Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółki komandytowo-akcyjne z podwójnym podatkiem. Jest projekt

0
Podziel się:

Spółki komandytowo-akcyjne będą opodatkowane tak jak spółki z o.o. lub akcyjne.

Spółki komandytowo-akcyjne z podwójnym podatkiem. Jest projekt
(kprm.gov.pl)

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt zmian ustawy, z którego ma wynikać, że spółki komandytowo-akcyjne będą opodatkowane tak jak spółki z o.o. lub akcyjne. Zamiast jednego podatku od wspólników fiskus pobierałby dwa: od wspólników i od samej spółki.

Nie ma jeszcze gotowego projektu ustawy, na razie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane informacje o przyczynach i potrzebie planowanych zmian.

Spółka komandytowo-akcyjna (SKA) jest uregulowana w kodeksie spółek handlowych, ale mimo że jednym z jej wspólników jest akcjonariusz, nie jest spółką taką jak akcyjna. Jest spółką niemającą osobowości prawnej, co przekłada się na korzystniejsze zasady opodatkowania. Podatek w spółce komandytowo-akcyjnej płacą bowiem tylko jej wspólnicy - niezależnie od tego, czy sami są osobą fizyczną czy prawną.

Wspólnicy płacą podatek proporcjonalnie do swoich udziałów w SKA. Z reguły jest to 19 proc. podatku, bo tyle wynosi stawka podatku od osób prawnych (czyli CIT) oraz liniowa stawka podatku od osób fizycznych (PIT)
. Jeśli wspólnik jest osobą fizyczną rozliczającą się według skali podatkowej, podatek wynosi - zależnie od wysokości osiąganych dochodów - 18 proc. lub 32 proc. PIT.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/235/155883.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dochody;w;spolce;komandytowo-akcyjnej;-;kiedy;podatek,176,0,900272.html) Dochody w spółce komandytowo-akcyjnej - kiedy podatek?

Z opublikowanych informacji o planach MF wynika, że miałoby się to zmienić i spółki komandytowo-akcyjne zostałyby opodatkowane tak jak osoby prawne, czyli tak jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne. Tu podatek jest płacony dwukrotnie. Raz płaci go sama spółka od wypracowywanego zysku (19 proc. CIT); drugi raz - jej wspólnicy od wypłacanej przez spółkę dywidendy (19 proc. albo 18 proc. lub 32 proc.)

Dzięki korzystnemu, bo jednokrotnemu opodatkowaniu obecnie zarejestrowanych jest około 2 tys. spółek komandytowo-akcyjnych. Korzyści z opodatkowania stały się jeszcze bardziej widoczne, gdy Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w styczniu br., że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej nie rozlicza dochodu ze spółki na bieżąco, płacąc co miesiąc zaliczki na podatek, ale dopiero w następnym roku, w momencie otrzymania dywidendy na podstawie uchwały walnego zgromadzenia wspólników spółki (sygn. II FPS 1/11).

To korzystne przesunięcie momentu opodatkowania potwierdził minister finansów w opublikowanej w maju interpretacji ogólnej.

Po planowanych przez MF zmianach interpretacje te przestałyby mieć znaczenie. Podatek wypracowywany w spółce byłby opodatkowany dwukrotnie, przy czym spółka płaciłaby go w formie miesięcznych zaliczek, a wspólnicy - w momencie otrzymania dywidendy, tak jak dzieje się to dziś w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

_ - Kierunek oraz zakres proponowanych zmian może oznaczać, że obecnie funkcjonujące struktury oparte na spółkach komandytowo-akcyjnych istotnie stracą na atrakcyjności _ - skomentował proponowane zmiany partner w Accreo Taxand Paweł Toński.

_ - Należy mieć tu na uwadze nie tylko indywidualnych inwestorów, wykorzystujących mechanizm jednokrotnego opodatkowania zysków z tytułu prowadzonej działalności w formie SKA, ale także podmioty, które zainteresowały się SKA w tym roku po korzystnej uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w ślad za nią ogólnej interpretacji Ministerstwa Finansów odraczającej moment opodatkowania akcjonariuszy SKA do faktycznej dystrybucji zysków _ - powiedział Toński.

Jego zdaniem zapowiadane zmiany można uznać za rewolucyjne także dla inwestorów funduszy inwestycyjnych, lokujących swoje aktywa w SKA i korzystających tym samym ze zwolnienia z opodatkowania zysków generowanych przez te spółki.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)