Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UOKiK: Zwalczanie karteli celem priorytetowym

0
Podziel się:

Zwalczanie karteli, czyli nielegalnych porozumień stosowanych przez niektóre firmy, jest celem priorytetowym polityki Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - zapewnił prezes Urzędu Cezary Banasiński.

Zwalczanie takich porozumień przez UOKiK oraz odpowiednie urzędy działające w państwach Unii Europejskiej było tematem wtorkowego spotkania przedstawicieli Urzędu z Dyrektorem Generalnym ds. Konkurencji Komisji Europejskiej Philipem Lowe'em.

"Kartele są bardzo szkodliwe, gdyż działają przeciwko konsumentom oraz konkurencji na rynkach. Pociągają za sobą albo niższą jakość towarów, albo wysokie ceny" - powiedział na wtorkowej konferencji Lowe.

Jak zapewnił, od 1 maja 2004 roku wchodzą w życie nowe przepisy o ochronie konkurencji.

"Od tego czasu każde państwo członkowskie będzie mogło stosować równolegle te przepisy" - powiedział Lowe.

Wyjaśnił, że chodzi m.in. o to, żeby analizować propozycje łączenia firm, zanim one faktycznie nastąpią. Jest to - w jego opinii - ważne dlatego, żeby połączenie nie okazało się niekorzystne dla rynku i dla konsumentów.

Prezes UOKiK zwrócił również uwagę na propozycje zmian w polskiej ustawie antymonopolowej. Przygotowywany przez Urząd projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadza m.in. kary do 50 mln euro za naruszenie określonych przepisów prawa konkurencji oraz redukcje kar dla firm, które poinformują UOKiK o istnieniu nielegalnego porozumienia, w jakim same uczestniczą.

W celu zwiększenia wykrywalności nielegalnych porozumień UOKiK zaproponował także wprowadzenie specjalnego programu dla uczestników zmów, którzy zdecydują się na współpracę z Urzędem. Chodzi o odstąpienia kary dla członka kartelu, który pierwszy zgłosił fakt jego istnienia do UOKiK, oraz obniżenia kary tym, którzy zdecydują się na dostarczenie kolejnych dowodów oraz informacji.

Szef Urzędu poinformował, że projekt nowelizacji wprowadza również zmiany dotyczące kontroli koncentracji.

Proponowane zmiany w ustawie dotyczą również kontroli przeprowadzanych w siedzibie przedsiębiorcy. UOKiK prowadziłby je m.in. na wniosek Komisji Europejskiej lub państwa członkowskiego. Ponadto od 1 maja 2004 r. Komisja uzyska prawo do samodzielnego przeprowadzania kontroli w siedzibach polskich przedsiębiorców.

wiadomości
zarządzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)