Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy chcą wznowienia pakietu antykryzysowego

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy chcą wznowienia działania Pakietu Antykryzysowego w zakresie prawa pracy, który wygasł 1 stycznia tego roku.

Firmy chcą wznowienia pakietu antykryzysowego
(Reporter Poland)

Przedsiębiorcy chcą wznowienia działania Pakietu Antykryzysowego w zakresie prawa pracy, który wygasł 1 stycznia tego roku. Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz (na zdj.) twierdzi, że byłoby to korzystne dla rynku zatrudnienia.

- _ Pakt miał dla wielu przedsiębiorców ogromne znaczenie. I wiele osób nie straciło pracy właśnie dlatego, że można było rozszerzyć okres rozliczeniowy, stosować wiele form zatrudnienia. Więc bardzo byśmy namawiali rząd, by jak najszybciej te i nstrumenty przedłużyć. Jeśli przedsiębiorcy będą wiedzieli, że mają taką możliwość, to nie będą zwalniali prewencyjnie _ - mówi Henryka Bochniarz.

POSŁUCHAJ HENRYKI BOCHNIARZ:

Henryka Bochniarz zwróciła uwagę, że od 1 lutego wchodzą w życie przepisy podwyższające składkę rentową po stronie pracodawców. Wzrosną więc koszty pracy. Wznowienie działania Pakietu jest istotne zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw - uważa Bochniarz.

- _ Wydaje się, że nie ma co liczyć na powstanie kolejnych miejsc pracy, więc trzeba walczyć o to, co jest. Dlatego zwłaszcza trzeba dać małym przedsiębiorstwom bardziej elastyczne prawo _ - mówi szefowa Lewiatana.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/88/m115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/big;polskie;firmy;uodpornily;sie;na;kryzys,141,0,962701.html) Polskie firmy uodporniły się na kryzys Polskie firmy potrafią zabezpieczyć swoje interesy, pomimo dużych wahań kursów walut i notowań giełdowych Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego obowiązywała od 22 sierpnia 2009 roku do 31 grudnia 2011 roku. Jak przypomina ekspert prawa pracy Piotr Wojciechowski, dawała ona możliwość skorzystania z instrumentów pozwalających na bardziej elastyczne korzystanie z przepisów o czasie pracy.

- _ Ustawa antykryzysowa wprowadzała takie rozwiązanie, że maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony nie mógł być dłuższy niż 24 miesiące. Prawo dziś nie mówi już jak długi powinien być okres zatrudnienia terminowego. Mówi tylko, że pierwsze dwie umowy o prace mogą być na czas nieokreślony, a ta trzecia już musi być na czas nieokreślony _ - twierdzi Piotr Wojciechowski.

POSŁUCHAJ PIOTRA WOJCIECHOWSKIEGO:

W czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej można było dwukrotnie zatrudniać pracownika w tej samej dobie. Od nowego roku znowu jest to zakazane - zwraca uwagę ekspert.

Przedsiębiorcy podkreślają, że brak przewodniczącego komisji trójstronnej do spraw społeczno-gospodarczych uniemożliwił negocjacje dotyczące przedłużenia obowiązywania Pakietu Antykryzysowego. Prezydium komisji trójstronnej nie było zwoływane od pół roku. Teraz jest na to szansa, gdyż nazwisko nowego przewodniczącego jest już znane. Pracami Komisji ma kierować minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz.

Czytaj więcej o polskich firmach w kryzysie
Polskie firmy uodporniły się na kryzys Polskie firmy potrafią zabezpieczyć swoje interesy, pomimo dużych wahań kursów walut i notowań giełdowych
Nadciąga kryzys? Zobacz jak radzą sobie firmy Przedsiębiorcy radzą sobie pomimo dużych wahań kursów walut i notowań giełdowych. Są jednak branże gdzie jest źle.
Nie narzekają na kryzys. Jest coraz lepiej Sondaż: przedsiębiorcy chwalą fachową obsługę w bankach. Zobacz co im przeszkadza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)