Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy wprowadzą innowacje za pół ceny

0
Podziel się:

Przedsiębiorca korzystający z kredytu technologicznego będzie mógł otrzymać umorzenie nawet połowy jego wartości.

Firmy wprowadzą innowacje za pół ceny
(intel.com)

Banki komercyjne będą mogły udzielać preferencyjnych kredytów dla firm, które inwestują w nowe technologie.

Kredyt technologiczny przeznaczony będzie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, na sfinansowanie inwestycji polegającej na zastosowaniu nowej technologii, zarówno własnej, jak i nabytej oraz uruchomieniu produkcji nowych wyrobów lub modernizacji wyrobów produkowanych w oparciu o tę technologię.

Kredyt taki może być udzielany m.in. na zakup, leasing lub najem środka trwałego, nieruchomości, wartości niematerialnych i prawnych oraz na zakup usług doradczych (np. prace przedrealizacyjne, ekspertyzy, projekty techniczne). Zakupy muszą być powiązane funkcjonalnie i służyć realizacji kredytowanej inwestycji technologicznej.

Przedsiębiorca, który udokumentuje sprzedaż towarów i usług powstałych w wyniku inwestycji będzie miał możliwość ubiegania się o umorzenie maksymalnie 50 procent wartości kredytu, którą to kwotę (premia technologiczna) otrzyma jednorazowo lub ratalnie- w zależności od wielkości sprzedaży .

Kredyt będzie udzielany przez banki komercyjne, a Bank Gospodarstwa Krajowego będzie spłacał część kapitału kredytu. Otwiera to dla banków rynek kredytowy o wartości ok. 3 mld zł, zaś dla przedsiębiorców możliwość zrealizowania kilkuset inwestycji technologicznych i zatrudnienia ok. 4 tys. osób.

Ustawa wprowadza od dawna postulowany przez środowisko bankowe mechanizm - tj. odchodzi od dotacji, na rzecz dużo mniej zakłócającego konkurencję, odnawialnego funduszu z uwzględnieniem montażu środków prywatnych i publicznych, dywersyfikacją ryzyka środków publicznych oraz zasady _ one stop shop _ (tzn. możliwości załatwienia wszystkich formalności w jednej instytucji - banku kredytującym). W efekcie powinno to pozwolić na uproszczenie procedur, i ułatwienie realizacji inwestycji, dostępu do kredytu inwestycyjnego.

Kredyt technologiczny będzie udzielany przez banki z ich środków własnych, a spłata części kapitału kredytu, lecz nie więcej niż 4 mln zł, będzie dokonywana przez BGK ze środków publicznych (w ramach tzw. premii technologicznej).

Banki kredytujące będą przyjmować wnioski przedsiębiorców, sprawdzać ich kompletność i poprawność formalną. Ponadto oczywiście przeprowadzą analizę zdolności kredytowej przedsiębiorców i zajmą się obsługą przepływów finansowych takiego projektu inwestycyjnego. BGK zbada zaś spełnianie warunków ustawowych dotyczących technologii i sposobu jej wdrożenia do produkcji przez przedsiębiorcę, na podstawie opinii jednostki naukowej. Kredytu będzie mógł udzielać każdy bank, który zawrze z BGK umowę określającą zasady współpracy.

Ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, która umożliwi bankom udzielania preferencyjnych kredytów technologicznych dla przedsiębiorstw może wejść w życie już w lipcu, po podpisaniu jej przez Prezydenta RP.

wiadomości
zarządzanie
kapitał
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)