wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wyolbrzymiony problem blokowania zwrotów VAT. Fiskus oddał firmom gigantyczne pieniądze

Wyolbrzymiony problem blokowania zwrotów VAT. Fiskus oddał firmom gigantyczne pieniądze

Fot. Wojciech Stróżyk / Reporter

W ubiegłym roku skarbówka wstrzymała przedsiębiorcom zwroty VAT wartości 600 mln zł, ale tylko w ciągu 10 miesięcy oddała aż 74 mld zł - pisze "Puls Biznesu".

Nagłaśniane ostatnio problemy z uzyskiwaniem przez podatników zwrotów VAT nie są w rzeczywistości tak dramatyczne, jak się powszechnie uważa. Na alarm biło wielu posłów opozycji, którzy wręcz zasypywali resort finansów interpelacjami w tej sprawie.

Okazuje się, że nie taki fiskus straszny, jak go malują. Owszem, łączna kwota wstrzymanych zwrotów VAT na koniec października 2016 r. wyniosła aż 3,2 mld zł, lecz - jak wynika z informacji uzyskanych przez "Puls Biznesu" w Ministerstwie Finansów, jest to kwota skumulowana od 2008 roku.

Kolejne dane również mogą uspokajać. W całym ubiegłym roku fiskus zablokował firmom 600 mln zł i wszystko wskazuje na to, że mógł mieć rację. Z danych resortu finansów wynika, że z powodu niezasadnego wstrzymania zwrotów VAT w tamtym roku musiał zapłacić firmom jedynie 2,4 mln zł odsetek (w 2015 r. - 2,5 mln.).

Biuro prasowe resortu wyjaśnia dodatkowo, że urzędnicy wstrzymują zwrot VAT wyłącznie w sytuacji, "gdy dokumenty jasno wskazują, że doszło do nieprawidłowości".

zwrot vat, przedsiębiorca, skarbówka, zwrot podatku
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
aga
2017-04-24 12:26
AZ ???????????????? QRVA, A WLASCICIELE FIR BIEGJA PO KREDYTY
zibi
2017-01-24 08:21
chwala sie tym ze oddali NIE SWOJE PIENIĄDZE . to są pieniądze podatnikó nie Urzędu Skarbowego .
Ile czasu je trzymali bez odsetek !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
w całej europie termin zwotu 7 dni w nas 3 miechy
A tu TYTUŁ oddali ZAGRABIONE PIENIĄDZE
Sąsiad Adama.
2017-01-24 07:43
Mój sąsiad Adam niepełnosprawny zatrudniony w Zakładzie Pracy Chronionej w charakterze Strażnika , powiedział że jego Prezes za odmowę kontroli przez Olsztyński Urząd Skarbowy , miał dać wczasy lub wycieczkę. A Inspektora Olsztyńskiego P.I.P. przekupili zakrapianymi imprezami. I w raporcie Inspektor P.I.P. napisał co dyktowała Pani Dyrektor. Skorumpowani Olsztyńscy Urzędnicy. Patologia słoików.
Pokaż wszystkie komentarze (14)