Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatki > PoradnikiKiedy nie trzeba płacić KRUS?
2009-02-19 08:35

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?
[fot: PAP/Adam Hawałej ]

Autor: Justyna Jabłońska


Rolnik, który opłaca ZUS z tytułu umowy o pracę lub działalności gospodarczej, pobiera zasiłek dla bezrobotnych, bądź jest na emeryturze lub rencie nie musi płacić KRUS.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ubezpieczeniu społecznemu rolników podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym, o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika  oraz domownik stale pracujący w tym gospodarstwie.

Musi być spełniony warunek, że rolnik ten, jego małżonek i domownik nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie mają ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Umowa o pracę bez względu na wymiar czasu pracy pozbawia ubezpieczenia w KRUS

Przyjmuje się, że rolnik lub domownik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania pracy (bez względu na wymiar czasu pracy) czy innej aktywności zawodowej, objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy systemowej.

Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu dotyczy zatem m.in.: osób, które:

  • -       wykonują pracę w ramach umowy agencyjnej, umowy zlecenia,
  • -        prowadzą działalność pozarolniczą, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • -        pobierają zasiłek dla bezrobotnych (rejestracja w charakterze bezrobotnego bez prawa do zasiłku nie jest uznawana za podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu),
  • -        objęte są zaopatrzeniem emerytalnym, określonym w odrębnych przepisach.
  • Oznacza, to że przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu każde inne ubezpieczenie społeczne ma pierwszeństwo przed ubezpieczeniem rolniczym.
  • W szczególnych przypadkach ubezpieczony z mocy ustawy rolnik lub domownik może pozostać w ubezpieczeniu rolniczym po rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

UWAGA!
Rolnik, który podjął zatrudnienie na podstawie umowy o pracę podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym od dnia nawiązania stosunku pracy i powinien zostać zgłoszony do ZUS w terminie 7 dni od dnia nawiązania stosunku pracy.

Kiedy ustaje ubezpieczenie rolnicze?

Ubezpieczenie społeczne rolników powstaje od dnia, w którym zaistniały ku temu warunki, natomiast ustaje z końcem kwartału, w którym te warunki ustały.

Oznacza to, że rolnik lub domownik, pomimo ustania np. w trakcie trwania miesiąca lub kwartału warunków uzasadniających jego podleganie ubezpieczeniu (m.in. z powodu podjęcia zatrudnienia na terytorium RP) lub innej działalności rodzącej obowiązek podlegania ubezpieczeniu społecznemu, uzyskania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, zbycia całości gospodarstwa i zaprzestania działalności rolniczej, zmniejszenia uprawianych gruntów rolnych do areału poniżej 1ha przeliczeniowego), do końca kwartału pozostaje jeszcze w ubezpieczeniu rolniczym i jest obowiązany opłacić składkę.

KIM JEST ROLNIK A KIM DOMOWNIK
Rolnikiem jest osoba fizyczna pełnoletnia, zamieszkująca i prowadząca na terytorium RP, osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.
Z kolei przez domownika rozumie się osobę bliską rolnikowi, która ukończyła 16 lat, pozostaje   z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie, stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 7 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity: Dz.U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 ze zm.).

Autorka jest specjalistką w zakresie ubezpieczeń społecznych



Tagi:zus, krus, ubezpieczenia społeczne, rolnik
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2014-10-24 12:28:12 83.31.241.* | kata321
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam. Zdecydowałam się tu napisać, gdyż jak dotąd nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania. Sytuacja przedstawia się tak: mam 23 lata, w 2013 wyszłam za mąż- po pół roku ukończyłam studia I stopnia, obecnie jestem studentką studiów II stopnia, mąż jest rolnikiem i płaci składki Krus. Kilka miesięcy temu zakupiliśmy pole 1,5 ha, które widnieje również na mnie. Dodam że w ubezpieczeniu nadal jestem zapisana przy rodzicach w ZUS. W związku z tym chciałabym zapytać czy nadal mam prawo do ubezpieczenia w ZUS przy rodzicach w związku z tym, że studiuję i nie ukończyłam 26 roku życia? czy nie ma to znaczenia i powinnam być ubezpieczona przy małżonku i odprowadzać składki w Krus? Czy wiązałoby się to z opłacaniem składek wstecz- i od którego momentu istnieje taki obowiązek?
2014-10-24 12:54:29 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Mamy tu dwie kwestie.

1. ub. zdrowotne.
Z art. 3 ust. 2 pkt 5 i art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej wynika pierwszeństwo ubezpieczenia jako członka rodziny - małżonka, niż dziecka.
Zatem wstępując w związek małżeński z ubezpieczonym zdrowotnie- powinno nastąpić wyrejestrowanie z ub. jako członka rodziny u ojca/matki, a nastąpić u męża.

2. ub. społeczne.

Jako żona rolnika co do zasady podlega Pani ub. społecznemu w KRUS, no chyba, że nie pracuje Pani w gospodarstwie męża/waszym ani w gospodarstwie domowym związanym z tym gospodarstwem rolnym- czyli w praktyce, jeśli jest Pani na studiach stacjonarnych na drugim końcu Polski.

Mąż jako rolnik 'główny' powinien był ubezpieczyć Panią w KRUS w ciągu 14 dni od zawarcia związku, albo w tym terminie oświadczyć (mając Pani podpis), że temu ub. Pani nie podlega z ww względów, a Kasa ma i miała prawo tę sytuację prześwietlać.

Nie wiem też, jak w razie dalekich studiów i odwiedzania domu np. 1/2 tygodnie KASA zapatruje się na kwestię wakacji- jeśli wraca się na dłużej- z ustawy wynika wtedy moim zdaniem każdorazowo obowiązek ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń, płacenia składek, a od 1 października- kolejnych wyrejestrowań.
2014-10-18 10:06:47 178.36.225.* | werty99
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Jakiś czas temu zarejestrowałem się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Obecnie jestem na stażu z up. Moi rodzice posiadają ziemię ok. 3 ha przeliczeniowe. Ja nie opłacałem nigdy składek w KRUSIE za siebie, ale mieszkam razem z rodzicami. Mam teraz takie wątpliwości czy w ogóle mogłem zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?
2014-10-20 11:33:32 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Jeśli owego gospodarstwa nie jesteś współwłaścicielem (np. na skutek darowizny udziału, albo na skutek tego, że wraz z rodzicami nie odziedziczyłeś udziału we współwłasności)- mogłeś. Drugim warunkiem było to, że nie byłeś ubezpieczony w KRUS jako domownik z tyt. pracy w tym gospodarstwie.

Wynika to z art. 2, ust. 1, pkt. 2d) ustawy o promocji zatrudnienia.

Zwracam uwagę na kwestię owego 'domownikowania' tj. jeśli były okresy/będą okresy gdy jednak będziesz stale pomagał w tym gospodarstwie oraz w nim mieszkał lub prowadził z rodzicami wspólne gospodarstwo domowe- co do zasady będziesz podlegał ub. rolniczemu z mocy ustawy, a to wyklucza posiadanie statusu bezrobotnego, a tym samym i stypendium stażowego.
2014-10-17 21:24:53 178.37.8.* | marvin34
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam. Mój ojciec posiada gospodarstwo rolne powyżej dwóch hektarów przeliczeniowych, pracuje na umowie o pracę i podlega ubezpieczeniu w Zusie. Moja mama z kolei opłaca składki w Krusie jako domownik. Czy ja jako zamieszkujący we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami po ukończeniu szkoły będę podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu rolników? Ponadto jestem zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego u mamy w Krusie.
2014-10-17 21:53:58 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Mama raczej z tyt. bycia żoną rolnika.
Ty- jeśli masz ukończone 16 lat i stale w gospodarstwie pomagasz oraz zamieszkujesz -spełniasz definicję domownika właśnie i ub. społecznemu podlegasz, powinny być odprowadzane składki za Ciebie.
Sam fakt uczęszczania do szkoły z tego nie zwalnia. Oczywiście w przypadku np. szkoły z internatem, studiów itp. okolicznościach w których w domu/gospodarstwie zjawiasz się tylko na weekendy- nie jest spełniony warunek stałego pomagania w gospodarstwie.
2014-10-14 19:52:36 37.152.18.* | maly81
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
witam mam taki przypadek że jestem na krusie jako domownik gospodarstwo jest na brata który pracuje legalnie za granicą i opłacał krus teraz się dopatrzyli że ma 2 ubezpieczenia i go wzywają ,czy w takiej sytuacji ja będe mógł zostać na krusie czy musze wziąść w dzierżawe
2014-10-15 13:53:32 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Wzywają do wyjaśnień i zostanie wydana wstecznie decyzja o jego niepodleganiu ub. rolniczemu, będzie nadpłata składek za niego- z dwu powodów- wyjeżdżając zaprzestał prowadzenia dz. rolniczej oraz zaczął podlegać innemu ub. społecznemu.

Miał obowiązek o tym zawiadomić KASĘ w ciągu 14 dni, w celu zmiany decyzji ubezpieczeniowej, która najprawdopodobniej wydana jest dla was wspólnie.

Nie wpływa to formalnie na Twoje podleganie ubezpieczeniom- nadal podlegasz nim jako domownik choć biorąc dokładne brzmienie ustawy nie jesteś osobą bliską rolnikowi, bo brat w rozumieniu ustawy rolnikiem przestał być.

Czy w celu wydania nowej/ wstecznej decyzji KASA zechce ponownie Twojego oświadczenia, że stale w gospodarstwie pracujesz i nie jesteś przez brata zatrudniony.
2014-10-08 11:38:16 94.42.93.* | anulek16
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam. Mąż posiada pole 4,6 ha. W 2006 roku wzieliśmy ślub. Od 2005 roku mąz pracuje zawodowo. Po slubie nie zglosilismy sie do krus i nie oplacaliśmy za mnie skladek. Ja miedzy czasie studiowałam zaocznie i urodziałam dwójkę dzieci, nigdzie nie pracowałam. A pole odkąd jestem mezatka przez cały czas jest dzierżawione przez mieszkającego niedaleko brata meza, umowa dzierzawy ustna, doplata na brata meza. Ja nie pracowałam nigdy w tym polu, podobnie jak mąż, gdyz nie mamy żadnej hodowli, a nawet maszyn do uprawy, a przede wszystkim mąż nie ma czasu. Jest szansa na to ze anuluja mi moj dług? jak mam to zrobić? Dziekuje z gory za odp.
2014-10-08 12:05:44 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Skoro dług, tj. jak rozumiem decyzja KASY o wstecznym podleganiu ubezpieczeniu i o kwocie zaległości składek. Pozostaje odwołanie do sądu pracy/ub. społecznych i udowadnianie przytoczonych tu faktów zwalniających w rzeczywistości z obowiązku ub. społecznego rolniczego wobec zastosowanego przez KASĘ ustawowego domniemania tego podlegania i braku należnych i terminowych oświadczeń w KASIE w zakresie faktów ubezpieczeniowych- tu nieprowadzenia dz. rolniczej.
2014-09-29 18:14:44 178.182.137.* | et.
Co w przypadku gdy:
1. Jest grunt o pow 1, 07 h w tym działka z zabudowaniami tzw rolno- budowlana gdzie pow. tej działki to ok 40ar.(1, 5 ha przeliczeniowego)
2. Nie prowadzona jest osobiscie żadna działalność rolnicza ( jest pole to jest ale nawet nie ma czym w nim pracować), żadnych zwierząt hodowlanych, żadnych upraw).
Czy w takim przypadku osoba bezrobotna podlega takiemu ubezpieczeniu, którego warunkiem jest prowadzenie działalności rolniczej na własny użytek.?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-10-08 09:05:45 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Brak dz. rolniczej zwalania z obowiązku rolniczych ub. społecznych, ale wymaga to poinformowania KASY o tym nieprowadzeniu, czasem tego uprawdopodobnieniu/udowodnieniu. Wtedy uzyskuje się decyzję o niepodleganiu, mimo gospodarstwa posiadaniu.

Z tymi powierzchniami nie do końca zrozumiałem- o podleganiu decyduje areał rolny, a nie gospodarstwa całego.
2014-09-23 22:48:25 ander8
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam Mam takie pytanie odnośnie ubezpieczenia w KRUS. Nie mam własnej ziemi ,a jestem ubezpieczony w KRUS pod mama czyli jako domownik. Chciał bym by moja żona była ubezpieczona w krus.Czy jest taka możliwość.Aha tyle tylko że moja żona ma zameldowanie po za miejscowością w której jest gospodarstwo.Dziekuje za odpowiedź.
2014-10-08 09:00:34 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Żona musi też stać się domownikiem- tj.

1. podjąć stałą pomoc w prowadzeniu tego gospodarstwa rolnego ORAZ
2a) zamieszkać w owym gospodarstwie lub w pobliżu

LUB

2b) wejść do gospodarstwa domowego (mamy) związanego z owym gospodarstwem rolnym- bo niekoniecznie musi to być ta sama lokalizacja- tj. mama mieszka/żyje poza gospodarstwem rolnym, a do jego codziennego prowadzenia dochodzi/dojeżdża.

Nie mówimy o innych rozwiązaniach typu przejęcie gospodarstwa od mamy....i o sytuacji, gdy żona podlega ZUS/mundurówce.

Zameldowanie jest bez znaczenia, ale przecież nadal istnieje obowiązek meldunkowy w miejscu rzeczywistego zamieszkania.
2014-09-19 11:12:48 babinka
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [5]
Korzystając z dużej wiedzy odpowiadającego na pyatnia chciałabym zapyatć o taką rzecz.Od kilku lat jestem właściecielem gospodarstwa rolnego które ma powierzchnię 1.50ha i od momentu nabycia byłam w zatrudnieniu,mąż także-miał tylko miesiąc przerwy gdy zawiesił działalność gospodarczą. Pod całe to gospodarstwo była zawarta umowa dzierżawy zanim my je otrzymaliśmy na mocy darowizny. Dzierżawę my także podtrzymaliśmy jednak tylko wydłużyliśmy ją jeszcze o rok. Pierwsza umowa dzierżawy była zarejestrowana w urzędzie gminy...kontynuacji nie rejestrowaliśmy poświadczyliśmy tylko własnoręczność podpisu przy urzędniku. Moje pytanie dotyczy tego iż obecnie posiadam zasiłek dla bezrobotnych a później chciałabym przejść na KRUS. Zastanawia mnie to czy KRUS może podważyć naszą umowę bo dzierżawcą jest brat który faktycznie uprawia to pole i pobiera dotację z tego tytułu. Wiem,że np.na poczet renty umowę się rejestruje w starostwie i dzierżawcą musi być osoba obca, wiem też że starostwo rejestruje umowy tylko w dwóch przypadkach tym powyżej i w drugim gdy dzierżawca chce opłacać sobie krus a mój dzierżawca opłacał krus już dużo wcześniej nawet przed zawarciem dzierżawy z poprzednim właścicielem. Od kiedy jest też obowiązek rejestracji dzierżawy w moim przypadku i czy taki w ogóle jest, bo Pani w starostwie powiedziała, że tylko te dwa przypadki się rejestruje. W podatkach w ug też mi tak odpowiedziano, że nie ma obowiązku rejestracji i nie mam się czym przejmować, bo umowa była,jest w akcie notarialnym wpisana jest pełniona i jest na mocy umowy cywilno-prawnej która jest ważna. Chcę wiedzieć czy gdy pójdę do KRUS będę musiała udowodnić jakoś, że ta umowa istnieje i że rzeczywiście nie uprawiałam z mężem tego gospodarstwa. Czy w moim przypadku to, że dzierżawcą jest brat jest wystarczające czy powinna to być osoba obca.
2014-09-19 11:15:26 babinka
dodam,że to1,50ha przeliczeniowego bo zapomniałam dopisać.
2014-09-21 17:12:24 babinka
Mam jeszcze takie pytanie rozmawiałam z kimś kto pracuje w krus i kazano mi zabrać umowy dzierżawy i zaświadczenie od kiedy dzierżawca pobiera dotacje z arimr i ew. jakies oświadczenie kogoś kto np. widział w polu dzierżawcę przy pracy bądź kombajnisty który zboże kosił na rzecz dzierżawcy.Oczywiście dzierżawca posiada dokumenty potwierdzające przekazanie dotacji na jego konto decyzje o przyznaniu płatności i raporty z kontroli i czy w takim przypadku też dzieje się to przez sąd czy raczej w KRUS wystarczy do stwierdzenia, że dzierżawa rzeczywiście jest pełniona, bo my chcemy ją kontynuować. I zastanawiam się czy wystarczy to aby szybko stwierdzić ten fakt bez sądu.Nie mogę znaleźć żadnego wyroku sądu aby się w piśmie odwołać do takiego przypadku jak mój.
2014-10-08 09:32:08 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Przepraszam za zwłokę, byłem zdecydowanie poza forum.
Najogólniej- jak w większości przypadków w tym wątku.
Chodzi o ustawowe domniemania z art. 38.
Nie bardzo dotarło do mnie co z owym poświadczaniem podpisu. Jeśli doszło do formalnego aneksowania umowy dzierżawy- to spełnia ona warunek bycia zgłoszoną. Jeśli zawarto kolejną- powinna być zgłoszona
Jasno wynika z owego domniemania, że brak tego zgłoszenia w owym drugim przypadku, że dz. rolnicza jest ponownie prowadzona przez właścicieli, a zakończona przez dzierżawcę lub podjęta do spółki. A zwolnienie z KRUS wynika w tym czasie z pobierania zasiłku- co też powinno być zgłoszone.
Czyli jest możliwe wydanie decyzji przez KASĘ o podleganiu ub. rolniczemu np. za ten miesiąc zawieszenia DG, czy okres bez zasiłku dla bezrobotnych. I trzeba będzie uprawdopodabniać, że w rzeczywistości dz. rolnicza nie była prowadzona, na skutek trwającej dzierżawy.

Oczywiście kwestia sądu to kwestia dopiero odwołania się od takiej decyzji.
Lepiej więc tak jak poinformował praktyk- z tak bogatą dokumentacją udać się do KASY i od razu to wyprostować, a na przyszłość pamiętać każdorazowo o 14 dniowym terminie na zgłaszanie zachodzenia wszelkich okoliczności podlegania KRUS czy to rzeczywistego czy domniemanego.

Ps. pokrewieństwo dzierżawcy ma rzeczywiście znaczenie dla kwestii pobierania świadczeń, nie ma znaczenia dla kwestii domniemania, że dzierżawa zgłoszona oznacza brak prowadzenia dz. rolniczej przez właściciela.
2014-10-08 17:10:53 babinka
O poświadczenie podpisu na umowie chodzi o to,że w dniu kiedy spisuje się umowę idzie się do np.urzędu gminy lub notariusza i notariusz poświadcza pieczątką i własnym podpisem,że w tym dniu widział jak dane osoby podpisują się przy nim i zostały one wylegitymowane.Z dokumentów jakie ja posiadam to akt notarialny i wpisane w nim,że od danego dnia trwa umowa dzierżawy której dzierżawcą jest brat,posdiadam umowy dzierżawy poświadczone przez urzędnika,i mogę mieć decyzję o przyznaniu dopłat z arimr na rzecz dzierżawcy z dzierżawy mojego gruntu.
Tylko teraz jeszcze jedna kwestia. Jeżeli ja będę się chciała ubezpieczyć w KRUS jak nie znajdę pracy i skończy mi się zasiłek i to gospodarstwo będzie nadal w dzierżawie,to czy mogę w ogóle się zgłosić do KRUS ubezpieczyć,bo ziemię mam ale oddaną w dzierżawę a nie uprawiam pola i nigdy tego nie robiłam.
2014-10-09 13:27:31 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Fakt oddania w dzierżawę całego gospodarstwa oznacza nieprowadzenie dz. rolniczej, a więc brak podstaw do ub. na wniosek- takie dobrowolne ub. dotyczy w praktyce rolnika na 1 lub mniej ha przeliczeniowym, okresowy rencista rolniczy, osoba, która przeznaczyła grunt pod zalesienie.

Wiem co znaczy poświadczenie podpisu, nie dotarło do mnie to, kto i na czym potwierdzał podpis w Waszym przypadku- nadal pozostaje kwestia prawna i tego jak KASA to oceni- czy umowa przedłużona/aneksowana jest umową nadal 'zgłoszoną do ewidencji gruntów' jeśli owego aneksowania do tej ewidencji się nie zgłasza, a upłynął pierwotny termin jej obowiązywania.
2014-09-08 23:30:54 178.181.200.* | marus
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [5]
witam jak jest z oplata skladki krus jezeli mamay male dzieci 4.5roku i 1 rok
2014-09-09 10:39:56 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Jest możliwość złożenia w KASIE wniosku o finansowanie z budżetu państwa składki emerytalno-rentowej za jedno z Was, z tytułu opieki nad dzieckiem. Jest to odpowiednik urlopu wychowawczego. Przysługuje tylko jednemu rodzicowi i to o ile drugi nie ma w tym czasie ZUS-owskiego u. wychowawczego ani zasiłku macierzyńskiego.

Uprawnienie trwa:
- do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia,
- do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia, w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.
2014-09-04 20:43:45 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Marijel- pyt. z priva. [0]
"...od 13 roku życia mam na siebie przepisane 1,96 ha przeliczeniowego. Obecnie mam 25 lat, skończyłam studia, przez ostatnie 2 lata pobierałam rentę rodzinną z ZUS. Ubezpieczenie społeczne KRUS nie było opłacane, gdyż nie wiedziałam, że mam taki obowiązek.
Nie uprawiam tego pola, nie mieszkam w tym miejscu, ani nie jestem tutaj zameldowana.
Ziemia jest oddana pod dzierżawę, ale nie ma żadnej pisemnej umowy, jedynie ustne. Dopłaty pobieram ja.
Dowiedziałam się ostatnio, że będę musiała opłacić ubezpieczenie wstecz, wraz z odsetkami, w astronomicznej kwocie...

Co mogę zrobić? Wykazać, że nie jestem rolnikiem w rozumieniu ustawy? Czy pisać podanie o zmniejszenie/umorzenie tych zaległych składek?
Dodam, że w czasie nauki byłam ubezpieczona przy mamie w ZUSie, pracowałam sporo na umowy zlecenia, ale nie jestem pewna czy pracodawca odprowadzał składki na ub.społ, wydaje mi się, że nie, z tej racji, że uczyłam się bądź studiowałam".
----
Odp.
Zlecenia w czasie studiów nie były tytułem do ub. społecznych, więc nie 'zwalniały' ze składek KRUS. Zwalniała renta rodzinna z ZUS.

W świetle więc Ustawy o ub. społ. rolników od pełnoletności jesteś rolnikiem, dz. rolniczą prowadzisz, bo istnieje domniemanie w tym zakresie ORAZ brak Twojego oświadczenia- co do zasady do 14 dni od uzyskania pełnoletniości, że dz. rolniczej jednak nie prowadzisz. W konsekwencji składki są należne wraz z odsetkami za okres, w którym nie miałaś prawa do r. rodzinnej.

Tak jak to napisano już w tym wątku, również przy tym pytaniu, od którego wysłałaś wiadomość- należy próbować złożenia oświadczenia o nieprowadzeniu dz. rolniczej, móc to uprawdopodobnić, udowodnić, mieć świadków, a w razie wydania jednak decyzji Kasy o wstecznym podleganiu ubezpieczeniu- odwołać się do sądu.

Co do rozłożenia na raty, umorzenia itp.- dopiero po wydaniu decyzji Kasy o konkretnych kwotach.
2014-08-30 21:12:51 194.246.98.* | tusia001
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Teściowie przepisali mężowi oraz jego rodzeństwu (1/3 każdemu) pole 6,018ha przeliczeniowego. Nie mieszkamy z teściami (mieszkamy w mieście ponad 60km od pola) i nie uprawiamy tej ziemi. Oboje z mężem zawsze byliśmy ubezpieczeni w ZUS. W tym roku straciłam pracę. Czy będę musiała ubezpieczyć się w KRUS?
2014-09-01 13:28:23 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie, o ile nadal będzie zachowany ten warunek nieprowadzenia dz. rolniczej przez męża, albo jeśli nawet zacznie ją prowadzić, jeśli nadal nie będzie Pani w tym pomagać, ani prowadzić gospodarstwa domowego z owym gospodarstwem rolnym związanego.

Co do obowiązku informacyjnego- jeśli mąż albo ktoś z jego rodzeństwa złożył oświadczenie o jego niepodleganiu KRUS ze względu na ozusowanie, to co do zasady w ciągu 14 dni od utraty pracy przez Panią powinna być też załatwiona kwestia oświadczenia, że i Pani ub. rolniczemu nie podlega, ze względu na nieprowadzenie dz. rolniczej.

Jeśli ma Pani zasiłek dla bezrobotnych, stypendium stażowe z PUP- to tez zwalania z KRUS.
2014-08-22 10:44:18 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
deeep90- pyt. z priva. [4]
"[...] kończę studia dzienne, mieszkam z rodzicami (cały czas będąc u nich zameldowanym) i pomagam od dziecka w prowadzeniu gospodarstwa rolnego pow. 1ha przeliczeniowego (mam na to dowody np. w postaci zdjęć pracy w gospodarstwie). Przeczytałem, że domownik może podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolnika w wieku od 16 lat. Rodzice do tej pory nie ubezpieczyli mnie jako domownika, podlegam tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu w KRUS jako osoba ucząca się.

Po skończeniu studiów chciałbym założyć firmę będąc na KRUSie, ale będąc domownikiem od momentu skończenia studiów musiałbym czekać 3 lata, pracując tylko na gospodarstwie bądź na umowie o dzieło.

Czytałem na forum o przypadkach ubezpieczenia za okres wstecz. Czy można ubezpieczyć mnie wstecz jako że od dawna pomagam rodzicom w gospodarstwie rolnym czy kłóci się to z okresem studiów i jest to fizycznie niemożliwe?"


Tak, jest możliwe wsteczne ubezpieczenie a w konsekwencji zapłata zaległych składek + odsetek, jeśli były spełnione przesłanki podlegania ub. rolniczemu z mocy ustawy. Tak jak w przypadku przedawnienia składek- nie jest możliwe objęcie wstecz bardziej niż wynosi/wynosił okres przedawnienia.

By domownik podlegał owemu ubezpieczeniu musi pracować w gospodarstwie stale. Co w przypadku szkoły średniej jak najbardziej jest możliwe, ale studiów- jeśli są stacjonarne na uczelni kilkadziesiąt km od gospodarstwa...nie.

Nie wiem jak w tym konkretnym przypadku było, ale nawet zakładając uzyskanie wstecznego ubezpieczenia objęłoby ono raczej okres przed studiami. Czyli i tak planowana DG musiałaby podlegać ub. ZUS, bo ta 'na krusie' wymaga min. 3 lat ciągłych podlegania ub. rolniczemu do dnia rozpoczęcia DG.

Objęcie wstecz więc bardziej ma w tym przypadku sens ze względu na legalizm i kwestię wydłużenia posiadanego stażu ubezpieczeniowego.

Dowody w postaci np. zeznań świadków, oświadczeń rodziców itp. jak najbardziej się przydadzą.
2014-08-22 12:19:46 deeep90
A co jeśli studia te są studiami na Uniwersytecie Rolniczym a gospodarstwo rolne znajduje się zaraz pod Krakowem? Do szkoły średniej również dojeżdżałem do Krakowa więc czasowo obecność moja w gospodarstwie była podobna, nawet w okresie studiów częściej tu przebywałem, zwłaszcza latem gdy jest najwięcej prac w gospodarstwie.

Pojawiło mi się za to jeszcze jedno pytanie a propos umów zlecenia, które podpisywałem w okresie studiów. Jako studentowi zleceniodawca nie mógł odprowadzać składek do ZUS. Natomiast jeżeli chodzi o ubezpieczenie w KRUS a umowy zlecenia to czytałem, że podpisując umowę zlecenia podlegając obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS i nie mając statusu studenta wyłącza się wtedy ubezpieczenie w KRUS bo istnieje pierwszeństwo składek ZUS nad KRUS. Czy podpisane umowy zlecenia w okresie studiów mogą wpłynąć na przerwanie trzyletniego okresu w KRUS potrzebnego do założenia DG i opłacania później składek w KRUS? Przypominam, że jako studentowi nie były mi odprowadzane składki do ZUS. Czy samo podpisanie umowy zlecenia nie wyłącza jednoczesnej możliwości pracy w gospodarstwie rolnym?


Btw. bardzo dziękuję za poprzednią odpowiedź! Za bezinteresowną pomoc pozdrawiam i życzę dobrego zdrowia! :)
2014-08-22 12:38:21 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Ze zleceniem studenta ( w wieku do 26 lat )w trakcie ub. rolniczego mamy dwa aspekty:
- ubezpieczeniowy- zlecenie takie nie podlega ub. społecznym ZUS, więc NIE przerywa ub. rolniczego (KRUS)
- fizyczno-techniczny- jeśli wykonywanie zlecenia powoduje, że nie ma mowy o stałej pracy w gospodarstwie w tym czasie. Przejaskrawiając- zlecenie polegające na sprzedawaniu ryby smażonej przez 3 miesiące po 12 godzin latem na deptaku w Darłowie przerywa stałość pracy w gospodarstwie rolnym pod Alwernią.....niezależnie od tego, czy jest oskładkowane, czy nie.


I tak podejrzewam, że przy złożeniu teraz wniosku rodzica- rolnika 'głównego' do Kasy o objęcie syna wstecznie ubezpieczeniem jako domownika dojdzie do postępowania wyjaśniającego itd., może decyzji, od której zechcecie się odwoływać do sądu itd.

Co do samych studiów- no więc fizycznie obecność i pomoc w gospodarstwie była możliwa. A jakie są fakty ? Co oświadczycie pod rygorem karnym za podawanie informacji nieprawdziwych Kasie we wniosku.....
2014-08-24 11:02:01 deeep90
Nie było żadnej pracy nad morzem tylko w pobliskim Krakowie, umowa zlecenie na 8h dziennie nie powoduje niemożliwości dbania o zwierzęta gospodarskie przed pracą i po powrocie z niej. Tak czy siak, nie wiem czy będzie sensem bawić się w KRUS później przez całe życie i uważać ciągle by aby z niego nie wypaść... Kto wie co będzie za 5 lat? Muszę to jeszcze rozważyć. Żałuję, że nie ma w Polsce jednego systemu emerytalnego z dużymi preferencjami dla rolników, tylko sztywny podział na ZUS i KRUS. Strasznie krzywdzący jest model, który nie pozwala będąc na KRUSie dorobić sobie np. na umowę zlecenie bo traci się wtedy ciągłość. Motywacje do pracy i do przedsiębiorczości są zabijane w zarodku a potem "nie dziwota", że jest taka bieda na wsi. Pozdrawiam
2014-08-25 13:51:43 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tylko do czego potrzebna ta ciągłość ubezpieczenia w jednym systemie ? Przecież nowe roczniki (tj. młodsze niż 1948) mogą uzyskać:
- emeryturę z ZUS z uwzględnieniem ( a więc podwyższoną) okresów ub. rolniczego, jeśli był on zbyt krótki, na uzyskanie emerytury rolniczej
- dwie emerytury tj. z obu systemów niezależnie, jeśli staż ub. rolniczego osiągnął w całej historii ubezpieczeniowej wymagany limit minimalny.

Więc owo 'wypadanie' nie stanowi jakiejś bezwzględnej straty. No a uważać trzeba, bo jednak prawo do bycia 'okrusowanym' to jednak w pewnym sensie promocja w stosunku do systemu powszechnego.
2014-07-16 23:40:17 80.109.15.* | ola8806
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam, mam pytanie czy będąc na chorobowym, trzeba nadal opłacać składki Krus?
2014-07-21 15:05:38 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, jeśli mówimy o niezdolności do pracy w czasie ub. społecznego rolniczego, bez względu na to czy jest w tym czasie prawo do zasiłku chorobowego z KRUS, czy nie.
2014-06-26 09:46:38 91.231.122.* | Anna 1008
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Jestem jednym z 6 wspolwlascicieli gruntu o powieszchni 4.5ha wiec moja czesc nieprzekracza 1 ha jeden zewspolwlascicieli ubespieczyl sie i swoja 4os rodzine na krus poniewaz poza wspolwlasnoscia posiada jeszcze 0,5ha. Skladek jednak nie placi od 13lat . Nieustannie dostaje zawiadomienia i upomnienia ze jestem zobowiazana do uregulowania zadluzenia podpisana zostala hipoteka jednak ze nikt nie pytal czy sie na to zgadzaja pozostali wspolwlasciciele, teraz chcemy odstapic od wspolwlasnoscji dlug zatrzumamy ale powstaly do dnia zniesienia wspolwlasnosci zostanie podzieli0nyny po rowno miedzy wszystkich i wychodzi na to ze dluznik ubespieczony ma 13 lat skladek krus ktore zaplaca pozostali wspolwlasciciele jak to mozliwe dla mnie to kompletny apsurd prosze o wypowiedz na ten temat Jak to mozlize ze mozna obciazyc dlugiem osoby nieubespieczone dlugiem jednego ze wspolwlascicieli
do tego jeden moze obciazyc hipoteke bez zgody pozostalych
2014-06-27 11:40:31 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Proszę zajrzeć na pytanie 'Eli g' z 30 maja w tym wątku.

Solidarność odpowiedzialności wynika z art. 4 i art. 38 ustawy o ub. społ. rolników.

To, że Pani udział jest niższy niż 1 ha przeliczeniowy w świetle ustawy Pani też nie zwalnia z podlegania ub. rolniczemu i opłacania składek. No chyba, że w dz. rolniczej Pani nie uczestniczy, nie spełnia Pani też definicji domownika albo podlega Pani ZUS np. z etatu lub posiada świadczenie ZUS/KRUS (np. renta) i zostało to w Kasie zgłoszone, no chyba, że było wcześniejsze niż uzyskanie udziału we współwłasności gospodarstwa.

Możecie w procesie cywilnym zgłosić roszczenie do owego współwłaściciela o zrefundowanie Wam tego poniesionego kosztu.
2014-06-25 23:34:19 37.7.115.* | alkesandra
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam rozwodzę się z męzem który był ubezpieczony u moich rodziców w Krus jako domownik teraz nie chcę płacic składek a rodzice chcą go z tego wypisać ponieważ już z nami nie mieszka i nie pomaga w gospodarstwie czyli nie spełnia warunków domownika podlegającemu ubezpieczeniu co trzeba zrobić żeby go wyrejestrować sprawa rozwodowa jest w toku z orzeczeniem o jego winie i potrwa jeszcze rok a rodziców ani mnie nie stać żeby opłacać za niego składki
2014-06-27 11:46:13 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Sprawa rozwodu jest tu kwestią oboczną. Rolnik 'główny' który Was ubezpiecza- matka/ojciec, na którego najprawdopodobniej jest wystawiona zbiorcza ( na 4 osoby ) decyzja ubezpieczeniowa Kasy musi zgłosić oświadczenie do Kasy o zmianie w sytuacji ubezpieczeniowej męża. W związku z tym, że jest...pełnoletni- będzie wymagany jego podpis na tym oświadczeniu, z czym pewnie będą problemy...
2014-06-12 07:22:00 80.108.168.* | ewa1220
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [2]
Witam, mam pytanie czy należy uregulować składki ubezpieczenia KRUS kilka lat wstecz? W 2006 roku zawarłam związek małżeński, mój mąż miał wówczas przepisaną działkę o powierzchni 0,5 ha , natomiast rok później ja drogą darowizny (bez małżonka) nabyłam działkę o powierzchni 0,62 ha. Razem mamy ponad hektar przeliczeniowy. Pani w KRUS oznajmiła, iż chcąc się ubezpieczyć, od momentu nabycia mojej działki muszę uregulować składki czyli jakieś 7 lat wstecz - czy muszę to zrobić? Dodam, iż mąż jest jedynym żywicielem 3 osobowej rodziny, dochód na członka nie przekracza ustawowej kwoty a ponadto z dzieckiem jestem dopisana do ubezpieczenia męża. Czy w związku z tym konieczne jest wyrównanie składek z poprzednich lat??
2014-06-12 10:18:33 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Od końca. To, że sytuacja finansowa w rodzinie jest kiepska nie zwalnia z obowiązku KRUS, tak jak w przypadku przedsiębiorcy dla obowiązku ZUS nie ma znaczenia to, czy do biznesu nie dokłada.

Do ubezpieczenia męża jest Pani wraz z dziećmi dopisana jako członek rodziny jedynie w zakresie ub. zdrowotnego. Bez względu na to, czy w zakresie społecznym maż jest w KRUS czy w ZUS.

Ub. rolnicze to zarówno przywilej (tanie ub. społeczne - w stosunku do ZUS) jak i obowiązek, jeśli spełnione są ustawowe warunki.

Formalnie obowiązek zapłaty zaległych składek jest bez związku z obecną chęcią zgłoszenia do ubezpieczenia. Wraz z uzyskaniem darowizny zaczęła Pani ub. rolniczemu podlegać, powinna Pani w ciągu 14 dni zgłosić się w KRUS. Jeśli mimo darowizny nie podjęła Pani, czy razem jako małżeństwo dz. rolniczej- też należało to zgłosić. Niezależnie od Pani obecnej wizyty w KRUS decyzja wsteczna o podleganiu ubezpieczeniu rolniczemu może być wydana na podstawie własnych ustaleń Kasy (np. w rejestrze gruntów). No chyba, że w tym czasie miała Pani ub. ZUS, albo świadczenie z ZUS/KASY.

Od decyzji takiej można się odwoływać i próbować udowodnić, że dz. rolnicza nie była prowadzona albo innych okoliczności. Decyzję KAsa może wydać na podstawie domniemania zapisanego w ustawie, że posiadacz ziemi rolnej dz. rolniczą prowadzi itd.

Jeśli dz. rolniczą prowadzicie, albo prowadzi tylko mąż, a Pani choć prowadzi gospodarstwo domowe związane z owym gospodarstwem rolnym - czyli w praktyce po prostu w nim mieszka, sprząta, gotuje itp. to NADAL podlega Pani ub. rolniczemu.
2014-06-13 15:20:43 ewa1278
Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, pozdrawiam
2014-06-11 17:53:30 37.225.24.* | edi619
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
czy jak wydzierżawię ziemie to nie będę musiała płacić krus
2014-06-11 22:30:00 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, o ile:
- po wydzierżawieniu nie zostanie w użytkowaniu 1 ha przeliczeniowy lub więcej,
- dzierżawa będzie udokumentowana- pisemna, zarejestrowana w starostwie
- zgłosi się to- czyli fakt zaprzestania dz. rolniczej w Kasie.
2014-06-02 15:30:10 83.4.44.* | basia471
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [4]
Witam. Proszę o radę. Jestem współwłaścicielem ziemi (do 2 ha przeliczeniowych), do końca maja 2014 byłam na stażu z Powiatowego Urzędu Pracy. Z tego co wiem od 1 czerwca podlegam ubezpieczeniu w KRUS, ale wiem że od 5 czerwca podejmę pracę. Co w związku z tym, czy powinnam się zgłosić do KRUS-u ?? Czy muszę opłacić składkę za te kilka dnia??
2014-06-02 15:45:18 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Formalnie tak- Ma Pani obowiązek poinformować obecnie* KRUS o zakończeniu ubezpieczenia w ZUS z tyt. stypendium stażowego (powstanie obowiązku KRUS), a następnie* o podjęciu zatrudnienia (zakończenie obowiązku KRUS). I za owe 4 dni zapłacić symboliczne proporcjonalne składki KRUS.

* każdorazowo jest to maksimum 14 dni od zaistnienia zmiany w sytuacji ubezpieczeniowej.

Jeśli działalność rolnicza nie była przez Panią przed 1 czerwca prowadzona i przez owe 4 dni nie jest prowadzona można przy tym zawiadomieniu wskazać na niepodleganie ub. rolniczemu, Kasa może zechcieć na to dowodów.
2014-06-02 15:53:51 83.4.44.* | basia471
Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jeśli mogę spytać o te dowody co to mogło by być ?? Jestem współwłaścicielem (nabyte przez spadek)ale działalność rolniczą prowadzi mama
2014-06-02 15:57:12 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zeznania świadków, lepiej spoza rodziny- sąsiada, sołtysa, zamieszkanie i zameldowanie poza gospodarstwem itp.
2014-06-02 16:00:32 83.4.44.* | basia471
Bardzo dziękuje za odpowiedź
2014-06-01 22:20:30 83.30.247.* | zbigniew-1234
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Proszę o radę. Mam swiadczenie przedemerytalne (63l). I dostaję w spadku 1ha ziemi. W tym momencie tracę zasiłek ,czy nie . I co z KRUS-em czy muszę go płacić
2014-06-02 10:14:11 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
NIE traci Pan prawa do świadczenia, ani nie jest zmniejszana/zawieszana jego wypłata- O ILE nie zostaje przekroczony limit 2 ha przeliczeniowych co wynika z art. 4, ust. 1, pkt. 4 Ustawy o świad. przedemeryt.

Z kolei posiadanie świadczenia zwalnia z obowiązku ub. społecznego KRUS, co wynika z art. 6, pkt. 10c w nawiązaniu do art. 7, ust. 1 (ub. chorobowe, macierzyńskie, wypadkowe) oraz art. 16, ust. 3 (ub. emerytalno-rentowe) Ustawy o ub. społ. rolników.
2014-05-30 19:56:42 94.240.18.* | Ela g
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [4]
Witam, jestem współwłaścicielką wraz z rodzeństwem 1,20 h.
Siostra bez naszej wiedzy ubezpieczyła w Krus siebie i swego męża a ja otrzymałam decyzję z Krus iż solidarnie mam wspólnie z rodzeństwem płacić składki za szwagra ( art. 4 o ubezpieczeniu społecznym rolników). Nadmieniam, że nie płacę podatków, nie uprawiam ziemi ani nie czerpie z niej korzyści materialnej.
W Krusie uspakajają mnie, że ta decyzja jest tylko do mojej wiadomości i od rodzeństwa nie będą żądać opłaty składek w razie nie płacenia ich przez mojego szwagra. Natomiast decyzja wydana jest na mnie, siostrę i brata ( wszyscy mamy opłacany
zus) oraz na siostrę, która zgłosiła się do ubezpieczenia w Krus i jej męża. Proszę o podpowiedź jak powinnam postąpić aby nie odpowiadać finansowo za nieopłacane składki za siostrę i szwagra.
2014-05-30 22:16:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Skoro nie uprawia Pani ziemi, nie pomaga w gospodarstwie to nie jest Pani rolnikiem rozumieniu ustawy, a więc nie może być decyzja wystawiona również na Panią no i sama nie może Pani opłacać swoich składek.

Ale w związku z ustawowym domniemaniem, że (współ)posiadacz gospodarstwa dz. rolniczą prowadzi- należałoby Kasę zawiadomić o braku podstaw do uznania za rolnika, uprawdopodobnić to- Kasa może zechcieć zeznań świadków itp.
Dopiero to byłoby podstawą wydania decyzji nie opiewającą na Panią.

Radykalniejszym sposobem byłoby po prostu pozbycie się swego udziału poprzez sprzedaż lub darowiznę. Przy tak małym areale fizyczny podział działki/działek na części tak, by była Pani 100% właścicielem nowoustalonej działki, z własną księgą wieczystą spowodowałby utratę cech gospodarstwa rolnego.
2014-05-31 07:22:45 31.61.129.* | Ela g
Decyzja jest wystawiona na mnie, siostrę , brata a opłata za ubezpieczenie dotyczy drugiej siostry i jej męża ( mają decyzję wystawioną na siebie). Nie rozumiem dlaczego Krus ubezpieczył ich bez naszej wiedzy a współodpowiedzialnymi finansowo za opłacanie za nich składek obciąża nas. W moim przypadku spróbuję odwołać się do sądu bo boję się, że będę odpowiadała ciągle za nich finansowo. W chwili obecnej szybko nie da się podzielić tej działki, ale myślę, że podejmę w tej sprawie jakieś kroki.
2014-05-31 08:57:42 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
No właśnie z powodu owego art. 4 Ustawy o ub. społ. rolników.

Gospodarstwo rolne jest potencjalnym tytułem do ubezpieczeń, i za te ubezpieczenia odpowiada rolnik. Przy współwłasności- odpowiedzialność ta jest solidarna. Decyzja o ubezpieczeniu siostry i jej męża wynika z jej wniosku, ale równie dobrze mógł być to Pani wniosek- też dotyczący tylko ich obojga. Do gospodarstwa będą też 'przywiązani' przyszli ubezpieczeni np. domownicy, kolejni małżonkowie itd.
Taka sama odpowiedzialność ciąży też na Pani siostrze w zakresie np. Pani sytuacji- jeśli Pani nie zgłosi się do ubezpieczeń, a spełnia warunki objęcia - brak zgłoszenia obciąża również ją. A brak składek za Panią- również ją.

Identyczną solidarność macie w kwestii podatku rolnego*, i identyczna byłaby w mieście, gdybyście odziedziczyli mieszkanie, kamienicę- w zakresie podatku od nieruchomości.

To trochę tak w sensie prawnym jakbyście byli trzyosobowym małżeństwem- przy braku zaufania należy się ....rozwieść.
* no więc rodzeństwo ponosi podatek 'za Panią'.

Nie znam Pani zamiarów na przyszłość, ustaleń rodzinnych. Jeśli życiowo/zawodowo jest Pani 'w mieście' po prostu należałoby swój udział po prostu rodzeństwu sprzedać albo dokonać zamiany za inny element spadku niezwiązany z gospodarstwem- np. samochód..

Zwracam uwagę też na wspomniane wczoraj domniemanie dotyczące też Pani- warto to z KASĄ wyjaśnić, by nie spotkać się np. za 3 lata z decyzją o zaległych składkach i odsetkach...Która znów znów finansowo obciąży Was troje.
2014-05-29 11:40:48 195.254.156.* | ell197
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [5]
Od 1996 roku jestem współwałaścielką 4 hektarów ziemi rolnej. Juz wtedy byłam mężatką, nie zgłosiłam nikogo do krus. Ja sama zapłaciłam tylko za 1 kwartał, zaraz poszłam do pracy i cały czas podlegam zus. Mój mąz będzie likwidował działalność gospodarczą i chcę go ubezpieczyć w krus jako domownika. Czy będę musiała udokumentować wszyskie okresy od 1996 w krus, że był ubezpieczony w zus, jeżeli tak to w jaki sposób, mąż przeważnie prowadził prywatną firmę, jeżeli były luki w ubezpieczeniu zus czy krus zażąda ode mnie zapłaty składki za te okresy i za jaki okres wstecz maksymalnie.
-1 spadek
2014-05-30 10:30:36 195.254.156.* | ell197
Jeżeli się okaże , że np w 2000 roku mąż miał przerwę w ubezpieczeniu w zus czy bedę musiała zapłacić za ten okres składkę do krus czy ulega to przedawnieniu, jeżeli ja męża zgłoszę do krus od 01.06.2014, czy to jest to równoznaczne, że bedę musiała przedstawić od początku 1996 od kiedy posiadam pole, że podlegał innemu ubezpieczeniu i dlatego nie zgłosiłam go do krus? Jeżeli go zgłoszę od 01.06.2014, to od którego roku wstecz krus może zażądać zapłacenia składek.
2014-05-30 10:42:36 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Napisałem to Pani w tym wątku 22 godziny temu. Bardzo proszę otwierać forum w opcji 'wyświetlaj...w wątkach' i tak też dyskusję kontynuować.
-2 spadek
2014-05-30 11:37:54 195.254.156.* | ell197
Pierwszy raz uczestniczę w jakimś forum i nie za bardzo wiem gdzie jest opcja wyświetlaj, więc za to przepraszam. Jak dla mnie Pani odpowiedź jest zbyt ogólnikowa, zadałam dziś konkretne pytanie o niezapłacone składki i o odpowiedź czy składka z 2000 roku jest przedawniona czy nie , nie rozumiem też Pani odpowiedzi"W praktyce oznacza to, że obecnie składki za 3 kwartał 2014 i nowsze jeszcze się nie przedawniły" przecież one dopiero będą więc jak mogą być już przedawnione?
Po za tym nie rozumiem czy okres przedawnienia to 5 lat czy 10 lat.
Jeżeli posiadam pole od 1996 to od którego roku musiałabym zapłacić
zaległe składki, nie chodzi mi o cytowanie tego co w ustawie tylko o konkretne ,praktyczne, proste wytłumaczenie.
2014-05-30 11:48:38 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie ma co przepraszać. Chodzi po prostu o czytelność zarówno dla pytającego jak i innych użytkowników.

Wybór opcji jest po prawej stronie pod pierwszym wpisem.

Teraz ja przepraszam- oczywiście wczoraj po prostu pojawiła się literówka/czeski błąd. Oczywiście chodziło o rok 2004.

Z przytoczonej zasady wynika, że okres przedawnienia składek jest RÓŻNY, w zależności do tego, kiedy były wymagalne tj. kiedy miały termin płatności. Zdecydowanie 5 lat dotyczy tylko składek wymagalnych po 31 grudnia 2011.

Czyli obecnie Kasa może dochodzić składek za III kwartał 2004 i późniejszych. Starszych już nie.
2014-05-29 12:11:12 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Mąż ma status małżonka rolnika, a nie domownika. No i w takiej sytuacji tj. ustania ub. ZUS w jego przypadku nie tyle Pani chce, co zgodnie z ustawą musi go zgłosić do ubezpieczeń, chyba że działalność rolnicza w gospodarstwie nie jest prowadzona, albo mąż nie będzie w niej uczestniczył ani nie będzie prowadził gospodarstwa domowego z owym gospodarstwem rolnym związanego.

Okres przedawnienia składek wynosi obecnie ( od 2012 r.) 5 lat, ale jest przepis przejściowy dotyczący składek wcześniejszych:
to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.

W praktyce oznacza to, że obecnie składki za 3 kwartał 2014 i nowsze jeszcze się nie przedawniły.

Co do zasady też każdorazowo gdy mąż miał przerwę w ubezpieczeniu ZUS powinno to być zgłaszane w KRUS i składki odprowadzane, ponowne podleganie ZUS- znów zgłaszane.

Historia ubezpieczeniowa męża jest przecież zapisana w ZUS, więc uzyska zaświadczenie, zresztą KRUS sam może o takie informacje wystąpić do Zakładu nawet bez wiedzy ubezpieczonego.
2014-05-28 17:38:15 89.74.252.* | kinia622
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [2]
Brat ma gosp.rolne i do tej pory praował na etacie. Prawdopodobnie firma ogłosi upadłość i czy on musi od razu płacić składki w krus? Bo słyszałam że rozwiązanie umowy nastapi z winy pracodawcy to przez jakiś czas moze pobierać zasiłek dla bezrobotnych i jest zwolniony z płacenia składek krus!
2014-05-28 22:37:32 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
TAK- w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych (jak również stypendium stażowego) podlega się ub. emerytalno-rentowemu z tego tytułu w ZUS, a więc tak jak w czasie pracy na etacie- zwalnia to z podlegania ub. społecznym rolników.

ALE- jeśli gospodarstwo brata przekracza 2 ha przeliczeniowe - nie może się zarejestrować w PUP, a więc i uzyskać zasiłku.

NO i nie wiadomo, czy jeśli areału nie przekracza, czy spełnia warunek uzyskania zasiłku. Chodzi o to, czy w czasie 18 miesięcy przed rejestracją będzie łącznie w ubezpieczeniu społecznym ZUS od płacy przynajmniej minimalnej. Chodzi o składki na Fundusz Pracy.

To, z czyjej winy/w jakich okolicznościach traci się pracę nie warunkuje prawa do zasiłku, wpływa to jedynie na czas jego pobierania i to, kiedy po rejestracji się go uzyska.
2014-05-29 22:53:23 89.74.252.* | kinia622
Bardzo dziękuję za odpowiedz!
Pozdrawiam
2014-05-25 16:13:53 94.72.127.* | grazia59
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [5]
Proszę rozjaśnić mi , co mam zrobić .
Mamy z mężem gosp.rolne 1,2 ha fiz. i 1,55 przelicz. Ja jestem w ZUS , mąż jest ubezpieczony w KRUS . Mieszkamy w innej miejscowości . Mąż dojeżdżał do gosp. rolnego .Od 1,5 roku mąż przebywał na zasiłku chor. , a ostatnio nawet na turnusie rehabilit. Starał się też o rentę ,ale jej nie otrzymał . Ze względu na stan zdrowia i uciążliwość dojazdów ,mąż nie chce dalej pracować w gosp. rolnym . Zresztą i tak od pewnego czasu w pracach polowych pomaga nam sąsiad . Przez ostatnie 2 lata pobierał nawet dopłaty na jedną z działek . . Czy jak teraz wydzierżawię(z rejestracją w powiecie), sąsiadowi działkę 1 ha , będę mogła wyrejestrować męża z KRUS ? Jeżeli tak , to czy mam to zgłaszać go gminy ? Mnie zostaje 0,2 ha z budynkiem mieszkalnym i gospodarczym. Chodzi o podatek rolny .Męża chcę ubezpieczyć zdrowotnie przy mnie.
2014-05-25 20:17:43 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Tak mały areał i faktyczne zaprzestanie działalności "uwolni" od obowiązku KRUS. Zgłoszenie w gminie w kwestii podatku rolnego właśnie, czy ewentualnej zmiany w zakresie podatku od nieruchomości np. za budynek gospodarczy, jeśli działalności rolniczej przestanie służyć. Fakt zajścia sytuacji mającej wpływ na kwestie ubezpieczenia rolniczego- jak zawsze należy w ciągu 14 dni zgłosić do Kasy i uprawdopodobnić (umowa dzierżawy).

Pozostaje kwestia ub. społecznych męża....
2014-05-25 22:35:11 94.72.127.* | grazia59
Mąż ma ok. 35 lat w ZUS i ok. 3 lat składek w KRUS .
2014-05-25 23:47:17 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Miałem na myśli kwestie bardziej bieżące- w zakresie np. rentowym. Brak orzeczenia o niezdolności do pracy nie jest przecież dożywotni...
2014-05-26 09:30:58 94.72.127.* | grazia59
Mąż ma 60 lat . Po każdej cięższej pracy fizycznej , musi odleżeć kilka dni w łóżku . Lekarz KRUS i komisja twierdzi , że schorzenie rokuje możliwość wyleczenia . Powiedział , że dalej nie będzie się upokarzał
Wydaje mi się , że w tym przypadku , brak orzeczenia jest dożywotni .
Odnośnie pod.rolnego . Przed chwilą Pani z Gminy , poinformowała mnie , że teraz można rozdzielić nakaz płatniczy , tylko jak umowa dzierżawy związana jest z przejściem na świadczenie emerytalne lub rentowe . W innym przypadku , jest sprawą stron , kto będzie opłacał pod.rolny . W zasadzie powinien właściciel .
2014-05-26 23:30:58 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Więc ma do powszechnego wieku emerytalnego około 7 lat (nie znam konkretnej daty urodzin) i za mały staż na e. częściową w wieku 65 lat. Zatem wiele może się jeszcze w jego stanie zdrowia zmienić. Natomiast brak ubezpieczenia em-rentowego w ZUS czy KRUS prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy generalnie za 1,5 roku go pozbawi.

Jednocześnie kwestia ub. chorobowego z myślą o zasiłkach czy kolejnym świadczeniu rehabilitacyjnym. Zmierzam do tego, że warto więc pomyśleć o jakimś tytule do ubezpieczeń społecznych- choćby symbolicznym zleceniu. No chyba, że finansowo na te 7 lat jesteście Pastwo zabezpieczeni......
2014-05-16 10:57:35 79.221.245.* | paweł700
zaświadczenie o niepodleganiu krus [5]
witam mój problem polega na tym że placówka nie chce wydać mi zaświadczenia o nieprzynależeniu do krus. Jest mi ono potrzebne do rodzinnego w niemczech z zusu już dostalem takie zaświadczenie bez żadnych problemów a Krus robi wielke probemy co w takiej sytuacji mam zrobić. dodam ze nie opłacałem i nie opłacam krus.
2014-05-16 11:41:18 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Rozumiem, że nie ma żadnych okoliczności w których Ustawa o ub. rolniczym stosuje domniemanie o podleganiu ubezpieczeniu tj.
- nie jest Pan mężem rolniczki
- domownikiem
- właścicielem/współwłaścicielem/dzierżawcą/współdzierżawcą gruntów rolnych
- płatnikiem podatku rolnego.

Robi problemy...Jaka jest odpowiedź.

Kasa musi wydać zaświadczenie albo postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia, a wtedy służy na nie zażalenie do jednostki Kasy wyższego rzędu.

Zaświadczenie powinno być wydane do 7 dni, chyba że potrzebne jest postępowanie wyjaśniające, wtedy stronę o tym się zawiadamia.

Nic "na gębę" z urzędami nie załatwiamy :-)

Przydadzą się art. 35-38, 217-220 KPA:

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-administracyjnego/dzial-i-przepisy-ogolne/rozdzial-7-zalatwianie-spraw

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-administracyjnego/dzial-ii-postepowanie/rozdzial-9-postanowienie

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-administracyjnego/dzial-vii-wydawanie-zaswiadczen
2014-05-16 12:25:29 79.221.245.* | paweł700
Moja żona jest w KRUS zgłosił ją tata jako domownika. Tato nie opłaca KRuS ponieważ nie ma takej potrzeby gdyż nie ma przeliczeniowego hektara.Ja nie posiadam żadnej ziemi. Posiadam własną działalność w Niemczech nie jestem związany z Krus. W urzedzie powiedzieli że mogą wydać zaświadczenie o przynależeniu żony do krus które nie jest nam potrzebne a o nieprzynależeniu moim nie wydadzą więc poprosiłem o wydanie właśnie takiego zaświadczenia że nie wydadzą odmówili pani kierownik także. Na spokojnie rozmawialiśmy:) Co pan proponuje w takiej sytuacji dziękuje z góry za odpowiedz
2014-05-16 12:44:30 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Podjąć procedurę od nowa NA PIŚMIE, tj. złożyć wniosek pisemny o wydanie zaświadczenia. Brak w ciągu 7 dni zaświadczenia albo informacji o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w celu wydania zaświadczenia albo postanowienia o odmowie zaświadczenia- składamy pisemne zażalenie na przewlekłość postępowania.
Wydanie postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia- składamy pisemne zażalenie na treść postanowienia.

Termin 7 dni.
2014-05-16 12:57:11 79.221.245.* | paweł700
dziękuje ślicznie za porade
2014-05-16 12:34:08 79.221.245.* | paweł700
Dodam iż powiedzieli nie wydają żądnych zaświadczeń do NIEMIEC. A ja potrzebuje tylko zwykłego zaświadczenia:(
2014-05-14 12:44:11 178.199.197.* | beeren
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [3]
co ze składką KRUS jeśli sezonowo , legalnie pracuję za granicą?
Czy trzeba ją zawiesić?
2014-05-14 20:18:59 178.199.197.* | beeren
Dziękuję za odpowiedź.A czy są jakieś konsekwencje gdy się tego nie zrobi?
2014-05-14 22:47:49 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
W zakresie odpowiedzialności- możliwa np. kara grzywny do 5000 zł z art. 98 Ustawy o systemie ub. społecznych, do której Ustawa o ub. rolników odsyła.
Czy w praktyce w ogóle stosowane są jakiekolwiek grzywny- nie wiem.
Konsekwencją 'techniczną' jest po prostu zwrot składek za okres niepodlegania ub. rolniczemu i utrata rolniczego stażu ubezpieczeniowego.

Zwracam uwagę, że w ramach UE system ub. społecznych jest już znacznie powiązany, więc Kasa coraz łatwiej i szybciej uzyskuje info o innym ubezpieczeniu.

Poza tym wcześniej czy później- przy staraniu się np. o rentę 'podwójne' ubezpieczenie może wyjść- bo Kasa/Zus uwzględniają na ogół* wzajemnie okresy 'nie swojego' ubezpieczenia przy ustalaniu prawa do świadczenia. Więc np. w ZUS przedstawia się zaświadczenie o okresach KRUS i wychodzi, że są okresy się pokrywające.

* zależy od rodzaju świadczenia- renta/emerytura, rocznika ubezpieczonego, stażu ubezpieczeniowego ogólnego, rolniczego.
2014-05-14 14:12:54 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, jeśli owa praca odbywa się w formie podlegającej ubezpieczeniu społecznemu. Czy to polskiemu, czy zagranicznemu- co zależy m.in. od tego, czy jest to pracodawca zagraniczny, czy polski delegujący za granicę.

Każdorazowo (tj. zgłoszenie wstrzymania, a potem wznowienia podlegania KRUS) jest na to 14 dni od zajścia zmiany w sytuacji ubezpieczonego.
2014-05-12 22:44:38 94.72.127.* | Andrzej56
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [4]
Witam serdecznie . Moje wątpliwości związane są z opieką nad osobą niepełnosprawną . Żona otrzymała 15 lat temu darowizną , ok.1,2 ha(1,3 przelicz.) podczas trwania małżeństwa . Potem otrzymaliśmy razem jako małżonkowie, również darowizną 0,2 ha (0,3 przelicz.) . Od dwóch lat , po utracie zatrudnienia , opłacane jest moje ubezpieczenie do KRUS . Na decyzji płatniczej występuje żona jako płatnik . Od kilku miesięcy , nie pracuję w tym gospodarstwie , bo nie pozwala mi na to sprawowanie opieki nad mamą i odległość zamieszkania . Uprawą pola zajmuje się sąsiad , na zasadzie nieformalnej dzierżawy . Żona jest zatrudniona , a więc jej składki odprowadzane są do ZUS .1)Jaki jest mój status w KRUS-rolnik , czy małżonek rolnika ? 2)Czy nadal muszę opłacać składki do KRUS ? Jeżeli nie , to jakie poczynić mam kroki do wyrejestrowania .
Z góry dziękuję za odpowiedź .
2014-05-13 12:14:17 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tak. Formalnie jest Pan małżonkiem rolnika. W związku jednak z zaprzestaniem pracy w gospodarstwie rolnika oraz (jak rozumiem) w gospodarstwie domowym z nim związanym- ub. rolniczemu Pan nie podlega. Żona winna była ten fakt zgłosić w ciągu 14 dni od zajścia tej zmiany i uzyskać decyzję KRUS o niepodleganiu przez Pana ubezpieczeniu.
Należy tego dokonać- formalnie z rzeczywistą datą - tj. uzyskując zwrot nienależnie opłaconych składek za owe miesiące ale licząc się z karą (nie wiem jaką potencjalnie i czy stosowaną w praktyce) za niedotrzymanie terminu 14 dni i tracąc ten okres w stażu ubezpieczeniowym.

Kasa prawdopodobnie zażąda również Pana oświadczenia w tym zakresie, może zechcieć dodatkowo to uprawdopodobnić, że w gospodarstwie/domu Pan nie pracuje/nie przebywa - zeznanie świadka, sołtysa...
2014-05-13 15:02:43 94.72.127.* | Andrzej56
Dziękuję za odpowiedź . Zapytam jeszcze , co oznacza zaprzestanie pracy w g. domowym ? Mieszkamy razem z żoną w innej miejscowości (30 km od g.rolnego) . Czy nasze obecne zamieszkanie , jest gosp. domowym związanym z g. rolnym ?
2014-05-13 15:38:26 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Dobre pytanie...bo Ustawa o ub. społecznym rolników tego nie definiuje. Sformułowanie to pojawia się w art. 5- zacytuję:
"Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolni-kowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ANI w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym".

Logika zapisu jest taka, by typowej sytuacji gdy. np. rolnik i synowie orzą, sieją, doglądają bydła itd., a żona-matka pierze, gotuje, pali w piecu itd. nie była ona w gorszej sytuacji ubezpieczeniowej niż owi synowie, czyli domownicy.
Czyli też podlega ub. rolniczemu, co generalnie jest dla niej korzystne.
Podkreśliłem 'ANI', bo ostatni jest coraz więcej pytań w duchu takim, że ktoś nie chce podlegać KRUS. Czyli musi zajść sytuacja, w której w praktyce małżonek rolnika właściwie nawet z nim nie mieszka- bo np. jest na studiach stacjonarnych w innym mieście.

To, czy gospodarstwo domowe fizycznie odległe od rolnego jest z nim związane bezpośrednio to kwestia więc uznaniowa Kasy, a w razie odwołania- sądu pracy/ub.społecznych. Myślę, że w przypadku, gdy w gospodarstwie rolnym po prostu nie ma innego gospodarstwa domowego, rolnik niemal codziennie dojeżdża, to nawet odległe gospodarstwo domowe jest jednak bezpośrednio z nim związane.

Niestety uregulowania i okoliczności 'krusowe' są dużo mniej ostre i jasne niż 'zusowe' i w praktyce jest chyba spory odsetek sytuacji opłacania/nieopłacania składek wbrew ustawie.

Może po prostu warto wystąpić (żona) do KRUS na piśmie o interpretacje tej sytuacji lub jeśli nie chce Pan płacić ubezpieczenia- dokonać wspomnianej już próby wyrejestrowania, a w razie decyzji odmownej- odwołania.
2014-05-13 16:35:20 94.72.127.* | Andrzej56
Dziękuję , jeszcze raz . To się nazywa fachowa i rzetelna odpowiedź .
-1 spadek
2014-05-10 16:14:04 178.23.108.* | Paweł 1122
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam serdecznie.
Będę wdzięczny za pomoc. Mój problem polega na tym że nie poinformowałem Krus o podjęciu pracy na umowę o pracy, poprostu nie miałem świadomości że powinienem to zgłosić, Pracuję już kilka m-cy Jednocześnie cały czas prowadziłem działalność rolniczą i systematycznie opłacałem składki w Krus. Teraz uległem wypadkowi samochodowemu i jestem niezdolny do pracy. Czy mogę zgłosić się do Krus o należne śiwadczenia z tytułu wypadku, czy nic mi nie przysługuje? Będę wdzięczny z a odpowiedź
2014-05-11 21:36:45 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Podjęcie etatu, a więc podleganie obowiązkowo ZUS wykluczyło podleganie KRUS. Opłacone składki rolnicze są za ten okres nienależne, podlegają zwrotowi nie ma więc prawa do świadczeń z ubezpieczenia rolniczego. Ma Pan prawo do świadczeń z ZUS w związku z wypadkiem- zasiłku chorobowego, w razie wyczerpania okresu zasiłkowego do świadczenia rehabilitacyjnego, czy nawet renty z tyt. niezdolności do pracy. Jeśli wypadek miał miejsce w pracy- a uszczerbek był/będzie długotrwały/stały- również do odszkodowania.
2014-05-10 01:26:06 46.205.167.* | wojtek11234
Witam.
Mam pytanie, ja pracuje od 3 lat wiec jestem na zusie gdy zaczolem prace ojciec zapisal mi okolo 3ha ziemi, 2lata temu wziolem slub moja zona nie pracuje czy musi oplacac krus czy nie?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-05-11 21:45:43 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Domyślnie zgodnie z Ustawą o ub. rolniczym jako żona rolnika podlega ub. rolniczemu i powinna być przez Pana zgłoszona do ubezpieczenia, składki opłacane. Z ubezpieczenia tego byłaby zwolniona, gdyby nie pracowała w owym gospodarstwie ani w gospodarstwie domowym z nim związanym,albo tak jak Pan posiadała inne ubezpieczenie (ZUS) lub swoje świadczenie (np. renta). Okoliczności niepodlegania ubezpieczeniu też należy zgłaszać- każdorazowo jest to 14 dni od zajścia zmian, które na kwestie ubezpieczenia mają wpływ.
2014-03-31 14:49:47 ciastunio88
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [6]
Witam serdecznie,
mam pytanie odnośnie ubezpieczenia w KRUSIE. Jestem żoną rolnika, ale nie zamieszkuje z nim w gospodarstwie rolnym, ani nie prowadzę gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym. Dwa lata temu byłam ubezpieczona w Krus i owszem zamieszkiwałam wraz z mężem, ale tak się sprawy potoczyły, że zaczęłam pracę i przeprowadziłam się 8 km dalej. Przedłożyłam odpowiednie dokumenty (tj zeznania świadków, sołtysa, umowę użyczenia lokalu, umowę o energie elekryczną, umowę na internet - wszystkie na mnie, poświadczenie zameldowania na stały adres) do KRUS-u, aby wydali mi zaświadczenie o niepodleganie składkom KRUS, na by przedstawić w PUP do zasiłku dla bezrobotnych. Natomiast KRUS przysłał mi zaświadczenie, że podlegałam kiedyś w danych okresach i podpisywałam wtedy oświadczenia, że pracuję i że mam w ciągu 14 dni zgłosić się do ubezpieczenia. Kolejny raz wysłałam pismo, że sytuacja się zmieniła i nie prowadzę gospodarstwa domowego ani też nie pracuje w gospodarstwie rolnym. Na co Krus odpowiedział, że w tej chwili nie podlegam i nie mogą mi takiego zaświadczenia wydać, bo figuruję w tamtych okresach jako żona rolnika. Boję się, że nie będą chcieli mnie zarejestrować w PUP-ie, choć wyraźnie istnieje przepis, który wyraźnie mówi "Do małżonka rolnika nie będącego współposiadaczem gospodarstwa rolnego mają zastosowanie przepisy regulujące podleganie ubezpieczeniu odnoszące się do rolnika. Oznacza to, że małżonek rolnika spełniający określone warunki ustawowe podlega ubezpieczeniu obowiązkowo. Nie podlega mu natomiast wówczas, gdy przedstawi stosowne dokumenty potwierdzające niewykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym. Niech mi ktoś coś poradzi?
2014-03-31 14:53:47 ciastunio88
Dodam, że mąż ma powyżej 2 he przeliczeniowych :-) z góry bardzo dziękuje, za pomoc...
2014-03-31 21:00:57 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Od odmowy KRUS wydania decyzji o niepodleganiu ubezpieczeniu należy się odwołać. Zwracam jednak uwagę na to, że nawet ub. KRUS nie podlegając i mają takie zaświadczenie- z uzyskania statusu bezrobotnej wyklucza również bycie "właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów KC o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe".

Jeśli gospodarstwo stanowi współwłasność małżeńską- zdecydowanie pozbawia to możliwości rejestracji w PUP bez względu na niepodleganie ub. KRUS.

Wynika to z art. 2, ust. 1, pkt. 2, ppkt. d) Ustawy o promocji zatrudnienia.
2014-04-01 13:47:16 ciastunio88
Tzn. nie dostałam jednoznacznej decyzji z KRUS-u tylko pismo, że informują mnie, że nie ma podstaw do wydania zaświadczenia z uwagi na podleganie przez przeze mnie ubezpieczeniu rolników jako małżonki rolnika w okresach 01.10-2011-08.12.2011 i 20.01.2012-26.01..2012 i że jestem zobowiązana do zgłoszenia się do ubezpieczenia KRUS w ciągu 14 dni i przysłali mi zaświadczenie, że podlegałam w tych i tych okresach. Taka była odpowiedź na mój wyraźnie napisany wniosek. Następnie mój odzew polegał na tym: pragnę ustosunkować się do odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 17 marca 2014 r., dotyczące mojej prośby o wydanie zaświadczenia o niepodleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Powołaliście się Państwo na art. 5, 7, 16 i 37 Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Według art. 5 przepisy ustawy „stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.” Po raz kolejny informuję, że nie pracuję w gospodarstwie mojego męża ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z jego gospodarstwem rolnym. Mój mąż mieszka w Więzownie, a ja w Koronowie.

Nie jestem też domownikiem w pojęciu art. 6., do którego odwołują się pozostałe wskazane przez Państwa artykuły, jako że nie pozostaję z mężem we wspólnym gospodarstwie domowym ani nie zamieszkuję na terenie jego gospodarstwa rolnego tudzież w bliskim sąsiedztwie.

Decyzję odmowną uargumentowaliście Państwo podleganiem przeze mnie ubezpieczeniu społecznemu rolników jako małżonki rolnika w okresach 01.10.2011-08.12.2011 i 20.01.2012-26.01.2012. W tych okresach w istocie wraz z moim mężem zamieszkiwałam w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z gospodarstwem rolnym mojego męża. Stan ten uległ jednak zmianie, kiedy to przeprowadziłam się do Koronowa, gdzie mieszkam do chwili obecnej.

Dokumenty poświadczające zostały Państwu przekazane wraz z pismem z dnia 11 marca 2014 r.

W związku z powyższym, raz jeszcze proszę o wydanie zaświadczenia potwierdzające, że w chwili obecnej nie podlegam ubezpieczeniu społecznemu rolników.

W odpowiedzi na moje pismo znowu uargumentowali to tym, że podlegałam i że podpisywałam w marcu 2012 roku oświadczenie, że zamieszkuje i pracuje wraz z mężem na gospodarstwie (Co jest prawdą na tamtą chwilę) i że na dzień wydania 17 marca tego zaświadczenia, że podlegałam kiedyś nie podlegam ubezpieczeniu społecznemu rolników i że nie ma podstaw do wydania zaśw. o nie podleganiu, bo figurowałam w oddziale jako oplacająca składki.

Gospodarstwo nie stanowi współwlasności,nabycie gospodarstwa rolnego przez mojego męża nastąpiło przed powstaniem wspólności ustawowej i nie wchodzi ono w skład majątku wspólnego. Zawarcie małżeństwa nie spowodowało więc, że stałam się współwłaścicielem gospodarstwa, bo stanowi ono odrębny majątek mojego męża.

Byłam dziś w PUP-ie i oczywiście odmówili mi rejestracji powołując się na art. 2 ust.1 pkt. 2. Napisałam odwołanie do Wojewody właśnie im to wyjaśniając, między innymi o tym , że nie ma współwłasności.

Przepraszam, że się tak rozpisałam, ale nie wiem jak to wyjaśnić krótko i zwięźle.. Jednym słowem KRUS moje oświadczenia olał...
2014-04-01 19:48:07 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Odniosę się jedynie do kwestii PUP. Nie jestem cywilistą, ale zdaje się mimo braku własności jest Pani 'posiadaczem' w rozumieniu KC i Ustawy o promocji zatrudnienia.

Co do KRUS- zgubiłem się w tych datach, ale- -jest nauczka, że jednak należy terminu 14 dniowego dotrzymywać w zgłaszaniu wszelkich zmian mających wpływ na kwestię ubezpieczenia
-dlaczego tych spraw nie załatwia mąż, skoro to on jest rolnikiem 'głównym', to Pani się do ubezpieczenia 'wżeniła', to on jak rozumiem zgłaszał Panią po zawarciu związku małżeńskiego, decyzje o podleganiu, wymiarze składek są prawdopodobnie wystawione na Was łącznie itd.
- może tak- niech mąż spróbuje po prostu wyrejestrować teraz Panią po prostu z ubezpieczeń z datą bieżącą z ww powodów (niemieszkanie, nieprowadzenie). W razie decyzji pozytywnej- próba rejestracji w PUP, a niezależnie od tego próbowanie odkręcania kwestii jak rozumiem również zaległych składek.
W razie wydania decyzji odmownej- odwołanie. Zmierzam do tego, że jest jasna ścieżka- decyzja Kasy >> odwołanie do Sądu Pracy/Ub. Społecznych. Niewydanie zaświadczenia- jakaś inna procedura, typu zażalenie itd. mniej oczywista.
2014-04-01 21:47:59 ciastunio88
Ja w tej chwili nie jestem ubezpieczona w KRUS-ie (Byłam tylko ubezpieczona w październiku i grudniu 2011 roku i 7 dni w styczniu 2012) i wszystkie tamtejsze składki były opłacone, a poza tym cały czas byłam zatrudniona na umowę o pracę, potem zasiłek macierzyński z ZUS-u, aż do wczoraj. I od dziś teoretycznie mąż powinien mnie zgłosić do ubezpieczenia KRUS w ciągu 14 dni. Nadmienię, że w maju 2012 roku przeprowadziłam się do innej miejscowości, bo tak się sprawy potoczyły i od tamtej pory nie jestem domownikiem, ale nie zgłaszałam tego do KRUS-u, bo nie było potrzeby skoro byłam ubezpieczona w ZUS-ie. Teraz starając się o ten nieszczęsny, ale jakże potrzebny zasiłek dla bezrobotnych oświadczyłam KRUS-owi, że nie pracuje ani w gosp. rolnym, ani domow. i po to mi zaświadczenie. Więc myślę, że poczekam te 14 dni spokojnie, na odpowiedź Wojewody w sprawie mojego odwołania do decyzji odmownej z Pup-u i wtedy zażalenie tak jak tu właśnie podpowiedziano do Centrali w Warszawie? Bo z tym oddziałem regionalnym się nie dogadam na pewno.. Z góry dziękuję tutaj za podpowiedzi :) Pozdrawiam serdecznie!
2014-04-02 10:09:54 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
No więc tak jak napisałem- niech to MĄŻ właśnie zgodnie z ustawą (art. 37) zgłosi w KRUS i udokumentuje, że nie spełnia Pani warunków ponownego podlegania ub. rolniczemu i jeśli dotychczasowa decyzja o wymiarze składek opiewała na Was dwoje- żąda wydania nowej, opiewającej tylko na niego.
2014-03-12 13:06:56 109.95.206.* | ekstraaaa
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam,prosze o informacje: posiadam dzialanosc pozarolnicza,oplacam ZUS,chce zalozyc jeszcze jedna dzialanosc zwiazana z dzialanoscia rolnicza. Czy bede miec obowiazek podlegania rowniez pod Krus?
2014-03-12 13:25:24 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie. Ale zwracam uwagę, że "druga" działalność nie może być jednoosobową DG, jeśli taka jest obecna. Musi być już w formie spółki. Pojawia się więc kwestia drugiego ZUS z tyt. bycia wspólnikiem spółki.

Na temat:

http://www.money.pl/forum/czy-mozna-miec-dwie-firmy-jako-dzialalnosc-gospodarcza-t2889369.html?_rfr=1

http://www.money.pl/forum/dwie-dzialalnosci-a-jedna-firma-i-spolca-cywilna-t3627613.html
2014-03-08 12:40:48 Bogdan G
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam,
Od kilkunastu lat posiadam ziemię rolną około 2 ha przeliczeniowe i opłacałem składki mimo nieuprawiania tej ziemi. Jest to teren podmokły, na którym urosły wysokie drzewa. Otrzymałem pismo z Krus, iż mam oświadczyć (w przypadku składania fałszywych zeznań grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech), że prowadzę nadal gospodarstwo rolne. Mogę oświadczyć, że nie prowadzę gospodarstwa, ale pytanie od kiedy? Komisja, która będzie oceniać stan działki rolnej, na pewno stwierdzi, że nigdy nie było upraw. Działki zaorać ani wyciąć drzew nie można, bo to ogromne koszta. Jak mogę wybrnąć z tego problemu? Proszę o poradę.
Dziękuję
2014-03-10 13:12:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
No niestety oświadczyć prawdę. W konsekwencji zostanie wydana decyzja o niepodleganiu ub. rolniczemu wstecz, utarci Pan staż ubezpieczeniowy, składki nieprzedawnione jako nienależne zostaną zwrócone z odsetkami. Jeśli były jakieś świadczenia wypłacone- np. chorobowe- będą do zwrotu. Chcą nadal, już legalnie podlegać ub. rolniczemu- warto pomyśleć o przeznaczeniu tej ziemi pod zalesienie, wtedy KRUS się podlega, ale jest szereg warunków i procedur tego zalesienia.

Ustawa o nim:

Ustawa o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia (z dnia 8 czerwca 2001 r.)

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;8;czerwca,dziennik,ustaw,2001,073,764.html

Ustawa ta pozwala zalesić słabe, nieprzydatne rolniczo gleby i ustanawia finansowe wsparcie dla osób zalesiających grunty rolne- czyli można mieć z tego jakieś pieniądze.

Co do kary za dotąd złożone fałszywe oświadczenie, albo niezłożenia oświadczenia o braku dz. rolniczej- raczej się o tym nie słyszy.
-1 spadek
2014-03-06 20:04:35 79.185.77.* | ryszard998
Czy będę musiała zapłacić kredyt za mamę po jej śmierci? [1]
Czy po śmierci mamy będę musiała płacić ja i moje rodzeństwo dług jaki wzięła mama. Moja mama jeszcze żyje ale jest po udarze i jest bardzo źle jest osobą leżącą świadomą możne kiwnąć głowom tak lub nie bo jest świadomy co się do niego mówi ale on sam mówić nie może. Nie posiada żadnych wartości materialnych oprócz aparatu do ducha i tego co ma na sobie. Mieszka u brata któremu już ok 20 lat przepisała wszystko i ma przepisane ze służebnością wieczysta. Brat chce przepisać pole na córkę czy ona lub brat czy my będziemy musieli płacić? Mama w zeszłym roku wzięła trzy kredyty każdy w innym banku (nikomu nie mówiąc a może o czymś nie wiem) bez poręczycieli bo mam umowy przed sobą a ma już 77 lat. Jeden kredyt jest na aparat w kwocie 2466,19 drugi na 3237 i trzeci na 25 774,00 zł i ten ostatni jest ubezpieczony na wypadek śmierci ale tylko na kwotę 17 885,00 zł kredyty te zaciągnęła miesiąc przed zachorowaniem więc raczej ubezpieczenie nie będzie tego obejmować bo napisane jest że jest 3 m-czny okres kadencji zanim jest ubezpieczenie ważne- na wypadek poważnego zachorowania. Nikt nie posiada odpowiedzialności prawnej za mama więc nic z banku nie można się dowiedzieć. I kto ewentualnie będzie mógł złożyć dokumenty w banku na wypadek jej śmierci.
2014-03-06 20:18:17 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
To kwestia stricte prawa cywilnego, a nie KRUS, ubezpieczeń społecznych.

O ile mama nie spłaci swoich długów- przejdą one na spadkobierców, chyba że za życia mamy zrzekną się dziedziczenia, albo po jej śmierci odrzucą spadek. Pozostaje jeszcze opcja przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Więcej na temat:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dziedziczenie;dlugow;jak;tego;uniknac,56,0,1080888.html
2014-03-06 18:05:12 79.185.77.* | Antosia
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [0]
Panie Ryszardzie dziękuje za odpowiedź ale nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Pan od którego kupiłam pole dajmy na to nie pracował przez całe 20 lat. Teraz nie posiada nic mieszka u mamy i opiekuje się nią gdyż jest ona sparaliżowana nie pracuje ani też nie pobiera opieki na mamę. A skoro miał pole wielkości 3,8 ha czyli ponad dwa przeliczeniowe to podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu w KRUS przez ten czas. A skoro nie płacił to oznacza jak Pan napisał że po 5-ciu ostatnich latach jest hipoteka to dajmy na to że zapłacę 10 000zł i 10 000zł odsetek. Czy hipoteka ma zawsze 100% odsetki bez względu na to kiedy została założona. I co z poprzednimi latami. Dlaczego nie przychodziły żadne pisma z KRUS, Firmy Windykacyjnej czy też innej instytucji zajmującej się takimi sprawami ani do mnie ani do poprzedniego właściciela. Czy to możliwe żeby nie widniał na liście dłużników w KRUS. Co więc z tym zrobić bo nie chciała bym żeby za moje niedociągnięte sprawy cierpiały potem moje dzieci gdybym im chciała przekazać pole które posiadam.
2014-03-05 10:10:34 178.23.110.* | Mati5432
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [0]
czy jesli nie jestem ubezpieczony od 1.5 roku jestem wspówłascicielem po smieci ojca nalzey mi sie 1.0001h przeliczeniowego czy musze zapłacic za tamte lata ktore niebylem zajerestrowany nigdzie z czego nie mam zadnych dochodow z gospodarstwa nie robie w nim tylko matka z czego nawet nie mam dochodow bo wszystko zgarnia mama ... nawet z dopłat mi nic nie daje wiec z kad mam brać na krus i płacic jedni mowia ze nie bede musiał placic za tamte lata wstecz i z kad mam wziac taka sume jesli nigdzie nie pracuje .. nie mam z czego oddać i wg 0 dochodów z mojego gospodrastwa przejmuje mama i ciezko bylo by mi plaicc takiego raty nawet jesli liczyli by mi lata wstecz czy mozna takie cos uniknac płacenia bo ja nie mam nic z tego gospodarstawa a mam wspowłascosc i do tego ciotki sa dopisane do tych czesci moich czy isntenije prawo abym tego nie płacił
2014-03-03 14:58:46 79.185.79.* | Antosia
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Oczywiście takie składki odprowadzać powinna chyba skoro nie pracowała i nie podlegała żadnemu innemu ubezpieczeniu. a jeśli będę musiała płacić za to jego zadłużenie to jaka to może być na chwilę obecną kwota. I czy jest możliwość jej umorzenia, bądź umorzenia samych odsetek. A i jeszcze podobno dzierżawił przez pięć lat pole innemu sąsiadowi i było to zgłoszone w gminie i nigdzie więcej dzierżawa była od 2006-2011. Z góry dziękuje.
2014-03-03 17:50:23 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Ubezpieczenie społeczne, a więc i kwestia zaległości jest związana z osobą ubezpieczonego, a nie jego gospodarstwem. Zatem zaległości obciążają poprzedniego właściciela, potem jego spadkobierców, a nie nabywcę gospodarstwa.

Inną kwestią jest tzw. skarga pauliańska:

http://www.money.pl/archiwum/tagi/tag,skarga;paulianska,102666,1.html
2014-03-03 14:50:04 79.185.79.* | Antosia
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [3]
Dzień dobry. Nam poważny problem zakupiłam gospodarstwo rolne 3,8 ha. I dowiedziałam się ze osoba od której kupiłam pole nie płaciła składek KRUS ok 20 lat. Ale jak z nią rozmawiałam powiedziała mi że nigdy nie dostała zawiadomienia o płaceniu składek, ani też żadnego powiadomienia o zadłużeniu ja z resztą też takiej nie dostałam ale zastanawiam się co dalej? Bardzo proszę o pomoc
2014-03-05 00:10:57 81.219.63.* | Ryszard Hołowacz
Składki na ubezpieczenie KRUS po 10 latach ulegają przedawnieniu. Aby nie dopuścić do takiego przedawnienia KRUS występuje do Sądu przed upływem 10 lat o wpisanie takich niezapłaconych składek jako hipoteki przymusowej, wraz z odsetkami. Od chwili złożenia wniosku o hipotekę kwota hipoteki jest stała a odsetki nalicza się do dnia spłaty całości długu jako odsetki podatkowe np. za ostatnie 8 lat od 1 tysiąca zł na hipotece też 1 tys odsetek. Gdyby była spłata hipoteki to w kwocie 2 tysięcy.
W myśl tego wywodu 20-to letniej zaległości nie wpisanej w hipotekę nie może być. Jeżeli właściciel gospodarstwa pracował na umowę o pracę przez te 20 lat to nie musiał płacić składek z tytułu gospodarstwa rolnego. Ale jeżeli był żonaty , a żona nie pracowała i nie miała renty, emerytury to musiał płacić za nią. Problem miałby Pan gdyby miał składki z ostatnich 10 lat do zapłaty i wyprzedałby cały majątek a jednocześnie utrzymywałby ,że brakuje mu środków finansowych ponad minimalną krajowa otrzymywaną co miesiąc. KRUS mógłby próbować unieważnić Waszą umowę bo to ostatni jego majątek na który mógłby założyć hipoteki. Unieważnić umowę ale nie wpisać Panu jego długów jako hipotek. Wtedy jak odebrać od kogoś pieniądze gdy je np wydał?. Jedynie gdyby nie płacił podatków to Państwo a dokładniej Gmina mogłaby wpisać Panu zaległości jako hipoteki. Ale to małe kwoty np za max. nierozliczone 3 lata do kwoty rzędu 1500 zł za 4 ha
2014-03-05 21:39:54 178.37.88.* | R.H
Muszę skorygować część własnej wypowiedzi na podstawie
http://rzu.gov.pl/publikacje/artykuly-pracownikow-i-wspolpracownikow/Mariusz_Denisiuk___Przedawnienie_naleznosci_z_tytulu_skladek_na_ubezpieczenie_emerytalne_w_swietle_nowych_przepisow_o_sy__20950
artykułu pod tym linkiem wynika, że stosuje się skrócenie terminu przedawnienia składek czy naliczania odsetek od niezapłaconych składek do 5 lat po dniu 01.01.2012 r. a nie jak napisałem 10 lat. Ponadto trzy razy użyłem w odpowiedzi zwrotu Panu gdy odpowiadałem kobiecie a więc Pani. Byłem zmęczony i za szybko podjąłem poprzedni wątek. Przepraszam.
2014-03-05 22:46:31 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Jest jeszcze kwestia przepisu przejściowego skrócenia przedawnienia - jeśli składki stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.
2014-03-03 13:51:17 178.43.89.* | kaska717
czy będe musiała płacić krus [0]
witam mama chce rozpisać pole swoim wnukom czy ja bę bemusiala płacić krus jesli podzieli 2h na 2 dzieci
2014-02-27 18:52:58 37.7.88.* | Joanna599
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Jeżeli w niedługim czasie w akcie darowizny od matki dostanę ok 1,40 ha pola to będę podlegać płaceniu składek w KRUS , natomiast jeżeli wychodząc za mąż przekaże mężowi w akcie darowizny połowę tego pola i będziemy współwłaścicielami to będzie liczone na mnie 0,70 ha i na męża 0,70 ha i ja nie będę podlegać opłacaniu składek natomiast mąż który już opłaca składki ponieważ ma 1,04 ha przeliczeniowej powierzchni to będzie miał 1,74 ha? Czy jeżeli dobrze zrozumiałam to małżonkowie którzy nie mają na siebie więcej jak 2 ha przeliczeniowej wogóle nie podlegają płaceniu KRUS?
2014-02-27 23:11:54 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nie tak. Współwłasność w rozumieniu ustawy o ub. społecznych rolników oznacza, że każde z Was będzie podlegać obowiązkowo KRUS, bo owe 1,4 ha przekracza jak rozumiem 1 ha przeliczeniowy.

Co więcej jako żona rolnika, nawet nie posiadając żadnej swojej ziemi, ani współwłasności i tak, co do zasady z samego faktu bycia żoną rolnika, KRUS-owi będzie Pani podlegać.

Oczywiście, co już wiele razy w tym wątku napisano- są okoliczności z tego obowiązku zwalniające- jak np. podleganie ZUS albo innym ubezpieczeniom (mundurówka), albo nieprowadzenie działalności rolniczej, albo w przypadku żony nieprowadzenie nawet gospodarstwa domowego związanego z gospodarstwem rolnym. Czyli w praktyce- niezamieszkiwanie z mężem rolnikiem.

Wynika to z art. 5 i 38 Ustawy.
2014-02-23 18:03:28 46.174.24.* | janina100
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Po śmierci męża pole o powierzchni 2,200, zostało podzielone przez sąd jako spadek, na mnie i na trójkę moich dzieci poi 1/4 części (1 dziecko niepełnoletnie, 2 pełnoletnich). Czy w tej sytuacji powinnam płacić KRUS?
2014-02-24 11:48:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Podzielone na osobne własności, czy nadal jest współwłasnością z ustalonymi ułamkowymi udziałami ?

W tej drugiej sytuacji zdecydowanie co do zasady podlegacie ub. rolniczym z mocy ustawy.

Wynika to z art. 38 ustawy, który co do limitów powierzchni i zasad podlegania ubezpieczeniom traktuje współwłaściciela tak, jak jedynego właściciela.

Czyli udział w gospodarstwie
2014-02-23 17:33:13 nelusss94
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [3]
Mam pytanie,kiedy miałam kilka lat dziadkowie przepisali mi pole, teraz mam 20 lat, studiuje na uczelni wyższej (studia dzienne), czy musze placic składki krus? sama nie jestem rolnikiem i nie użytkuje pola, nie mam i nie miałam nigdy pracy, nie osiągam dochodów. Prosze o odpowiedz.
2014-02-24 11:38:36 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Przepisali tj. dokonali darowizny, czy spisali testament/ zapis windykacyjny ?

Zakładając, że jest to powierzchnia pow. 1 ha przeliczeniowego i że była to darowizna- to od uzyskania pełnoletniości jesteś w rozumieniu ustawy o ub. społecznym rolników rolnikiem i jako taka domyślnie ub. rolniczym podlegasz, chyba,że rzeczywiście dz. rolniczej nie prowadzisz. Tyle, że fakt nieprowadzenia należało w ciągu 14 dni od uzyskania pełnoletniości do Kasy zgłosić i uprawdopodobnić. Przy braku zgłoszenia Kasa ma otwartą drogę do dochodzenia składek wstecz, może skończyć się na odwoływaniu od decyzji w sądzie ub. społecznych.
2014-02-24 15:45:24 nelusss94
Tak, to jest darowizna. W tej chwili mam 20 lat i nie zostałam poinformowana w ogóle o takich płatnościach, nie wiedziałam ze mam wnosić składki. Dlaczego Kasa nie wezwała mnie do płacenia, nie poinformowała że mam zaległości widząc, że nie wnoszę opłat? Nie wiedziałam w ogóle o takiej sytuacji więc nie miałam jak w ciągu 14 dni po ukończeniu 18 lat tego zgłosić. Czy jeżeli to pole uprawiała inna osoba i mam na to świadków a osoba ta wnosi składki w zusie to czy jest szansa na umorzenie zaległości które teraz mam?
-1 spadek
2014-02-25 11:48:31 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Nieznajomość prawa szkodzi- KRUS wydaje decyzję o podleganiu ubezpieczeniu albo w następstwie zgłoszenia* rolnika albo w następstwie uzyskania informacji mających wpływ na ubezpieczenie z zewnątrz- tj. np. z bazy pesel, w krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych, z urzędu gminy, ZUS itd.
I może takie decyzje wydawać wstecznie.

* z ustawy wynika obowiązek zgłaszania do ubezpieczeń i innych faktów na ubezpieczenie mających wpływ.

Okoliczności nieprowadzenia dz. rolniczej są podstawą do odwoływania się od takiej decyzji. Jeśli zostanie odwołanie uznane- składki są nienależne, więc nie ma czego umarzać. Umarza się składki należne- a więc w przypadku jednak bezskutecznego odwołania można wnioskować o rozłożenie zaległości i odsetek na raty, odroczenie składek bieżących, umorzenie (części) zaległości.

Podstawą ww ulg są obiektywne trudności finansowe itp. decyzja jest tu uznaniowa.

Tak, czy inaczej lepiej 'ujawnić' się przed Kasą i od razu złożyć oświadczenie o nieprowadzeniu dz. rolniczej.

Podstawa- art. 37 i 41a ustawy;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;z,dziennik,ustaw,2008,050,291.html
2014-02-14 13:12:11 93.105.142.* | anetta127
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam, posiadam 2,0652 ha, natomiast przeliczeniowego ogółem 1,2154 ha, moje pytanie brzmi czy jesli strace zatrudnienie to bede musiała płacic krus i w takim przypadku nie nalezy mi sie zasilek dla bezrobotnych?
2014-02-14 22:43:05 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Od następnego dnia po rozwiązaniu umowy podlega Pani co do zasady* obowiązkowi ub. rolniczego. Od chwili uzyskania zasiłku dla bezrobotnych- obowiązek ten ustaje, bo zasiłek dla bezrobotnych jest tytułem do ub. społecznego w ZUS.
To, czy uzyska Pani prawo do zasiłku zależy od wysokości wynagrodzeń podlegających ub. społecznym (składce na Fundusz Pracy) w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją w PUP.

* chyba, że nie prowadzi Pani dz. rolniczej, zgłosi to w KRUS i uprawdopodobni/udowodni.
2014-02-13 11:48:32 83.26.207.* | asik111
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
witam, od 2008 roku opłacam w krusie składkę macierzyńsko zdrowotną. w tym czasie podjęłam pracę ok. 1,5 roku a pozniej poszłam na bezrobocie. jednak cały czas opłacałam składkę. Pani w krusie powiedziała, że wyłączą mnie z ubezpieczenia w tym okresie. jednak skladki zaczną być naliczane znów od początku. a wiadamo, że żeby otrzymać świadczenia trzeba przepłacić rok. chciałam zapytać co stanie sie z tymi pieniążkami które płaciłam przez ten cały okres a z którego chcą mnie wypisać. to jest ok. 3 lata łącznie płącenia.
2014-02-24 11:28:58 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Składka za okres zatrudnienia czyli podlegania ZUS jest składką nienależną, podobnie za okresy zasiłku dla bezrobotnych, stypendium stażowego, szkoleniowego. Jest należna za okres bezrobocia bez ww świadczeń.

Składki nienależne są do zwrotu, przy czym w pierwszej kolejności są zaliczane na poczet ubezpieczeń bieżących- należnych. KRUS powinien wydać decyzję o konkretnych kwotach nadpłaty i odsetek, by mogła Pani w czasie obecnego jak rozumiem należnego ubezpieczenia je sobie odliczyć.

Jeśli jednak obecnie nie podlega Pani KRUS- należy złożyć wniosek po prostu o gotówkowy zwrot.

Wynika to z art. 41b Ustawy o ub. społecznych rolników.


Rok karencji tj. minimalnego okresu opłacania ubezpieczenia wypadkowo- chorobowo- macierzyńskiego dotyczy ubezpieczenia na wniosek = dobrowolnego, a nie obowiązkowego.
Posiadanie statusu bezrobotnego nie oznacza zmiany ubezpieczenia KRUS z obowiązkowego na dobrowolne. Składki nienależne wynikają z braku ubezpieczenia, nie stanowią ub. dobrowolnego.
2014-02-13 00:11:33 178.217.248.* | jola8317
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam proszę o pomoc moja mama 15 lat posiada ziemie około 2 ha po 5 latach opłacania składki zawiesiła ja z powodu ciężkiego wypadku ojca nie było ja porostu stać, po ciężkich 10 latach pojechała do krusu po informacje jak może starać się o emeryturę rolnicza i wznowienie opłacania składek. poinformowali ja ze musi spłacić najpierw 10 lat zadłużenia, jesteśmy w szoku to jest okolo 7 tyś zł proszę o pomoc czy można to jakoś obejść?
2014-02-13 12:05:27 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
"zawiesiła" czyli po prostu samowolnie zaprzestała składki opłacania.

Wypadek mógł mieć wpływ na zwolnienie ze składek ojca- tj. z urzędu jeśli uzyskał na jego skutek rentę. Mama jak rozumiem dz. rolniczą prowadziła lub chociaż gospodarstwo domowe z gospodarstwem rolnym związane. Więc ub. rolniczemu podlegała nadal obowiązkowo.

Teraz pozostaje jedynie starać się o rozłożenie zadłużenia na raty, odroczenie składek bieżących, czy o umorzenie chociaż części zaległości na podstawie art. 41a ustawy 'krusowej'. Tyle, że za okres za który składki zostaną umorzone/ będą nadal zaległe nie będzie wliczony do okresu ubezpieczenia w celu wyliczenia wysokości świadczenia (renta, emerytura). Będzie wliczony jedynie do okresu, od którego zależy samo prawo do świadczenia- czyli np. do 25 lat warunkujących emeryturę czy 30 lat w przypadku emerytury wcześniejszej.

Natomiast odmowa przyznania świadczenia ze względu na zadłużenie jest moim zdaniem nieprawna i bezsensowna- bo właśnie z przyznanej emerytury KRUS może potrącać zaległe składki.
2014-02-06 19:47:46 37.30.87.* | Maria227
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [2]
Witam. W roku 2009 tytułem darowizny otrzymałam 1,029 ha.Nie prowadziłam działalnosci rolniczej ponieważ to pole wydzierżawiłam.Sporządzona była pisemna umowa dzierżawy ale nigdzie nie rejestrowana.Wtedy pracowałam i nie podlegałam ubezpieczeniu w KRUS.Po ustaniu zatrudnienia pobierałam zasiłek dla bezrobotnych i UP nie poinformował mnie, ze po skończeniu pobierania zasiłku nie przysługuje mi ubezpieczenie zdrowotne w UP.
Teraz po dwóch latach,uczęszczałam na kurs i zostałam na ten czas wyrejestrowana ,przy ponownym zarejestrowaniu się dowiedziałam sie, ze nie mam prawa do ubezpieczenia zdrowotnego i tu zaczęły się problemy, bo teraz KRUS domaga zapłaty rzekomo zaległych składek ubezpieczenia rolniczego.Żądają zarejestrowanej umowy dzierżawy, a ja takiej nie posiadam , ponieważ nie wiedziałam, ze taka rejestracja będzie mi potrzebna a teraz nikt mi wstecz takiej rejestracji nie potwierdzi. Nadmieniam , ze nie pobieram dopłat, pobierają je dzierżawcy, i nie prowadziłam nigdy działalności rolniczej.
Mam pytanie... Czy KRUS może przyjąć jakąś inną formę udokumentowania tego, ze nie prowadzę działalności rolniczej i jaka to może być forma?
2014-02-13 11:46:15 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
W momencie utraty pracy zaczęła Pani domyślnie podlegać ub. rolniczemu, od uzyskania zasiłku dla bezrobotnych- znowu nie podlegać. Okoliczności takie za każdym razem należy do KRUS zgłaszać- taki jest obowiązek ustawowy. Podobnie było z ową dzierżawą.

Obecnie po prostu jeśli KRUS nie chce uznać wstecznie owej umowy lub oświadczenia w tym zakresie i wyda decyzję o wstecznym podleganiu ubezpieczeniu i o zaległych składkach- pozostaje odwołanie do sądu pracy/ub. społecznych i wykazania tego przed sądem.

Faktem bezsprzecznym jest, że w czasie dzierżawy ub. KRUS właściciel nie podlega. Tu będzie więc chodzić o kwestię techniczną niedopełnienia obowiązku informacyjnego i udowodnienia.
-1 spadek
2014-03-05 00:28:49 81.219.63.* | R. H
Ja bym się udał z dzierżawcą, umowa np sprzed 5-ciu lat do Starostwa aby nie zwlekając zarejestrować tam tą umowę i mając dokumenty potwierdzające starania o dopłaty a tym bardziej takie dopłaty uzyskane przez dzierżawcę postarać się o uzyskanie poświadczenia wydzierżawienia od 2009 roku lub od daty bezsprzecznej dla urzędnika. On na podstawie dokumentów potwierdza stan dzierżawy. Po tym dopiero warto zastanowić się czy jest dalej z czym iść do Sądu. Sąd powinien potwierdzić Pani wersję po analizie kto to uprawia, jakimi maszynami, kto ma z tego pożytki, kto ponosi nakłady itd.
2014-02-06 19:24:02 176.122.234.* | Pani A
róznica w ha a hp [1]
Witam, czy jeśli ktoś posiada 2,5 hektara gruntów a z tego wynika jakieś 1,86 hektara przeliczeniowego i chciałby ubiegac sie o rente rolnicza z KRUS-u, i osoba ta chce zostawic sobie 0,90 hektara to ma to byc hektar przeliczeniowy czy hektar fizyczny. Chciałabym wiedzieć jakie domumenty należy przygotowac i z kad je pobrać aby potem przekazać darowiznę. Prosze o odpowiedz .
2014-02-06 21:05:37 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Musi to być ZARÓWNO nie więcej niż 1 ha fizyczny jak i nie więcej niż 1 ha przeliczeniowy.

Bo w ustawie o podatku rolnym w definicji gospodarstwa rolnego pojawia się spójnik "lub" przy określaniu jego powierzchni jako więcej niż 1 ha zwykły lub przeliczeniowy.

A do tego zapisu odsyła definicja zaprzestania prowadzenia dz. rolniczej jako warunku uzyskania wypłaty cz. uzupełniającej renty rolniczej.

Może to być większy areał jeśli są to grunty trwale wyłączone z produkcji rolniczej na podstawie innych przepisów, w tym zalesione.

Skoro chce Pani spełnić warunek zaprzestania dz. rolniczej drogą darowizny- to dokumentem będzie akt notarialny, potem odpis z księgi wieczystej.

Nie musi dojść do tej darowizny przed uzyskaniem renty. Tyle, że do czasu jej dokonania renta będzie wypłacana bez cz. uzupełniającej. Innymi słowy w pani przypadku darowizna nie jest warunkiem uzyskania renty w ogóle.
2014-01-29 21:46:15 188.47.74.* | mon_ikke
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [2]
Drogi ekspercie od składek, proszę o zerknięcie na mojego ostatniego posta w nieszczęsnej sprawie zaległości. Z góry dziękuję - mon_ikke.
2014-01-30 12:17:10 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Absolutnie nim nie jestem, tylko nieco rozjaśniam to co jest napisane w ustawie, a niekoniecznie zrozumiałe :-)

Odpowiedź już jest "tam", gdzie być powinna.
2014-01-30 21:37:19 5.185.215.* | mon_ikke
Bardzo dziękuję, za pomoc i rozjaśnienie :-)
2014-01-29 19:50:39 176.101.80.* | kab
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam,
mamy z żoną działkę na wsi o powierzchni 0,32ha, ja pracuję jako strażak a żona od miesiąca ma przyznany zasiłek dla osoby bezrobotnej. Za parę dni moi rodzice przepiszą nam 0,74ha pola. Czy ktoś z nas ma obowiązek płacić KRUS? Czy żona utraci statut osoby bezrobotnej gdy ma prawo do zasiłku? Czy gdy prawo do zasiłku wygaśnie to wtedy będzie musiała płacić KRUS?
pozdrawiam
2014-01-29 21:18:40 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Żona utraciłaby status bezrobotnej, a więc i zasiłek dla bezrobotnych gdyby łączna powierzchnia gospodarstwa 2 ha przeliczeniowe. Te przeliczenia to dla mnie nieco czarna magia, ale zdaje się w Waszym przypadku do tego nie dojdzie.
Strażak jak rozumiem zawodowy, więc podlega Pan ub. społecznym mundurowym MSW, co zwalnia z obowiązku KRUS.
Żona z chwilą zakończenia/utraty zasiłku dla bezrobotnych zacznie podlegać obowiązkowo KRUS.
No chyba, że tak już to wiele razy w tym wątku napisano- nie prowadzicie i nie będziecie prowadzić dz. rolniczej na tych gruntach lub tylko żona nie będzie współpracować w prowadzeniu gospodarstwa ani gospodarstwa domowego z nim związanego- i zostanie to do KRUS zgłoszone, a w razie wątpliwości Kasy- udowodnione.

Podjęcie pracy przez żonę, albo uzyskanie stypendium stażowego z PUP znów zawiesi obowiązek KRUS chyba że jak wyżej napisano- ustanie on wcześniej na skutek sytuacji faktycznej zgłoszonej do KASY i przez nią nie zanegowanej.
2014-01-28 15:24:26 188.47.72.* | mon_ikke
Żona rolnika [5]
Dzień dobry,
Mąż od 10 lat jest rolnikiem jednak nie płacił składek KRUS ze względu za zatrudnienie w pozarolniczej działalności i opłacanie ZUS. Ja cały czas z dziećmi byłam na ubezpieczeniu męża. Mężowi ustał stosunek pracy i chce płacić KRUS. Czy to prawda, że ja przez te lata powinnam opłacać składki KRUS jako żona rolnika? Dodam tylko, że adres zameldowania mam w zupełnie innym województwie oraz że prze te 10 lat nie mieszkaliśmy z mężem w województwie w którym mamy powyżej 1 h. Wdzięczna będę za informacje. Dziękuję i pozdrawiam.
2014-01-28 20:00:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zacznijmy od tego, że mąż ubezpieczał Panią wraz z dziećmi tylko w zakresie ub. zdrowotnego.
Kluczowe nie jest zameldowanie, ani nawet zamieszkanie- można przecież prowadzić dz. rolniczą w gospodarstwie dojeżdżając do niego.
No i jak było/jest z tą dz. rolniczą odbywała się/ odbywa/będzie odbywać ?
Jeśli się nie odbywała- to mąż nie był rolnikiem w rozumieniu ustawy krusowej, a Pani nie podlegała ub. rolniczemu, ale należało to zgłosić w Kasie wraz z wyjściem Pani za mąż lub nabyciem ziemi przez męża- w zależności co nastąpiło później. I odwrotnie teraz- jeśli mąż nie prowadzi dz. rolniczej i jej nie podejmie- nie może ub. się w KRUS i jako posiadacz gruntów rolnych musi o tym Kasę powiadomić.
2014-01-29 11:28:17 188.47.74.* | mon_ikke
Dziękuję, ze szybką odpowiedź. Mąż stał się rolnikiem " z urzędu" zakupując powyżej 1 h ziemi. Nie wiem co znaczy prowadzić działalność rolniczą. Na obszarze tym co roku kosimy trawę i otrzymujemy za należyte utrzymanie dotację - czy to jest już działalność rolnicza? Czy w takim razie mąż może zacząć opłacać sobie KRUS? Co ze mną? Powinnam w takim wypadku przez te wszystkie lata płacić KRUS?
2014-01-29 16:42:02 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
No to już jest dz. rolnicza, więc mąż jest rolnikiem a Pani małżonką rolnika w rozumieniu ustawy krus-owej.
Zatem:
- mąż nie tylko może, ale musi opłacać składki KRUS i podlega temu ubezpieczeniu od dnia następującego po dniu rozwiązania umowy o pracę.
- Pani jako jego żona- domyślnie też. Wstecz też Pani domyślnie podlegała, chyba że miała swój inny tytuł do ubezpieczeń- ZUS-owy albo świadczenie z ZUS/KRUS.

Zwalniałoby Panią to, gdyby mąż zgłosił w KRUS,a Pani poświadczyła- że nie pracuje w tym gospodarstwie ani w gospodarstwie domowym z nim związanym. Jednak jak Pani pisze -kosicie, macie dopłaty wspólnie.

Teraz wstecz będą znaczne odsetki, warto było płacić- bo to ubezpieczenie tanie, a w zakresie emerytalnym wlicza się przecież do przyszłego świadczenia z ZUS, jeśli nie uzyska Pani emerytury/renty rolniczej.
2014-01-29 20:26:30 188.47.74.* | mon_ikke
Wiem, że niewiedza nie zwalnia mnie od odpowiedzialności. W jaki sposób mogę wybrnąć z sytuacji. Jest możliwość umorzenia choć części składek lub odsetek? Z 10 -u lat wysoka kwota wyjdzie.
2014-01-30 12:15:13 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Są możliwe :

- odroczenia terminu płatności bieżącej składki,
- rozłożenia zadłużenia na raty,
- zmniejszenia wysokości wcześniej udzielonych rat

W myśl art. 41a ust. 1 pkt 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, Prezes KRUS lub upoważniony przez niego pracownik może umorzyć część lub całość wnioskowanej przez zainteresowanego należności w wyjątkowych, jednostkowych przypadkach, np. w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych lub innych sytuacji, które były niezależne od sposobu postępowania dłużnika.

Na początek na pewno mąż powinien zgłosić siebie i Panią do ubezpieczeń, ma na to termin 14 dni jak już pisałem od utraty zatrudnienia. Nawet jeśli zarejestrował się w PUP i uzyskał zasiłek dla bezrobotnych.

Najprawdopodobniej przy okazji pojawi się tedy kwestia Pani ubezpieczenia wstecz tj. tego dlaczego dotąd nie była Pani zgłoszona.

Liczba pytań na forum ostatnio sugeruje, że KASA w tym zakresie wzięła się do roboty.

Jeśli decyzji wstecznej teraz nie wyda- nie potrafię doradzić, czy samemu się "ujawniać".

Co ważne -przedawnienie w tym zakresie:

Do końca 2011 roku obowiązywał okres przedawnienia składek wynoszący 10 lat, Od 1 stycznia 2012 r. okres przedawnienia wynosi 5 lat licząc od dnia, w którym składki stały się wymagalne. W nowych przepisach znalazło się jednak pewne zastrzeżenie. Otóż jeśli składki stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.

Czyli w Pani przypadku żaden kwartał ubezpieczenia jeszcze nie uległ przedawnieniu.

No i to co ważne- mówimy o ponad 1 ha przeliczeniowym powodującym obowiązek ubezpieczenia, a nie ha fizycznym.
2014-01-25 17:50:58 5.172.252.* | gunia978
Jestem żoną rolnika i oboje płacimy krus,mąż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i zamierza przejść na zus. Czy ja nadal będę mogła płacić krus ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-01-27 13:53:40 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zamierza ? Byłoby to formalnie możliwe tylko wtedy, gdyby w przy zakładaniu DG oświadczył, że pozostaje w KRUS, spełniał warunki pozwalające na takie pozostanie i terminowo poinformował KRUS. Wtedy rzeczywiście mógłby w dowolnym czasie zadecydować o przejściu "pod" ZUS. W innym przypadku on już jest ubezpieczony w ZUS, od dnia rozpoczęcia DG składki KRUS są nienależne, okres ten też nie stanowi okresu ub. rolniczego na potrzeby świadczeń z KRUS.

Co do meritum- tak, prowadzenie DG przez męża i podleganie ZUS nie stanowi podstawy zwolnienia Pani z KRUS, chyba że działalność rolnicza zostanie w tym gospodarstwie zostanie zaprzestana lub podejmie Pani współpracę z mężem przy prowadzeniu jego dz.gospodarczej i zostanie Pani zgłoszona przez niego do ZUS do ubezpieczeń jako osoba współpracująca.
O taki fakcie należy poinformować KRUS w ciągu 14 dni.
2014-01-24 11:59:11 norman x
Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS? [1]
Witam, na moja żonie długo przed ślubem rodzice przepisali pole 0,97 ha przeliczeniowego, rok po ślubie żona dopisała mnie jako współwłaściciela, pole krusu nie płaciliśmy, pole oddaliśmy w dzierżawę nic nigdzie nie było zgłaszane. Jakaś umowa na dzierżawę jest. Rok temu kupiliśmy działkę o pow. 0,2ha. Nie pracujemy na umowy, a składek w krusie nie chcemy opłacać. proszę o pomoc?
2014-01-27 13:57:41 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
O podleganiu KRUS obowiązkowo decyduje powierzchnia gospodarstwa większa niż 1 ha przeliczeniowy. Jeśli więc owe 0,2 ha stanowi do 0,3 ha przeliczeniowego- obowiązku nie ma. Jeśli więcej- z chwilą zakupu działki- powstał i należało wtedy zarejestrować ową dzierżawę, jako dowód nieprowadzenia dz. rolniczej. Teraz wstecznie będzie to trudniejsze.
Podobne wiadomości
Wypadek w drodze do pracy. Czy należy się odszkodowanie? Wypadek w drodze do pracy. Czy należy się odszkodowanie?
Zobacz, ile pieniędzy możesz dostać.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

To nowość w podatkach. Minimalne terminy na... To nowość w podatkach. Minimalne terminy na...
Zmienione zasady fakturowania już obowiązują. Wyjaśniamy, na czym polega rewolucja.