Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Leasing czy kredyt? Co wybrać przy finansowaniu zakupu środków trwałych

0
Podziel się:
Leasing czy kredyt? Co wybrać przy finansowaniu zakupu środków trwałych
(D. Sobieski)

Firmy poszukujące środków na finansowanie nowych inwestycji mogą obecnie wybierać wśród wielu ofert instytucji finansowych, prześcigających się w walce o klienta. Dzięki tak dużej konkurencji, zarówno leasing jak i kredyt można teraz otrzymać łatwiej i taniej.

Dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą leasing jest często jedyną dostępną formą finansowania zewnętrznego co wynika z faktu, że większość kredytodawców wymaga co najmniej 12-miesięcznego okresu prowadzenia działalności. W przypadku najpopularniejszego leasingowanego środka trwałego jakim jest samochód osobowy, finansowanie jest dostępne od ręki nawet dla startupów w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast w przypadku transportu ciężkiego czy leasingu maszyn i urządzeń, finansowanie jest często dostępne już po 6 miesiącach prowadzenia firmy.

Leasing w odróżnieniu od kredytu jest doskonałym narzędziem optymalizacji podatkowej – wybór rodzaju umowy leasingu może w istotny sposób wpłynąć na poziom zobowiązań podatkowych. Możliwości takie oferuje głównie leasing operacyjny, w którym leasingobiorca może zaliczyć wydatki na raty leasingowe do kosztów działalności. W przypadku finansowania środka trwałego kredytem, kosztem podatkowym są tylko odpisy amortyzacyjne oraz odsetki od kredytu. Tarcza podatkowa sprawia, że rzeczywisty koszt finansowania leasingiem może być korzystniejszy niż w przypadku kredytu.

W przypadku leasingu właścicielem finansowanego przedmiotu jest firma leasingowa, więc jest on wystarczającym zabezpieczeniem. W przypadku kredytu wymagane jest zwykle ustanowienie zabezpieczenia majątkowego: hipotecznego lub zastawu rejestrowego. Dodatkowym ułatwieniem może być też to, że leasingodawcy coraz częściej stosują uproszczone procedury dla określonych grup przedmiotów (np. pojazdów lekkich, maszyn drogowych) lub określonych grup klientów (np. wolne zawody, MSP), dzięki czemu przedsiębiorcy zwolnieni są z dostarczania niektórych dokumentów – np. zaświadczeń z ZUS, US, informacji o kilkuletnich wynikach czy biznes planów.

W przypadku finansowania leasingiem np. samochodów, możliwe jest uzyskanie finalnie niższej ceny, ponieważ firmy leasingowe oprócz finansowania oferują często korzystne stawki lub rabaty na usługi związane z przedmiotem leasingu (np. serwis czy inne opłaty związane z eksploatacją samochodu, a także ubezpieczenia).

Jeśli zakupu środka trwałego dokonaliśmy z funduszy uzyskanych z dofinansowania z Unii Europejskiej lub za środki własne i jest to wciąż przedmiot o dużej wartości, możemy wykorzystać leasing zwrotny do ponownej amortyzacji przedmiotu. Gdy zakup finansowany był kredytem, istnieje możliwość jego refinansowania. Przedsiębiorstwo może poprawić płynność finansową i zdolność kredytową zamieniając kredyt na leasing.

Zwróćmy też uwagę, że uzyskując kredyt obrotowy, musimy liczyć się z krótkim, często rocznym okresem spłaty. Umowę leasingu można natomiast zawrzeć np. na okres pięcioletni. Jeśli naszym celem nie jest uzyskanie kapitału obrotowego, a jedynie zdobycie środków na nową inwestycję, to w przypadku leasingu zwrotnego nie tylko otrzymamy pieniądze na zakup, lecz po upływie okresu umowy możemy ponownie stać się właścicielem przedmiotu wziętego w leasing.

Dostępna na rynku oferta finansowa, zarówno leasingowa jak i kredytowa, pozwala dowolnie kształtować raty w zależności od możliwości i potrzeb przedsiębiorców. Dodatkowo, w przypadku umowy leasingu, w momencie wystąpienia problemów z regularną spłatą zadłużenia, istnieje możliwość cesji praw i obowiązków na wskazaną przez Klienta i zaakceptowaną przez finansującego osobę trzecią.

Dzięki nowej perspektywie funduszy unijnych 2014-2020 leasing otrzymał szansę konkurowania z kredytem w finansowaniu inwestycji. Pojawiło się nowe rozwiązanie umożliwiające jednorazową wypłatę środków z dotacji w przypadku wskazania we wniosku o dotację firmy leasingowej jako podmiotu upoważnionego do zakupu przedmiotu. Oznacza to, że mamy do czynienia z takim samym mechanizmem wypłaty dotacji jak np. przy kredycie technologicznym.

W zakresie formalności i procesu - wniosek o zawarcie umowy leasingu jest często podobny do wniosku kredytowego. Różnica na korzyść leasingu wynika przede wszystkim z aspektów podatkowych i samej konstrukcji finansowania. To powoduje, że przedsiębiorcy coraz częściej finansują środki trwałe leasingiem.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)