projektowania wystroju, tylko taka usługa - właśnie powieszenia i zamontowania elementów ozdobnych itp - zleceniodawca sam określa co i gdzie - ja tylko realizuję). Czy jest takie PKD pod które można to podciągnąć? Prosze o wszelkie sugestie, dziękuję i pozdrawiam
2013-11-18 12:05:16 83.145.184.* | alezdna
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam. Od sierpnia wynajmujemy z mężem mieszkanie i płacimy ryczałt poprzednich lokatorów. Ich była czwórka więc płacili dużo za opłaty,a my teraz płacimy ich ryczałt. Na pewno nie zużywamy prądu, gazu itd tyle co oni, a płacimy kosmiczne pieniążki. Czy nam się to zwróci? Kiedy jest rozliczenie ryczałtu. Chcemy płacić tyle ile zużywamy. Jestem calkiem zielona w tym temacie. Dziękuję za odpowiedzi
2013-11-18 12:28:02 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
To jest wątek o PODATKU, jaki płaci do US ten, kto uzyskuje przychody z tego powodu, że mieszkanie komuś wynajmuje. A więc dotyczy to właściciela mieszkania.

Natomiast Pani pyta o płacenie ryczałtowe- czyli zaliczkowe za media, centralne itp. naliczane w wynajmowanym mieszkaniu przez zarządcę od liczby osób zgłoszonych przez właściciela mieszkania.

Jeśli liczba osób jest mniejsza niż zgłoszona, to koszty i zaliczki za media opomiarowane zostaną zbilansowane przy rozliczeniu - kwartalnym, rocznym po sezonie grzewczym- w zależności jak zarządca wspólnoty, zarząd spółdzielni, adm ma to zorganizowane.
Natomiast nie będą do odzyskania te opłaty, które dotyczą mediów nieopomiarowanych oraz wywozu śmieci, czyli tych składników opłat, jakie liczone są 'od głowy'.

Formalnie tego rozliczenia z zarządcą dokonuje właściciel mieszkania- to on uzyskuje nadpłatę albo ma dopłatę i to on ma obowiązek zgłaszać faktyczną liczbę osób zamieszkujących. Natomiast to, czy saldo takiego rozliczenia przejdzie na Was zależy od treści umowy z właścicielem mieszkania, czyli tego - czy za media, śmieci it. płacicie Wy, czy on. W tym pierwszym wypadku w tej sytuacji bardzo tracicie i należy zmusić go do natychmiastowego zgłoszenia do zarządcy zmniejszonej liczby zamieszkujących.
2013-02-26 14:35:59 31.130.102.* | torx6225
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Prowadze dzialalnosc gospodarcza,prosze o informacje jaki mam zaplacic podatek 5,5% czy8,5% jesli wykonalem regaly,polki z wlasnego materialu.
10 awans
2013-02-20 20:27:02 151.248.37.* | moncia249
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
witam właśnie chce założyć jednoosobową dg na ryczałt 3% i w zwiazku z tym mam pytanie... co należy zaznaczyc we wniosku w rubryce dotyczącej form ksiegowania przychodów jezeli nie bede miec kasy fiskalnej? prosze o odpowiedz
-3 spadek
2013-02-07 11:28:30 62.29.136.* | czesio42@interia.eu
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Proszę o wyjaśnienie czy będąc agentem sprzedaży w salonie prasy , mam otwartą działalność z kodami 4619 Z 4719 Z 4799 Z mogę być na ryczałcie 3%
-13 spadek
2013-01-29 17:04:10 87.205.51.* | mecrop
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Prowadzę firmę wykonującą dekoracje ślubne oraz sprzedającą związane z tym akcesoria - zaproszenia, prezenciki itp.
Z tego co wyczytałem powyżej wnioskuję, że usługi tego typu podlegają podatkowi 8,5 a sprzedaż 3%.
Zastanawia mnie jednak fakt czy np. kwiaty żywe użyte do dekoracji można potraktować jako sprzedaż?
2013-01-24 14:50:43 87.105.104.* | Wrobel__V
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Witam serdecznie
Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na zasadzie ryczałtu. Dokładnie jestem budowlańcem, czyli od przychodu odprowadzam 5,5% oraz dodoatkowo prowadzę sprzedaż odziezy nowej i używanej za posrednictwem serwisu allegro, czyli tutaj odprowadzam 3% podatku. Moje oytanie brzmi:
Czy kupując odzież na kg. ( tak ejst na FV zakupu ) powinienem na aukcjach wpisywać wage produktu i nastepnie po jego sprzedaży tę wagę wpisywać do dokumentacji sprzedazowej?? Jak zrobic inwentaryzację??
-1 spadek
2013-01-14 15:07:04 212.67.136.* | darianna
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
jaki ryczałt jest przy wykonywaniu zawodu blacharza samochodowego ? mój chłopak jest na samozatrudnieniu. otworzył firmę w listopadzie 2012 i nie wiem ile musze płacić do urzędu
2013-01-22 10:07:26 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Stawka 8,5% jak dla ogółu usług.
2012-11-09 20:19:16 89.73.77.* | bolo234
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
rozzwiązałem umowę z byłym pracodawcą,sprzedał interes nowy zaproponował taką samą pracę w tym samym miejscu na samozatrudniniu lub etacie czy mogę być na ryczałcie 5,5%
2012-11-12 12:21:15 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
NIE, nie może Pan być ryczałtowcem, ze względu właśnie na "tę samą" pracę.

Wynika to z art. 8, ust. 1, pkt. 6

USTAWA
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne
2012-01-27 19:32:28 83.5.50.* | Lotar
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [2]
jestem na emeryturze przed 65 rokiem i prowadzę działalność gospodarczą z opodatkowaniem ryczałtowym.Jaką wartość dochodu miesięcznego muszę podać w oświadczeniu do ZUS skoro przychód
zawiera koszty i nie ma wiele wspólnego z dochodem?
2012-01-27 20:05:34 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Taki, jaki jest podstawą składek społecznych od DG, nawet jeśli ich Pan nie opłaca, bo są dla Pana dobrowolne.

Czyli za 2011 było to 2015,40 zł, za 2012 jest to 2115,60 zł brutto/mc
2012-01-28 19:02:08 83.27.167.* | Lotar
Dziękuję szklarku.
2011-12-22 20:45:31 piorun21
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Witam, bardzo proszę o pomoc..:( zajmuję się obróbką fototapet. Czy mogę się rozliczać ryczałtem?? Jak tak to jakim i ile %. Z góry dziękuje za pomoc :)
20 awans
2011-12-13 13:52:07 46.205.45.* | zancia75
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
witam,bardzo prosze o podpowiedz! właśnie wróciłam z us i ile pracowników tyle odp.otóż-założyłam firme,jestem na ryczałcie(handel obwożny ciuchami) i nie wiem czy ja do rozliczenia potrzebuje faktur czy rozliczam sie na podstawie kwoty deklarowanej przeze mnie?dziś jedne panie informowały mnie ,że jesli faktury to wejde na vat a drugie ,że rozliczam się na podstawie kwoty deklarowanej i co teraz?pomocy!!!!!!!!
13 awans
2011-11-30 14:41:36 46.112.248.* | Gosikk
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Witam,

Planuje otworzyć warzywniak oraz sprzedawać artykuły spożywcze( mąka, makaron itp.). Wybrałam ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 3%. Czy muszę zakupić kasę fiskalną? Moje przychody rocznie nie przekroczą 60 000 tyś.
21 awans
2011-10-24 11:22:53 217.153.242.* | tomek D
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Witam,
Otwieram firmę jako trener personalny, zamierzam robić z ludźmi treningi a także świadczyć usługi masażu.
Wybrałem ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czy dobrze zrobiłem?
Jakie będę płacił podatki za PKD:
85.51.Z
93.13.Z
93.12.Z
47.19.Z
47.91.Z
Czy mogę zatrudnić kogoś na umowę zlecenie??
Czy kody pkwiu mnie dotyczą??
-2 spadek
2011-09-20 15:13:40 agusia3107
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [3]
Witam. Mam problem. Prowadzę mały sklepik warzywno -owocowy, moja forma rozliczania to ryczałt3%. Towar zakupuję od pobliskich rolników, którzy nie wystawiają mi żadnych faktur ani rachunków, więc sama wystawiam DW(zakup towaru od ludności), czy taka forma dokumentowania zakupionego towaru jest wystarczająca dla US?
2) Słyszałam jeszcze, że powinnam przy otwarciu DG zaprowadzić ewidencję środków trwałych. Co to jest i co powinnam w niej zapisać? Jeśli przy otwarciu zakupiłam tylko wagę? Oczywiście z czasem z namiotu przeniosłam się do niewielkiego kiosku, który sami zbudowaliśmy. W maju tego roku musiałam zakupić kasę fiskalną. Wyposażenie sklepu takie jak regały itp. dostałam od znajomych lub zrobiliśmy sami.Więc co będzie u mnie tym środkiem trwałym?
3) Jak powinien wyglądać remanent jeśli towar przed 31.12. wyprzedałam do zera? Gdzie powinnam to zapisać i czy przy takiej DG remanent ma znaczenie, bo wiadomo, że warzywa i owoce to rzeczy nietrwałe.
4) interesuje mnie jakie jeszcze dokumenty powinnam prowadzić?
2011-09-29 13:04:53 83.29.121.* | aga o.
1)Tak dowód wewnętrzny w tej sytuacji jest wystarczającym dokumentem.
2) Ewidencję środków trwałych i wyposażenia też masz obowiązek prowadzić...do ewidencji środków trwałych wpiszesz zasadniczo wszystkie rzeczy których wartość przekracza 3,5tyś zaś do wyposażenia powyżej 1,5tyś.
Podejrzewam że zakup wagi i kasy fiskallnej wpiszesz do ewidencji wyposażenia a kiosk do środków trwałych...wg kosztu wytworzenia.
(nadmienie, iż gdy jesteś podatnikiem podatku VAT to wpisujesz kwoty netto, zaś gdy jesteś zwolniony z VAT to brutto)
3) Wątpliwe bys się wyprzedała do ostatniego ziemniaka zale załóżmy że tak jest wtedy Twój remanent ma wartość 0,00zł ale musisz go sporządzić.
(jeśli owoce się psuja to sporządzaj dokument nazwany protokołem ubytków np. raz na miesiąc)
5: Co do innych dokumentów napewno książke kontroli, dzienne zestawienie sprzedaży -w których wpisujesz dzienna kwotę na koniec z dnia z kasy rejestrującej (handel w 3%- jeśli nie jesteś Vatowcem to brutto) a także oczywiście ewidencję przychodu..to wstepnie na tyle....ale jak masz tyle wątpliwości to najlepiej zgłoś się do jakiegoś biura lub przejdz od nowego roku na kartę podatkową nie będziesz miała problemu.
-1 spadek
2014-01-16 00:24:15 89.72.216.* | mac.
to jak placi ryczałt to też ma zbierać dowody księgowe? myslalem, ze na ryczałcie wazna jest tylko sprzedaż?
2014-01-16 10:17:25 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Tak jak napisano. Ryczałtowiec bywa Vatowcem, na potrzeby tego podatku są inne wymogi ewidencyjne. Co więcej nabywając środki trwałe musi ustalić plan amortyzacji i go naliczać, choć odpisy nie będą stanowiły kosztu. Po co ? Po to, że jeśli straci prawo do ryczałtu na skutek przekroczenia limitu przychodu albo zmian PKD- a w efekcie przejdzie na podatek na zas. ogólnych lub liniowy będzie już "resztkę" amortyzacji tj. odpisów uwzględniał będzie w kosztach DG.
2011-09-13 11:22:42 178.36.135.* | moon2
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Witam. Rozliczam się w formie ryczałtu. Zajmuję się produkcja mebli. Jak mogę udokumentować pobranie od klienta zaliczki na poczet zamówionych mebli? Czy wystarczy napisanie zwykłego potwierdzenia i podpis Czy też musi to być jakis specjalny druk?I kolejne pytanie - czy muszę podpisać z klientem jakaś umowę? jeśli tak to jakiego rodzaju? Z góry dziękuję a odpowiedz. pozdrawiam
2011-09-02 23:17:35 93.154.159.* | marta2501
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Witam, prowadzę działalność gospodarczą od jakiegoś czasu... Jest to kiosk, ale nie należy do mnie, jestem na tzw prowizji. Zawszę odprowadzam 3% podatku, czy powinnam osobno liczyć podatek od sprzedanych biletów i prasy czy mnie to nie obowiązuje jako że nie jestem właścicielem? Z góry dziękuję za odp.
2011-09-02 18:51:42 82.160.79.* | kasia4431
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Dzień dobry, może ktoś będzie w stanie mi pomóc. Chcę założyć działalność gospodarczą i zajmować się rysowaniem portretów i karykatur na zamówienie za pośrednictwem swojej strony www oraz wystawiając ofertę na serwisach aukcyjnych/ ogłoszeniowych. i tu moje pytanie: czy taka działalność da się zakwalifikować tylko do sekcji R PKD? Myślałam o ryczałcie, ale z tego co wyczytałam, jako artysta (nie jestem nim z wykształcenia, jestem samoukiem, ale to i tak chyba nie ma nic do rzeczy) mam do wyboru jako formę opodatkowania tylko podatek liniowy albo na zasadach ogólnych. Rzeczywiście nie mam szans ani na ryczałt, ani na kartę podatkową?
2011-08-31 14:14:53 83.25.237.* | karolinnam
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [2]
Pytanie dla upewnienia,czy usługi remontowe opodatkuje się 5,5%
2011-09-29 13:09:01 83.29.121.* | aga o
ta usługi budowlane 5,5% -sklasyfikowane wg PKD z 2004 roku sybmolem 45.....
2011-09-01 11:22:11 91.227.217.* | annskar
Tak.
2011-08-29 10:33:33 83.10.51.* | piopati
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [2]
Chodzi o przychód od ryczałtu bo w vat jestem jeśli przekroczę tę kwotę to co to dla mnie oznacza
2011-08-29 12:18:33 83.10.51.* | piopati
Wielkie dzięki
-1 spadek
2011-08-29 11:44:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Oznacza to, że w roku następnym tj. 2012 nie będzie Pan mógł stosować tej formy opodatkowania, tylko przejść na
1.podatek liniowy lub
2.zasady ogólne :

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html.


Pozostaje jeszcze kwestia taka, że

US uważają, że trzeba tego przejścia dokonać już wcześniej, tj. w trakcie roku wraz z przekroczeniem limitu, a literalnie z ustawy i z Wyroku WSA w Warszawie z 25 listopada 2009 r. (sygn. III SA/Wa 1037/09), w którym Sąd stwierdził, że art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie ma pierwszeństwo przed art. 8 ust. 6 tejże ustawy - wynika, że dopiero od NOWEGO roku kalendarzowego/podatkowego.
2011-08-29 09:50:06 83.10.51.* | piopati
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam prowadzę mały skup złomu jestem na ryczałcie 3% czy obowiązuje mnie limit podatkowy za 2011
2011-08-29 10:16:13 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jaki limit ? VAT czy przychodu do ryczałtu uprawniający ?

Ten drugi to 150 000 Euro, co w roku obecnym oznacza 591 975 zł , a w poprzednim 633.420 zł.

Zgodnie z ustawą o ryczałcie ( art. 6 ust.4 )przekroczenie w danym roku limitu przychodów pozbawia prawa do tej formy podatku w roku następnym.
Jeśli więc już w zeszłym roku miał Pan pzrychody, to na pytanie to jest za późno o 8 miesięcy. Jeśli w tym roku rozpoczął Pan DG - limitu Pana nie dotyczą.
2011-08-25 23:23:42 89.78.205.* | hortensjusz
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
otrzymałem wezwanie do US w sprawie rachunków za 2009 r. okazało się ze przekroczyłem 50 tys o 1 tys. czy teraz będę musiał zapłacić VAT za cały rok 2010 i 2011? jeśli tak było to dlaczego US informuje mnie dopiero teraz? jestem załamany bo to dużo pieniędzy. równie dobrze mogli poinformować mnie przed upływem 5 lat, byłoby więcej do oddania i pogrążenia człowieka.
2011-08-26 10:18:02 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. US ma prawo kontrolować podatnika przez 5 lat od końca roku, w którym następuje rozliczenie roczne. Za 2009 rok- więc do 31.12.2015 r.
Tyle ordynacja podatkowa.
To w interesie podatnika jest kontrolowanie swoich rozliczeń, przecież US nie kontroluje na bieżąco 100% zeznań i deklaracji. Kontrole są losowe, wybiórcze, z powiązania z innymi podmiotami z wykrytymi nieprawidłowościami, na donos.
Pretensje, że dopiero teraz- są po prostu niezasadne.
2. W kwestii tego, co teraz, jakie odliczenia i konsekwencje tej sytuacji- jest dedykowane subforum, zorientuje się Pan co dalej:

http://www.money.pl/forum/grupa,59,0,0,40,0,vat.html
-2 spadek
2011-08-25 23:17:45 89.78.205.* | hortensjusz
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
otrzymałem
2011-08-11 19:01:56 sziba277
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam.Zalozylam dzialalnosc gospodarcza(wykonuje prace jako dozorczyni,moj dochod w calosci to 1950zl)jaki powinnam zaplacic od tego podatek jezeliw zgloszeniu zaznaczylam RYCZALT OD PRZYCHODOW EWIDENCYJNYCH.Prosze o pomoc.Dziekuje.
2011-08-16 10:38:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
EwidencJONOWANYCH, jeśli już :-).

Wzór /(P-S)x R /- Z
gdzie:
P- przychód brutto
S- zapłacone składki społeczne
R- stawka podatku ryczałtowego
Z- odliczalna od podatku część składki zdrowotnej.

Dla Pani R=8,5%, odliczalna s. zdrowotna to 7,75% podstawy ( cała składka to 9% podstawy ). Zakładam, że korzysta Pani z ulgi w składkach społecznych dla początkujących przedsiębiorców- obniżony ZUS.
Wyliczenie więc wygląda tak:
(1950-123,24)= 1826,76 = po zaokrągleniu 1827.
1827 x 8,5% = 155,30
155,30 - 209,58 co daje kwotę ujemną- zaliczki podatkowej nie odprowadza Pani.

Podobnie dla opcji bez u. chorobowego.
2011-08-02 18:58:25 188.47.252.* | Stanisla Duszkiewicz
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam
Chciałbym się dowiedziedzieć czy mogę być opodatkowany ryczałtem i świadczyć usługi dla swojego pracodawcy np : usługi tokarskie. Prościej ujmując pracuje w firmie X i pracuje na produkcji opon . Po pracy chciałbym swiadczyc dla mojej firmy X usługi tokarskie oraz spawalnicze . Czy moge prowadzić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ??
2011-08-02 19:54:48 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Z ustawy o ryczałcie (z dnia 20 listopada 1998 r.o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne) wynika, że zależy to od tego, czy tych usług spawalniczych/tokarskich nie wykonuje Pan również w ramach etatu.
Ustawa wyklucza bowiem tę formę opodatkowania w sytuacji świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy (tu w roku zakończenia pracy i następnym)gdy polegają one na tych samych czynnościach.( art.8, ust.1, pkt 6)
Jeśli więc na etacie nie spawa Pan, nie używa tokarki- ryczałt jest możliwy.
Usługi przez Pana planowane nie są wykluczone ani w art.8 ani w tabeli- zał. 2 do ustawy.
Stawka wynosi 8,5%.

Ps. W razie pokrywania się tych czynności może pracodawca "pójdzie" na umowy cywilno-prawne z Panem ( zlecenie, dzieło ) zamiast zakładania DG, co będzie dodatwowo dużo prostsze ( podatkowo i ubezpieczeniowo )dla Pana.
2011-07-24 20:31:16 79.110.206.* | wwa
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam,
chciałam otworzyc własna działalnośc i teraz mam problem jaki podatek będe płacic za handel używanymi ciuchami np przez allegro

dziękuje i pozdrawiam
-1 spadek
2011-07-25 23:50:42 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Taki, jaki wybierzesz.
Na zasadach ogólnych ( skala ), liniowy lub ryczałt. Bo te trzy opcje są możliwe.

Wiecej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html
2011-07-05 05:28:00 93.105.133.* | czarnulka1781
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
witam. mam pytanie, a mianowicie, dwie panie w US i dwa różne zdania. prowadzze działalność jednoosobową, jestem ajentem w kiosku "Ruch". wystawiam co miesiąc paragon na pewną kwotę, która jest moją pensją jako agenta. i teraz pytanie bo jedna z pań powiedzziała, że jeśli nie przekroczę miesiecznie 3091 złotych to nie musze płacić podatku 18%. a teraz druga mówi, że owszem teraz po pierwszym miesiącu nie muszę, ale juz w nastepnym ta kwota która bedzie na moim paragonie dla "Ruchu" musi być dodana do pierwszej i wtedy napewno przekroczy te 3091zlotych i bede musiala zaplacic ten podatek od sumy tych kwot. czy to prawda? przecież jak bedzie tak przez powiedzmy przez 4 miesiace to w 5-tym miesiacu bede musiala zaplacic wiecej niz zarobie!?!prosze o pomoc w wyjasnieniu tej sytuacji. podobno jest jakiś wzór na obliczenie tego podatku. ale chce wiedziec dokladnie jak to jest od kogos kto jest pewny swojej raacji. pozdrawiam.
2011-07-05 13:38:54 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Na początek uściślijmy jaki płaci Pani podatek- na zasadach ogólnych, czyli wg. skali, a nie ryczałtowy ? Bo wpisała się Pani w wątek "ryczałtowy".
Jeśli na z. ogólnych to- podatek dotyczy Dochodu, a więc Przychodu za dany miesiąc pomniejszonego o Koszty- czyli w Pani przypadku przede wszystkim składek społecznych ZUS zapłaconych w tym miesiącu.

Sposób wpłacania zaliczek definiuje tu art. 44 ustawy o PIT, konkretnie ust. 1 i 3 .
Czyli dopiero od miesiąca, w którym Dochód przekroczy 3091 zł. Za kolejne miesiące zaliczkę ustala się od łącznego dochodu od początku roku, pomniejsza ją o łączną zaliczkę już od początku roku zapłaconą.
Czyli np. zaliczka za sierpień będzie wynosiła tyle ile podatek obliczony wg. skali za 8 miesięcy- czyli z dochodów styczeń- sierpień pomniejszony o sumę zaliczek łącznie wpłaconych od stycznia.

Zaliczkę oczywiście pomniejsza się 0 7,75% z 9procentowej składki zdrowotnej.

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
2011-06-29 12:36:25 82.143.149.* | nowanowa
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
witam
mam zamiar założyć działalność gospodarczą i sprzedawać przez internet używane książki. czy mogę wybrać ryczałt jako formę opodatkowania. czy stawka byłaby 3%? czy muszę mieć kasę fiskalną? proszę o pomoc
2011-06-24 14:05:45 83.8.227.* | malwa 13
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Prowadzę małą działalność - kiosk z gazetami, papierosami, drobną chemią, itp. Wybrałam formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mam kasę fiskalną ze względu na papierosy. Ponoć stawka ryczałtu na gazety wynosi 8,5%. Jak mam to ewidencjonować i jak się rozliczyć skoro jestem na stawce 3% ? czy przy kasie fiskalnej jest jakiś limit, którego nie mogę przekroczyć żeby nie wejść w vat? Proszę o wyjaśnienia w tej sprawie bo już sama się pogubiłam...
2011-06-10 18:54:18 83.8.202.* | malwa13
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [4]
Proszę o informację jaki jest limit rocznego przychodu przy formie opodatkowania ryczałt w kiosku z prasą, papierosami, chemią i innymi drobiazgami. Czy stawka ryczałtu przy takiej działalności to 3% ?
2011-06-10 20:57:13 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Limit dotyczy poprzedniego roku podatkowego- tj. jeśli przychody były wyższe niż równowartość 150 000 euro, prawa do ryczałtu w nowym/obecnym roku nie ma.
Jeśli jest to nowa działalność (pierwszy rok, oczywiście w dziedzinach, które w ogóle mogą być w tej formie opodatkowane )- limitu kwotowego nie ma.

Stawka- rzeczywiście 3%.

Podstawa- art. 6 ust 4 i art. 12, ust.1 pkt. 5 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne
2011-07-05 10:06:57 83.8.223.* | Malwa13
Witaj wiwan
Też założyłam że będzie to stawka 3%. Ale ponoć stawka na gazety to 8,5%. Jak to jest? We wpisie do ewidencji mam numery PKWiU 47, tj. Handel detaliczny, np. 47.00.62.0 Sprzedaż detaliczna czasopism i gazet. A przecież mam kasę fiskalna ze względu na fajki. Na wydruku dziennym z kasy nie ma podziału na towary tylko dzienny przychód. To jak miałabym się rozliczać? Proszę o pomoc...
2011-06-11 21:33:14 83.8.236.* | malwa13
Dziękuję bardzo. To dobra wiadomość... Mam jeszcze kilka pytań: 1. Czy muszę mieć faktury na towary sprzedawane w kiosku czy wystarczą paragony? 2. Czy mogę kupić towar w hipermarkecie (gdzie często jest taniej niż w hurtowni) na rachunek i wstawić do siebie? 3. Jaką dokumentację muszę prowadzić? 4. Czy mogę i na jakich zasadach kupić towar np. w Niemczech? Pozdrawiam. Spokojnego wieczoru...
2013-01-21 18:58:03 94.40.113.* | Grzesiul84
Na prasę masz 8,5%. Na bilety i doładowania telefoniczne 3%. Musisz mieć dowód na zakupione towary z uwzględnioną wartością brutto lub netto w zależności od tego czy jesteś Vatowcem czy nie. Możesz z hipermarketu ale nie zawsze chcą wypisywać faktury na firmy. Musisz prowadzić ewidencję towarów i ewidencję środków trwałych.
2011-06-07 22:22:50 213.156.112.* | mih83
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Czy Ratownik Medyczny (tak jak np lekarz czy pielęgniarka )świadczący usługi medyczne może liczyć na ryczałt jako forma opodatkowania? A jeśli tak to jaki to jest próg?Dziękuje
2011-06-08 12:40:17 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie może korzystać z tej formy opodatkowania.
Art.8, ust. 1, pkt. 3e Ustawy o z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne wyklucza je w przypadku podatników świadczących usługi z zał. 2 do ustawy.
W zał. tym poz.49 dział PKWIU 86 "Usługi w zakresie opieki zdrowotnej*
*Wyłączenie nie dotyczy pozarolniczej działalności gospodarczej świadczonej w ramach wolnych zawodów.
Ratownik medyczny mieści się w tym PKWiU, ale NIE JEST w rozumieniu ustawy wolnym zawodem co wynika np. z części VIII zał. 3 do ustawy oraz z art. 4 ust. 1, pkt 11.
2011-06-05 10:29:00 78.8.209.* | lucek.83
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Jeśli ktoś z Czytelników szuka programu do prowadzenia na komputerze księgowości w formie Ryczałtu to chciałbym polecić program Pakiet Przedsiębiorcy - Ryczałt. Można go pobrać stąd:

www.pakietprzedsiebiorcy.pl/ryczalt
2011-04-11 21:26:57 87.205.206.* | grażyna bernaczek
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
zakładam działalność gospodarczą pierwszą w życiu jaki koszt poniosę co miesiąc
Podobne wiadomości
Karta podatkowa. Kiedy można się w ten sposób rozliczać? Karta podatkowa. Kiedy można się w ten sposób rozliczać?
Podatnik może płacić fiskusowi zawsze tyle samo i nie składać rocznego zeznania do urzędu skarbowego.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

To nowość w podatkach. Minimalne terminy na... To nowość w podatkach. Minimalne terminy na...
Zmienione zasady fakturowania już obowiązują. Wyjaśniamy, na czym polega rewolucja.