Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Ryczałt rozliczamy do końca stycznia

0
Podziel się:

Do wtorku, 31 stycznia podatnicy rozliczający się z fiskusem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć zeznania roczne PIT 28. Druki zeznań za rok 2005 co prawda się zmieniły i nie można korzystać z tych, które obowiązywały w roku ubiegłym, jednak zasady rozliczeń pozostały takie same.

*Do wtorku, 31 stycznia podatnicy rozliczający się z fiskusem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć zeznania roczne PIT 28. Druki zeznań za rok 2005 co prawda się zmieniły i nie można korzystać z tych, które obowiązywały w roku ubiegłym, jednak zasady rozliczeń pozostały takie same. *
Podatnik wypełnia PIT 28, wraz z ewentualnymi załącznikami, na podstawie ewidencji przychodów oraz dokumentów określających kwoty możliwych do wykorzystania odliczeń. Należą do niech przede wszystkim, odliczane od przychodu, składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobwe i wypadkowe. Ryczałtowcy mogą też jednak skorzystać z odliczenia od przychodu darowizn, odsetek od komercyjnych kredytów mieszkaniowych, korzystania z Internetu czy, przysługującej osobom niepełnosprawnym, ulgi na cele rehabilitacyjne.

W przypadku, gdy podatnik prowadził w ubiegłym roku klka różnych rodzajów działalności opodatkowanych różnymi stawkami podatku zryczałtowanego aby móc prawidłowo dokonać odliczeń musi sprawdzić, w jakim stosunku pozostają poszczególne przychody do kwoty przychodu ogółem.

Jeśli, przykładowo, prowadzona była działalność wytwórcza, opodatkowana stawką 5,5%, która stanowiła 32% przychodu ogółem oraz działalność handlowa, opodatkowana stawką 3%, stanowiąca 68% przychodu, kwoty, które mogą być odliczone od przychodu rozlicza się proporcjonalnie: 32% odliczeń odejmujemy od przychodu z działalności wytwórczej a 68% od przychodu z działalności handlowej.

Następnie od uzyskanych kwot do opodatkowania należy naliczyć podatek wedle obowiązujących stawek.

Płatnikom podatku od przychodów zryczałtowanych przysługują też ulgi odliczane od podatku, na tych samych zasadach, jak osobom rozliczającym się na zasadach ogólnych.

Można więc, w ramach obowiązujących limitów, odliczać składki na ubezpieczenia zdrowotne (tylko do wysokości 7,75% podstawy wymiaru), wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego (do wysokości 1% podatku należnego od podatnika), ulgi remontowe, oraz, jeśli prawo do nich zostało nabyte w latach ubiegłych, ulgę uczniowską oraz przeznaczoną dla kontynuujących inwestycje mieszkaniowe.

Przedsiębiorcy, którzy poza ryczałtem płacili też podatek na zasadach ogólnych (na przykład na podstawie umowy o pracę) sami decydują, w którym zeznaniu chcą dokonać odliczeń.

podatki
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)