Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-faktury: Jak archiwizować dokumenty?

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2011 r. nie będzie trzeba skanować faktur kosztowych, wystarczy pozyskać je w formie elektronicznej.

E-faktury: Jak archiwizować dokumenty?
(Gewitterkind/iStockphoto)

Od 1 stycznia 2011 r. nie będzie trzeba skanować faktur kosztowych, wystarczy pozyskać je w formie elektronicznej.

W opinii specjalistów nowe regulacje Ministerstwa Finansów znacząco ułatwią i skrócą czas pracy z fakturami kosztowymi oraz przyniosą realne oszczędności – w przypadku średniej wielkości firmy pozwolą zaoszczędzić ponad 648 godzin pracy rocznie i 15 tys. kartek papieru.

– _ Nowe przepisy oznaczają, że już nie musimy czekać na faktury kosztowe w formie papierowej, które zostały do nas wysłane pocztą lub kurierem. Wystarczy, iż otrzymamy je drogą mailową, np. w formacie PDF, co umożliwi również ich archiwizowanie w formie elektronicznej. Wszystko to zapewni bezpieczeństwo korespondencji przychodzącej w zakresie dokumentów kosztowych i sprawi, że praca z fakturą będzie łatwiejsza i krótsza dzięki wyeliminowaniu konieczności skanowania dokumentów _– mówi Beata Skura, Business Unit Manager ObiegFaktur.pl.

Zgodnie ze zrealizowanym przez firmę KOLIBRO Pierwszym Ogólnopolskim Badaniem Obiegu Faktur Kosztowych, które wykazało, że średniej wielkości przedsiębiorstwa przyjmują około 15 tys. faktur kosztowych rocznie, nowe przepisy pozwolą zaoszczędzić w skali roku około 13 tys. zł brutto oraz prawie 1/3 etatu.

Od nowego roku bez oporów możemy archiwizować w formie elektronicznej (np. PDF) wszystkie faktury kosztowe, co zdecydowanie usprawni kontrolę nad kosztami, zapewni bezpieczeństwo dokumentów kosztowych oraz zwyczajnie pozwoli zaoszczędzić miejsce w archiwach firmowych.

Proces pozyskiwania faktury zostanie znacząco skrócony, co przyspieszy również płatności i polepszy przepływ finansowy firmy. Wszystko to wpłynie na usprawnienie zarządzania oraz poprawę kultury finansowej firmy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t90775.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/e-faktury;korzysci;i;problemy,191,0,588991.html) E-faktury: Korzyści i problemy Elektroniczne dokumenty wciąż wymagają podpisu elektronicznego. Za to, dzięki precyzyjniejszym przepisom, nie są już kwestionowane przez fiskusa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/t90772.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/co;sie;bardziej;oplaca;e-faktura;czy;faktura;wysylana;mailem,10,0,641802.html) Co się bardziej opłaca: e-faktura czy faktura wysyłana mailem? Według obowiązujących w Polsce przepisów, e-fakturą jest tylko i wyłącznie dokument podpisany bezpiecznym e-podpisem lub przesłany w specjalnym systemie EDI.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t41302.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/po;co;przedsiebiorcy;e-podpis,237,0,523245.html) Po co przedsiebiorcy e-podpis? Podpis z certyfikatem kwalifikowanym niesie takie same skutki prawne jak podpis odręczny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)