Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy o VAT wykracza poza przepisy unijne

0
Podziel się:

Projekt ustawy o VAT nakłada na podatników obowiązki wykraczające poza przepisy unijne

- uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP). Zdaniem PKPP, projekt zawiera wiele przepisów niezgodnych z dyrektywami unijnymi oraz z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele PKPP poinformowali, że w trakcie prac nad projektem Konfederacja wielokrotnie zwracała uwagę na jego wady, szkodliwość wielu proponowanych rozwiązań i niezgodność części przepisów z prawem unijnym.

Zdaniem PKPP, projekt ustawy o VAT, który ma trafić 22 stycznia do drugiego czytania w Sejmie, podporządkowany jest głównie potrzebom budżetu.

Zastrzeżenia Konfederacji budzi m.in. propozycja ograniczenia prawa przedsiębiorców do odliczenia podatku VAT zapłaconego przy nabyciu samochodów osobowych. Przedsiębiorcom wykorzystującym samochody ciężarowe w działalności gospodarczej na podstawie umów najmu, dzierżawy lub leasingu proponowane zmiany ograniczają prawo odliczenia podatku VAT zapłaconego od czynszów i rat uiszczanych zgodnie z treścią tych umów.

PKPP podkreśla, że proponowana zmiana uzależnia prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości od spełnienia wymogów dotyczących ładowności, niezależnie od tego, czy dany pojazd posiada homologację samochodu osobowego czy ciężarowego.

Dyrektor Departamentu Prawnego Europejskiego Funduszu Leasingowego SA Marek Kaczałko ocenił, że skutkiem proponowanych zmian będzie chaos prawny. Dodał, że ten sam samochód będzie inaczej traktowany na gruncie przepisów o homologacji i rejestracji, inaczej w oparciu o przepisy o podatku dochodowym, a inaczej w przepisach o VAT.

"W tej chwili mamy sto kilkadziesiąt modeli samochodów, które są homologowane jako ciężarowe. Prawdopodobnie za rok tych modeli nie będzie wcale. Każdy producent na przestrzeni kilku lub kilkunastu miesięcy jakieś zmiany do swoich modeli wprowadzi. A to automatycznie pociągnie za sobą wygaśnięcie homologacji" - powiedział Kaczałko.

Zdaniem PKPP, wejście w życie proponowanych zapisów spowoduje, że przedsiębiorcy, którzy zawarli umowy leasingu lub najmu przed datą wejścia w życie ustawy, utracą prawo do pełnego odliczenia podatku. Stoi to w sprzeczności - w ocenie Konfederacji - z konstytucyjną zasadą niedziałania prawa wstecz.

Proponowany tryb wprowadzenia zmian - w opinii Konfederacji - jest także sprzeczny z unijną dyrektywą, która wyklucza m.in. możliwość pozbawienia podatnika prawa odliczania podatku VAT z mocą wsteczną. Rządowy projekt ustawy o podatku od towarów i usług zawiera także, zdaniem Konfederacji, niekorzystne propozycje zmian w przepisach, które zahamują rozwój rynku prasy i książki, a także druku i dystrybucji.

Zastrzeżenia Konfederacji budzi przede wszystkim zwiększenie z 0 do 22 proc. stawki VAT na usługi druku i zwiększenie z 7 do 22 proc. stawki VAT na ogłoszenia drobne dla ludności. PKPP wskazuje też na zwiększenie z 7 do 22 proc. VAT na sprzedaż gazet i czasopism, "do czego pretekstem jest rzekome przeznaczenie przez nie znacznej części powierzchni na ogłoszenia i reklamę".

Przedstawiciele Konfederacji zwrócili uwagę na obserwowany od 2000 r. spadek czytelnictwa prasy i książek - ponad 17-procentowy spadek sprzedaży gazet i 14-procentowy spadek liczby wydrukowanych książek.

PKPP szacuje, że w przypadku konieczności podwyższenia cen prasy może nastąpić spadek sprzedaży gazet i czasopism o kolejne 8-9 proc. i zmniejszenie wartości sprzedaży o 5-6 proc. Prognozuje też dalszy spadek czytelnictwa w granicach 4-5 proc. rocznie. Zdaniem Konfederacji, wszystko to wpłynie na zmniejszenie zysków i spadek podatków odprowadzanych do Skarbu Państwa.

vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)