Na skróty
Money.plFirmaWiadomościPodatki > PoradnikiPodatkowa księga przychodów i rozchodów
2006-12-19 16:48

Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Autor: Marzena Migatulska-Jacko


aktualizacja 2010-12-21

Podatkowa księga przychodów i rozchodów umożliwia wybór między opodatkowaniem wg skali podatkowej i stawką liniową.

Jest to dość skomplikowana forma rozliczeń, wymagająca orientacji w przepisach (zwłaszcza jeżeli chodzi o kwestie kosztów)

ZALETY I WADY KSIĄŻKI PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW
Zalety Wady
Możliwość odliczania faktycznie poniesionych kosztów Prowadzenie księgowości wymaga orientacji w przepisach
Przy wysokich kosztach - możliwość uzyskania korzyści fiskalnych w porównaniu z formami ryczałtowymi Konieczność systematycznego zapisywania w księdze operacji gospodarczych, sporządzania rejestrów itp.

PrzepisyUstawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.)

Z przychodów z działalności gospodarczej rozliczać się można na zasadach określonych w ustawie o PIT. Taka forma rozliczeń konieczna jest, gdy podatnik nie ma prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ryczałtu ewidencjonowanego.

Rozliczając się na zasadach określonych w ustawie o PIT należy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów według określonego wzoru i płacić podatek:

  • - od rzeczywistego dochodu wg skali podatkowej (zasady ogólne):
Skala podatkowa 2010 i 2011
Podstawa Podatek
Ponad Do
85 528 PLN 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr
85 528 PLN 14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł

  • - od rzeczywistego dochodu wg stawki 19% (podatek liniowy).

Wyboru opodatkowania wg skali bądź podatkiem liniowym dokonać należy w terminie do 20 stycznia roku podatkowego. W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - oświadczenie o wyborze należy złożyć w US do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Przed złożeniem oświadczenia o wyborze podatku liniowego należy dokładnie przeanalizować, czy taki sposób płacenia podatku będzie dla danej osoby korzystny. Warto zastanowić się nad następującymi kwestiami:

- oczekiwana wysokość dochodów w roku podatkowym

podatek liniowy jest korzystniejszy dla podatników, którzy uzyskują dochody właściwe dla drugiego i trzeciego progu podatkowego. W przypadku niskich dochodów korzystanie z liniowego podatku może być nieopłacalne, a to m.in. w związku z utratą prawa do odliczenia kwoty wolnej od podatku

- korzystanie na zasadzie praw nabytych z ulg i odliczeń od podatku

podatnicy, którzy w dalszym ciągu korzystają w ramach praw nabytych z ulg i odliczeń podatkowych - w przypadku przejścia na podatek liniowy - tracą automatycznie prawo do dalszych odliczeń

- ulgi i odliczanie nadal obowiązujące

podatnik wybierający opodatkowanie liniowym PIT nie może korzystać z obowiązujących w bieżącym roku ulg i odliczeń

- wspólne rozliczanie z małżonkiem lub małoletnim dzieckiem

wspólne opodatkowanie może znacznie zredukować obciążenia fiskalne rozliczających się w ten sposób podatników. Element ten należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o przejściu na liniowy PIT (podatek liniowy całkowicie wyklucza możliwość łącznego opodatkowania).

Podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie mogą prowadzić firmy, które zobligowane są do prowadzenia pełnej księgowości, tj.: spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 EURO.Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


10 awans
2011-04-28 01:08:57 91.189.216.* | KmealSLASH
Re: Podatkowa księga przychodów i rozchodów [1]
Wiec jaki podatek zapłacę przy np 85tyś przychodów i np. 50 tyś Kosztów???? zapłacę od całej kwoty czy pomniejszonej o koszta i jaki procent????
-4 spadek
2011-12-30 14:35:48 83.14.41.* | Tede
Jeśli nadal poszukiwałbyś jakichś informacji na temat prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, to polecam sprawdzić w Informatorze Prawno Podatkowym, konkretnie pod tym linkiem: http://www.ipp24.pl/prawno-podatkowy/temat-tygodnia/artykuly/478422,jak_prowadzic_podatkowa_ksiege_przychodow_i_rozchodow_w_2011_r.html

Przydatny poradnik, który mocno polecam.
Podobne wiadomości
Forma opodatkowania dochodów. Którą wybrać? Forma opodatkowania dochodów. Którą wybrać?
Sprawdź, która forma opodatkowania będzie odpowiednia dla twojej działalności.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI

To nowość w podatkach. Minimalne terminy na... To nowość w podatkach. Minimalne terminy na...
Zmienione zasady fakturowania już obowiązują. Wyjaśniamy, na czym polega rewolucja.