Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatkiUmowa zlecenie i umowa o dzieło - jakie składki?
2007-02-19 09:35

Umowa zlecenie i umowa o dzieło - jakie składki?

Umowa zlecenie i umowa o dzieło - jakie składki?

Autor: Marzena Migatulska-Jacko


Bardzo popularną formą współpracy z osobami, które z różnych względów nie zostały zatrudnione na umowę o pracę - są umowy o dzieło i zlecenia.

Przedsiębiorcy często pytają, czym różnią te dwie formy od siebie?

W skrócie można powiedzieć, iż rezultatem umowy o dzieło powinno być właśnie jakieś dzieło - rzecz lub twór niematerialny. Natomiast umowa zlecenie polega na wykonaniu przez zleceniobiorcę określonych w kontrakcie czynności.

Przewaga nad umową o pracę

Zarówno zlecenie, jak i umowa o dzieło zawierane są w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy. Stąd zleceniobiorcy/wykonawcy nie są chronieni przed nieuzasadnionym zwolnieniem, nie wypłaca im sie nadgodzin, nie mogą żądać urlopu ani wypłaty chorobowego itd.

Z tych względów jest to niewątpliwie elastyczniejsza i tańsza forma zatrudniania.

Niebagatelne znaczenie ma fakt, iż umowa o dzieło nie podlega oskładkowaniu, podobnie niektóre umowy zlecenia. Dodatkowo skorzystać można z ryczałtowych kosztów uzyskania przychodu (20 lub 50% podstawy opodatkowania). Jeśli zlecenie wykonywane jest poza siedzibą zleceniodawcy - nie nalicza się składki wypadkowej.

Uwaga!

Nie należy korzystać z tej formy zatrudniania w celu obejścia prawa pracy lub dla pozoru!

Przepisy Kodeksu pracy są jasne:

,,nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, czyli:

  1. świadczenia pracy określonego rodzaju
  2. na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem
  3. w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę

Kiedy z ZUS-em, kiedy bez?

Najprościej jest przy umowie o dzieło - składek ZUS nie pobiera się, chyba że jest to umowa z własnym pracownikiem.

Przy umowie zlecenia sprawa jest bardziej skomplikowana. O tym, czy płaci się składki czy nie, decyduje m.in. fakt posiadania przez zleceniobiorcę innego tytułu do ubezpieczeń.

UBEZPIECZENIA
Tytuły ubezpieczeń Emerytalne Rentowe Chorobowe Wypadkowe Zdrowotne
Student lub uczeń do 26 roku życia NIE NIE NIE NIE NIE

Osoba zatrudniona w innej firmie, z wynagro-
dzeniem równym bądź wyższym od minimalnego wynagro-
dzenia za pracę

TAK lub NIE (dobro-
wolne)

TAK lub NIE (dobro-
wolne)

NIE

NIE - jeśli nie ma składek emeryt. i rent.

TAK lub NIE - jeśli są składki emeryt. i rent.(TAK - jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zlecenio-
dawcy, NIE - jeśli poza siedzibą)

TAK
Własny pracownik TAK TAK TAK TAK TAK
Osoba bezrobotna TAK TAK TAK lub NIE (dobro-
wolne)
TAK - jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zlecenio-
dawcy NIE - jeśli poza siedzibą
TAK
Osoba zatrudniona w innej firmie, która zarabia mniej niż minimalne wynagro-
dzenie za pracę
TAK TAK TAK lub NIE (dobro-
wolne)

TAK - jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zlecenio-
dawcy

NIE - jeśli poza siedzibą

TAK
Emeryt, rencista TAK TAK TAK lub NIE (dobro-
wolne)

TAK - jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zlecenio-
dawcy

NIE - jeśli poza siedzibą

TAK
Kolejna umowa zlecenie (dwie lub więcej umów w tym samym czasie) TAK lub NIE (dobro-
wolne)
TAK lub NIE (dobro-
wolne)
NIE

NIE - jeśli nie ma składek emeryt. i rent.

TAK lub NIE - jeśli są składki emeryt. i rent.(TAK - jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zlecenio-
dawcy, NIE - jeśli poza siedzibą)

TAK
Przedsię-
biorca
TAK lub NIE (dobro-
wolne)
TAK lub NIE (dobro-
wolne)
NIE

NIE - jeśli nie ma składek emeryt. i rent.

TAK lub NIE - jeśli są składki emeryt. i rent.(TAK - jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zlecenio-
dawcy, NIE - jeśli poza siedzibą)

TAK

Opracowanie własne



Tagi:umowa, zus, składki, zlecenie, o dzieło, umowa o dzieło, umowa zlecenie, umowa zlecenia
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2013-12-28 21:08:19 83.10.211.* | nurek_sam
Re: Umowa zlecenie i umowa o dzieło - jakie składki? [1]
Co to jest "oświadczenie dla celów ubezpieczeniowych". Kto wprowadził to dziwaczne pojęcie o nikłym znaczeniu dla sposobu naliczania składek? W internecie pełno jest bzdetnych wzorów takiego oświadczenia. Nie zdejmuje ono odpowiedzialności płatnika przed Zus-em za ich naliczenie zgodnie z wymogami ustawy. Coraz częściej Oświadczenie=kłopoty dla zleceniodawcy. Egzekucja roszczeń z tytułu fałszywego oświadczenia w naszym systemie prawnym jest raczej iluzoryczna .
2013-12-29 23:17:16 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Ustawa systemowa NIE wymaga jednak od płatnika jasnowidztwa. Oświadczenie ubezpieczonego jest podstawą dla płatnika stosowania zasad ustawy w jego indywidualnej sytuacji tj. możliwych zbiegów tytułów ubezpieczeń czy też tego, czy dane ubezpieczenie w jego przypadku ma status obowiązkowego, dobrowolnego czy niemożliwego.

To, że jeśli oświadczenie okaże się fałszywe i płatnik taką widzę posiądzie i będzie musiał w efekcie dokonać szeregu korekt - zgłoszenia/deklaracji/ kwot nie jest argumentem za 'bzdurnością' oświadczeń.
2013-11-05 17:50:23 31.11.235.* | Sumire
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [6]
Umowa zlecenie bez podstawy= nieopłacanie składek za pracownika? Proszę o podpowiedź
2014-07-09 09:09:41 83.27.158.* | maja956
Jestem na zasiłku dla bezrobotnych chcę podjąć pracę i podpisać umowę o dzieło czy składki będą odprowane i czy muszę zgłosić to iczy ja będę musiała sama opłacać składki ZUS.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-07-10 13:54:05 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Podjęcie umowy o dzieło pozbawia statusu bezrobotnego bez względu na wysokość wynagrodzenia z niego. Wymaga to zgłoszenia do PUP w celu wyrejestrowania.

Samo w sobie dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń, więc nie będzie z niego żadnego ubezpieczenia, nawet w opcji dobrowolnej.

Można przystąpić do drogiego ub. zdrowotnego niezależnego od wynagrodzenia z dzieła na podstawie umowy z NFZ- jeśli nie ma małżonka ubezpieczonego, który zgłosiłby do tego ub. jako członka rodziny.
Można przystąpić do dobrowolnego ub. emerytalno-rentowego w ZUS, niezależnego od wynagrodzenia z dzieła.
2013-11-05 18:10:11 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
A tak jaśniej. Chodzi o zlecenie nieodpłatne, czy o to, że wynagrodzenie jest bardzo ruchome i nieregularne ?

Jeśli chodzi o miesiąc kalendarzowy bez wynagrodzenia- to owszem składki za taki miesiąc są zerowe bez przerwy w ciągłości ubezpieczeń wszystkich ubezpieczeń.
2013-11-05 18:48:33 31.11.235.* | Sumire
Umowa zlecenie, gdy podstawa (i/lub prowizja) jest wypłacana po osiągnięciu targetu. Jesli się tego targetu nie osiągnie to nie ma żadnej kasy?
2013-11-05 19:08:55 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Więc tak jak napisałem- z dniem podpisania umowy powstaje tytuł do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. To, czy obowiązkowych, czy dobrowolnych zależy od tego, czy zleceniobiorca ma inne tytuły. Ubezpieczenie trwa, mimo tego że zdarzają się miesiące w których nie dochodzi do uzyskania wynagrodzenia- w deklaracji rozliczeniowej do ZUS, w RMUA są składki zerowe. Nie przerywa to ubezpieczeń, s. emerytalna jest ewidencjonowana w kwocie należnej 0 zł, ale miesiąc taki jest miesiącem składkowym.

ALE !
Zwłaszcza w przypadku gdy całość wynagrodzenia jest uzależniona od efektu- jest otwarta droga do zakwestionowania umowy jako zlecenie, bo to ewidentna umowa o dzieło, umowa rezultatu, a więc możliwość wstecznego uznania jej pozorności, a więc uznanie, że tytułu do ubezpieczeń nie było, składki są do zwrotu itd. Bo dzieło, poza 1 wyjątkiem, nie jest podstawą ubezpieczeń, nawet dobrowolnych.
2013-11-05 18:59:12 31.11.235.* | Sumire
Pytałam się, czy będzie ubezpieczenie, powiedziano mi, że tak.
2013-10-17 18:49:56 89.70.59.* | gosia331
Re: Umowa zlecenie i umowa o dzieło - jakie składki? [2]
Witam Serdecznie.
Jestem zatrudniona w szpitalu ale od roku przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym (przysługuje mi on jeszcze rok). Chciałabym zatrudnić się dodatkowo na umowę o dzieło lub zlecenie. Czy w takim wypadku muszę opłacać jakieś składki?
2013-10-18 11:52:06 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. Zlecenie- tak, będzie tytułem do obowiązkowych pełnych ub. zarówno społecznych jak i zdrowotnego. Będzie też obowiązek informacyjny wobec pracodawcy o podjęciu zlecenia- musi ona jako dotychczasowy płatnik wyrejestrować Panią w ZUS z ub. z tyt. urlopu wychowawczego, z którego uzyskuje Pani ubezpieczenia, w tym emerytalne z budżetu mimo braku wynagrodzenia.
2. dzieło- nie. Będzie wolne od oskładkowania, nadal będzie Pani w ub. z tyt. u. wychowawczego.

Nawet jeśli dzieło to podejmie Pani u własnego pracodawcy tj. w szpitalu. U. wychowawczy znosi bowiem w świetle ustawy systemowej status własnego pracownika na potrzeby ustalenia podlegania ub.
2013-10-18 15:42:35 89.70.59.* | gosia331
Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie. Pozdrawiam!
2013-10-16 20:27:37 195.150.83.* | ulka896
Re: Umowa zlecenie i umowa o dzieło - jakie składki? [1]
Witam
Jestem pod wrażeniem pomocy jaką Pan/Pani udziela w komentarzach nam wszystkim. Mam takie pytanie:
Od dwóch lat byłam zatrudniona na umowę zlecenie, jednocześnie studiowałam, ubezpieczali mnie rodzice, w lipcu się obroniłam, a na moje pytanie w sprawie składek dostałam odpowiedź, że mamy czas do października (do wygaśnięcia legitymacji studenckiej). Nie wracam na studia. Jakie są możliwe warianty podjęcia dalszej współpracy tak, aby wszystko co musi być opłacone - było opłacone? I co ze składkami od lipca? Pozdr
2013-10-17 11:23:07 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Odpowiedź uzyskała Pani błędną.

Przez 4 mc. od obrony ma Pani prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych NFZ, mimo USTANIA tytułu do ub. zdrowotnego, bo od pierwszego dnia po obronie NIE ma już Pani statusu studenta.
Od tego dnia powinna była być Pani zarejestrowana w ZUS do wszystkich ubezpieczeń z tytułu swojego zlecenia (jak rozumiem jest ono jedynym źródłem zarobkowania). Obowiązku tego jak rozumiem zleceniodawca nie dopełnił, musi uczynić to wstecznie, opłacić składki za zlecenie wstecznie - za lipiec społeczne proporcjonalnie od 1 dnia po obronie, całą zdrowotną.
2013-10-03 12:18:57 213.156.117.* | Katarzyna1125
Re: Umowa zlecenie i umowa o dzieło - jakie składki? [1]
a jeżeli mam poniżej 26 roku życia i już nie studiuję jak wysoką składkę pobierają mi od umowy zlecenia? do tej pory było 18% (jak studiowałam) teraz się to zmieni i niestety nie wiem o ile % składki wzrosną
2013-10-07 11:08:02 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Warunki wieku i studiowania/nauki są łączne. W Twojej sytuacji więc wiek jest bez znaczenia. 18% to zaliczka na PIT, a nie składki. Większość składek jest odliczana od przychodu lub podatku, więc wzrost obciążeń jest mniejszy, niż wynika z samej suchej stawki tych składek.
Wrzuć swoje brutto z umowy do kalkulatora:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
2013-09-05 10:04:28 188.47.136.* | Emma767
umowa o dzieło - jakie składki? [2]
Z końcem sierpnia zakończyłam współpracę z firma. Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim. Czy mogę będąc na zwolnieniu lekarskim podpisać umowę o dzieło? - czy fakt ten muszę gdzieś zgłaszać? Do Urzędu pracy zgłoszę się po zakończeniu okresu zwolnienia lek. Dziękuję za odpowiedź.
2013-09-05 10:20:46 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Z art. 17, ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa wynika zakaz takiego zarobkowania, tzn. utrata zasiłku chorobowego za cały okres, na jaki został przyznany (opiewa ZLA).

Jeśli nie ma Pani zasiłku, bo niezdolność powstała już we wrześniu i nie spełnia war. zasiłku z ZUS, to oczywiście nie ma przeszkód.

Jest orzecznictwo pozwalające na takie dorabianie, ale:
- w czasie pobierania wynagrodzenia chorobowego
- w sposób w żaden sposób nie naruszający zaleceń lekarza ani nie wpływający na potencjalne wydłużenie rekonwalescencji.
-
2013-09-05 15:29:03 188.47.136.* | Emma767
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
2013-09-04 12:28:12 83.12.170.* | celina503
Re: Umowa zlecenie i umowa o dzieło - jakie składki? [1]
proszę mi powiedzieć jakie mam naliczyć składki od umowy zlecenia zawartej z rencistą, który dodatkowo pracuje i osiąga najniższe wynagrodzenie.
2013-09-04 14:53:39 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zdrowotne- obowiązkowo, FP i FGŚP- nie. Społeczne wg. jego oświadczenia- bo ub. społeczne są w jego przypadku dobrowolne.

W zakresie ub. wypadkowego- jeśli wybierze emerytalno- rentowe, podlega też wypadkowemu bez względu na miejsce wykonywania zlecenia.
W zakresie chorobowego- nie. Nie ma możliwości przystąpienia do niego dobrowolnie.
2013-08-14 13:31:49 89.73.71.* | lkwwa
Re: Umowa zlecenie i umowa o dzieło - jakie składki? [1]
Posiadam stałą umowę o pracę i w 2011 na trzy miesiące podjąłem dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o dzieło. Czy i kto jest zobowiązany opłacać składki zdrowotne od takiej umowy? Dodam, że NFZ po dwóch latach wszczął postępowanie w tej sprawie i nie wiem co odpisać.

Będę wdzięczny za odpowiedź.
2013-08-16 09:20:33 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Umowa o dzieło co do zasady NIE podlega ub. zdrowotnemu (innym zresztą też) poza sytuacją, gdy jest ona zawarta z własnym pracodawcą w czasie gdy jest ona pracodawcą.

Tj. tylko w sytuacji gdy przez owe 3 mc pracodawca był jednocześnie zamawiającym dzieło przychód z dzieła podlegał oskładkowaniu.
ALE:
- dzieło nie stanowiło wtedy osobnego tytułu do ubezpieczeń, nie powodowało obowiązku zgłoszenia do ZUS
- wynagrodzenie z niego dla celów oskładkowania powinno być połączone z wynagrodzeniem z etatu i oskładkowane ŁĄCZNIE z pensją z umowy o pracę. Czyli z punktu widzenia ZUS/ubezpieczeń widzi to wtedy jako po prostu miesiące z wyższym wynagrodzeniem.
- owego połączenia dochodów powinien był dokonać pracodawca jako płatnik.
2013-07-11 14:46:54 87.204.209.* | Ariadna86
Re: Umowa zlecenie i umowa o dzieło - jakie składki? [1]
Czy dla psychologa, który jest zatrudniony na połowę etatu w państwowej przychodni i chce z moją firmą podjąć współpracę będzie korzystniejsze finansowo zawarcie umowy zlecenie czy umowy o dzieło?
Przy której umowie więcej dostanie do ręki? I jakie składki będzie musiał płacić w obu przypadkach?
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
2013-07-11 16:36:21 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Odpowiedź niemożliwa bez wiedzy o wynagrodzeniu z tej 1/2 etatu, a konkretniej tego, czy jest ono niższe niż 1600 zł brutto.

Poza tym, co już wielokrotnie na forum padło NIE ma takiej pełnej alternatywy zlecenie/dzieło przy identycznym zakresie/ rodzaju zadań. tzn. umowę można nazwać dowolnie, co nie znaczy, że na potrzeby ubezpieczeń nie może zostać uznana za zlecenie.
2013-06-15 02:03:17 88.220.34.* | mima989
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Czy to, że jestem na urlopie wychowawczym, a jednocześnie będę w innym miejscu zatrudniona na umowę zlecenie spowoduje, że składki z umowy-zlecenie będą o coś pomniejszone, czy urlop wychowawczy niczego nie zmienia?Mam 29 lat.
2013-06-17 10:20:32 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jest ODWROTNIE, tj. podjęcie zlecenia na u. wychowawczym wpływa na odprowadzane składki z tyt. przebywania na tymże urlopie właśnie, a pokrywane z budżetu państwa.
Najkrócej- od dnia podjęcia zlecenia traci Pani ubezpieczenia z tyt. u. wychowawczego.

Składki ze zlecenia NIE są uzależnione od faktu przebywania zleceniobiorcy na u. wychowawczym.

W związku z Pani sytuacją miała Pani obowiązek poinformowania zleceniodawcy o fakcie przebywania na urlopie, a pracodawcy o podjęciu zlecenia. Chodzi o ich obowiązki jako płatników zgłoszenia Pani do ubezpieczeń z odpowiednim kodem (zleceniodawca), wyrejestrowania z ubezpieczeń (pracodawca).

Ps. ZUS i tak dojdzie do tego- będzie miał w systemie "konflikt" tytułów do ubezpieczeń.
2013-05-25 00:49:17 marlena9208
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
W sierpniu skoncze 21 lat jestem ubezpieczona u mamy w zakladzie pracy tam podlegam pod ubezpieczenie z ktorego korzystam czy ide do obojetnie jakiego lekarza a oprocz tego jestem ubezpieczono dodatkowo prywatnie czy wogole istnieje cos takiego jak skladki spoleczne to chodzi o ubezpieczenie???Ja przeslalam firmie zaswiadczenie rum i powiedzieli ze to nic nie zmienia takie jest prawo w Polsce co ja moge w tej sytuacji zrobic czy odzyskam swoje pieniadze????
2013-05-27 10:07:11 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie do końca rozumiem o co chodzi. Jeśli o to, dlaczego mimo ub. prywatnego Twoje zlecenie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu- to tak wynika z USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

o ile NIE jesteś uczennicą/studentką.

Jeśli pytanie o to, dlaczego mimo ub. zdrowotnego jako członka rodziny (przy matce) tak się dzieje- to również na podstawie ww Ustawy i również o ile NIE jesteś uczennicą/studentką.
Co więcej w tej drugiej kwestii- tracisz ub. jako członka rodziny- matka powinna w ciągu 7 dni od rozpoczęcia zlecenia wyrejestrować Cię ze swojego ubezpieczenia.

Ub. społeczne NIE ma nic wspólnego z korzystaniem z publicznej służby zdrowia tj. w ramach NFZ.
2013-05-24 16:37:49 marlena9208
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Dzien dobry mam pytanie wykonywalam zlecenie na umowe zlecenie zostaly mi odciagniete skladki spoleczne o ktorych wczesniej nie zostalam poinformowana czy zleceniodawca ma prawo mnie nie poinformowac o tych skladkach???Jestem ubezpieczona i jednego z rodzicow w zakladzie pracy i jestem uczniem. Zleceniodawca twierdzi ze te skladki sa obowiazkowe a szkola do ktorej chodze nie odprowadza takich skladek czy maja prawo tak zrobic jest jakis przepis w Polsce ktory to potwierdza prosze o szybka odpowiedz..
2013-05-24 23:13:12 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Wszystko zależy od Twojego wieku. Jeśli nie jest wyższy niż 26 lat, to zlecenie to nie podlega żadnym ubezpieczeniom.
Jeśli jest wyższy- to ub. zdrowotne przy rodzicu jest nieaktualne (poza sytuacją niepełnosprawności), a zlecenie podlega wszystkim ubezpieczeniom obowiązkowo, poza u. chorobowym- dobrowolnym.
Zleceniodawca jako płatnik opiera się na oświadczeniu zleceniobiorcy. Więc ta relacja informacyjna jest odwrotna- Ty informujesz zleceniodawcę o swoim statusie i istnieniu innych tytułów do ubezpieczenia, a on zgodnie z nim potrąca lub nie składki i już o tym zwrotnie nie informuje, dopiero w RMUA i pośrednio w kwocie wypłaty jest o tym informacja.

Całość reguluje Ustawa o systemie ub. społecznych i odsyłająca do niej w kwestii s. zdrowotnej- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Kluczowe w Twojej sytuacji jest więc to, co w oświadczeniu dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych zleceniodawcy oświadczyłaś i ile masz lat, skoro masz status ucznia.
2013-04-25 20:24:16 188.122.10.* | KasiaKasia84
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [2]
Witam, właśnie dzisiaj dowiedziałam się, że obecny pracodawca nie przedłuży ze mną umowy o pracę (ta tym razem powinna być już na czas nieokreślony), zaproponował jednak zlecenie na dwa miesiące. Dodam, że pracuję od lipca zeszłego roku na umowę o pracę a obecna wygasa z końcem kwietnia, czyli w sumie umowa objęła 10 miesięcy (304 dni). W tym przypadku nie będę miała przepracowanych 365 dni, aby móc ubiegać się o zasiłek w urzędzie pracy (w przypadku konieczności zarejestrowania się w up). Czy i jakie składki powinny być opłacane/odprowadzane przy umowie zleceniu abym mogła otrzymać wspomniany zasiłek?
2013-04-25 21:06:51 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
1. warunek 365 dni dotyczy ostatnich 18 miesięcy przed dniem rejestracji w PUP. Zatem zakładając nawet brak owego zlecenia wlicza się okres 8 miesięcy przed tą pracą- czyli okres od listopada 2011.
2. tak w tych najbliższych ewentualnych dwu miesiącach zlecenia, jak i ww miesiącach poprzedzających chodzi o uzyskiwanie przychodu podlegającego ub. społecznym nie niższego niż płaca minimalna. Bo wtedy odprowadzana jest składka na Fundusz Pracy, z którego finansuje się zasiłek. 365 dni nie musi być ciągłe. Są też inne okresy wliczane (np. zasadnicza służba wojskowa, u. wychowawczy).
3. jeśli więc to zlecenie będzie miało wynagrodzenie brutto nie mniejsze niż 1600 zł/mc- spełni ten warunek, a jako jedyny tytuł do ubezpieczeń- jak rozumiem- będzie ub. społecznym podlegać obowiązkowo.
Pani może jedynie zadecydować o ub. chorobowym- będzie dobrowolne.
2013-04-26 09:32:11 188.122.10.* | KasiaKasia84
dziękuje za szybką odpowiedź
pozdrawiam :)
2013-01-27 10:36:56 185.5.218.* | royanna
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [0]
Firma(Bank) chce z nami rozwiązać umowę o pracę na czas określony. Mamy być zatrudnieni przez osobę zewnętrzną(Lidera)prowadzącą działalność gospodarczą na umowy zlecenie za 1600zł brutto. Mamy wykonywać dokładnie tą samą pracę w tych samych godzinach co wcześniej. czy jest to legalne? Jakie składki za mnie na umowie zleceniu musza być odprowadzane abym mogła później dostać zasiłek dla bezrobotnych?
2012-11-14 19:23:01 83.6.153.* | kasiulka51
Umowa o dzieło [4]
Witam
Mam 24 lata nie jestem już studentem, nie uczę się, jestem zarejestrowana jako bezrobotna osoba bez prawa do zasiłku. Zaproponowano mi pracę, w której w czasie okresu próbnego (3 miesięcy) mam zawrzeć umowę o dzieło. Czy w tym czasie będą odprowadzane składki do ZUSu przez pracodawcę, czy ja sama muszę je odprowadzać?
2012-11-15 10:22:15 83.13.41.* | bea27
od umowy o dzieło nie ma żadnych składek ZUS
2012-11-15 10:53:09 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
W tym przypadku owszem, ale jest jedna sytuacja, gdy dochód z dzieła ub. podlega.

Wracając do pytania- 'kasiulka 51' może być ubezpieczona zdrowotnie przez ubezpieczonego małżonka, albo na podstawie indywidualnej umowy z NFZ- drogiego i uciążliwego- samodzielne wpłacanie składek, pilnowanie terminu i kwoty (zmiana co 3 miesiące).

Oczywiście konieczne jest wyrejestrowanie z PUP.
2012-11-15 14:17:04 178.42.164.* | kasiulka51
Nie mam męża, więc sama będe musiała ewentualnie opłacać ubezpieczenie zdrowotne, z własnej pensji, gdy zgodzę się na tą pracę. Na co jeszcze będę musiała opłacać składki w czasie tych 3 miesięcy??
2012-11-15 14:26:41 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Na NIC. Zdrowotnej też Pani nie musi opłacać, ale to bardzo ryzykowne w razie choroby ( porada lekarska + refundacja leków ) czy hospitalizacji- koszty są znaczne.

Ale co do zasady- nie ma ub. obowiązkowych w Pani przypadku.
2012-10-24 21:23:39 89.70.78.* | Ważniak
Warunki umowy zlecenia [5]
Witam,
interesują mnie warunki zatrudnienia na umowę zlecenie doktoranta w wieku 24 lat, który ukończył studia magisterskie 2 lipca br. (data obrony).
Chciałem zapytać o kilka rzeczy:
1) Od kiedy podpisując umowę zlecenie będę musiał odprowadzać składki?
2) Czy jeżeli podpisałem umowę mając jeszcze status studenta, ale trwającą także po zakończeniu studiów mam prawo nie odprowadzić składek?
3) Do jakiej średniej kwoty miesięcznie nie jestem zmuszony płacić składek?
4) Odnośnie pytania 3), czy kwota ta jest liczona wyłącznie dla jednej umowy zlecenia, czy liczy się suma uzyskanych przychodów z każdej umowy?
5) kto odpowiada za nieopłacenie składek, jeżeli umowa zawarta nie miała ich uregulowanych? Czy jest jakiś wariant uregulowania ich po czasie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
2012-10-25 11:36:18 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
1. Tak. Doktorant- student studiów 3 stopnia nie jest studentem w rozumieniu ustawy o systemie ub. społecznych i ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Jego zlecenie podlega składkom jak nie-studenta.

2. Nie. Nie ma tu tego rodzaju praw nabytych- od pierwszego dnia po 26 urodzinach lub po utracie statusu ucznia/studenta (skreślenie, ukończenie)- w zależności co nastąp wcześniej- należy zleceniobiorcę takiego zarejestrować w ZUS do ubezpieczeń - czyli tak jakby dopiero od tego dnia nie-student zlecenie podjął.
3. Nie ma takiego limitu.
4. Każda umowa jest osobnym tytułem do ubezpieczeń, w związku z tym tylko jedna co do zasady podlega ub. społecznym obowiązkowym. Co do zasady jest to pierwsza zawarta, ale zleceniobiorca może je 'wymienić' tj. wskazać inną jako tytuł podstawowy.

W sytuacji, gdy jest to więcej niż jedno zlecenie równocześnie z tym samym zleceniodawcą, ważne jest by zarówno w umowie jak i w rzeczywistości dotyczyło ono INNYCH zadań, bo może być zakwestionowane przez ZUS jako unikanie ubezpieczeń.
5. To zależy od tego, czy brak składek wynika z :
a) fałszywego oświadczenia zleceniobiorcy- wtedy obciąża jego
b) po prostu ich nieopłacania- obciąża płatnika- zleceniodawcę oczywiście.

Pomijam 'współudział' polegający na tym, że zleceniodawca nie kwestionuje/ nie sprawdza/ nie zgłasza do ZUS wątpliwości gdy zleceniobiorca w wieku 40 lat oświadcza, że jest studentem w wieku niższym niż 26 lat.

Ps. Co do zasady podstawą dla zleceniodawcy jako płatnika jest ww oświadczenie dla celów podatkowych/ubezpieczeniowych.

Po czasie- oczywiście z odsetkami. Należy uważać, bo Zakład może dochodzić zapłaty ostatecznie nawet w windykacji komorniczej.
Są możliwe odroczenia/rozłożenia na raty.
2012-10-25 12:36:36 46.171.200.* | Ważniak
OK. Zrozumiałem :) dziękuję za odpowiedź :)
Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia.
Przykładowo:
Podpisałem umowę zlecenie od 06.01 br. do 06.10. na kwotę powiedzmy 1000zł. Składki zaczynam płacić od lipca, bo wtedy wygasa mi status studenta. Liczę je od całego 1000zł? czy tylko od ułamka kwoty liczonego jako 4/9 (liczba miesięcy bez statusu studenta/liczba miesięcy trwania umowy)?
2012-10-25 12:51:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
NIE zaokrągla się do pełnych miesięcy. jak napisałem wcześniej- od NASTĘPNEGO dnia.

utrata statusu 17 lipca- podleganie od 18 lipca
Co oznacza, że jeśli wynagrodzenie jest wyrażone w stawce miesięcznej

- składkom społecznym podlega część proporcjonalna wynagrodzenia za lipiec 14/31 czyli 451, 61 zł.
- składce zdrowotnej podlega całe wynagrodzenie za lipiec- 1000 zł, składka ta jest niepodzielna miesięcznie.
2012-10-25 13:24:22 46.171.200.* | Ważniak
Tylko, że to nie jest 1000 zł miesięcznie w tej umowie, ale 1000 zł za cały okres obowiązywania umowy.
Stąd moje wątpliwości ;)
2012-10-25 21:37:15 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
O kurczę, egzotyczne. I wynagrodzenie jest płatne jednorazowo- na koniec zlecenia....

Na pewno tak jak napisałem w lipcu od konkretnego dnia PO utracie statusu studenta jest Pan zgłaszany do ubezpieczeń w ZUS. W związku z brakiem wynagrodzenia wypłaconego w lipcu w deklaracjach pojawia się kwota każdej składki ZERO zł. Co nie oznacza braku ubezpieczenia, a jedynie składkę w takiej wysokości. Identycznie jak na etacie, gdy po prostu firma spóźni się z wynagrodzeniem. Składka ze zlecenia jest naliczana od rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia w danym miesiącu kalendarzowym. Brak wynagrodzenia- zerowa składka. Czyli inaczej niż w działalności gospodarczej i i kilku innych tytułach, gdy podstawa wymiaru jest deklarowana, a nie rzeczywista.

I tak za kolejne miesiące. Dopiero za miesiąc w którym rzeczywiście uzyska Pan wynagrodzenie zostaną naliczone i odprowadzone składki. Zdrowotna od całej podstawy 1000 zł. Społeczne......moim zdaniem też. Bo z niczego nie wynika ile z tego wynagrodzenia i czy w ogóle przypada za lipiec. Obliczanie proporcjonalne miałoby miejsce, gdyby z umowy wynikało wynagrodzenie miesięczne, a w październiku nastąpiłoby jego hurtowe ( za wszystkie miesiące ) wypłacenie.
Innymi słowy- gdy nie da się z owego 1000 zł przypisać konkretnej części konkretnemu miesiącowi- nalicza się składki od całości wynagrodzenia wg. statusu w ubezpieczeniowego w chwili wypłaty.

Tak wynika MOIM zdaniem z Ustawy o systemie ub. społecznych (art. 18) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ale przyznam, że to dość rzadka sytuacja. Rąk sobie nie dam uciąć.
Pytanie godne interpretacji indywidualnej z ZUS lub Ministerstwa Pracy i PS :-)
2012-10-24 14:57:22 83.10.193.* | just3004
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [0]
Dziękuje bardzo za odpowiedź :)
2012-10-23 17:33:17 83.22.132.* | just3004
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Witam,
mam 24 lata i w lipcu skończyłam studia, mam możliwość zawarcia umowy zlecenie, aczkolwiek mój pracodawca daje mi wybór : z odprowadzaniem składek ZUS(ale wtedy automatycznie dużo mnie mi będzie płacił) lub bez ZUSu(i wtedy będę dostawać więcej). Czy taki wybór w ogóle jest możliwy? Rozumiem że w moim przypadku ZUS jest obowiązkowy? A co z ubezpieczeniem zdrowotnym, jeżeli do tej pory ubezpieczana byłam przez mamę? Czy możliwe jest abym jeszcze w paździrniku zawarła umowę zlecenie, ale ze statusem studenta? ( Gdyż przeczytałam poniżej "Ubezpieczenie zdrowotne studenta wygasa po 4 miesiącach od zakończenia studiów/skreślenia z listy studentów a nie od ważności legitymacji.")Proszę o odp.
2012-10-24 14:20:57 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Oferta tego przyszłego zleceniodawcy jest nielegalna.
Niepodleganie w ogóle zlecenia ub. społecznym i zdrowotnemu wymaga spełnienia ŁĄCZNIE warunku wieku (do 26 lat) i statusu (ucznia/studenta).
Oświadczenie o tym, jaki status Pani posiada jako zleceniobiorca podpisuje Pani i jest ono nieodłącznym dokumentem, na podstawie którego zleceniodawca jako płatnik oskładkowuje wynagrodzenie.
Fałszywe oświadczenia...itd.

Czyli dla swej propozycji 'bez składek' wymagałby od Pani albo fałszywego oświadczenia, albo całe zlecenie byłoby na czarno- bez zaliczki PIT również.

Owe 4 miesiące prawa do świadczeń zdrowotnych:
- nie oznaczają trwania ubezpieczenia, ono ustało wraz z końcem szkoły/studiów
- nie pozwalają na uniknięcie opłacania ub. zdrowotnego ze zlecenia/etatu/DG trwającego w czasie owych 4 miesięcy.

Reasumując- Pani ewentualne zlecenie MUSI podlegać zgodnie z prawem (ustawa o systemie ub. społecznych + ustawa o świadczeniach zdrowotnych) obowiązkowym ub. społecznym * i zdrowotnemu.

Chyba, że zmieni się Pani sytuacja ubezpieczeniowa przed lub w trakcie tego zlecenia (podejmie Pani kolejne studia, pójdzie jednocześnie na etat, podejmie drugie jednoczesne zlecenie itd.)

*ub. chorobowe dobrowolne.
2012-10-10 19:33:28 79.185.159.* | Kamila676
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Witam
Mam możliwość zawarcia umowy o dzieło i chciałabym się dowiedzieć czy będą odprowadzane składki ZUS?
2012-10-10 20:28:02 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
NIE będą. Chyba, że zamawiający dzieło jest równocześnie Pani pracodawcą- czyli schemat: etat + dzieło z tym samym podmiotem, albo w ramach dzieła będzie Pani wykonywała zadania na jego rzecz ( poprzez np. podwykonawcę ).

Wynika to z art. 8, ust. 2a
Ustawy o systemie ub. społecznych.
2012-09-27 21:27:25 79.175.213.* | poziomka907
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [0]
witam
mam zawart dwie umowy zlecenie z jednej firmą. Jedną na kwotę 220,00 zł, natomiast druga liczona jest godzinowo. Z tej pierwszej umowy otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie w kowie ok. 36,00 zł ćzy to troszke nie za mało?
2012-09-26 14:48:30 77.112.179.* | sg
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
umowa zlecenie z lekarzem w prywatnej poradni medycznej. lekarz ma wł. dz. gospodarczą, jest zatrudniony na kontrakcie w szpitalu. czy poradnia musi płacić podatki/jakie za udzielane przez lekarza konsultacje
2012-09-27 12:05:04 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To zależy od treści oświadczenia* jakie ów lekarz złożył/złoży zleceniodawcy (poradni). Jeśli stwierdzi w nim, że wykonywane przez niego usługi/zlecenie wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej - przychodnia jako płatnik NIE nalicza i nie odprowadza żadnej zaliczki z wynagrodzenia za to zlecenie.
W innym przypadku- zaliczki potrąca się standardowo, jak od zlecenia zleceniobiorcy nieprowadzącego DG. ( czyli 20% KUP, skala podatkowa ).

*standardowe oświadczenie dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych, z którego wynika, czy zleceniobiorca np. nie jest studentem do lat 26, czy jest na zasiłku macierzyńskim, albo czy wnosi o dobrowolne u. chorobowe.

Problem lekarza-zleceniobiorcy jest to, czy oświadczy prawdę i jak rozliczyć PIT w przypadku, gdy na podstawie jego oświadczenia uznacie to za zwykłe zlecenie i będziecie potrącać zaliczki, a w rzeczywistości będzie to w ramach DG.

Płatnik opiera się na oświadczeniu.

Rozróżnienie zlecenia w kontekście PIT wynika z art. 13, pkt. 8 Ustawy o PIT.
2012-09-02 15:02:37 83.5.197.* | tygrysek20
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
witam mam zawartą umowę zlecenie z wynagrodzeniem 6 zł na godz . chcę się dowiedziec na jakich zasadach to działa i czy będe ubezpieczona oraz czy to się liczy do lat pracy i bezrobocia
2012-09-03 12:57:38 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
O zasadach warto było się dowiedzieć PRZED podpisaniem umowy.

Nie znam liczby godzin miesięcznie.

Podleganie ubezpieczeniom- czyli oskładkowanie zależy od jednoczesnego istnienia innych tytułów do ubezpieczenia, statusu zleceniobiorcy vide tabela w artykule przewodnim do tego wątku (nieaktualna jedynie w zakresie u. wypadkowego).

Kalkulator netto/brutto i składek:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Do stażu pracowniczego zlecenie się nie wlicza.
Do stażu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych- wlicza, jeśli wynagrodzenie wynosi przynajmniej tyle ile płaca minimalna i podlega ono u. społecznym.
Do emerytury- wlicza się, jeśli podlega składkom społecznym.
2012-08-23 17:32:32 46.112.132.* | zawiedziona
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Witam, jestem studentka, mam 23 lata, jednak o studiach nie informowałam pracodawcy. Zawarłam umowę zlecenie od 20 do 31 lipca na kwote 1168 zł brutto/miesiac, do konca lipca byłam tez jeszcze zatrudniona na umowe o prace. Od 1 do 10 sierpnia od tego samego pracodawcy dostałam ponownie umowe zlecenie, tym razem na kwote 2673 zł brutto/miesiac. Na moje konto wpłynęła kwota ok. 380 zł jako wynagrodzenie za sierpień. Czy to rzeczywiście właściwa kwota, jaka powinnam dostac? czy mam prawo ubiegac się o wieksza kwote? dodam że przelewu za lipiec nie dostałam, a w firmie widziałam wiele nieprawidołowości...
2012-08-24 01:25:17 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. NIE pracodawcy, ale zleceniodawcy.
2. Wynagrodzenie ewidentnie wygląda na wynagrodzenie za...lipiec.
3. Obowiązek o zgodnej z faktami informacji o statusie ubezpieczeniowym Pani miała.
4. Jeśli umowa zlecenie nie definiuje dni/godzin jego wykonywania, to nie ma podstaw naliczania wynagrodzenia proporcjonalnego za część miesiąca tak jak na etacie- czyli liczba dni roboczych przepracowanych/liczbę dni roboczych w miesiącu. Co przy lipcu i trybie pracy pon-piąt. dawałoby w Pani przypadku wskaźnik 8/22.
Bez ww. sprecyzowań należałoby stosować kodeksową- cywilną proporcję 11/30.
5. kwota 380 zł netto jest najbliższa sytuacji, w której zleceniodawca naliczył jedynie składkę zdrowotną i zaliczkę PIT- czyli jak dla zleceniobiorcy będącego jednocześnie na etacie z wynagrodzeniem przynajmniej minimalnym.
2012-07-24 08:35:04 basiaj
Zatrudnienie 17 latka [1]
Prowadzę jednoosobową DD, sprzedaż na allegro. Czy jeśli dostanę zwolnienie lekarskie mogę zatrudnić 17 latka na umowę o dzieło?
Jeśli tak, gdzie to zgłaszam i jak rozliczam.
2012-07-24 10:07:14 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak.
Wymaga to zgody jego opiekuna prawnego.
Nie zgłasza się nigdzie- umowa nie podlega oskładkowaniu.
Należy odprowadzić zaliczkę PIT do US za wykonawcę dzieła. Sposób obliczenia zależny od tego, czy wynagrodzenie przekroczy 200 zł.
W przyszłym roku ( do końca lutego ) wystawić mu PIT 11 za rok 2012- jeśli wynagrodzenie będzie wyższe od owych 200 zł.
2012-07-22 20:54:07 91.232.51.* | piotrsanandreas
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
czy na umowe zlecenie osoba zatrudniona w tej firmie ktorej pracuje ma wszystkie sklaski zus zdrowotne itp osoba ta ma 18 lat i bedzie uczeszczac do liceum zaocznego
2012-07-23 10:47:58 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Dość zawile zadane pytanie.
Jeśli osoba ta będzie miała tylko zlecenie- podlegać będzie tylko składce zdrowotnej. Jeśli jednocześnie i etat i zlecenie w tym samym miejscu, tj. zleceniodawca będzie jednocześnie pracodawcą- zlecenie będzie podlegać wszystkim ubezpieczeniom obowiązkowo.
2012-07-18 16:48:21 176.115.246.* | dusia330
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Witam,
Chcę zatrudnić na umowę zlecenie osobę ubezpieczoną na KRUS-ie
jakie składki będę musiała zapłacić od tego pracownika.
2012-07-18 19:55:35 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Takie same jak za kogoś, kto KRUS-u na oczy nie widział :-)

Innymi słowy- zlecenie to podlega obowiązkowym ubezpieczeniom ZUS w normalnych stawkach, chorobowe jest dobrowolne. A to, jaki ma to wpływ na jego KRUS (zawieszenie co do zasady ubezpieczenia rolniczego) to już inna historia.
2012-07-18 10:27:57 178.42.233.* | dorota999909
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Witam,
Mam możliwość podjęcia 5 miesięcznej pracy na umowę o dzieło - mam 24 lata, właśnie skończyłam studia a ubiezpieczana byłam przez mamę, która odprowadza składki do KRUS-u. Czy istnieje możliwość kontynuacji tego ubezpieczenia gdy podejmę tę pracę (tak jak w przypadku wspominanego tutaj małżonka)? Nie mogę być zapisana do UP a chciałabym mieć świadczenia zdrowotne - czy ratuje mnie tylko samodzielne odprowadznie składek?
2012-07-18 11:35:47 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jakiego małżonka ? :-)

Tak, istnieje możliwość kontynuacji ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS nawet gdy nie ma Pani statusu "domownika".

Wynika to z nowej regulacji ubezpieczenia zdrowotnego rolników tj.

Ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r.

Prawo do świadczeń NFZ zatem nie ustanie, nie ma potrzeby dobrowolnego i kosztownego ubezpieczenia w tym zakresie na podstawie osobnej umowy z NFZ.
2012-05-27 22:03:12 83.7.16.* | kasia 1111
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Witam! Jezeli zatrudnie (szkola jezykowa) lektora na umowe o dzielo to czy wczasie jakiejs kontroli z US moge miec problemy? czy beda kwestionowac forme takiego zatrudnienia? Wiele szkol tak zatrudnia ale do konca nie wiem czy to legalne?
2012-05-28 10:43:11 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zależy to od faktycznych zadań lektora i ich sformułowanie. Np. zamiast prowadzenie lektoratu języka hiszpańskiego- przeprowadzenie lektoratu tegoż języka objętego programem semestru 3.
2012-05-23 14:44:56 94.40.103.* | Barbara143
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Witam. Jestem ubezpieczona przez męża który pracuje za granicą i tam ma opłacane składki. Korzystamy w Polsce z tzw. poświadczenia wydanego przez NFZ że możemy leczyć się w kraju. Mam możliwość podjęcia pracy na umowę zlecenie i w jaki sposób powinny mi być potrącane składki?
2012-05-23 18:12:46 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Umowa ta będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz obowiązkowo ubezpieczeniom społeczny, poza u. chorobowym, które będzie dobrowolne.

No chyba, że ma Pani jeszcze inne tytuły do ubezpieczeń albo jest Pani uczennicą/studentką w wieku do lat 26.
2012-05-22 20:55:24 lucy27
um. zlecenie- czy to mi się opłaca?:) [0]
Witam.Mam możliwość podjęcia pracy na umowę zlecenie.Jestem zarejestrowana w UP ze statusem osoby bezrobotnej.Wyrejestrowana z KRUS. W szkole płaciłam składkę na ub.wypadkowe.Jakie składki i w jakiej wysokości będą odciągane od mojej wypłaty?Czy jeśli przyjmę to ofertę i zostanę wyrejestrowana z UP, a do końca września zostanę przyjęta na studia to coś się zmieni???A co z podatkiem? czy dostanę jakiś zwrot? czy muszę się z niego rozliczać co miesiąc?Proszę o informacje:)
2012-05-16 23:39:23 83.7.24.* | kasia453
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
czy składka zdrowotna od pracownika zatrudnionego w kilku miejscach na umowe o prace oraz u mnie na umowe zlecenie musi byc odprowadzana przezemnie w calosci czy jakos ja obliczam?
2012-05-17 10:35:14 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jest odprowadzana obowiązkowo z każdego z tych tytułów w normalnej 9% stawce.

Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, gdy ów zleceniobiorca jest uczniem/studentem w wieku do lat 26- wtedy jego zlecenie u. zdrowotnemu nie podlega. Ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.
2012-05-16 10:04:00 80.48.180.* | Paulina G.
umowa o dzieło [1]
Witam
Do tej pory prowadziłam własną działalność gospodarczą. Pacuję również na umowę o dzieło w innej firmie. Własna działalność nie cieszy się sukcesem wiec chciała bym ja zlikwidować.
Co ze składkami do Zus?
Czy powinnam się zarejestrować w UP jako bezrobotna??
2012-05-16 11:19:41 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
NIE może się Pani zarejestrować w PUP uzyskując przychody z wykonywania dzieła.

Może Pani przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego podpisując umowę z NFZ, ale realizując wpłaty osobiście na konto w ZUS analogicznie jak w czasie DG. Tyle, że od wyższej podstawy- obecnie składka taka za kwiecień, maj, czerwiec 2012 r. wynosi miesięcznie nie mniej, niż 329,77 zł.

Może Panią ubezpieczyć mąż zgłaszając jako członka rodziny u swego płatnika.

W zakresie ubezpieczeń e-r- również możliwe jest ubezpieczenie dobrowolne- jako osoby kontynuującej ubezpieczenie dotąd obowiązkowe. Również tak jak ww zdrowotne- będzie one oderwane od przychodu z dzieła, więc płacone samodzielnie.

Podstawa- nie niższa niż płaca minimalna, nie wyższa niż 30tokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy- czyli w 2012r- 105 780 zł rocznie.

Tyle możliwości ustawowe, systemowe. Kwestie ubezpieczeń komercyjnych:

http://www.money.pl/forum/katalog,8,0,0,40,0,ubezpieczenia.html
2012-05-15 19:51:51 83.6.184.* | JAA:)
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Czyli jeżeli jestem uczniem i studentem powinienem dostawac 100 % stawki ?? bo nie rozumiem.
2012-05-15 21:02:48 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli jesteś uczniem lub studentem ORAZ masz mniej niż 26 lat, a zlecenie nie jest wykonywane na rzecz kogoś, kto jest jednocześnie Twoim pracodawcą to składki wynoszą ZERO.
Ale pozostaje jeszcze zaliczka PIT.
W praktyce na rękę dostajesz wtedy 85,6% wynagrodzenia brutto. A w rozliczeniu rocznym- jeszcze zwrot z US, maksymalnie 556 zł ( o ile nie skorzystasz z ulg podatkowych ).

Kwestia zwrotu wynika ze skali podatkowej i tego, że zaliczki ze zlecenia nie uwzględniają miesięcznej kwoty zmniejszenia przychodu 46,33 zł.


http://www.money.pl/podatki/pit-2012/
2012-05-14 14:18:45 83.28.183.* | anonim526
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [8]
witam, mam takie pytanie jestem zarejestrowana w UP jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku ale podjęłam pracę w jednej w firm, pracodawca miał dac umowę zlecenie ale nie zrobił tego wiec pracowałam na czarno teraz kiedy odeszłam z pracy on twierdzi ze miałam umowe i żąda podpisu na umowie ktorej wcześniej nie widzialam na oczy. co mam robic?
2012-05-14 19:54:07 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie podpisywać. Dziwne, że w ogóle zaczęła Pani zlecenie wykonywać bez podpisania umowy. Tak, czy inaczej zlecenie na czarno, czy zgłoszone- należało w ciągu 7 dni w PUP zgłosić w celu skreślenia z listy bezrobotnych- taki obowiązek nakłada ustawa o promocji zatrudnienia, a z jego niewykonanie grozi grzywną min.500 zł.
2012-05-15 09:54:44 83.6.216.* | anonim526
to co się stanie teraz z tą umową pracodawca może mi coś zrobic? dziękuje za odpowiedz.
2012-05-15 10:37:07 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Raczej Pani jemu. Rozumiem, że wynagrodzenie Pani otrzymywała. Bardzo ważne jest to, czy tylko umowy zleceniodawca nie podpisał (kwestia samego dokumentu) ale czy również nie wywiązał się z powinności płatnika wobec US (zaliczki podatku) oraz wobec ZUS (składki*).

Bo jeśli nie wywiązał się- to jest zagrożony z obu tych powodów wysokimi grzywnami, zapłatą ww należności wraz z odsetkami itd.
Po prostu może Pani o tym fakcie obie instytucje powiadomić- a to będzie bardzo uciążliwe dla zleceniodawcy.
2012-05-15 10:53:59 83.6.216.* | anonim526
pracodawca twierdzi że składki nie były płacone tylko podatek a ja tego nie musze zgłaszac w UP, na umowie jest podpis pracodawcy ale nie ma mojego podpisu wiec ona jest ważna?
2012-05-15 14:36:19 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. Zgłosić Pani musiała, co wynika m.in. z art. 119 Ustawy o promocji zatrudnienia.
2. To "fajnie", że składki ZUS nie były płacone- ale przy zleceniu nie płaci się ich tylko w przypadku ucznia/studenta w wieku do 26 lat.
3. No chyba, że jest to umowa o dzieło.
4. Myślę, że można załatwić to polubownie w taki sposób- jeśli zleceniodawca udowodni Pani, że zapłacił należne zaliczki- tj. wystawi Pani teraz PIT-11, albo pokaże kopie przelewu do US- można podpisać ją - o ile zgadza się kwota wynagrodzenia i okres trwania umowy i jest to umowa o dzieło ALBO zlecenie- ale Pani w jego czasie była ową studentką do lat 26.

w innym przypadku czeka odkręcanie sprawy z ZUS.

Umowa ustna jest ważna, ale -forma pisemna ze względów formalnych jest wygodna. Tyle, że co do zasady powinno to być dokonane PRZED rozpoczęciem zlecenia.
2012-05-15 14:41:51 83.6.216.* | anonim526
czyli rozumiem że kara grzywny w PUP i tak mnie nie ominie?
-1 spadek
2012-05-15 14:45:18 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Ominie, jeśli UBIEGNIE Pani PUP w tej sprawie- tj. jeśli PUP nie ma już jakiejś informacji w tej sprawie i nie zaczął już kontroli/procedury pozbawienia statusu bezrobotnego.
Więc najlepiej dziś jeszcze....
2012-05-15 14:49:30 83.6.216.* | anonim526
nawet jeśli umowa jest od 15 marca 2012 roku? to mam teraz zgłosic w UP że pracowałam?
2012-04-13 00:01:05 83.7.103.* | Mirosławwie
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [2]
Witam!
Byłem osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku. Zostałem zatrudniony na umowę zlecenie w charakterze stróża z wynagrodzeniem niższym od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy w związku z tym pracodawca odprowadzi składki ZUS na moją emeryturę? Bardzo proszę o pomoc. Daniel
2012-04-27 13:11:35 178.183.235.* | anchel
Nie. Od umów o dizeło nieodprowadza się składek. Płacisz tylko podatek dochodowy.
2012-05-07 10:50:05 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przecież mowa jest o ZLECENIU, a tu już sytuacja wygląda inaczej- jeśli ww zleceniobiorca nie jest uczniem/studentem w wieku do 26 lat, zlecenie to podlega wszystkim ubezpieczeniom poza chorobowym obowiązkowo.
-1 spadek
2012-04-05 21:59:45 141.0.9.* | dwoss
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [2]
Proszę o informację w zakresie:
1. Czy biegły sądowy ma możliwość odprowadzenia składki na Zus z umowy zlecenie (tj. od zlecenia wykonania opinii od organu procesowego - zlecenie to nie ma charakteru umowy cywilnoprawnej lecz ma charakter stosunku prawno-karnego) tak aby zwiększyć pobieraną emeryturę lub zwiększyć wysługę emerytalną w sytuacji gdy się jeszcze pracuje?
2012-04-06 21:48:35 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Moim zdaniem nie, bo Pana wynagrodzenie nie 'pochodzi' z umowy zlecenia. Zgodnie z ustawą o PIT jest to inna kategoria, wymieniona konkretnie OBOK zlecenia wśród przychodów z działalności wykonywanej osobiście ( art. 13 pkt. 6 versus pkt. 8 ).

Ustawa z kolei o systemie ubezpieczeń społecznych w swym art.4 nie wymienia przychodów z działalności wykonywanej osobiście całościowo, nie wymienia też Pana kategorii. Zgodnie więc z pkt. 9 tego artykułu nie jest to przychód w rozumieniu tej ustawy.
Zgodnie też z art.6 i 7 tej ustawy nie podlega więc Pan ubezpieczeniom ani dobrowolnym, ani obowiązkowym.

Reasumując- nie może Pan swojego wynagrodzenia 'oskładkować'.

Na pociechę dodam, że nawet gdyby było to możliwe analogicznie do zlecenia to jest to dużo mniej wydajny sposób ( zwłaszcza dla roczników młodszych niż 1948 ) na podwyższenie swej emerytury w przyszłości, niż inwestycja "zaoszczędzonych" kwot na braku oskładkowania w fundusz inwestycyjny czy choćby III filar. Choćby z powodu takiego, że poza składką emerytalną ponosiłby Pan składkę rentową (obie są nierozerwalne ) oraz wypadkową.
2012-04-07 21:04:40 141.0.8.* | dwoss
Dziękuję za odpowiedź
2012-03-28 17:08:40 83.25.180.* | aldreo
Re:Umowa zlecenie - praca 7 dni w tygodniu? [0]
Dziękuję :).
2012-03-27 17:29:04 83.23.37.* | aldreo
Re:Umowa zlecenie - praca 7 dni w tygodniu? [1]
Tak, mnie to też zalatuje ukrytym stosunkiem pracy. Obowiązek prowadzenia zeszytu z dokładną rozpiską co zostało w danym dniu zrobione, comiesięczne wizyty "inspektora", który w zeszycie pisze "kontrola", sugestia ile godzin dziennie powinno się przepracować.
Co z tym zrobić?
2012-03-27 19:27:16 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak to co ? To zależy od tego, czy mimo wszystko to dzieło Panu pasuje, bo wynagrodzenie jest przyzwoite.
Zatem;
1. nie przyjąć aneksu ustnego- o ile sytuacja wygląda tak jak to już wyłuszczyłem i poinformować o ty zamawiającego dzieło.
2. rozwiązać umowę zgodnie z podpisaną umową, a jeśli umowa tego nie określa to złożyć ofertę na zasadzie porozumienia stron. Jednostronne odstąpienie rodzi możliwość dochodzenia odszkodowania przez zamawiającego dzieło z art. 493-494 kodeksu cywilnego.

3. dochodzić "ustalenia istnienia stosunku pracy" przed sądem pracy- ale to siłą rzeczy po jakimś okresie jej wykonywania.

Tyle, że to żmudne, stresujące i dwuznaczne moim zdaniem, bo podpisując umowę na takich warunkach z góry wie się o tym, godzi na to i właściwie bierze współudział w omijaniu prawa pracy i ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

"zalatywać" może osobie trzeciej, a nie stronom tej umowy...
2012-03-26 16:15:42 79.184.93.* | aldreo
Umowa zlecenie - praca 7 dni w tygodniu? [1]
Witam,
problem jak w tytule. Zaznaczam, że wymóg ten przekazano mi ustnie. W umowie nigdzie nie jest to zaznaczone. Czy to zgodne z prawem?
2012-03-26 19:55:36 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To w sumie 3 odrębne kwestie.

1. Zlecenie może być kształtowane dowolnie, może więc wymagać wykonywania go i 7 dni w tygodniu.
2. Kwestia ważności ustalenia ustnego.
Moim zdaniem należy je traktować jako ustny aneks do pisemnej umowy. Jeśli podpisana umowa nie zawiera klauzuli, mówiącej o tym, jaką formę mają mieć wszelkie ewentualne jej zmainy- to ma zastosowanie art. 77 § 1 K.c. „uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia”, czyli do umowy pisemnej zmiany wprowadza się też na piśmie.

Jeśli klauzula jest- i wymaga formy pisemnej -sprawa jasna- aneks ma być pisemny, ustny jest nieważny.
Tylko więc, gdy jest klauzula mówiąca, że zmiany umowy mogą być również w formie innej niż pisemna- aneks ustny jest ważny, o ile zgodził się Pan na jego treść- tj. na 7 dni wykonywania zlecenia.

3. Powszechna kwestia tego, czy podpisana umowa nie jest ukrytym stosunkiem pracy.
2012-03-26 00:30:51 178.73.63.* | luna74
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [3]
Dodam iż umowa ta ma być zawarta na 1 miesiąc a potem nie wiadomo..dlatego nie wiem czy przyjąć taką ofertę tracąc pózniej zasiłek który mi przysługuje..
2012-03-26 11:51:33 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Po pierwsze w ogóle nie będzie Pani mogła zarejestrować się, jeśli będzie Pani w trakcie wykonywania zlecenia bez względu na jego długość i wysokość wynagrodzenia.

Po drugie samo podjęcie zlecenia po utracie etatu nie wpływa na prawo do późniejszego zasiłku po zakończeniu zlecenia. Ma tu zastosowanie ogólna zasada by przez 18 miesięcy przed rejestracją być min. 365 dni w ubezpieczeniu społecznym (bo wtedy jest płacony też FP) do podstawy nie niższej niż płaca minimalna.
Po trzecie więc- tylko w jakiejś szczególnej sytuacji w Pani historii ubezpieczeniowej z ostatnich 17 miesięcy podjęcie zlecenia na miesiąc uniemożliwiłoby Pani uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych-
2012-07-20 12:39:40 83.30.5.* | Sylwia_1
Czy zgodzicie się z autorem tekstu http://www.podatki.biz/ekspertksiegowy/index.php?art=5207_2010, że: "Kwalifikacja umowy jako umowy zlecenia lub umowy o dzieło w praktyce często nie jest łatwa i budzi wątpliwości"?
2012-07-20 12:46:55 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie wiemy, bo nie będziemy za ten artykuł płacić. Komentarzy jest pełno, są zgodne, "wykładania" ustalona.

Jak tu, w Money:

http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/na;zlecenie;czy;o;dzielo,80,0,38224.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/umowa;o;dzielo;a;umowa;zlecenie,183,0,347831.html
2012-03-26 00:26:47 178.73.63.* | luna74
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [0]
Witam
Mam takie pytanie.Zostałam zwolniona z pracy przez pracodawcę z 2-tygodniowym wypowiedzeniem.Jeszcze nie rejestrowałam się jako osoba bezrobotna .Z tego co się dowiedziałam przysługuje mi prawo do zasiłku.Czy podejmując pracę na umowę zlecenie stracę to prawo i zostanę zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku...czy w ogóle mnie nie zarejestrują..? Bardzo proszę o odpowiedz..
2012-03-18 23:41:10 91.196.48.* | herr flick
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [4]
Witam. Mam następujące pytanie:
jestem osoba bezrobotną bez prawa do zasiłku, ale dzieki statusowi bezrobotnego mam ubezpieczenie. Mam okazję podpisać umowę o dzieło z pewną firmą, jednak zapłatę za owo 'dzieło' otrzymam prawdopodobnie dopiero za około pół roku. Czy wobec tego stracę status osoby bezrobotnej od razu po podpisaniu tej umowy (no bo chyba muszę to zglosic w ciągu 2 tygodni do UP) i będę musiał przez te 6 miesiecy sam sobie płacić skladki ZUS (mimo, że nic nie bede w tym czasie zarabial, więc teoretycznie nie mam z czego ich płacić) czy status bezrobotnego strace dopiero w chwili otrzymania pieniędzy za pracę? Byłbym wdzięczny za wyjasnienie tej kwestii. Jakie jest najkorzystniejsze rozwiązanie dla mnie w takiej sytuacji?
pozdrawiam.
2012-03-19 10:59:46 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No niestety decydująca jest tu kwestia podjęcia innej pracy zarobkowej, a nie uzyskania za nią wynagrodzenia. Co wynika z art.2, ust. 1, pkt. 2 ustawy o promocji zatrudnienia. Ustawa jasno też definiuje dzieło jako właśnie inną pracę zarobkową.

Termin zgłoszenia to 7 dni, a nie 2 tygodnie.
Samodzielne ubezpieczenie zdrowotne (podpisane z NFZ) jest drogie i kłopotliwe. Niestety niezależne od wynagrodzenia z dzieła.
Najlepiej byłoby, gdyby miał Pan małżonkę ubezpieczoną- wtedy zupełnie legalnie może Pan podjąć zlecenie, pożegnać się z PUP i być przez nią zgłoszonym do ub. zdrowotnego zupełnie bezkosztowo.
2012-03-19 16:09:54 91.196.48.* | herr flick
no niestety małżonki nie posiadam, ani widoków na to także więc odpada ;) dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. A jak wygląda sytuacja, gdybym u kogoś znajomego na przykład zatrudnił się na jakiś rodzaj umowy przez ten czas ale nie dostawał żadnej zapłaty. czy wtedy podlegałbym ubezpieczeniu automatycznie jako pracownik i czy jest to w ogóle możliwe?
2012-03-19 20:33:09 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Każda fikcja w tym zakresie jest nielegalna.
Jest legalnie możliwa sytuacja gdy podpisuje się umowę- zlecenie, podlega ona oskładkowaniu, ale w związku z brakiem wynagrodzenia za nią przez kilka miesięcy składka wychodzi 0 zł., ale nie oznacza to braku ubezpieczenia. Oczywiście podjęcie zlecenia również powoduje utratę statusu bezrobotnego. I jest równoznaczne z zarejestrowaniem Pana w ZUS do ubezpieczeń przez zleceniodawcę.
Ale powtarzam- uczynienie tego tylko dla "przechowania" jest nielegalne.
2012-03-19 21:17:16 91.196.48.* | herr flick
dziękuję jeszcze raz za informację :)
2012-03-16 09:11:15 91.189.223.* | ara123
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Witam, mam możliwość podpisania umowy zlecenia i jeśli w danym miesiącu mój przychód będzie wynosił 0 zł to czy zostanę obciążona z własnej kieszeni poniższymi składkami tzn zdrowotną, emerytalną i rentową? "Płatnikiem wszystkich składek będzie zleceniodawca, ale Ty będziesz finansował w całości zdrowotną, 1/2 emerytalnej i 1/4 rentowej. Resztę on."
2012-03-16 10:58:17 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie. Jeśli przychód 0, to i podstawa składek wyniesie 0, dla obu stron tego układu. Czyli ani zleceniodawca ani zleceniobiorca nie jest w danym miesiącu obciążony. RMUA jest zerowy, ale nie oznacza to przerwy w ubezpieczeniach. Składki wynoszą po prostu za ten miesiąc ZERO.
2012-03-14 23:30:49 rabieg
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [2]
Witam.Chciałem się zatrudnić w firmie na umowę o pracę.Jestem bez pracy.Pracodawca powiedział ,że musi mnie zatrudnić na umowę o dzieło, a później na okres próbny, bo chciałby wiedzieć czy spełnię jego oczekiwania.W związku z tym mam pytanie.Czy to jest właściwy sposób
zatrudnienia? Oraz czy w okresie umowy o dzieło składki na ZUS muszę odprowadzić sam?
2012-03-15 19:47:17 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Od tyłu- dzieło to nie będzie podlegało żadnym składkom ZUS, więc jeśli masz ubezpieczoną małżonkę- powinna Cię zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli nie- jesteś skazany na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne na podstawie umowy z NFZ, niezależne od kwoty wynagrodzenia z dzieła.

Nie jest to właściwa forma, bo dzieło to umowa rezultatu. Można spisać ją np. o wykonanie altanki, przetłumaczenie książki czy wykonanie operatu środowiskowego. Wykonywanie wielu czynności, powtarzalnych, w z góry określonych godzinach, pod nadzorem- to wszystko ma znamiona stosunku pracy. W takiej sytuacji dzieło jest fikcją i służy omijaniu prawa pracy i ustaw ubezpieczeniowych.

No chyba, że rzeczywiście przyszła praca usprawiedliwia coś takiego- np. firma jest komputerowa i w ramach castingowego dzieło masz napisać program księgowy własnego autorstwa....
2012-03-16 23:51:41 rabieg
Witam.Dziękuję za wyjaśnienie mojego problemu.
2012-03-14 21:55:45 46.112.65.* | nie wiem juz nic
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Witam,
sytuacja jest nastepujaca: podpisalam umowe o dzielo, wystawilam rachunek-zleceniodawca przyjal, ja mam kopie, tez podpisana. Z tego co wyczytalam w internecie to zleceniodawca oplaca podatek na podstawie wystawionego rachunku. ja jednak mialam w umowie ze ja mam go odprowadzac. chciałam to zrobic w zeznaniu rocznym, ale znajoma księgowa mówi, że miałam to płacić w ciagu roku. co mam teraz zrobić? gdzie to uwzglednić, żeby nie było problemów? będę wdzięczna za pomoc
-1 spadek
2012-03-15 19:50:02 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Pierwsze pytanie- czy zamawiający dzieło te zaliczki opłacił- skoro rachunek podpisał. Pytanie drugie- czy jest osobą fizyczną nieprowadzącą DG. Jeśli nie, to nie mogliście spisać w umowie odprowadzania zaliczki przez Panią, bo płatnikiem był on z mocy ustawy o PIT.
2012-03-14 12:13:37 magicdana
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
proszę o odpowiedz.
czy mam obowiązek opłacenia składki wypadkowej,jeżeli zatrudniam
na umowę zlecenie,a zleceniobiorca wykonuje pracę w domu.nie
jest narażony na jakikolwiek wypadek.Pracę sama zawożę i
odbieram od zleceniobiorcy.jest to praca bardzo bezpieczna a
mianowicie polega na sklejaniu papierowych elementów
2012-03-14 12:32:48 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, ma Pani taki obowiązek.

Podstawa: Ustawa z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
2012-03-13 21:46:58 leslaw11
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [3]
Witam!
Prowadzę działalność gospodarczą i sam się rozliczam. Chciałbym zatrudnić pracownika na umowę-zlecenie. Czy możecie mi podpowiedzieć jakie dokumenty ( i oczywiście gdzie) powieniem złożyć??
2012-03-14 12:40:47 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli zleceniobiorca nie jest uczniem/studentem do lat 26- należy go zgłosić w ZUS do odpowiednich ubezpieczeń- tj. zdrowotnego i społecznych. To, które z nich są dobrowolne, a kiedy obowiązkowe zależy od "kontekstu" ubezpieczeniowego, czyli tego- czy zleceniobiorca ma jednocześnie inne tytuły do ubezpieczeń.

Termin- 7 dni od rozpoczęcia zlecenia. Formularze ZUS: ZUA lub tylko ZZA + ewentualnie ZCNA

Tu tabela ww "kontekstów" :

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/umowa;zlecenie;i;umowa;o;dzielo;-;jakie;skladki,97,0,224097.html
2012-03-14 20:42:34 leslaw11
A czy z umową trzeba iść osobiście do ZUS-u czy można gdzieś w internecie pobrać odpowiednie formularze i wysłać pocztą?
2012-03-14 21:04:28 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Umowa niepotrzebna. Można wysłać formularze pocztą ( najlepiej poleconym, za potwierdzeniem odbioru ), ale- muszą być to druki oryginalne, które leżą w ZUS albo wydruk z Płatnika.
Inne z netu mogą być tylko wzorem/brudnopisem.
2012-02-25 20:21:20 94.240.2.* | marko64
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Mam pytanie. Jestem zatrudniony na umowę o pracę z wynagrodzeniem wyższym od najniższego.Mam możliwość dorobienia na podstawie umowy zlecenia w umowie zleceniodawca zawarł taki zapis iż moje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia będzie pomniejszone o należne składki ZUS tj. emerytalne ,rentowe, chorobowe i zdrowotne zarówno te które leżą po stronie mojej jak i zleceniodawcy. Czy to jest możliwe i na jakiej podstawie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
2012-03-05 10:33:21 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zapis standardowy- przecież składki społeczne w Pana przypadku NIE będą należne, bo nieobowiązkowe. Będą należne, jeśli dobrowolnie zgłosi Pan chęć tym ubezpieczeniom podlegania.
2012-02-21 21:42:04 annthea
Re: Zlecenie i dzieło - jakie składki? [1]
Witam!!!
Przede wszystkim wielkie ukłony pod adresem Pana Szklarka, ponieważ jestem pod niemałym wrażeniem sposobu, w jaki prowadzi Pan nas laików przez wszelkie zawiłości dot. zatrudniania siebie/pracowników, powinności odprowadzenia składek oraz ich rodzajów etc.
Chciałabym, jeżeli można również skorzystać z Pańskiej wiedzy:) Mianowicie: otrzymałam propozycję przeszkolenia z pierwszej pomocy nauczycieli (jako moja dodatkowa "fucha"). Program szkolenia jest mojego autorstwa. Nadmienię, iż jestem zatrudniona na umowę o pracę w innym zakładzie pracy (moja pensja przekracza średnią krajową). Z wyczytanych przeze mnie postów na tym forum, wywnioskowałam, że bardziej korzystna finansowo będzie dla mnie umowa o dzieło, tym samym chciałabym wiedzieć jakie składki będzie musiał w tym przypadku odprowadzić zleceniodawca od kwoty, którą otrzymam z tytułu wykonania dzieła.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
2012-03-05 10:31:24 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Z dużym opóźnieniem, bo po powrocie do kraju- oczywiście, że dzieło. Nie będzie ono podlegało żadnym składkom, a skoro szkolenie jest Pani autorstwa dodatkowo można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu.
2012-02-15 19:23:48 89.228.250.* | Theodora
zlecenie - składki zdrowotne [1]
Sytuacja - w styczniu podpisałam um. zlecenie, byłam studentką zaoczną, w lutym um. zlec odnowiono. Niestety legitymacja straciła ważność i zachorowałam, nie mam innego ubezpieczenia, a w pracy wymagają zwolnienia, bo jak nie, to twierdzą, że nałożą karę 100zl za każdy dzien nieobecności. Nikt nie sprawdzał wczesniej czy jestem na dziennych czy zaocznych studiach. Nikt nie pytał mnie o wybór skladek. Czy jest zgodne z prawem nakladanie na mnie kary za brak zwolnienia? przeciez nie bede placila za prywatną wizytę. I czy mogą mi zmienic umowę z dnia na dzien?
2012-02-15 19:50:21 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jakaś dziwaczna sytuacja, albo ...wymyślona.

1. Zleceniodawca jako płatnik musi uzyskać od zleceniobiorcy oświadczenie dla celów ubezpieczeniowych, z którego wynika np. to, że jest studentem, nie jest rencistą itd.
2. Ubezpieczenie zdrowotne studenta wygasa po 4 miesiącach od zakończenia studiów/skreślenia z listy studentów a nie od ważności legitymacji.
3. Kwestię realizacji potrącania wynagrodzenia ze zlecenia w razie nieobecności określa umowa i raczej nie różnicuje tu nieobecności na zwykłe i chorobowe.
4. Umowa nie była zmieniona, tylko podpisana NOWA, bo poprzednia opiewała na styczeń.
Podobne wiadomości
Preferencyjne składki ZUS. Ile można zaoszczędzić? Preferencyjne składki ZUS. Ile można zaoszczędzić?
Ulga trwa tylko przez pierwsze dwa lata. W przypadku zawieszenia firmy okres ten nie ulega wydłużeniu.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?
Nie wszystkim jednak skorzystanie z tak niskiej stawki się opłaca. Zobacz, kto nie powinien jej stosować.