Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPrawoJak i kiedy zawiesić działalność gospodarczą
2010-07-15 19:47

Jak i kiedy zawiesić działalność gospodarczą

Jak i kiedy zawiesić działalność gospodarczą
[fot: Creo77/Dreamstime.com]

Autor: Jacek Łangowski


1/2

Podstawową zaletą zawieszenia jest to, że nie trzeba płacić składek ZUS oraz składać deklaracji podatkowych. Ma ono jednak także wady.

Kto i kiedy może zawiesić działalność

Działalność gospodarczą może zawiesić każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Oznacza to, że zawiesić działalności nie będzie mógł przedsiębiorca, który zatrudnia np. osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, gdyż w rozumieniu prawa są one w dalszym ciągu jego pracownikami.

Zawieszenia można dokonać minimalnie na jeden miesiąc i maksymalnie na 24 miesiące. Należy także pamiętać, że w przypadku wspólników spółek cywilnych, jawnych czy partnerskich, gdzie podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy, a nie spółka, zawieszenie działalności gospodarczej przez jednego ze wspólników jest skuteczne wyłącznie w sytuacji, gdy zostanie dokonane także przez pozostałych wspólników.

Zawieszenia działalności możemy dokonać osobiście (lub przez pełnomocnika) w organie rejestrowym przedsiębiorcy (Urząd Gminy, KRS), wysyłając wniosek listem poleconym (wniosek w tym wypadku musi być opatrzony podpisem poświadczonym notarialnie) lub przesyłając go do organu rejestrowego w wersji elektronicznej. W przypadku jeżeli przedsiębiorca nie posiada klucza elektronicznego, tak czy inaczej będzie musiał osobiście wybrać się do organu rejestrowego aby pisemnie potwierdzić złożenie wniosku. Zasada jednego okienka powoduje, że o fakcie zawieszenia działalności nie musimy odrębnie informować urzędu skarbowego, ZUS oraz GUS.

Skutki zawieszenia

Najważniejszą konsekwencją zawieszenia działalności jest wyrejestrowanie przedsiębiorcy z ZUS. Wiąże się to z niewątpliwą korzyścią, którą jest brak obowiązku zapłaty składek ZUS. Jednak w tym wypadku przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że:

  • Po upływie 30. dnia od zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne traci prawo do świadczeń zdrowotnych (np. składka za maj zapłacona do 10 czerwca powoduje, że prawo do świadczeń zdrowotnych traci się z dniem 30 czerwca), dlatego aby w przyszłości nie płacić za świadczenia medyczne z własnej kieszeni powinien skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego lub z ubezpieczenia zdrowotnego swoich członków rodziny.
  • Okres zawieszenia działalności nie będzie liczony do lat pracy uprawniających do otrzymania emerytury (w starym systemie jest to 15 lat dla kobiety i 20 lat dla mężczyzny). W przypadku nowego systemu wysokość emerytury jest uzależniona od wysokości faktycznie zapłaconych składek. Dla osób, u których wpłacone składki nie zagwarantują minimalnej wysokości emerytury, przewidziana jest dopłata, tak aby emerytura osiągnęła poziom minimalny. Jednakże dopłata będzie przysługiwała wyłącznie osobom, które mogą wykazać się odpowiednią liczbą lat składkowych i nieskładkowych (w przypadku kobiet jest to 20 lat, a w przypadku mężczyzn – 25 lat).Tagi: pracownicy, zatrudnienie, działalność gospodarcza, zawieszenie działalności
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2011-03-13 14:02:37 31.60.148.* | jakub2
Re: Jak i kiedy zawiesić działalność gospodarczą [0]
Takie przepisy jak powyżej czytamy , o tym kto może lub kto czego nie może , napisali ludzie nie mający pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarczej , właśnie za nasze pieniądze siedzą ignoranci , bufony ,darmozjady i tworzą prawa które nie mają nic wspólnego z warunkami jakie dyktuje życie , tak było za komuny i tak jest teraz , bo do władzy dorwali się ludzie którzy tego robić nie powinni ponieważ nie mają zielonego pojęcia o czymkolwiek , tylko napychają swoje kabzy , byle jak najszybciej i jak najwięcej
2010-07-16 10:06:57 83.24.32.* | magimed
Re: Jak i kiedy zawiesić działalność gospodarczą [0]
Mówić, że inni złodzieje, może tylko sam cwaniak , który tak robi.
Będę pewnie zamykać firmę w ogóle, BO NIE DAJĘ RADY, ale mam zobowiązania na wrzesień. I właśnie zawieszę na sierpień działalność, bo dla mnie i te 800 zł do ZUS to dużo.
A nie da się prowadzić działalności na zawieszeniu, bo nie wystawię faktur i nie zawrę legalnie umów sprzedaży z klientami. Natomiast oczywiście mam obowiązek regulowac swoje rachunki, skoro z dostawcami mam umowy. To tylko taką "działalność" można prowadzić.
2010-07-16 06:46:26 83.20.188.* | jhkl
Re: Jak i kiedy zawiesić działalność gospodarczą [0]
Nie rozumiem po co komu taka instytucja. Lepiej iść na bezrobotne, pobrać przez pół roku zasiłek, potem otrzymać dofinansowanie z UP na nową firmę i jedziesz.
2010-07-15 23:03:18 178.36.56.* | Ob-Server
Re: Jak i kiedy zawiesić działalność gospodarczą [0]
Konstytucja RP mówi, że każdy Obywatel ma prawo do opieki zdrowotnej.
2010-07-15 22:15:34 95.41.157.* | Wkórwiony
Re: Jak i kiedy zawiesić działalność gospodarczą [7]
Ale beznadziejny kraj, dyskryminacja ,,,,,,, sa lepsi i lepszejsi, ciekawe jak ktos jest chory i i powinien zawiesic działalnośc a ma baby na wychowawczym to powinien zdechnąć z głodu, ale parszywy kraj.
2011-03-13 14:06:18 31.60.148.* | jakub2
To nie kraj parszywy , tylko ci którzy tak rządzą i znów reprezentują cudzy interes
-3 spadek
2010-08-11 17:15:24 92.42.116.* | cam
Unitko droga, wschód Polski żyje z zasiłków, z pieniędzy zarabianych przez tych z zachodu i im odbieranych. Nie można pisać, że "my Polacy jesteśmy g... we własnym kraju". Można jedynie napisać, że miliony Polaków będących uprzywilejowanymi rolnikami, rencistami, emerytami, górnikami czy urzędnikami żerują i wykorzystują coraz mniej liczną resztę.
2010-07-16 11:42:45 80.50.238.* | unita
Człowieku, jak Tusk podzielił już Polskę na Gosiewo i tę lepszą, to się nie dziw, że tak nas traktują. My Polacy jesteśmy g..... we własnym kraju. A konstytucja PR jest tylko po to, aby służyła tym lepszym. Bo reszta motłochu, jest tylko od grzecznego głosowania i robry za grosze. Wschód polski, za to, że ma inne poglądy niż ci z PO
Został prawnie uznany za Polska Ugandę czy Czad bo nic się tu nie inwestuje. Nawet te pieniądze z U które były już przeznaczone na rozwój ściany wschodniej TUSK zabrał i przeznaczył na inwestycje w województwach zachodnich.
-1 spadek
2010-07-17 00:43:15 188.146.10.* | Janusz Świadomy
Prawda! Mało jest myślących w tej głupkowatej polsce, stworzonej tylko po to, żeby naród Polski cierpiał niedostatek, za sprawą władzy, którą wybiera fala głupawych entuzjastów. Aż nie chce się już pisać. Ale żaden z tych wymądżających nie zna odpowiedzi na pytanie, jakie zadaje wielu ludziom, mianowicie: z czego utrzymuje się państwo polskie? co jest żrudłem dochody polski?, czy to chociaż istnieje?, Hm, ; ).
2010-07-16 22:52:02 81.219.191.* | Antynierob
A czy tylko Tusk rządził do tej pory co zrobili inni i ty sam? manna z nieba ci nie spadnie bierz się za robotę i popraw swój byt a nie tylko narzekasz i wszystko powinno ci się należeć jak za komuny, tylko właśnie wydatki za komuny trzeba będzie jeszcze długo spłacać
2011-03-13 14:16:14 31.60.148.* | jakub2
Antynierob " pewnie jesteś pasożycie zatrudniony na usługach PO ,takich agitatorów jak ty to na tych forach wszyscy już znają , nie wal głupa i powiedz ile ci płacą ? w jakiej wysokości okradasz podatnika ? jełopie
2012-02-01 12:39:16 94.78.176.* | Yar
Jeszcze niedawno tacy frustraci jak Ty mnie denerwowali, a teraz zwyczajnie śmieszą. Wiedz że popieram rząd i nie widzę lepszej alternatywy I NIKT MI ZA TO NIE PŁACI ANI GROSZA. Nie udało Ci się więc przyłazisz płakać na forum, żałosny człowieczku. Ja prowadzę działalność w wynajętej kawalerce i nikt mi nic nie daje. Co więcej, wielu z tych naprawdębogatych też poniosło kiedyś jedną albo kilka porażek, ale się nie poddali. To tyle. Szczerze wątpię czy Ty czy inny nieudzcznik - sorry za określenie, ale wygląda na słuszne - z tego skorzysta.