Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatkiUlga na Internet - kiedy i dla kogo?
2006-04-04 14:55

Ulga na Internet - kiedy i dla kogo?

Ulga na Internet - kiedy i dla kogo?

Autor: Iwona Molenda-Detyna


Od dochodu, czy od podatku?

Przepisy podatkowe od 2005 r. przewidują odliczenie związane z korzystaniem podatnika z sieci internetowej. Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6a u.p.d.o.f. odliczeniu od dochodu przed Z przepisów wyraźnie wynika, że odliczeniu od dochodu nie podlegają wydatki poniesione w związku z uzyskaniem dostępu do internetu na przykład w kafejce internetowej.opodatkowaniem podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Ulga ta polega zatem na pomniejszeniu dochodu przed opodatkowaniem, a nie na odliczeniu poniesionego wydatku (lub jego części) bezpośrednio od podatku. Jednocześnie, na podstawie art. 26 ust. 7 pkt 1 u.p.d.o.f., wysokość wydatków na określony powyżej cel dla potrzeb odliczenia ustala się na podstawie faktury - w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Małżeństwo może odliczyć podwójnie


Warto przy okazji wyjaśnić, że omawiana ulga, a ściślej rzecz ujmując, jej limit dotyczy odrębnie każdego z małżonków. Jeżeli zatem każde z nich ponosi wydatki na korzystanie z sieci, każde może w pełni wykorzystać limit 760 zł. Jednakże jeżeli faktura wystawiana jest na imię jednego, to wydatek może odliczyć tylko ten małżonek, na którego imię wystawiono fakturę. Jeżeli dokument ten jest wystawiony na imię obojga i nie wynika z niego, ile płacą poszczególni zobowiązani (zazwyczaj nie jest to ujęte, gdyż jest to tzw. zobowiązanie solidarne), wydatek dla celów podatkowych należy podzielić na pół. W przypadku faktury wystawionej na więcej niż jednego podatnika należna opłata podlega zatem stosownemu do danego stanu faktycznego podzieleniu.

Pytanie:

Mieszkam w wielorodzinnym budynku znajdującym się na niewielkim osiedlu. Wspólnota lokatorska założyła stowarzyszenie, które kilka lat temu doprowadziło do założenia lokalnej sieci komunikacyjnej z dostępem do internetu. Działanie to miało na celu obniżenie kosztów. Opłaty z tytułu korzystania z tej usługi wpłacam na konto stowarzyszenia, które następnie rozlicza się z naszym operatorem. Czy będę mogła skorzystać z ulgi?


Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że Czytelniczka, wpłacając pieniądze na konto stowarzyszenia, nie otrzymuje faktury (stowarzyszenie nie jest bowiem dostawcą usługi, a jedynie swoistym pośrednikiem). W związku z tym wydatki, o których mowa, nie podlegają uwzględnieniu w rocznym rozliczeniu podatkowym w postaci ulgi związanej z korzystaniem podatnika z internetu.

Podstawa prawna: art. 26 ust. 1 pkt 6a, art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z poźn. zm.).



Tagi:internet, ulga, podatek, pit
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl
Szukaj domeny:
Wybierz hosting:


2014-03-16 10:56:28 176.112.74.* | anna448
Czy jak na początku internet był na tatę i on już się rozliczał za dwa lata to jak teraz jest internet na mnie a mamy jeden adres zamieszkania to czy ją teraz też mogę go odliczyć od swojego dodatku.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-02-28 15:37:52 83.20.143.* | 87monika
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [0]
czy można odliczyć internet w telefonie i w jaki sposób to obliczyć???
jest to razem w pakiecie za telefon i za tv.
2012-09-08 11:33:12 83.7.215.* | piasny
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
mam pytanie jest już wrzesień a ja nie dostałem zwrotu za internet nie wiem czemu? Zeznanie mam dobrze wypełnione
2012-09-08 14:47:00 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Podstawowe pytanie czy w PIT wyszła nadpłata. Jak wyszła to drugie pytanie czy w US nie ma tyt. wykonawczego, np niezapłacony mandat itd :)
2012-05-02 13:24:47 31.6.134.* | nknk
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [2]
Mam pytanie, czy w tytule przelewu musi byc napisane "za inetrent", jesli od tego dostawcy kupujemy tylko internet, zadnych innych uslug?
2012-05-02 13:25:23 31.6.134.* | nknk
za internet, oczywiscie :)
2012-05-02 16:53:11 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Masz wykazać, że za net, więc jak w samym dowodzie to nie pisze pewnie by np umowę z dostawcą lub FV ...
2012-04-27 17:25:51 Krytyk86
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam, mam takie oto pytanie - przez ostatni rok mieszkałem w dwóch wynajmowanych mieszkaniach we Wrocławiu, w każdym z nich zainstalowany był na moje nazwisko internet za który oczywiście regularnie płaciłem. Suma wydatków z pierwszego mieszkania (czyli od pierwszego operatora) wyniosła za rok 2011 483 zł, a suma z drugiego mieszkania 131,73 czyli łącznie 614,73 zł. Problem w tym że pierwszy operator wymagał żeby jako tytuł przelewu wpisywać kod który był skrótem adresu (a-6-1) czyli w tytule przelewu nie ma wpisanego "za co" tak naprawdę oplata była dokonywana czy nie będzie to problem gdyby US poprosił o takie potwierdzenie? Druga sprawa to kwestia faktur które były wystawiane on-line w pdf i do których dostęp straciłem po zerwaniu umowy u pierwszego operatora - czy mogę nadal bez obaw odliczyć internet od pierwszego operatora?
Z góry dzięki za odpowiedź
2012-04-28 11:43:09 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Z dokumentu ma wynikać za co płaciliśmy, dlatego przy weryfikacji na Tobie ciąży obowiązek udowodnienia, iż płaciłeś za net... nie masz dowodu, no to masz problem :)
Tel do operatora, aby Ci udostępnił e-FV do wydruku lub niech wydadzą papierowe :)
2012-04-16 22:57:39 83.20.148.* | doti12
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
w ubiegłym roku przepracowałam dwa miesiące, czy mogę odliczyć internet z całego roku?
2012-04-17 11:39:55 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, o ile dochód z tych 2 miesięcy na to pozwoli i nie "pochłoną" go inne ulgi- np. na dziecko.
W każdym bądź razie liczba miesięcy uzyskiwania przychodu jak i użytkowania internetu są bez znaczenia. Limit ulgi jest roczny.
2012-04-09 02:11:43 188.33.255.* | Robson01
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [3]
Witam.

Mam pytania:
Jak odliczyć internet na komórkę jako dodatkowy pakiet do abonamentu?
Czy istnieje jakaś możliwość odliczenia internetu mobilnego pre paid na kartę?
2012-04-10 16:52:26 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Aby odliczyć net musi być jasno na dowodzie wpłaty itp: za co, komu, kto, ile... jak nie masz dowodu ile płacisz za sam abonament dot. Internetu, to nie bardzo masz podstawy do odliczeń w ramach tej ulgi :)
2012-04-17 20:43:07 95.40.43.* | Emmo
Czy musi byc zaplata czy tez wystarczy,ze na fakturze jest wyszczegolniony internet.Platnosc jest laczna za fakture ( internet i telefon )
2012-04-18 19:03:34 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Jak na FV jest wyszczególniona kwota płatności za net, to bardzo dobrze (wiadomo ile do odliczenia). Ale jeśli z FV nie wynika płatność (poniesienie wydatku), bo jest np płatne na konto do... to może być potrzebny dowód wpłaty, ze został poniesiony wydatek w 2011 :)
2012-04-03 09:44:21 89.76.196.* | ela546
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
mam takie pytanie, zameldowana jestem w miejscu x, ale niedawno wprowadziłam się do własnosciowego mieszkania w miejscu y w tym samym mieście, nie zmieniam meldunku póki co, w tym miejscu Y mam internet, na fakturach jest moje nazwisko i adres Y, czy mogę ten internet odliczyć za 2011 rok jeśli w PIT w moich danych adresowych widnieje adres X a nie Y?
2012-04-03 16:13:45 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
możesz, obecnie nie ma w zapisie ulgi "w miejscu zamieszkania", bo był problem z internetem mobilnym, który wędruje z nami (np w tel. komórkowym)i to zmienili :)
2012-04-02 15:45:03 83.10.54.* | MamaFigusi
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Mam neta z neostrady, faktury dostaję w formie elektronicznej, czyli aby móc się rozliczyć muszę posiadać wszystkie potwierdzenia przelewów bankowych na papierze??
2012-04-02 17:15:21 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Musisz mieć dokument, z którego wynika ile płacisz za net:)
Jak w FV pisze "płatność przelewem do...", to najlepszym dokumentem są przelewy (o ile z nich wynika kto, komu i za co) :)
2012-03-20 17:58:05 213.25.196.* | gąsiorek
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [0]
czy mając faktury za internet na których jest zapis dla kogo, od kogo, za co i za ile, ale nie ma wzmianki że opłacone to czy moge odliczyć od dochodu?chodzi o to że mam faktury do wydrukowania na stronie dostawcy, ale opłat dokonywałam bezpośrednio w banku a dowodów wpłat nie mam
2012-03-14 10:23:32 82.139.7.* | Roman T.
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Czy mając zerowy dochód mogę skorzystać z ulgi na internet?
2012-03-14 17:26:37 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
nie, bo mając dochód zero nie masz od czego odliczyć :)
2012-03-12 20:17:25 195.13.38.* | jaskółka
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Mam ten sam problem, faktury są na mnie ale wystawiane na miejsce zameldowania, korzystam w miejscu zamieszkania - US też miejsce zamieszkania. Proszę o odp
2012-03-12 20:48:34 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
W tym roku nie ma zapisu w miejscu zamieszkania, co było wczoraj niekoniecznie jest dzisiaj.... ma to związek z internetem mobilnym, np. w telefonie komórkowym, a ten masz wszędzie :)
2012-03-07 18:55:55 213.238.83.* | wisia
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Mam pytanie: jeżeli mój syn, który jest studentem ma osobną umowę na internet i faktura przychodzi na adres domowy, a rachunki płacę ja z mojego konta, to czy mogę odliczyć to od dochodu?
2012-03-07 22:58:33 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
A co masz wpisane w dowodach wpłaty tytułem?
2012-03-03 00:54:21 83.20.116.* | internetowa
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [2]
Internet mam z TP. Na fakturze jest napisane- usługi telekomunikacyjne. Natomiast w załączniku do faktury jest wyszczególniona opłata -dostęp do Internetu-44,37, opłaty za inne usługi-21,53.Czy w takim razie mogę odliczyć miesięcznie kwotę faktury, czyli 65,89, czy tylko 44,37? A pierwsza faktura obejmowała też koszt aktywacji dostępu do internetu- 50,31zł. Czy tą kwotę też mogę odliczyć?
2012-03-03 14:39:58 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
tylko 4,37 x ilość miesięcy :)
2012-03-03 14:40:23 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
44,37... zwiała mi jedna czwórka :)
2012-03-02 09:10:06 79.187.182.* | essmalte
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [5]
Witam,
wynajmuje mieszkanie x, jednakże zameldowana jestem w domu i zmiany miejsca zamieszkania nie mam zgłoszonego w US, czy mogę odliczyć ulgę za internet?
Na umowie mam podane dane domu, z zazdnaczeniem innego miejsca korzystania z usługi internetu.
Pozdrawiam
2012-03-02 12:52:33 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
W ustawie zniknął zapis "w miejscu zamieszkania"... możesz net mieć w komórce i korzystać z niego gdzie jesteś w danej chwili :)
To nie problem obecnie. Ale nadal US jest właściwy wg miejsca zamieszkania tak w ogóle :)
2012-03-02 13:13:31 79.187.182.* | essmalte
Czyli na dobrą sprawę mogę ten internet odliczyć? Aktualnie nie mieszkam już w tym mieszkaniu X, jednakże internet płacę tam dalej. Natomiast nie jest on użytkowany przez nikogo..
2012-03-02 14:30:16 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
skoro płacisz za net, to odliczasz :)
2012-03-02 15:27:44 79.187.182.* | essmalte
Czyli to że nie miałam w US zgłoszonej zmiany miejsca zamieszkania nie ma znaczenia?
2012-03-02 15:51:41 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
nie, bo z ustawy zniknął zapis "w miejscu zamieszkania"... za dużo było zawiklań z mobilnym, bo z komórką możesz chodzić wszędzie, wiec zmodyfikowali zapis w ustawie odnośnie tej ulgi :)
2012-03-01 17:14:36 87.207.10.* | ssylwia86
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [3]
Witam, przeczytałam poniżej, że jeśli ja nie pracuję, a na mnie są faktury za internet, to mam wpisać po stronie męża...tylko czy na pewno, skoro to nie na niego jest podpisana umowa za internet?
2012-03-01 18:56:42 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
W tym roku przepis trochę się zmienił. Ważne kto płaci, a nie na kogo umowa :)
Ale wcześniej (jak podstawa była FV) sądy określały, ze jak wspólność majątkowa, zona nie pracuje, to wydatek ponosi mąż, wiec na kogo FV nieistotne :)
2012-03-01 19:30:24 213.108.9.* | ciah0
Mąż prowadzi działalność gospodarczą, ale internet wziął nie na firmę ale na siebie( jako osobę fizyczna), więc go nie odlicza od podatku firmowego poza tym to ja opłacam wszystkie rachunki z mojego konta więc czy jako żona żyjąca we wspólnocie majątkowej mogę skorzystać z ulgi na internet.
2012-03-01 21:43:34 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Wg mnie tak (raz, ze obecnie wystarczy dowód wpłaty, a dwa, ze nawet przy FV na męża, kiedy była konieczna FV wyroki sadów były korzystne dla podatnika, pomimo, ze "góra" szła w zaparte, ze NIE) :)
2012-03-01 11:06:27 83.24.69.* | loqson
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam,
faktury za internet są wystawiane na mojego ojca, ale ja opłacam je z własnego konta bankowego. Czy mogę odliczyć internet, a jeśli tak to na siebie czy na ojca? Proszę o pomoc.
2012-03-01 16:42:29 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
To namieszałeś :)
Odliczamy, ale na dowodzie wpłaty ma być kto, na co i dla kogo.
Czyli istotne zapisy na dowodzie zapłaty :)
2012-02-29 16:54:56 217.96.37.* | dominik7974
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam mam pytanie proszę o odpowiedz chciałem się dowiedzieć czy jak płace miesięcznie 50zł za internet to czy mogę całą kwotę odliczyć od podatku czy tylko podatek od tej kwoty?Proszę o odpowiedz
2012-02-29 17:55:54 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Internet odliczasz od dochodu. 50x12 = 600 i tyle odliczasz, bo nie przekraczasz limitu (760) :)
2012-02-29 11:12:24 87.199.46.* | Rafixxx
Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Mam pytanie czy mogę odliczyć faktury za internet i skorzystać z ulgi gdy internet mam w swoim mieszkaniu (własnościowe) ale nie jestem w nim zameldowany ani ja ani żona ?? Słyszałem że mogę ale muszę coś tam złożyć w US,
2012-02-29 17:56:27 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Nie coś tam, a PIT :)
To ulga dochodowa w PIT:)
2012-02-27 09:05:14 84.10.164.* | Gość1000
Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [0]
Ja mam pytanie innego rodzaju. Słyszałem o przypadku, ze ktoś odliczył internet od podatku i dostał karę 5 tys,. za korzystanie z nielegalnego oprogramowania. Czy Urząd Skarbowy sprawdza jakoś na podstawie rozliczenia drukowanego (nie składanego przez internet) z jakiego oprogramowania korzystamy?
2012-02-24 16:11:15 62.87.147.* | elizabetka
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Czy jezeli za internet roczna oplata byla np.ponad 1000 zl to wykazuje sie calą kwote czy wpisuje sie tylko kwote ktora przysluguje odliczeniu?? Prosze o odpowiedz bo w poniedzialek chce juz zlozyc zeznanie podatkowe. Dziekuje.
2012-02-24 16:59:07 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Jest limit 760 zł, czyli jak zapłaciliśmy więcej, w PIT możemy odliczyć od dochodu 760 :)
2012-02-23 20:54:49 95.40.46.* | Jewicz
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [4]
Witam, firmę zamknęłam w 2010 roku ale ze względu na korzystne warunki z operatorem sieci internetowej nadal otrzymuję faktury VAT na działalność gospodarczą. W nazwie firmy jest moje imię i nazwisko. Za rachunki płacę z prywatnego konta bankowego. Czy mogę skorzystać z ulgi na internet? Czy w przypadku kontroli wystarczy przedstawić w US tylko dowody zapłaty?
2012-02-23 21:36:07 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Nie możesz odliczyć wydatków które zaliczyłeś do KUP w DG.. a skoro nie zaliczyłeś, bo firmy nie ma to w czym problem?
Tak, w tym roku wystarczy dowód wpłaty, pod warunkiem, że z niego będzie jasno wynikać ile zapłaciłeś, komu i za co :)
2012-02-23 21:44:10 95.40.46.* | Jawicz
A czy będę mogła przedstawić faktury? Przypominam, że oprócz mojego imienia i nazwiska jest na niej nazwa firmy.
2012-02-23 21:55:48 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
W ustawie zniknął zapis o FV. W broszurce do PIT/O piszą np FV.... a np oznacza, że może być FV lub coś innego, np dowód wpłaty, byle z niego wynikało, kto, komu, ile, za co :)
2012-02-23 22:02:13 95.40.46.* | Jewicz
Dziękuję pięknie za informacje :)
2012-02-23 19:40:45 78.88.37.* | rzenciaaa
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [3]
Witam, mam mały problem z rozliczeniem ulgi na internet. Faktury wystawiane są na mnie oraz na męża. Mamy wspólność majątkową oraz wspólnie planujemy rozliczyć się za rok 2011. Przelewy za faktury dokonuje ja z osobistego konta (w tytule przelewu podając numer płaconej faktury). Moje pytanie brzmi: czy w takiej sytuacji zarówno ja jak i mój mąż możemy odliczyć sobie po max. 760 zł ( każde z nas po swojej stronie), czy tylko ja?
2012-02-23 20:40:03 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
rzeczywiste wydatki odliczamy, 760 to limit, czyli zapłaciłaś za Internet 1520 zł?
2012-02-23 21:20:45 78.88.37.* | rzenciaaa
dokładnie wydaliśmy na opłaty faktur za internet sumę przekraczającą 1000 zł, a więc ponad limit 760. Dlatego czy możemy całość wydaną odliczyć, ( powiedzmy ja 7 miesięcy, resztę mąż?) czy tylko to 760zł?
2012-02-23 21:28:38 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Ze zgroza czytam w necie, ze co niektórzy niezbyt śledzą zmiany w przepisach (tzn. ci co śledzić powinni) i nadal jak mantrę wymieniają FV (a wymóg FV zniknął z ustawy).
No ale przy wspólnej FV, to problemu nigdy nie było, wiec jedno odlicza 760, a drugie resztę lub po 1/2, czyli jak np 1000, to po 500 :)
2012-02-21 11:22:59 83.218.102.* | tomasz132298
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Czy faktura zapłacona w grudniu za dostęp do internetu w styczeniu następnego roku podlega odliczeniu?
2012-02-21 17:51:55 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Liczy się płatność, jak zapłacone w grudniu, do odliczenia w zeznaniu za rok poniesienia wydatku :)
2012-02-20 23:07:24 178.36.126.* | karolina90411
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [0]
rozliczam się razem z mężem. ja nie pracuje on ta. faktury za Internet są na mnie czy mogę go odliczyć? proszę o jakieś info
2012-02-20 17:04:00 109.243.220.* | Madziammmm
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam. W 2011 roku przepracowałam łącznie pół roku. Mam internet na siebie. Czy mogę odliczyć internet za cały rok rozliczeniowy czy tylko za te pół roku, w których pracowałam? Zależy mi na szybkiej odpowiedzi osoby będącej w temacie. Z góry dziękuję.
2012-02-20 20:33:50 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Odliczasz wydatki poniesione w roku podatkowym, jeśli tylko masz od czego (przez ile roku pracowałaś nie ma znaczenia, a ma znaczenie czy wydatki poniosłaś w rozliczanym roku, 2011, a nie w innym czasie) :)
2012-02-19 11:54:16 178.37.184.* | michał1988-m2
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [0]
Witam mam pytanie do znawców tematu.

Mieszkam z Dziatkami w jednym lokalu jestem zameldowany czasowo. Korzystam ze stałego łącza internetowego faktury są na dziadka Ja ponoszę wszystkie koszty z tym związane czy mając takie faktury mogę odliczyć sobie internet od podatku ??
2012-02-17 10:41:11 213.186.76.* | Donau
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [0]
Czy posiadając internet w TP mozna odliczyć całość faktury, pomimo, iż w cenę usługi telekomunikacyjnej wchodzi utrzymanie łącza ?
2012-02-14 14:27:22 178.214.2.* | ren11
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
jezeli mąż nie przepracował ani jednego dnia w roku a internet jest na niego , żona pracuje i opłaca, chcą się rozliczyć razem. Czy mogą odliczyć internet?
2012-02-15 17:20:22 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Tak, ale wykazujesz po stronie zony :)
-1 spadek
2012-02-13 19:02:20 46.112.79.* | ana77
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
ja mam internet na siebie i mąż ma drugi internet i faktury też na siebie.rozliczamy się wspólnie .czy maże on odliczyć760zl i ja też 760zl
mam internet na siebie i mąż ma drugi internet i faktury też na siebie.rozliczamy się wspólnie .czy maże on odliczyć760zl i ja
2012-02-13 19:11:05 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Możecie oboje po maksymalnie 760, ale nie więcej niż rzeczywiste wydatki na dostęp.
2012-02-06 11:57:46 monka77
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Mieszkam na wsi.Internet radiowy - brak faktur. Opłaty uiszczam przelewem na prywatne konto "administratora". W tytule przelewu wpisuję tylko swój numer identyfikacyjny klienta. Brak innych opisów. Czy mogę również skorzystać z ulgi za internet za 2011 r.?
2012-02-06 15:58:18 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Ciężki temat.... ja w tytule wpisuję usługa za co, nr umowy i abonament za jaki miesiąc... :)
2012-01-27 11:18:34 84.38.86.* | goffin
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
zona nie przepracowała ani jednego dnia w tamtym roku ,a rozliczamy się wspólnie.faktury sa na mnie i żonę.kwota za internet to jakies 700.jak to rozliczyć w picie?
2012-01-27 18:27:02 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Od tego roku FV być nie musi, wystarczy dowód zapłaty (ma wynikać z niego za co płaciłeś, czyli z net). Wykazujesz ulgę po swojej stronie (limit to 760 zł, wiec go nie przekraczasz) :)
2012-01-21 22:14:58 89.76.237.* | AKSTG
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [3]
MAM DOCHÓD 3860ZŁ CZY W TAKIM PRZYPADKU WARTO KORZYSTAĆ Z ULGI INTERNETOWEJ?
2012-01-24 23:44:43 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, bo to więcej niż kwota wolna od podatku (3091 zł). No chyba, że korzystasz z innej ulgi, która "pochłonie" cały podatek- wtedy bez sensu jest wykazywanie kosztów internetu i przechowywanie dowodów ich zapłaty.
2012-01-22 08:40:45 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Jak się rozliczysz bez ulg i podatek wyjdzie zero, to nie ma potrzeby korzystać z ulg :)
2012-01-24 23:14:38 89.76.237.* | akstg
ulgi internetowej nie skorzystam mam za niski dochód tylko dostanę zwrot zaliczki pobraniowej przez platnika
2012-01-12 22:44:31 178.36.147.* | aniuska-89
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [2]
a je-zeli rachunki sa na ojca a place ja z mojego konta to znacy ze nie moge odliczyc???
2012-01-13 18:45:30 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
A co jest w treści tytułem?
2012-02-18 15:55:41 77.255.205.* | baaaranina
mam ten sam problem co aniuska-89. faktury są na mamę a ja je opłacam przelewem z mojego konta. w tytule wpisuję nr faktury, na abonenta i imię i nazwisko mamy. kto może w takim razie odliczyć internet, ja czy mama??
2011-05-10 15:01:16 77.253.177.* | gośc
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam,
I Czy zwrot za internet przychodzi razem ze zwrotem podatku. tzn czy to jest jedna kwota i trzeba sobie potem odejmowac pooniewaz u mnie w domu internet jest na mojego ojca natomiast rachunki płace ja .
-1 spadek
2011-05-11 11:30:37 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Ulga ta jest "od" dochodu. Obniża dochód do opodatkowania, zatem przekłada się na obniżenie podatku. Jako taka nie jest "zwracana", może przełożyć się na zwrot części podatku lub zmniejszenie dopłaty podatku.
Za 2010 r. nie mogłeś z niej skorzystać, skoro faktury nie były wystawiane na Ciebie.
2011-04-27 14:36:01 83.10.171.* | Ewelinka@@
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Mam pytanie...Jestem studentką i rozliczyłam sie z pracy wakacyjnej, która wykonywałam za 2010 rok i do tego rozliczyłam się z internetu (jest na moje nazwisko itd.)dostałam już zwrot pieniędzy tzn zaliczki za to że pracowałam a za ulge internetowa nic....Nie wiem o co chodzi...moze cos źle wypełniłam....Proszę o wyjaśnienie tego....
-1 spadek
2011-04-27 21:29:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
No właśnie dlatego dostałaś zwrot zaliczek, że ulga internetowa obniżyła Twój dochód. Przy zupełnie niskim dochodzie ( niższym niż 3091 zł ) to czy skorzystasz z ulgi nie ma już znaczenia, bo i tak podatku nie będzie- będzie całkowity zwrot zaliczek.
2011-04-25 16:10:06 89.229.17.* | k@mill@
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Czy US zawsze chce obejrzeć faktury za neta??
Nie posiadam wszystkich 12 (i nie zamierzam posiadać), a chciałbym odliczyć cały rok. Na własne ryzyko oczywiście.
2011-04-26 21:43:21 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie zawsze. Przecież do rozliczenia rocznego nie dołączasz żadnych faktur. Są potrzebne dopiero w czasie ewentualnej kontroli rozliczenia za dany rok, lub w przypadku złożenia korekty dotyczącej tej ulgi właśnie.
Co nie zmienia faktu, że w świetle ustawy o PIT nie masz prawa za 2010 rok odliczyć wydatków za miesiące, na które nie masz faktury ( zapłaconej ).
2011-04-13 19:42:30 82.160.139.* | San
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam! Mam pytanie: czy wszystkie (12) rachunki (faktury) za internet trzeba wysłać oryginalne do Urzędu Skarbowego? I jeszcze 1 pytanie może ktoś wie,czy rentę rodzinną pobieraną od ostatnich trzech miesięcy roku 2010 trzeba uwzględnić w rozliczeniu PIT,czy trzeba pobierać pełen rok?
2011-04-16 16:54:54 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
FV się do US nie wysyła... jak poproszą o to należy pokazać do wglądu.
Wszystkie dochody podlegające opodatkowaniu uwzględniamy w PIT... czyli to co otrzymaliśmy w roku podatkowym... :)
2011-04-11 19:35:20 80.48.145.* | Dorsaj
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [0]
Żona jest przedstawicielem naukowym. Pracodawca w jej comiesięcznie przysyłanych RMUA, w zestawieniu składników wynagrodzenia wskazuje 30 zł na połączenia internetowe. Czy może skorzystać z ulgi internetowej i odliczyc poniesione koszta łącza domowego? Miesięcznie wynosiły 50 zł. Według mnie 30 zł wchodzi w dochód a więc i od nich płaci się podatek więc niezależnie można odliczyć ulgę. Proszę rozwiać moje wątpliwości. Dzięki.
2011-04-05 19:02:05 83.14.163.* | smamal
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
brutto czy netto?
2011-04-05 20:47:36 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
brutto
2011-04-03 10:45:11 78.88.224.* | adamjjj
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam, roczne wydatki na internet z faktury VAT wynoszą 418,80 zł. Faktura jest wystawiona na 2 osoby (mąż i żona). Czy każdy z małżonków we wspólnym rozliczeniu może odliczyć pełną kwotę 418,80 zł?
2011-04-03 10:57:49 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Odliczamy rzeczywiste wydatki, więc 418,80 /2 wynosi 209,40... skoro rzeczywiste wydatki będą podzielone na 2 osoby :-))
2011-04-02 17:05:42 82.160.174.* | Arek Twardak
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam, czy jeżeli w US złożono już PIT-37 i wyznaczono termin odbioru pieniędzy, to czy istnieje możliwość dołączenia ulgi na internet za 2010 rok?
2011-04-02 20:21:25 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Trzeba złożyć korektę, jak się chce odliczyć coś, co nie było w pierwotnym zeznaniu. Korekta wymaga pisma wyjaśniającego :-))
2011-03-21 12:29:18 83.10.209.* | iskirka 12
Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam, jeżeli internet założony został w sierpniu 2010 roku w tym abonament był płatny przez trzy miesiące po 1 zł to czy ja mogę go odliczyć
2011-03-22 11:31:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, o ile te opłaty zostały poniesione również w 2010 r. Nie jest warunkiem całoroczne "posiadanie" internetu.
2011-03-19 20:03:11 188.122.20.* | niepewny
Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam, jestem zameldowany w mieszkaniu A, wynajmowałem w miejscu B i tam płaciłem faktury na mnie. jeśli teraz od nowego roku mieszkam w miejscu C to czy mogę to odliczyć?
2011-03-20 10:02:38 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Z punktu widzenia US powinno być tak:
Obecnie w US powinien być zgłoszony adres C (od nowego roku), w poprzednim roku adresem zgłoszonym miał być B. No i co się z tym wiąże możliwość zmiany NUS-a w związku ze zmiana adresu zamieszkania (jeśli właściwość NUS-a jest inna). W zeznaniu ma być adres B (skoro tam mieszkałeś na dzień 31 grudnia) i zeznanie złożone w US wg B, a więc net wykorzystywany w B... i tutaj jest wszystko ok... a problemy się zaczynają pt. "pozostawanie w US wg stałego meldunku" co jest odwiecznym błędem :-))
2011-03-19 18:25:02 195.26.73.* | ikaaa
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam. Może było już takie pytanie, nie wiem bo wszystkiego nie czytałam. Jeżeli jestem zameldowana w mieszkaniu x, mieszkam w y bo tam wynajmuję, w y jest podłączony internet na moje nazwisko to mogę odliczyć?
2011-03-19 18:55:45 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
W takiej sytuacji powinnaś mieć US w miejscu Y (wg adresu zamieszkania), a jak to jest?
2011-03-18 09:44:47 188.122.20.* | Kwasu
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [2]
Witam, Mam faktury za dostęp do internetu od dwóch dostawców ( w ciągu roku 2010 zmieniłem) i teraz problem jest taki, że dostarczany on był na adres we Wrocławiu gdzie mieszkałem(ale nie byłem zameldowany) na jednych fakturach dane są z adresu zameldowania ( tu problemu chyba nie ma) ale drugi dostawca wystawiał faktury na nazwisko moje ale adres ten wrocławski. Mogę też je odliczyć pod dochodu czy dopiero to będzie możliwe po korekcie adresu na ten z zameldowania? pozdrawiam
2011-03-18 17:01:07 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Odliczamy net wykorzystywany w miejscu zamieszkania. US jest właściwy dla podatnika wg miejsca zamieszkania, a aktualizujemy dane do 30 dni, więc... a US nie jest od spraw meldunkowych, a od podatków :-))
2011-03-18 17:47:45 188.122.20.* | Kwasu
no tak, ale rozliczamy się w US, w którego mieście jesteśmy zameldowani. czy mogę po prostu wybrać się do US w urzędzie w danym mieście którym aktualnie mieszkam czy jest jakiś łańcuszek miejsc, które trzeba wcześniej odwiedzić?
Poza tym nie dostałem jasnej odpowiedzi. Faktury na moje nazwisko, na adresy dwa różne.
w roku podatkowym mieszkałem(nie byłem zameldowany) tam gdzie doprowadzono net
na jednej fakturze jest adres z meldunku, na innych z tego wrocławskiego mieszkania.
jak aktualnie tam już nie mieszkam to nadal mogę odpisać to od podatku czy też nie.
czy adres na fakturach ma znaczenie czy też nie i czy dołączyć to do PIT/0 czy po prostu trzymać dla siebie w razie gdyby US chciał wgląd mieć do tego.
Prosiłbym o konkretne odpowiedzi. Pozdrawiam
2011-03-16 16:50:52 109.173.194.* | neronhell
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam, czy mogę odpisać podatek od internetu ze złącza stałego i bezprzewodowego? tzn za złącze stałe opłaty wyniosły 590 gdyż nie był to pełen rok, natomiast za bezprzewodowy ok 500. czy wobec tego mogę je skumulować i odpisać całość? oczywiście nie więcej niż 760zł, czy tylko np. za złącze stałe. pozdrawiam
2011-03-16 21:34:09 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Możesz, chociaż co do bezprzewodowych opinie US-ów są różne :-))
2011-03-16 13:03:37 94.42.78.* | ilaaaM
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [0]
zapomniałam dodać, że zmiana adresu zamieszkania nie powoduje zmiany właściwości naczelnika urzędu skarbowego, z góry dziękuje za pomoc, pozdr
2011-03-16 12:54:42 94.42.78.* | ilaaaM
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Witam, w US mam zgłoszony adres zamieszkania i zameldowania x, notomiast zmienilam adres zamieszkania na y w ktorym mam internet (nie zgłosiłam w US zmiany adresu zamieszkania), natomiast faktury mam wystawione na adres x. Proszę o pomoc co zrobić w mojej sytacji- czy poprosić o zmianę adresu na fakturze (czy wogóle jest taka możliwość?) i złożyć NIP3 ze zmianą adresu zamieszkania czy rozliczyć się wg dotychczasowego adresu x? czy przy kontroli pokazuje się tylko uregulowane faktury?więc nie musiałabym nic zmieniać?
2011-03-16 21:32:49 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Jak masz zgłoszony x i FV na x i tak zostaw. Chociaż w końcu by zaktualizować dane (bo robimy to zdecydowanie do 30 dni) :-))
2011-03-13 09:03:20 79.163.181.* | Monikaaaaa
Re: Ulga na Internet - kiedy i dla kogo? [1]
Czy internet można odliczyć tylko za pełny rok podatkowy? Do sierpnia miałam internet w sieci razem z sąsiadami,i nie dostawałam za niego faktur na swoje nazwisko, we wrześniu zmieniłam operatora i od tego czasu faktury sa na moje nazwisko. Internet jest używany w miejscu zamieszkania i ja za niego płacę przelewem z konta. Czy w takim razie mogę odliczyć od podatku koszty które poniosłam od września?
2011-03-13 10:55:03 belladonna  [ Tysiącznik profesjonalny ]
Oczywiście, bo odliczasz wydatki poniesione (do limitu)... :-)
Podobne wiadomości
Rząd przyjął projekt ustawy o elektronicznym składaniu deklaracji Rząd przyjął projekt ustawy o elektronicznym składaniu deklaracji
Firmy - płatnicy podatku PIT oraz CIT - będą miały obowiązek składania swoich deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Rząd przyjął projekt.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?
Nie wszystkim jednak skorzystanie z tak niskiej stawki się opłaca. Zobacz, kto nie powinien jej stosować.