Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Gdzie zgłosić utratę dowodu osobistego?

0
Podziel się:

Niezgłoszenie utraty dokumentu tożsamości może się wiązać z poważnymi konsekwencjami, głównie finansowymi.

Gdzie zgłosić utratę dowodu osobistego?
(PAP/Jacek Turczyk)

Spłacanie cudzych kredytów, nie swoich mandatów lub finansowanie komuś zakupów na raty - takie konsekwencje mogą grozić tym, którzy zgubią dowód osobisty lub zostanie im skradziony i nie zgłoszą tego odpowiedniemu organowi. Zobacz, co zrobić, żeby nie stracić z tego powodu pieniędzy.

Utratę dokumentu trzeba zgłosić do najbliższego urzędu gminy. Niekoniecznie musi to być ten właściwy dla miejsca zamieszkania, który wydał dowód. Jeśli do utraty dojdzie za granicą, to odpowiednia będzie najbliższy polski konsulat. Tam należy złożyć pisemne zawiadomienie, zawierające:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • imiona rodziców,
  • nazwisko rodowe matki,
  • dane organu wystawiającego dowód osobisty (właściwego dla miejsca zamieszkania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta).

Wspomniane instytucje mają obowiązek wydać zaświadczenie o utracie dokumentu tożsamości. Można się nim posługiwać tak, jak dowodem osobistym aż do momentu wyrobienia nowego. Wniosek o nowy dowód trzeba złożyć jak najszybciej. W przypadku kradzieży dokumentu trzeba dodatkowo zawiadomić policję, która ma obowiązek przyjąć zgłoszenie.

Co ważne, zgłoszenia trzeba dokonać osobiście, niezależnie od tego czy dowód został ukradziony czy zgubiony. Tylko w szczególnych sytuacjach (na przykład choroby, niepełnosprawności) może to zrobić pełnomocnik, że ma pisemne upoważnienie.

Te banki zastrzegą dowody * nie tylko swoich klientów:*
Bank Gospodarki Żywnościowej
Bank Pocztowy
Bank Polskiej Spółdzielczości
Deutsche Bank
Eurobank
Invest Bank
Krakowski Bank Spółdzielczy
Meritum Bank
PKO BP
Santander Consumer Bank
SGB Bank
Bank Gospodarstwa Krajowego
Bank Zachodni WBK
Getin Bank
Societe Generale
Zawiadomić trzeba też bank. Przy czym nie zawsze musi to być ten, w którym posiada się konto. Wiele z nich (patrz ramka) przyjmuje zgłoszenia również od osób, które nie są ich klientami. Wystarczy pójść do oddziału i zastrzec dowód osobisty. Dzięki temu można mieć pewność, że nikt na ten dokument nie weźmie pożyczki, ani kredytu.

Znalezienie dokumentu

Co, jeśli dowód, zgłoszony jako rzekomo zgubiony (lub skradziony) po kilku dniach się odnajdzie? I tak nie można się nim posługiwać, bo widnieje on we wszystkich rejestrach jako zastrzeżony. Trzeba go oddać do urzędu gminy, który dokument wydał i czekać na nowy "plastik". Natomiast osoby, które znalazły cudzy dokument tożsamości powinny go zanieść do urzędu gminy lub na policję. Posługiwanie się nie swoim dowodem osobistym jest bowiem zagrożone karą grzywny w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie masz dowodu? Grozi ci grzywna Zapłacisz nawet 5 tysięcy złotych kary. Także wtedy, gdy dowód posiadasz, ale utracił on swoją ważność.
Podróż z dzieckiem? Bez tego nie pojedziesz Zobacz, co musisz zdobyć i jakich dokumentów potrzebujesz.
Zakładasz spółkę? Potrzebujesz 100 tysięcy W niektórych przypadkach wystarczy jednak już dwadzieścia razy mniej.
baza wiedzy
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)