Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPodatkiRyczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?
2014-12-04 12:07

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?
[fot: alonzo76ok/CC/Flickr]

Autor: Jakub Ceglarz


Dla przedsiębiorców, którzy nie mają wysokich kosztów uzyskania przychodu, najkorzystniej będzie skorzystać z uproszczonej formy opodatkowania. Jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zwalnia on z obowiązku prowadzenia rozbudowanej księgowości oraz pozwala na zastosowanie niskich stawek. Nie wszyscy jednak mogą rozliczać się z fiskusem w ten sposób.

W przeciwieństwie do ogólnych zasad opodatkowania (według tak zwanej skali podatkowej) i stawki liniowej, ryczałtowcy kwotę należną urzędowi skarbowemu obliczają nie od dochodu (czyli zarobku na rękę, po odliczeniu m. in. kosztów produkcji), ale od całkowitego przychodu. Mogą go jedynie pomniejszyć o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Podstawa opodatkowania jest więc w tym przypadku dużo wyższa.

Kto nie może się tak rozliczać?

Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić żeby korzystać z ryczałtu jest limit przychodów. W ten sposób nie mogą się bowiem rozliczać ci, którzy w poprzednim roku zarobili więcej niż równowartość 150 tysięcy euro. W 2015 roku zatem ryczałt będą mogli płacić przedsiębiorcy, którzy osiągnęli w 2014 roku przychody ze sprzedaży nie wyższe niż 626 880 złotych (limit jest przeliczany według kursu euro z 1 października 2014, czyli 4,1792). Granica ta nie obowiązuje nowych firm, które rozpoczną działalność w ciągu roku.

Kolejnym jest rodzaj prowadzonej działalności przez chcących skorzystać z ryczałtu. Nie mogą tego zrobić przedsiębiorcy osiągający w całości lub w części przychody z tytułu:

  • prowadzenia aptek,
  • udzielania pożyczek pod zastaw (na przykład prowadzenia lombardów),
  • kupna i sprzedaży walut,
  • wykonywania osobiście wolnych zawodów innych niż lekarz, lekarz stomatolog, lekarz weterynarii, technik dentystyczny, felczer, położna, pielęgniarka, tłumacz oraz nauczyciel (udzielanie korepetycji),
  • świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
  • działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,


Wykluczeni są również podatnicy rozliczający się na podstawie karty podatkowej. Nie skorzystają również okresowo zwolnieni z obowiązku płacenia podatku dochodowego, ci wytwarzający wyroby objęte akcyzą oraz ci, którzy w ramach działalności wykonują te same czynności wobec byłego pracodawcy, co na etacie w ciągu poprzednich dwóch lat.

Ryczałtowcy bez preferencji

Korzystanie z tej formy opodatkowania wyklucza zastosowanie ulgi prorodzinnej oraz wspólnego rozliczania z małżonkiem, czyli dwóch najpopularniejszych preferencji stosowanych przez polskich podatników. W dalszym ciągu mogą jednak odliczać:


Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podatnik ryczałtem rozlicza tylko przychody z tytułu najmu lub dzierżawy (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Wtedy pozostałe przychody, na przykład z tytułu pracy etatowej, może rozliczać z małżonkiem i stosować ulgę prorodzinną.

Chęć płacenia ryczałtu podatnik musi zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (znajdziesz go tutaj) najpóźniej do 20 stycznia. Rozpoczynający działalność natomiast powinien zrobić to we wniosku rejestrującym CEIDG-1.

Miesięczne zaliczki na podatek dochodowy wpłaca się do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Z kolei zeznanie roczne należy złożyć do końca stycznia na formularzu PIT-28.

Stawki ryczałtu

Brak preferencji i pomniejszania przychodu o koszty rekompensują niskie stawki podatku. Ryczałt można bowiem opłacać w wysokości:

  • 3 procent,
  • 5,5 procent,
  • 8,5 procent,
  • 17 procent,
  • 20 procent.


Każdą ze stawek stosuje się dla innych rodzajów działalności na podstawie załącznika do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stawki ryczałtu w zależności od źródła osiąganych przychodów
Źródło: ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
Stawka Źródło przychodów
20% przychody osiągane z wykonywania wolnych zawodów,

 

 

 

 

 

17%

przychody ze świadczenia usług:
- reprodukcji komputerowych nośników informacji, pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych, pośrednictwa w sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, pośrednictwa w sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich,
- pośrednictwa w handlu hurtowym
- hotelarskich, świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania,
- parkingowych, obsługi centrali wzywania radio-taxi, pilotowania, organizatorów i pośredników turystycznych,
- w zakresie zarządzania nieruchomościami, świadczonych na zlecenie
- wynajmu samochodów osobowych, wynajmu pozostałych środków transportu
- doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego, w zakresie oprogramowania, przetwarzania danych,
- pozyskiwania personelu, dezynfekcji i tępienia szkodników, fotograficznych, przyjmowania telefonów, powielania, organizowania wystaw, targów i kongresów,
- poradnictwa dla dzieci, gdzie indziej nie sklasyfikowanych, opieki społecznej świadczonych przez instytucje o charakterze doraźnym, opieki społecznej związanych z przystosowaniem zawodowym

 

 

 

8,5%

- przychody z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
- przychody związane ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom
- przychody ze świadczenia usług związanych z prowadzeniem przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, w tym specjalnych - dotyczy wyłącznie przygotowania dzieci do nauki w szkole,
- przychody ze świadczenia usług związanych z ogrodami botanicznymi i zoologicznymi oraz obszarami z obiektami chronionej przyrody,
- przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
- prowizje uzyskane przez komisanta,
- prowizje uzyskane przez kolportera prasy,

 

5,5%

- przychody z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,
- prowizja uzyskana z działalności handlowej w zakresie sprzedaży jednorazowych biletów komunikacji miejskiej, znaczków do biletów miesięcznych, znaków opłaty skarbowej, znaczków pocztowych, żetonów i kart magnetycznych do automatów,

 


3%

- przychody z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
- przychody z działalności handlowej,
- przychody ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą,
- przychody z działalności rybaków morskich i zalewowych w zakresie sprzedaży ryb i innych surowców pochodzących z własnych połowów, z wyjątkiem sprzedaży konserw oraz prezerw z ryb i innych surowców z połowów,

 

Ryczałtem w praktyce rozliczają się jednak tylko ci, którzy mogą skorzystać z niższych (3 procent, 5,5 procent i 8,5 procent) stawek. W pozostałych przypadkach korzystniej bowiem jest rozliczać się według zasad ogólnych (skala podatkowa 18 i 32 procent).



Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2015-07-22 11:19:33 Ulawit
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [0]
Witam
Jakie PKD należy podać jeżeli osoba chce prowadzić sprzedaż komisową używanych samochodów będąc ryczałtowcem. Ponieważ świadczy już inne usługi objęte 8,5% stawką czy jest szansa aby sprzedaż aut była te objęta taką samą stawką . Jedyne co znalazłam to 45.11 i 45.19 ale to podlega pod 17%ryczałt. Jest to podatnik vat czynny, prowadzący jednoosobową dz. gosp. A co w przypadku zakupu samochodu z krajów unii czy to też może być opodatkowane ryczałtem, czy w ogóle przysługuje prawo rozliczać się w tej formie . I czy można z tytułu sprzedaży komisowej wystawiać faktury vat marża?
2015-07-21 13:54:52 83.9.192.* | Julita K.
Wykluczenie z ryczałtu [0]
Witam.
Prowadzę firmę budowlaną. Rozliczam się w formie ryczałtu 5,5%. Podpisałam ze sklepem z materiałami budowlanymi umowę, że jeżeli wyśle do mich klienta na zakupy wówczas otrzymam z tego tytułu prowizję.
Wystawiłam fakturę uproszczoną o treści "prowizja z tytułu umowy..." Moje pytanie brzmi: Czy owa faktura nie wyklucza mnie z ryczałtu? Jeżeli nie to jaka stawka ryczałtu obejmuje tą fakturę??? Niestety nigdzie nie mogę znaleźć jaki jest PKWiU od tej usługi a zapytanie pisemne w Urzędzie Statystycznym kosztuje ponad 60 zł.

Jeżeli ktoś jest w stanie mi pomóc będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam
2015-07-08 20:56:04 olkaaaa9
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [4]
Witam
Proszę o informację czy mogę odliczyć w danym miesiącu od danych przychodów (ryczałt, 5,5%) dwie składki społeczne i dwie składki zdrowotne ZAPŁACONE w danym miesiącu?
Podatnik nie spłacał terminowo składek społecznych i zdrowotnych, tj. w miesiącu lutym zapłacił dwie składki społeczne i dwie zdrowotne.
Przychód za m-c luty : 31 890
Opłacone składki społeczne w lutym : 757,76 + 716,99 = 1 474,75
Opłacone składki zdrowotne w lutym : 279,41 + 270,40, do odliczenia 240,60 + 232,85 = 473,45

Zaliczka : 31 980 - 1 474,75 = 30 505,25
30 505 * 5,5% = 1 677,78
1 677,78 - 473,45 = 1 204,33
zaliczka + 1 204 zł

oczywiście doliczyć należy odsetki.
Ale interesuje mnie czy zaliczka przeze mnie została prawidłowo obliczona.
Bardzo proszę o odpowiedź.
2015-07-08 21:04:01 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie chce mi się tego sprawdzać co do grosza. Wygląda OK. Na pewno, skoro składki są poniesione 'dwie' w danym miesiącu, to dwie odliczamy- sumę społecznych od przychodu, sumę odliczalnych części skł. zdrowotnej od ryczałtu.

małe sprostowanie formalne, przy ryczałcie za dany okres- miesiąc, kwartał nie mówimy o 'zaliczce'.
2015-07-08 22:12:00 olkaaaa9
Dziękuję,
tj. miesięczne rozliczanie.

A proszę mi powiedzieć, czy jeśli zapłaciłam w lutym składkę 'teoretycznie' za grudzień (wg formularza), to powinnam zapłacić wg stawek za grudzień tj. społeczne- 716,99 i zdrowotne 270,40, +fp, czy wg stawek : społeczne 757,76 i zdrowotne 279,41 (dotyczące bieżącego roku). Składka była opłacona w lutym, ale zastanawiam się czy powinnam wyrównać różnicę.
2015-07-09 17:34:49 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przy składkach nie ma 'teoretycznie'- składka jest identyfikowana konkretnie ZA jakiś miesiąc kalendarzowy jakiegoś roku. Skoro w lutym 2015 zapłacono składkę za grudzień 2014 to wg. stawek jakie były w grudniu. No chyba, że ubezpieczony chce wg. wyższych, bo przecież zawsze podstawa ubezpieczeń osoby prowadzących DG jest podstawą "deklarowaną, nie niższą niż..."
NIE ma zatem żadnej konieczności wyrównywania składek grudniowych do wysokości obecnej czy lutowej.

Inna rzecz, to odsetki- o limicie 6,60 zł Pani wie ?

PS. Kwoty wskazują na ub. społeczne wraz z dobrowolnym ub. chorobowym. Spóźniona wpłata przerwała ub. chorobowe- co do zasady więc nie trwa ono od grudnia, później wpłacane składki chorobowe są bezsensowne, bo nie doszło do wyrejestrowania, składka jest należna, ale brak prawa do świadczeń.
2015-07-10 08:42:33 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W ramach autokorekty- później wpłacana składka jest nienależna, ale jeśli w ślad za przerwaniem ubezpieczenia nie 'poszła' DRA za kolejny miesiąc już bez tej składki- będzie zamieszanie na koncie- czyli księgowe zadłużenie.

Tak, czy inaczej w takich sytuacjach warto skontaktować się ze swoją placówką, bo pozostaje otwarta kwestia, czy ona jeszcze stosuje 'domniemanie odnowienia' ubezpieczenia chorobowego- czyli niemającą umocowania ustawowego praktykę uznawania, że od kolejnego miesiąca ubezpieczony ponownie przystąpił do ubezpieczenia, jeśli w terminie opłacił składki łącznie z chorobową....
2015-07-05 07:03:35 31.135.25.* | iwek626
Za wysokie wpłaty na podatek dochodowy - zamiast 5,5% płacone 8,5% [3]
Witam
Proszę o informację czy jeżeli DG prowadzona była w 2011 i 2012 r i księgowa źle naliczała podatek dochodowy gdyż zamiast stawki 5,5% przyjęła 8,5% to czy w tym momencie można jeszcze złożyć korektę do US?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
2015-07-06 09:23:52 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Zgodnie z ordynacją podatkową ( art. 81 m,in.) jeszcze można. Przedawniony pod tym względem jest już rok 2008 i poprzednie.
2015-07-07 18:59:41 31.135.25.* | iwek626
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
2015-07-07 19:51:12 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Proszę. Konieczne będzie oczywiście wyłożenie pisemne powodów korekty i zdążenie przed fiskusem tj. przed sytuacją, gdy US sam z siebie wszcznie np. kontrolę/postępowanie podatkowe- bo to zawiesza na czas kontroli/postępowania prawo do dokonywania korekt.
2015-06-18 15:20:38 83.26.187.* | klis
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [0]
Jestem na ryczałcie 8,5% bez Vat. Proszę o odpowiedź, czy na otrzymaną od klienta zaliczkę na poczet wykonania usługi mam obowiązek wystawić fakturę, czy też nie ma takiego obowiązku i powstaje on z chwila wykonania usługi?
2015-05-29 08:57:16 178.37.212.* | jacool
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Z tego co zrozumiałem, to spółki mogą również się rozliczać ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Czy ilość wspólników w spółce ma wpływ na wysokość limitu dla tej spółki ?
Inaczej, czy limit 150000 euro przysługuje każdemu ze wspólników z osobna, wtedy spółka, która ma 3 wspólników uzyskuje łączny limit 450000 euro czy też przy 3 wspólnikach, kwota limitu ulega podziałowi a każdemu ze wspólników przysługuje limit do rozliczeń w wysokości proporcjonalnej do posiadanych udziałów?
A może jest jeszcze inaczej niż wskazałem w pytaniach?
pozdr
2015-05-29 15:27:44 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Spółki rozliczają się (poza cywilną) ...CIT-em.
To wspólnicy spółek mogą rozliczać się ryczałtem ewidencjonowanym. Poza sytuacją spółki partnerskiej i komandytowej (tylko skala albo liniowy).

Wracając do limitu- jest on wspólny bez względu na liczbę wspólników. CZyli przekroczenie łącznych (w sumie) przychodów wszystkich wspólników w roku poprzednim w kwocie 150 kEuro pozbawia praw ado ryczałtu na rok kolejny.
Zresztą wprost z ustawy o ryczałcie:

"4. Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie,
w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie
spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie
przekroczyła kwoty 150 000 euro,
2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z
opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość
przychodów.
5. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność
samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od
przychodów ewidencjonowanych:
1) odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności
wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt
1, albo
2) z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony
w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy
spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b)"

To wprost ust. 4 i 5 z art. 6 ustawy.

Ps. jeśli ma być to ryczałt- to tę formę muszą wybrać wszyscy wspólnicy.
2015-05-28 20:23:51 Justa22
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Prowadzę pozarolniczą usługową DG( ogrodnictwo). Jestem ubezpieczony w KRUS. Czy od przychodu mogę odliczyć koszt związany z ubezpieczeniem w KRUS. Płacę ryczałt 8,5 % od przychodu. Dodatkowo od tego roku prowadzę też sprzedaż w internecie. Czy od przychodów z tej sprzedaży mogę płacić 3% ryczałt.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
2015-05-28 22:14:19 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie. Gdyby był Pan na podatku liniowym lub zasadach ogólnych mógłby Pan 'wrzucić' w koszty DG nadwyżkę składek społecznych wynikającą z tytułu prowadzenia DG ( czyli zwiększenie składek w stosunku do sytuacji bez DG), ale też nie mogłoby być odliczenia od dochodu.
2015-05-27 22:35:56 159.205.207.* | Mi100
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Witam,
mam pytanie, jak obliczyć (przy obliczaniu zaliczki na podatek) składkę zdrowotną do odliczenia na przyszły miesiąc, w następującej sytuacji (ryczałt, 8,5%): przychód w danym miesiącu wyniósł 500 zł, u.społ. 757,76, u. zdrowotne 240,60. Z zeszłego miesiąca pozostało do odliczenia 100 zł u. zdrowotnego.
2015-05-28 11:02:43 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ryczałt za ów miesiąc to ZERO, skoro już składki społeczne 'skonsumowały' cały przychód. Oczywiście jest możliwość dalszego ( w ramach roku podatkowego) przeniesienia niedoliczonych skł. społecznych od kolejnych przychodów, a niedoliczonej skł. zdrowotnej od kolejnych ryczałtów miesięcznych.
2015-05-20 22:59:21 178.183.134.* | madi21
A ja mam pytanie na jakie konto mam wpłacić podatek z ryczałtu
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2015-05-21 09:56:33 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Na konto swojego US opisane jako PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych). Identyfikator płatności PPE (zarówno ryczałt miesięczny jak i kwartalny. Ostatni w roku, wynikający z PIT 28, jako PIT 28 właśnie.

Wyszukiwarka urzędów, a więc i kont:

http://www.money.pl/podatki/urzedy/
2015-04-16 00:56:00 5.172.247.* | zochna
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Dobry wieczór, proszę o pomoc, rozpoczynam właśnie i nie wiem jak pewne rzeczy obliczyć otóż prowadzę DG z ryczałtu 3% / sprzedaż torebek damskich/, w związku z nabytymi prawami emerytalnymi płace składkę na ubezpieczenie zdrowotne - 270zł. W miesiącu marcu osiągnąłem dochód 2000zł x 3% = 60zł i teraz UZ = 270-60= 210zł , czy tyle płace podatku??, jeżeli będzie w miesiącach przyszłych mniej lub więcej dochodu czy sposób w jaki obliczyłem jest prawidłowy, jak obliczyć jeśli będzie dochodu 0 czy i tak płace 270 na UZ a co będzie jeśli z dochodu wyjdzie powyżej 270zł z tych 3%???? proszę bardzo o odpowiedz
2015-05-18 16:12:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ryczałt obliczamy od Przychodu, a nie od Dochodu. Składka zdrowotna obecnie to 279,41 zł, a jej odliczalna część (7,75% podstawy)- 240,60 zł.

Zatem przy Przychodzie 2000, ryczałt to 60 zł, 'zaliczka' to... zero (60- 240,60).
2015-04-07 19:55:18 164.126.73.* | Madzia2894
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [4]
Witam.

Limit w ciągu roku jest to 150 tysięcy EURO a nie ZŁOTYCH???? Prawda???

Jestem w szoku.
2015-04-07 20:39:18 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Euro. Przychodu w poprzednim roku podatkowym- jeśli chodzi o tę formę opodatkowania DG w roku bieżącym.
No i przekroczenie tego limitu w roku bieżącym powoduje 'przesiadkę' na zasady ogólne już w trakcie roku.
Jeśli jest jednak jest to pierwszy rok DG- to utrata prawa nie następuje w trakcie tego roku.
2015-04-07 20:49:22 164.126.73.* | Madzia2894
Czyli na VAT przechodzi się kiedy przekroczy się 150tys euro w danym roku?
2015-04-07 20:50:54 164.126.73.* | Madzia2894
Jeżeli źle myślę to przepraszam...
2015-04-07 21:33:36 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Wątek dotyczy przecież zupełnie INNEGO podatku niż VAT.
2015-03-18 11:53:50 89.230.172.* | kot111
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Witam. Chciałabym założyć stoisko z e-papierosami. Czy podlega to opodatkowaniu ryczałtowemu 8,5 %? pozdrawiam
2015-03-18 18:35:39 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Może być na ryczałcie, stawka wtedy 3%. To zwykły handel.
2015-03-09 14:55:25 83.25.169.* | murdock
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [2]
Jakie PKD mam wpisać jeśli będę sprzedawał własne obrazy poprzez serwis aukcyjny aby kwalifikowało sie na ryczałt?


Gdyż PKD 9003Z (artystyczna i literacka) nie podlega pod ryczałt;/
2015-03-09 15:08:58 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
PKD ma oddawać rzeczywisty charakter dz. g., a nie taki jaki pasuje przedsiębiorcy ze względów podatkowych.

Działalność polegająca na własnym malarstwie ma takie PKD właśnie.
2015-03-09 16:31:20 83.25.169.* | murdock
Wiem tylko pytam zeby potem nie poprawiać.
2015-03-09 14:18:50 193.34.2.* | Marcin425
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [3]
WItam,

Mam zamiar założyć DG w zakresie handlu materiałami ściernymi.(kupuje-sprzedaje)
Chciałbym być vatowcem i rozliczać dochód w formie ryczałtu.
Moje pytanie : Jaką stawką ryczałtu będę objęty? 3% czy 8,5?
Księgowa którą wybrałem twierdzi ze 8,5% lecz z tabeli powyżej widać ze handel jest mianowany do ryczałtu 3%...proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.
2015-03-09 15:16:41 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Z ustawy wynika stawka 3%. Stawka 8,5% miałaby zastosowanie w przypadku sprzedaży komisowej.
2015-03-11 18:34:50 193.34.2.* | Marcin425
A powiedz mi gdzie mogę zasięgnąć porady aby mieć na 100% pewność- US?
2015-03-12 08:05:46 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Krajowa Informacja Podatkowa.

Albo wystąpić na piśmie do Izby Skarbowej z wnioskiem o wydanie Interpretacji Indywidualnej. Wniosek na formularzu ORD-IN ( do pobrania na www US, MF ). Opłata 40 zł.
2015-03-06 12:25:00 83.21.110.* | murdock
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Czy Ryczałt ewidencjonowany oblicza sie narastająco od dochodu ( styczen 2000 luty 2000 itd. czyli w lutym od 4000) czy trzeba to robić co miesiąc ( od miesiecznego dochodu)?
2015-03-06 15:13:52 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. Od PRZYCHODU, a nie dochodu
2. Nie ma tu metody narastającej- zatem osobny ryczałt od przychodu uzyskanego w każdym miesiącu, a za grudzień- już jako rozliczenie roczne.

PS. Jest opcja ryczałtu kwartalnego, czyli 4 wpłat w roku.
2015-02-09 12:31:49 83.238.209.* | Mesio
Ryczałt a vat [2]
Witam!

zastanawiam się na rozpoczęciem DG Mam pytanie - Będę obsługiwał firmy które są Vatowcami.
czy jeśli nie będę vatowcem To przyszli moi klienci będą mogli z tej faktury sobie coś odliczyć ?
Np wystawię fakturę na kwotę 100zł ( zapłacę podatek 8.5% lub inny) To klient coś może sobie wrzucić w koszty Pytam się gdyż wszyscy chcą FV
2015-04-07 19:58:44 164.126.73.* | Madzia2894
Wystawiasz RACHUNEK zwolniony z opodatkowania vat. Nie wystawiasz faktury. Jeżeli mają dobrą księgową to mogą sobie odliczyć to.

Mam podobną sytuację.
2015-05-16 23:58:00 89.79.114.* | ja2jaja
Nieścisłość. Wystawiasz od tego roku fakture ze stawką zw
-2 spadek
2015-02-05 10:25:46 89.74.47.* | moniikaprzy
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [3]
witam
narzeczony prowadził DG i rozliczał się przez ryczałt 5,5%
czy jest szansa że rozliczając się z PIT-u otrzymamy jakiś zwrot?
Pozdrawiam
2015-02-05 21:23:26 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Kto "my"- zostaliście małżeństwem ? Kiedy ? Kiedy Dg zakończona ?
2015-02-05 22:55:38 89.74.47.* | monikaprzy
nie jeszcze nie jesteśmy małżeństwem.
tak z biegu napisałam.
działalność była założona w maju a zamknięta w listopadzie z czego ostatni przychód był w październiku.

i chciałam jeszcze zapytać czy jeżeli przed DG narzeczony miał umowę o pracę czy trzeba się rozliczyć w dwóch osobnych PITach czy razem w jednym ?
2015-02-06 09:20:13 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
1. nie możecie rozliczyć się wspólnie.
2. narzeczony rok 2014 rozlicza na dwu osobnych formularzach- PIT 28 z działalności oraz PIT 37 z etatu. Termin rozliczenia ryczałtu minął 2 lutego.
3. zwrot jeśli skorzysta z jakiejś ulgi podatkowej- np. na internet albo jeśli nie odliczył całości możliwych do odliczenia składek zdrowotnych z DG od ryczałtu i odliczy resztę w PIT 37.
2015-02-03 09:16:04 193.238.67.* | magi439
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Witam
Jeżeli mąż pracuję na etacie (umowa o pracę - magazynier) i jednocześnie prowadzi działalność nie związaną z pracą na etacie to czy wynagrodzenie z pracy jest wliczane do limitu przy podmiotowym zwolnieniu z VAT. (ryczałt 3% - sprzedaż wysyłkowa) Z góry dziękuję Pozdrawiam
2015-02-03 09:24:08 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Od 2014 zwolnienie to już nie jest tak naprawdę podmiotowym (nowe brzmienie art. 113 ustawy o VAT)

Co nie zmienia tego, że przychód z etatu nie wchodzi do tego limitu.
2015-01-31 11:55:33 77.223.195.* | PiotrKo
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Witam,
prowadzę sprzedaż wysyłkową, opodatkowaną trzyprocentowym ryczałtem - PKD 47.91.Z. Roczny przychód z działalności wyniósł ok. 19 tysięcy złotych.
Jednocześnie pracuję na umowie o pracę, w pełnym wymiarze godzin.
Z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, co miesiąc płaciłem składkę zdrowotną na ZUS - w wysokości 270,40 zł.
Byłem przekonany, iż istnieje możliwość odliczenia składki zdrowotnej. A zatem, ze względu na niskie przychody w poszczególnych miesiącach, nie będę już płacił trzyprocentowego ryczałtu. Przykład: przychód w czerwcu - 931 zł. Ryczałt: 3%x 931=27,93. 27,93-270,40= 0.
Tymczasem księgowa poinformowała mnie, iż bez względu na fakt płacenia składki zdrowotnej, jestem zobowiązany płacić co miesiąc podatek zryczałtowany do Urzędu Skarbowego, w wysokości 3 procent od przychodu w danym miesiącu. Czy tak faktycznie jest ?
Nadmienię, iż podatek zryczałtowany do Urzędu Skarbowego, zapłaciłem tylko w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
2015-03-09 07:57:01 5.174.146.* | podatnik PPE
Zmień księgową. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest poniekąd częścią podatku od dochodów osób fizycznych. Ponieważ nie można przy rozliczaniu podatku PIT łączyć dochodów z działalności gospodarczej i pracy najemnej, to przy rocznym zeznaniu PIT 28 (ryczałt od przych. ewidencjonowanych) odliczasz OD PODATKU składkę zdrowotną opłacaną w związku z działalnością gospodarczą. Przy rozliczaniu podatku od dochodów pochodzących z pracy najemnej, Ty sam czy też Twój płatnik odlicza OD PODATKU składkę zdrowotną opłacaną w związku z pracą najemną. Comiesięczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne odliczasz przy wyliczaniu zaliczki na PPE co miesiąc. Składki się sumują, więc obowiązek zapłaty zaliczki powstaję dopiero wtedy, gdy suma wyliczonych zaliczek od początku roku będzie w którymś miesiącu większa od zapłaconych składek.
2015-01-17 19:19:14 178.213.89.* | aga12174
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Witam jestem na ryczałdzie 3% , od kilku dni używam już również kasy fiskalnej, prowadzę ewidencję przychodów, czy posiadając kase fiskalną, sposób ewidencjonowania się zmienia, czy prowadzę wszystko jak do tej pory?
wypełniam ewidencję przychodów, oraz drukuję raporty dobowe, ostatnio slyszałam ,że powinnam prowadzić również Ewidencję sprzedaży (czerwona książeczka ) i tam również wpisywać dzienny utarg i wpinać paragony, czy ktoś rozwieje moje wątpliwości nie chcę zrobić cokolwiek żle
2015-01-19 09:37:55 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ryczałt i VAT- to dwa różne podatki, dwie inaczej wyglądające ewidencje.

Jest możliwość zrezygnowania z dotychczasowej ewidencji przychodów na potrzeby ryczałtu tj. prowadzenia 'wspólnej' ewidencji jeśli:
1) dane wykazane w tej ewidencji pozwolą na wyodrębnienie z obrotów, w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, przychodów dla celów ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
2) po zakończeniu każdego miesiąca, nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, sporządzi zestawienie, w którym wykaże przychody na podstawie danych zawartych w tej ewidencji, według poszczególnych stawek ryczałtu, z uwzględnieniem różnic między obrotem, w rozumieniu przypisów ustawy o VAT, a przychodem w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.
2015-01-15 17:07:36 94.254.209.* | Marcin 1980 krk
Czy do limitu 150 tys euro wlicza się też przychody z umowe o prace lub umowy zlecenia? Czy tylko z wystawianych faktur?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2015-01-16 09:56:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie. Chodzi o limit przychodów z DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ, o czym wprost mówi art. 6, ust. 4 do 6 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne.

ALE zwracam uwagę na zlecenia. Jeśli mają/miały one miejsce w czasie prowadzenia DG a czynności w ich ramach pokrywały się z zakresem (PKD) wykonywanej DG- to mimo, że w ramach swobody zawierania umów nazwano je zleceniem- to na potrzeby podatkowe powinny być one traktowane jak wykonane w ramach DG, czyli przychód z nich rozliczony jako przychód DG, uwzględniony w 'zaliczkach' ryczałtu i PIT 28. No i w owym limicie 150 tys. Euro.
2015-01-15 09:52:34 213.158.222.* | Pietrekodtelefonow
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Witam, prowadze punkt stacjonarny skupu i sprzedazy telefonow, czasem wystawiam tez na znanym portalu internetowym.Rozliczam sie na zasadzie ryczaltu. Nie mam zaznaczonego w opcjach ze wystawiam faktury vat, nie mam zarejestrowanego konta na tym portalu jako sprzedawca prowadzacy dzialalnosc, jednak przy sprzedazy wystawiam paragon fiskalny. Kupujacy prowadzacy dzialanosc domaga sie ode mnie faktury vat. Czy ja musze ja wystawic i jak mam to ztobic skoro nie jestem platnikiem vat
2015-01-15 10:51:42 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To nie ma nic wspólnego z ryczałtem.

Tak, taki klient ma prawo żądać faktury, Pan nawet jako 'nievatowiec' ma ją wystawić. Tak jest od 2014 r.
Tyle, że faktura bez podania :
-stawki podatku VAT
-sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
-bez kwoty podatku VAT od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.

Za to z podaniem przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego stosuje Pan zwolnienie od podatku VAT.

Podstawa-art. 106b ustawy o VAT
2014-12-27 17:11:43 178.37.97.* | bankrut68
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
jestem na ryczalcie stawka 8,5% i jednoczesnie mam kase fiskalna.Jak to sie uwzglednia w pit28
2014-12-28 21:28:48 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak jak w ewidencji przychodów- w kwotach netto (bez VAT)
2014-12-15 11:44:49 77.253.2.* | Nowy369
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym stawka 8,5%. Czy mogę wliczyć w koszty podatkowe rachunek za telefon, kwota netto i odliczyć VAT.?Dziękuję za odpowiedź.
2014-12-15 12:13:27 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Vat to inna bajka niż podatek dochodowy/przychodowy.

Na tym polega ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, że NIE odliczamy kosztów uzyskania przychodu. Możemy jedynie pomniejszyć przychód o zapłacone składki na ub. społeczne, na IKE, ulgi internetowej (prywatny użytek), rehabilitacyjnej, darowizn na OPP. No i oczywiście stratę z lat poprzednich z DG.
2014-12-10 23:11:27 83.9.71.* | Przemek1211
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam
Mam kilka pytań czytałem bardzo dużo w internecie ,nie bądźcie źli jak zadam trochę banalne pytania ale chcę zrobić wszystko poprawnie.

Jestem na Ryczałcie ewidencyjnym 3% PKD 47.91.Z

1.Czy trzeba prowadzić dzienną ewidencję sprzedaży, jak będę prowadził tylko sprzedaż wysyłkową (I będzie można "połaczyć " zakup z wpłatą na konto ?
2.Trzeba wpisywać na każdym "dowodzie zakupu" np Fakturze Ze Sprzedawca zwolniony z vat art. 43 ust. 1 pkt ....
jaki pkt trzeba wpisać czy może pozostać art. 43 ust. 1?

Pozdrawiam Ebi973
2014-12-11 09:51:23 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
2. Na temat:

http://www.money.pl/sekcja/zmiany-w-vat-2014/faktura;podatnika;zwolnionego;z;vat;nie;zawsze;z;podstawa;prawna,150,0,1491350.html

1. Nie trzeba, jeśli rzeczywiście można "połączyć" tj. z danych otrzymywanego przelewu jasno wynika to, której transakcji konkretny przelew dotyczy. Przy braku takiej jednoznacznej identyfikacji- musi być prowadzona ewidencji jak przy sprzedaży stacjonarnej.
2014-12-10 13:13:45 81.190.122.* | Ania505
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [6]
Witam,
W sezonie letnim od lipca 14 do sierpnia 14 prowadziłam działalność handlową. Opłacałam ZUS (270,40zł) już na czerwiec-sierpień. Przychód z lipca to 14 485zł a z sierpnia to 7 478zł. Jestem jednocześnie na rencie więc chyba nie mogę odliczać sobie składek społecznych? Czy dobrze wyliczyłam podatek do zapłaty?
LIPIEC 14 485zł x 3% = 434,55zł - 232,85zł = 202zł
SIERPIEŃ 7 478zł x 3% = 224,34zł - 232,85zł = 0zł
2014-12-10 18:18:45 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Na jakiej rencie ? Jeśli na rencie z tyt. niezdolności do pracy, to przecież ub. społeczne z tyt. DG były obowiązkowe, z normalnym prawem do odliczenia składek od przychodu.

No i kwestia odsetek za spóźnioną zaliczkę.
2014-12-10 18:36:11 81.190.122.* | Ania505
Chodzi o rentę po utracie rodzica do 25/26 roku życia
2014-12-10 19:31:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To renta rodzinna. Przy takim zbiegu tytułów ubezpieczenia społeczne z DG są dobrowolne. Jeśli do nich przystąpiłaś- jak najbardziej można je od przychodu odliczyć.
2014-12-10 20:40:11 81.190.122.* | Ania505
Rozumiem, a czy w takim razie moje obliczenia są prawidłowe?
2014-12-10 20:53:43 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Wracając do odsetek- są niższe niż 8,70 zł, wiec nie dolicza się ich do zaliczki.
2014-12-10 21:15:56 81.190.122.* | Ania505
Dobrze, bardzo dziękuję za pomoc
2014-12-08 20:02:00 83.11.218.* | Eddi
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
nie wiem czy coś ma , jestem laikiem i cały czas szukam odpowiedzi na pytanie w jaki sposób mam się rozliczać z fiskusem aby nie popełnić błędu a przy okazji nie płacić więcej niż trzeba gdyż dochody nie będą stałe
2014-12-08 20:12:29 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No więc w zakresie dochodowym pozostał podatek na zasadach ogólnych albo liniowy. Ten drugi podlega ograniczeniu jeśli w grę wchodzi świadczenie usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy.
2014-12-08 19:00:32 83.11.218.* | Eddi
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Znalazłem interpretacje dyrektora poznańskiej skarbówki ILPP2/443-1053/13-2/EN , w której jest mowa że nie muszę być płatnikiem VAT do kwoty 150 tys/rok, gdyż moja działalność będzie wyłącznie opierać się na pośrednictwie a nie na doradztwie w zakresie obrotu nieruchomościami , zwłaszcza że nie będę sam działał tylko na podstawie umowy o współpracy z inną firmą na rzecz której będę te czynności wykonywał. Czy również w tym przypadku nie mogę rozliczać się ryczałtem tylko na zasadach ogólnych? Dziękuję za odpowiedź
2014-12-08 19:24:42 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
A co ma kwestia (zwolnienia) VAT do kwestii podatku od przychodów ?
2014-12-08 14:39:42 83.25.45.* | Eddi
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej... [1]
Witam, w 2015 zakładam działalność i uzyskiwać dochody z tytułu pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości i chcę rozliczać się ryczałtem , nie wiem która stawkę wybrać , gdyż nigdzie nie ma dokładnego wskazania na tego typu działalność czy 3%, 5.5% a może więcej? PKD 68.31 Z . Dziękuję za podpowiedź
2014-12-08 14:56:01 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Żadną stawkę. Ten rodzaj działalności wyklucza korzystanie z ryczałtu - podstawa - art. 8, ust.1, pkt. 3e Ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów oraz poz. 29 zał. 2 do ustawy
2014-10-24 18:03:20 176.106.32.* | krzysiek504
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam mam pytanie.Jaki jest limit roczny przy ryczałcie 8,5% i gdy się jest vatowcem. Z góry dziękuję
2014-10-24 19:37:31 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli jest to pierwszy rok kalendarzowy prowadzenia DG- nie ma limitu przychodu. Dla innych- 150 000 Euro za rok poprzedni. Limit w przypadku wspólnika sc osób fizycznych albo spółki jawnej dotyczy sumy przychodów wspólników.

Według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Zgodnie z tabelą NBP nr 190/A/NBP/2014, średni kurs NBP 1 euro w dniu 1 października 2014 r. wynosił 4,1792 zł.

Stąd limit na 2015 ( a wiec za 2014 ) wynosi 626.880 zł.

Zwolnienie podmiotowe VAT to kwestia niezależna od formy opodatkowania dochodów/przychodów.
2014-10-08 17:41:50 176.221.121.* | kubanml
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam. Jestem zatrudniony w firmie i mam umowe o pracę. Chcę założyć sezonową działalność na dosłownie 10 dni a później ją zawiesić. Chciałbym sie dowiedzieć jakie koszty bede musiał ponieść, głównie chodzi mi o składki zdrowotne itp. czy płaci sie to za ilość dni, w których miałem działalność czy składki płaci sie za cały miesiąć niezależnie od tego ile trwa moja działalność z góry dziekuje za odpowiedzi
2014-10-09 10:34:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Składka zdrowotna jest niepodzielna, więc będzie należna za cały miesiąc od podstawy przynajmniej minimalnej- obecnie (2014) 270,40 zł.

W zakresie ub. społecznych- zależy to od wynagrodzenia z etatu uzyskanego za ten miesiąc.

Przy 10 dniach warto się zastanowić, czy w ogóle ma to znamiona DG- no właśnie- co ? I czy po prostu nie ograniczyć się jedynie do opodatkowania dochodu z tego źródła.

Ewentualnie znaleźć kogokolwiek, z kim spisze się umowę na zlecenie/dzieło jeśli owo 'coś' wyczerpuje znamiona jednej lub drugiej umowy. Tu już kwestia podatku/składek zależy od tego, z kim taką umowę się spisze.
2014-09-17 16:14:40 31.2.66.* | Wladi808
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
witam!
mam pytanie. Jestem na ryczałcie 8,5%. jak się rozliczać z usług na które kontrachenci (osoby prywatne ) nie chciały rachunku, jeśli chce od tych usług zapłacić podatek. I czy są jakieś kwoty zwolnione
2014-09-22 10:33:13 212.160.87.* | U
w takim wypadku wypelnia pan takie druczki "Dzienne zestawienie sprzedaży nieudokumentowanej" dla podatników zryczałtowanego podatku dochodowego. i w budce 8,5% wpisuje pan sobie kwotę wykonania usługi. Musi Pan pamietac ze w ujęciu rocznym jest limit do kasy fiskalnej od sprzedaży, wykonania usług dla osób prywatnych który wynosi 20 000zł który stosunkowo przeliczany jest co do dni jeśli dzialalnosc otwarta była w trakcie trwania roku kalendarzowego
2014-09-17 16:08:47 31.2.66.* | Wladi808
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
w
2014-09-08 14:09:48 85.14.102.* | wika 250406
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
witam chce załozyc firme remontowo-budowlana na ryczałcie z tego co doczytałam to ryczałt 5,5 %. prosze mi powiedzieć jak mam wystawiać faktury za sprzedaż usług skoro niejestem na Vacie
2014-07-02 18:45:37 83.4.72.* | Bartek07
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam, otrzymałem ofertę pracy za granicą z tym że muszę założyć DG jaki podatek mam wybrać? miesięczny dochód miałby wynosić ok. 1800e i jakie są dodatkowe koszta takiej działalności?
2014-07-03 10:37:27 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Dodatkowe koszty Ty znasz, a nie użytkownicy forum. Nawet nic nie wiadomo o Twojej sytuacji ubezpieczeniowej, a więc tego jakie składki i od jakiej podstawy będziesz musiał odprowadzać.

Nie każda DG może być opodatkowana ryczałtem/ kartą. A jeśli ryczałt, to ma przecież 5 stawek zależnych od rodzaju działalności.
Itd. Przejrzyj chociaż elementarz podatkowy w tym zakresie:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html

Poza stricte arytmetyczną opłacalnością wchodzi w grę mniej wymierna, ale mająca znaczenie kwestia prostoty 'relaizacji'- zaliczek, dokumentacji.
2014-03-31 13:04:40 31.61.138.* | jezior371
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Witam jestem na ryczalcie 8.5 % do tego jestem vatovcem prowadze uslugi regeneracyjne nie sprzedaje ani nie handluje czesciami...i przyszlo mi pismo z urzedu skarbowego ze w PIT-28 jest rozbieznosc z tytulu dochodu o 4 2tysiace jak w picie VAT-7....wystawialem faktury rpzez rok na jakeis 20 tysiecy rocznie .Dochodu 59 tysiecy przez caly rok wyszlo a reszta na dziennym zestawieniu sprzedazy czyli co z tego dziennego zestawienia tez musze oddac vat? bo nie rozumeim do konca..sam prowadze bo to mala dzialalnosc...ale jestem juz tym mocno przejety bo w 2013 roku robilem tka jak w 2012 czyli pewnie bede musial zapalcic plus jakies odsetki tak? to pewnie wyjda kosmiczne jak dla mnie kwoty....w razie czego bedzie mozna splacac takei cos w ratach?bo jestem przerazony tym wsyzstkim...w urzedzie mi powieidzieli ze mam to wyjasnic czemu jest rozbieznosc i nic wiecej tam pracownicy to wszystko zlewaja i nie mam pojecia jak wybrnac z tej sytuacji prosze o pomoc
2014-02-26 11:17:24 89.78.175.* | Ewa134
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [4]
Witam. Moj maz prowadzi działalnosc od 15.01.2014 w formie ryczałtu 8.5%. Mam pytanie czy prawidłowo obliczyliśmy kwotę ryczałtu. Czy od przychodu mogę odliczyć zapłacone składki społeczne i co za tym idzie od kwoty naleznego ryczałtu składki zdrowotne?
przychód 3769.83 - (skł.za styczeń 320.29 + skł.za luty 661,92)=2787,62
2787,62 x 8,5%= 236,9477=237 - skł.zdr.za styczeń 232,85=4,15 czyli wpłta podatku to 4.15 ? czy mogę odliczyć już to częściowo od składki zdrowotnej za luty a resztę składki odliczyć w następnym miesiącu czy odliczenia składek trzeba rozliczać w całości ?
2014-02-26 12:40:08 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
1. zapomniała Pani o zaokrągleniach. Najpierw podstawy opodatkowania, potem zaliczki.

Podstawa opodatkowania to 2788, podatek 236,98, składka 232,85, zaliczka 4 zł.

2. pytanie- dlaczego w lutym już odliczenie składki za luty- została zapłacona z wyprzedzeniem ? Jeśli tak dlaczego tylko jedna składka zdrowotna ? Nie było przychodu styczniowego ?

3.tak, składki nieodliczone w jednym miesiącu z braku pokrycia w przychodzie (społeczne) i dochodzie (zdrowotna) można odliczyć w kolejnych miesiącach. Odliczenie składek jest prawem rocznym- a więc dotyczy łącznych przychodów rocznych, łącznie poniesionych składek społecznych i łącznie części odliczalnej poniesionych składek zdrowotnych co wynika z art. 13 i 13 a ustawy o ryczałcie.
2014-02-26 15:31:41 89.78.175.* | Ewa134
Dziękuję za odpowiedź.
odnośnie punktu 2. chodziło mi o odliczenie składki za styczeń zapłaconej w lutym, w styczniu nie było przychodu. Jeżeli odliczę składkę zdrowotną zapłaconą jeszcze za luty w marcu to czy nadwyżkę ze składki zdrowotnej mogę rozliczyć w następnym miesiącu?
A jak te odliczenia ujmowane są później w pit 28 są one wpisywane jako informacja,że składki były już odliczone?
W którym momencie składki społeczne zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów i kiedy nie mozna ich odliczyć?
2014-02-26 15:40:52 89.78.175.* | Ewa134
a jak będę miała 2 składki zdrowotne w marcu za styczeń i luty to będzie to tak wyglądało:
3769,83- (skł.za styczeń 320.29 + skł.za luty 661,92)=2787,62= 2788
2788x8,5%= 236,98
236,98 - skłzdr. za styczeń i luty 465,57= - 228,59
czyli w miesiącu marcu podatku nie płacę a nieodliczoną nadwyżkę ze składki zdrowotnej odliczę w kolejnym miesiącu czy dobrze rozumuję?
2014-02-28 12:22:42 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak właśnie. Natomiast co do ujęcia w PIT 28- wykazuje się właśnie łączne kwoty odliczonych składek- w poz. 63 społecznych, w poz. 99 zdrowotnych.

Podałem pozycje w formularzu za rok 2013, za 2014 może się nieco różnić, ale zasada ta sama.

Tu formularz:

http://www.money.pl/podatki/pit_2013/formularze-i-broszury/pit-28/
2013-12-04 09:10:50 77.245.246.* | rad966
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam. Założyłem działalność budowlaną na ryczałcie 5,5%. Wypisałem pierwszy rachunek na 2000zł,czyli podatek wyniesie 110zł i co dalej? Co trzeba złożyć do Urzędu Skarbowego, żeby wiedzieli, że wpłaciłem podatek?
2013-12-04 10:20:18 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
NIC. Należy prawidłowo wyliczyć zaliczkę i wysłać na właściwe konto swego US do 20 dnia następnego miesiąca.

Od lat NIE ma już obowiązku i formularza- deklaracji miesięcznej, którą składało się w tym samym terminie, jaki obowiązywał dla wpłaty zaliczki.

Tak więc kwestie papierowe w zakresie podatku dochodowego dotyczą dopiero rozliczenia rocznego- PIT 28
2013-11-28 15:39:49 178.36.49.* | aga586
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam. Mam pytanie czy jeśli przez rok nikt się nie zainteresuję moimi usługami i nie sprzedam ani jednej, czyli nie wystawie żadnego rachunku a ciągle będę płacić zus z oszczędności, to czy taka firma może istnieć według prawa?
2013-11-28 20:01:44 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Moim zdaniem może, inaczej byłoby gdyby pozorność działalności była z góry założona- kwestie związane z pozornością oświadczeń w CEIDG, ZUS.

Zgodnie z Ustawą o swobodzie DG ( art. 30 ) przedsiębiorca jest zobowiązany dokonać wykreślenia z CEIDG swej działalności w przypadku TRWAŁEGO jej zaprzestania.
2013-11-19 12:21:49 178.36.57.* | aga586
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze w sumie jedno pytanie jak w takim razie obliczyć ten ryczał, jeśli będę na małym zusie.
2013-11-19 12:59:43 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Zaliczka za dany miesiąc to ryczałt od przychodu (pomniejszonego o zapłacone składki społeczne) pomniejszony o odliczalną część składki zdrowotnej ( 7,75% podstawy )

Przy obecnych stawkach:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

oraz przy założeniu braku ub. chorobowego zaliczka miesięczna wynosiłaby :

(P - 141,36) x 0,085 - 225,38
2013-11-19 09:37:38 178.36.57.* | aga586
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [4]
Mam pytanie chce otworzyć firme ktora będzie zajmować się dekorowaniem sal weselnych. Czy mam możliwość skorzystania z podatku ryczałtowego 8,5% ?
2013-11-19 10:25:44 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Tak.
Tego typu działalność usługowa nie jest wyłączona z ryczałtu, tj. nie pojawia się w załączniku 2 do ustawy o ryczałcie, i spełnia warunki z art.12, ust.1 , pkt. 3 Ustawy.
2013-12-26 20:31:19 83.23.64.* | spodym
czy aby na pewno? To pod jakim PKD zakładać dzialalność tego typu? 74.10 jest wyłączone..., wszystko na 93. też
2013-12-26 21:57:52 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
No fakt. Dekorowanie sal weselnych to jednak dekorowanie wnętrz- a więc PKD 74.10.Z.

Koresponduje ono z PKWiU 74.10.11 A takowe jest z ryczałtu WYŁĄCZONE na podstawie poz. 35 w zał. 2 do Ustawy o ryczałcie.

Za wprowadzenie w błąd zainteresowanych przepraszam.

Na obronę mam tylko tyle, że jakoś nie przyszło mi do głowy, że ta specyficzna estetyka królująca na polskich weselach jest wynikiem ....'specjalistycznego projektowania', a nie po prostu wieszania na ogół tych samych ozdób, a więc zwykła usługowa robota....
2014-01-14 18:27:53 79.184.190.* | spodym
podrążę temat jeśli mogę.....czy jest jakakolwiek możliwość podłączenia pod ryczałt w/wym strojenia sal weselnych (zaznaczam że samego strojenia - czyli bez projektowania wystroju, tylko taka usługa - właśnie powieszenia i zamontowania elementów ozdobnych itp - zleceniodawca sam określa co i gdzie - ja tylko realizuję). Czy jest takie PKD pod które można to podciągnąć? Prosze o wszelkie sugestie, dziękuję i pozdrawiam
2013-11-18 12:05:16 83.145.184.* | alezdna
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
Witam. Od sierpnia wynajmujemy z mężem mieszkanie i płacimy ryczałt poprzednich lokatorów. Ich była czwórka więc płacili dużo za opłaty,a my teraz płacimy ich ryczałt. Na pewno nie zużywamy prądu, gazu itd tyle co oni, a płacimy kosmiczne pieniążki. Czy nam się to zwróci? Kiedy jest rozliczenie ryczałtu. Chcemy płacić tyle ile zużywamy. Jestem calkiem zielona w tym temacie. Dziękuję za odpowiedzi
2013-11-18 12:28:02 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
To jest wątek o PODATKU, jaki płaci do US ten, kto uzyskuje przychody z tego powodu, że mieszkanie komuś wynajmuje. A więc dotyczy to właściciela mieszkania.

Natomiast Pani pyta o płacenie ryczałtowe- czyli zaliczkowe za media, centralne itp. naliczane w wynajmowanym mieszkaniu przez zarządcę od liczby osób zgłoszonych przez właściciela mieszkania.

Jeśli liczba osób jest mniejsza niż zgłoszona, to koszty i zaliczki za media opomiarowane zostaną zbilansowane przy rozliczeniu - kwartalnym, rocznym po sezonie grzewczym- w zależności jak zarządca wspólnoty, zarząd spółdzielni, adm ma to zorganizowane.
Natomiast nie będą do odzyskania te opłaty, które dotyczą mediów nieopomiarowanych oraz wywozu śmieci, czyli tych składników opłat, jakie liczone są 'od głowy'.

Formalnie tego rozliczenia z zarządcą dokonuje właściciel mieszkania- to on uzyskuje nadpłatę albo ma dopłatę i to on ma obowiązek zgłaszać faktyczną liczbę osób zamieszkujących. Natomiast to, czy saldo takiego rozliczenia przejdzie na Was zależy od treści umowy z właścicielem mieszkania, czyli tego - czy za media, śmieci it. płacicie Wy, czy on. W tym pierwszym wypadku w tej sytuacji bardzo tracicie i należy zmusić go do natychmiastowego zgłoszenia do zarządcy zmniejszonej liczby zamieszkujących.
2013-02-26 14:35:59 31.130.102.* | torx6225
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Prowadze dzialalnosc gospodarcza,prosze o informacje jaki mam zaplacic podatek 5,5% czy8,5% jesli wykonalem regaly,polki z wlasnego materialu.
10 awans
2013-02-20 20:27:02 151.248.37.* | moncia249
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
witam właśnie chce założyć jednoosobową dg na ryczałt 3% i w zwiazku z tym mam pytanie... co należy zaznaczyc we wniosku w rubryce dotyczącej form ksiegowania przychodów jezeli nie bede miec kasy fiskalnej? prosze o odpowiedz
-1 spadek
2013-02-07 11:28:30 62.29.136.* | czesio42@interia.eu
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Proszę o wyjaśnienie czy będąc agentem sprzedaży w salonie prasy , mam otwartą działalność z kodami 4619 Z 4719 Z 4799 Z mogę być na ryczałcie 3%
-6 spadek
2013-01-29 17:04:10 87.205.51.* | mecrop
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Prowadzę firmę wykonującą dekoracje ślubne oraz sprzedającą związane z tym akcesoria - zaproszenia, prezenciki itp.
Z tego co wyczytałem powyżej wnioskuję, że usługi tego typu podlegają podatkowi 8,5 a sprzedaż 3%.
Zastanawia mnie jednak fakt czy np. kwiaty żywe użyte do dekoracji można potraktować jako sprzedaż?
2013-01-24 14:50:43 87.105.104.* | Wrobel__V
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [0]
Witam serdecznie
Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się na zasadzie ryczałtu. Dokładnie jestem budowlańcem, czyli od przychodu odprowadzam 5,5% oraz dodoatkowo prowadzę sprzedaż odziezy nowej i używanej za posrednictwem serwisu allegro, czyli tutaj odprowadzam 3% podatku. Moje oytanie brzmi:
Czy kupując odzież na kg. ( tak ejst na FV zakupu ) powinienem na aukcjach wpisywać wage produktu i nastepnie po jego sprzedaży tę wagę wpisywać do dokumentacji sprzedazowej?? Jak zrobic inwentaryzację??
2013-01-14 15:07:04 212.67.136.* | darianna
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
jaki ryczałt jest przy wykonywaniu zawodu blacharza samochodowego ? mój chłopak jest na samozatrudnieniu. otworzył firmę w listopadzie 2012 i nie wiem ile musze płacić do urzędu
2013-01-22 10:07:26 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Stawka 8,5% jak dla ogółu usług.
2012-11-09 20:19:16 89.73.77.* | bolo234
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [1]
rozzwiązałem umowę z byłym pracodawcą,sprzedał interes nowy zaproponował taką samą pracę w tym samym miejscu na samozatrudniniu lub etacie czy mogę być na ryczałcie 5,5%
2012-11-12 12:21:15 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
NIE, nie może Pan być ryczałtowcem, ze względu właśnie na "tę samą" pracę.

Wynika to z art. 8, ust. 1, pkt. 6

USTAWA
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne
2012-01-27 19:32:28 83.5.50.* | Lotar
Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych [2]
jestem na emeryturze przed 65 rokiem i prowadzę działalność gospodarczą z opodatkowaniem ryczałtowym.Jaką wartość dochodu miesięcznego muszę podać w oświadczeniu do ZUS skoro przychód
zawiera koszty i nie ma wiele wspólnego z dochodem?
2012-01-27 20:05:34 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Taki, jaki jest podstawą składek społecznych od DG, nawet jeśli ich Pan nie opłaca, bo są dla Pana dobrowolne.

Czyli za 2011 było to 2015,40 zł, za 2012 jest to 2115,60 zł brutto/mc
2012-01-28 19:02:08 83.27.167.* | Lotar
Dziękuję szklarku.