Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatki > PoradnikiPodatkowa księga przychodów i rozchodów
2006-12-19 16:48

Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Autor: Marzena Migatulska-Jacko


aktualizacja 2010-12-21

Podatkowa księga przychodów i rozchodów umożliwia wybór między opodatkowaniem wg skali podatkowej i stawką liniową.

Jest to dość skomplikowana forma rozliczeń, wymagająca orientacji w przepisach (zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie kosztów)

ZALETY I WADY KSIĄŻKI PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW
Zalety Wady
Możliwość odliczania faktycznie poniesionych kosztów Prowadzenie księgowości wymaga orientacji w przepisach
Przy wysokich kosztach - możliwość uzyskania korzyści fiskalnych w porównaniu z formami ryczałtowymi Konieczność systematycznego zapisywania w księdze operacji gospodarczych, sporządzania rejestrów itp.

PrzepisyUstawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.)

Z przychodów z działalności gospodarczej rozliczać się można na zasadach określonych w ustawie o PIT. Taka forma rozliczeń konieczna jest, gdy podatnik nie ma prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ryczałtu ewidencjonowanego.

Rozliczając się na zasadach określonych w ustawie o PIT należy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów według określonego wzoru i płacić podatek:

  • - od rzeczywistego dochodu wg skali podatkowej (zasady ogólne):
Skala podatkowa 2010 i 2011
Podstawa Podatek
Ponad Do
85 528 PLN 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr
85 528 PLN 14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł

  • - od rzeczywistego dochodu wg stawki 19% (podatek liniowy).

Wyboru opodatkowania wg skali bądź podatkiem liniowym dokonać należy w terminie do 20 stycznia roku podatkowego. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - oświadczenie o wyborze należy złożyć w US do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przed złożeniem oświadczenia o wyborze podatku liniowego należy dokładnie przeanalizować, czy taki sposób płacenia podatku będzie dla danej osoby korzystny. Warto zastanowić się nad następującymi kwestiami:

- oczekiwana wysokość dochodów w roku podatkowym

podatek liniowy jest korzystniejszy dla podatników, którzy uzyskują dochody właściwe dla drugiego i trzeciego progu podatkowego. W przypadku niskich dochodów korzystanie z liniowego podatku może być nieopłacalne, a to m.in. w związku z utratą prawa do odliczenia kwoty wolnej od podatku

- korzystanie na zasadzie praw nabytych z ulg i odliczeń od podatku

podatnicy, którzy w dalszym ciągu korzystają w ramach praw nabytych z ulg i odliczeń podatkowych - w przypadku przejścia na podatek liniowy - tracą automatycznie prawo do dalszych odliczeń

- ulgi i odliczanie nadal obowiązujące

podatnik wybierający opodatkowanie liniowym PIT nie może korzystać z obowiązujących w bieżącym roku ulg i odliczeń

- wspólne rozliczanie z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem

wspólne opodatkowanie może znacznie zredukować obciążenia fiskalne rozliczających się w ten sposób podatników. Element ten należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o przejściu na liniowy PIT (podatek liniowy całkowicie wyklucza możliwość łącznego opodatkowania).

Podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie mogą prowadzić firmy, które zobligowane są do prowadzenia pełnej księgowości, tj.: spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 EURO.Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


11 awans
2011-04-28 01:08:57 91.189.216.* | KmealSLASH
Re: Podatkowa księga przychodów i rozchodów [1]
Wiec jaki podatek zapłacę przy np 85tyś przychodów i np. 50 tyś Kosztów???? zapłacę od całej kwoty czy pomniejszonej o koszta i jaki procent????
-4 spadek
2011-12-30 14:35:48 83.14.41.* | Tede
Jeśli nadal poszukiwałbyś jakichś informacji na temat prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, to polecam sprawdzić w Informatorze Prawno Podatkowym, konkretnie pod tym linkiem: http://www.ipp24.pl/prawno-podatkowy/temat-tygodnia/artykuly/478422,jak_prowadzic_podatkowa_ksiege_przychodow_i_rozchodow_w_2011_r.html

Przydatny poradnik, który mocno polecam.
Podobne wiadomości
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Kto może rozliczać się w tej formie?
Nie wszystkim jednak skorzystanie z tak niskiej stawki się opłaca. Zobacz, kto nie powinien jej stosować.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

To nowość w podatkach. Minimalne terminy na... To nowość w podatkach. Minimalne terminy na...
Zmienione zasady fakturowania już obowiązują. Wyjaśniamy, na czym polega rewolucja.