Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w VAT dotyczące aut z kratką wchodzą w życie

0
Podziel się:

Chodzi o samochody osobowe oraz inne pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Zmiany w VAT dotyczące aut z kratką wchodzą w życie
(Gudellaphoto - Fotolia.com)

Od dziś obowiązują nowe, kompleksowe zasady odliczania i rozliczania podatku VAT od nabycia tzw. aut z kratką i innych kosztów związanych z ich eksploatacją. Chodzi o samochody osobowe oraz inne pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Wchodząca właśnie w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw dotyczy samochodów służbowych wykorzystywanych równocześnie w działalności gospodarczej i w celach prywatnych.

Reguluje też rozliczanie podatku w przypadku aut wyłącznie firmowych. Nowe przepisy m.in. uwalniają przedsiębiorców od konieczności prowadzenia czasochłonnej ewidencji używania samochodów do celów prywatnych.

Zgodnie z nowelizacją, w przypadku pojazdów używanych do celów mieszanych można odliczyć - bez ograniczenia kwotowego - 50 proc. podatku naliczonego od zakupu samochodu, a także od paliwa oraz innych kosztów eksploatacyjnych.

Natomiast pełne odliczenie VAT przysługuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykorzystuje auto jedynie do działalności gospodarczej. Wymaga to jednak złożenia stosownej informacji w urzędzie skarbowym i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Dane te będą weryfikowane przez organy skarbowe.

Sejm uchwalił nowelizację 7 lutego 2014 r., a prezydent podpisał ją 12 marca 2014 r. Ustawa wchodzi w życie 1 kwietnia 2014 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w VAT dopiero od kwietnia? Posłowie PO, którzy wcześniej byli przeciwni wydłużeniu _ vacatio legis _, zmienili zdanie i złożyli stosowną poprawkę.
Wzrost sprzedaży samochodów Według danych GUS, w lutym, ponad 25 procent. Za trzy dni w życie wchodzą jednak w nowe, bardziej restrykcyjne przepisy.
Termin na zapłatę podatku może się zmienić Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące zmian w prawie podatkowym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)