wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPodatki
 • Ryczałt VAT wszystkim się opłaci
  3.03.2006
  Ryczałt VAT wszystkim się opłaci
  Jest wielce prawdopodobne, że już niedługo drobni przedsiębiorcy nie będą musieli prowadzić skomplikowanej księgowości, śledzić wciąż zmieniających się przepisów i drżeć przed kontrolą. Takie ułatwienia przewiduje propozycja wprowadzenia płacenia podatku VAT w formie ryczałtu.
 • Kto odda kasę za zbędną kasę?
  23.02.2006
  Kto odda kasę za zbędną kasę?
  Podatnicy rozpoczynający działalność w tym roku nie muszą jednak kupować kas rejestrujących do chwili przekroczenia czterdziestu tysięcy obrotu.
  Podpisane przez minister finansów rozporządzenie, wchodzące w życie 1 stycznia (z mocą wsteczną) poprawia błędne regulacje z grudnia ubiegłego roku.
 • Poważne konsekwencje drobnych błędów
  21.02.2006
  Poważne konsekwencje drobnych błędów
  Nowelizacja Kodeksu Karno – Skarbowego już od chwili jej ogłoszenia budzi wśród prawników i przedsiębiorców liczne obawy.
  Surowsze kary, nawet do dziesięciu lat więzienia, znaczne rozszerzenie definicji przestępstwa skarbowego to jednak tylko niektóre z niepokojących rozwiązań nowej ustawy.
 • 50% podatku w tym roku nie będzie
  15.02.2006
  50% podatku w tym roku nie będzie
  Ministerstwo Finansów w opublikowanej dzisiaj informacji dotyczącej stosowania w tym roku 50% stawki w podatku dochodowym od osób fizycznych wyjaśniło, że wbrew obawom podatników czwarty próg podatkowy w tym roku obowiązywać nie będzie.
 • Przepisy o kasach do poprawki
  13.02.2006
  Przepisy o kasach do poprawki
  Z powodu błędów w Rozporządzeniu Ministra Finansów przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność w 2005 roku muszą instalować kasy fiskalne niezależnie od wysokości osiąganych obrotów.
 • Kolejka do zwrotu VAT
  9.02.2006
  Kolejka do zwrotu VAT
  Od początku roku możemy już ubiegać się o zwrot VAT za materiały budowlane.
  Wniosków może być jednak tak dużo, że urzędy nie zdążą rozpatrzyć wszystkich w terminie.
 • Odliczenie VAT z faktur bez NIP-u kontrahenta
  8.02.2006
  Odliczenie VAT z faktur bez NIP-u kontrahenta
  Czy można odliczyć VAT z faktury kontrahenta, który nie otrzymał jeszcze decyzji o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej a złożył już zgłoszenie rejestracyjne VAT-R?
 • Pełna księgowość – ważne decyzje
  7.02.2006
  Pełna księgowość – ważne decyzje
  Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne, których przychód netto za ubiegły rok przekroczył 800 000 euro (3 133 280 złotych) zobowiązane są do założenia ksiąg handlowych.
 • Gdy brak pieniędzy na podatek
  6.02.2006
  Gdy brak pieniędzy na podatek
  Przedsiębiorca, który utracił płynność finansową i obawia się trudności z płaceniem podatków powinien jak najszybciej zadbać o zmniejszenie finansowych konsekwencji opóźnień w dokonaniu płatności.
 • 26.01.2006
  Ryczałt rozliczamy do końca stycznia
  Do wtorku, 31 stycznia podatnicy rozliczający się z fiskusem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć zeznania roczne PIT 28. Druki zeznań za rok 2005 co prawda się zmieniły i nie można korzystać z tych, które obowiązywały w roku ubiegłym, jednak zasady rozliczeń pozostały takie same.
 • 13.01.2006
  Co możemy odliczyć w 2006 roku?
  Wprawdzie dopiero początek roku, jednak już teraz warto sprawdzić, jakie faktury powinniśmy zbierać by zdobyć prawo do ulgi w podatku dochodowym. W porównaniu do lat ubiegłych ilość odliczeń się zwiększyła, jednak niestety zniknęło najpopularniejsze i najkorzystniejsze z nich.
 • Nowe technologie z ulgą
  13.01.2006
  Nowe technologie z ulgą
  Unowocześniając proces produkcyjny liczyć możemy w tym roku na ulgę w podatku dochodowym. Odliczenie na zakup nowych technologii, wchodzące w życie 1 stycznia 2006 pozwala przedsiębiorcom na zmniejszenie podstawy opodatkowania o 30% poniesionych wydatków a w przypadku przedsiębiorców małych i średnich oraz mikroprzedsiębiorców - 50%.
 • Pełna księgowość od nowego roku?
  5.01.2006
  Pełna księgowość od nowego roku?
  Firmy, których przychód w ubiegłym roku przekroczył 3.133.280 złotych, są zobowiązani do prowadzenia ewidencji opartej na księgach handlowych. Z czym wiąże się ta zmiana? Na co powinni zwrócić uwagę podatnicy, prowadzący księgi handlowe? Kto odpowiada za prawidłowe prowadzenie księgowości?
 • 2.01.2006
  Jak odzyskać VAT za materiały budowlane
  Tylko do końca czerwca podatnicy, którzy zakończyli inwestycję przed 1 stycznia tego roku mogą składać wnioski o zwrot VAT-u związanego z zakupem materiałów przeznaczonych na budowę lub remont domu albo mieszkania.
 • Kiedy zmiany w podatkach?
  13.12.2005
  Kiedy zmiany w podatkach?
  Zmiany systemu podatkowego od 2008 lub 2009 roku zapowiada szef rządu Kazimierz Marcinkiewicz. Premier nie wyklucza jednak zmniejszenia stawek podatku dochodowego od osób prawnych od stycznia 2007.
 • Niższy podatek dochodowy najwcześniej za rok
  1.12.2005
  Niższy podatek dochodowy najwcześniej za rok
  Niestety, wyczekiwanej obniżki podatków nie będzie. Wczoraj minął termin publikacji ewentualnych zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na przyszły rok.
 • 30.11.2005
  Surowsze kary za przestępstwa skarbowe
  Zwiększenia restrykcyjności przepisów poprzez podwyższenie kar oraz rozszerzenie odpowiedzialności karnej na nowe czynności. To główne zmiany - we wchodzącej w życie 17 grudnia - nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego.
 • Surowsze kary za przestępstwa skarbowe
  30.11.2005
  Surowsze kary za przestępstwa skarbowe
  Zwiększenia restrykcyjności przepisów poprzez podwyższenie kar oraz rozszerzenie odpowiedzialności karnej na nowe czynności. To główne zmiany, wchodzącej w życie 17 grudnia, nowelizacji Kodeksu Karnego Skarbowego.
 • 29.11.2005
  Samochód zamortyzowany przez męża przekazany firmie żony
  Czy małżeństwo może "dwukrotnie" zamortyzować wspólnie kupiony samochód? Prawo podatkowe stara się przed takimi przypadkami zabezpieczyć, bowiem idea odliczania tych samych kosztów więcej niż raz jest zdecydowanie sprzeczna z interesem fiskusa.
 • 29.11.2005
  Jak urzędy skarbowe walczą z zaniżaniem dochodów?
  Przedsiębiorstwo zarabia za mało? Zbyt mało wpłaca do budżetu? Urzędnicy od razu stają się podejrzliwi. A na walkę z zaniżaniem podatków skarbówka ma wiele sposobów.
1 -50 -25 ... 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87
Ułatwienia podatkowe dla firm. Na nowelizacji ma skorzystać 150 tys. przedsiębiorców Ułatwienia podatkowe dla firm. Na nowelizacji ma skorzystać 150 tys. przedsiębiorców
Firmy będą mogły jednorazowo zaliczyć w koszty inwestycje do 100 tys. zł - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT, którym w najbliższy wtorek ma zająć się rząd.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

Małe firmy miały zapłacić dużo niższy ZUS. Teraz ministerstwo wycofuje się z części deklaracji Małe firmy miały zapłacić dużo niższy ZUS. Teraz ministerstwo wycofuje się z części deklaracji
Zamiast 32 zł już 175 zł. Ministerstwo Rozwoju zmienia w swoim projekcie wartości minimalnej składki na ZUS, jaką mieliby płacić mikroprzedsiębiorcy. Korekta ma być odpowiedzią na protesty związków zawodowych. W ocenie pracodawców może być początkiem końca zapowiadanej rewolucji.