Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak zawrzeć układ zbiorowy pracy

0
Podziel się:

Sprawdź, co powinien zawierać i jakie kwestie może regulować układ pracy.

Jak zawrzeć układ zbiorowy pracy

*Układem zbiorowym pracy jest porozumienie zawarte między pracodawcą a pracownikami, reprezentowanymi przez zakładową organizację związkową. *

Porozumienie to określa wzajemne prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pracy, a więc m.in. warunki pracy i płacy, inne świadczenia związane z pracą, tryb rozstrzygania sporów wynikających ze stosunku pracy, tryb rozstrzygania sporów wynikających ze stosowania danego układu itp.

Jak informuje portal e-prawnik.pl prawo pracy, ze względu na zakres podmiotowy, rozróżnia dwa rodzaje układów zbiorowych pracy:

  • zakładowe układy zbiorowe pracy, które obowiązują u danego pracodawcy,
    • *ponadzakładowe *układy zbiorowe pracy, które wykraczają poza granice jednego zakładu pracy - np. dla pracowników tej samej branży

Podział ten nie wyczerpuje oczywiście wszelkich możliwych układów zbiorowych, które mogą być zawierane także tylko dla określonych grup zawodowych, np. dla artystów malarzy czy dekarzy. Swoboda zawierania układów zbiorowych pracy zapewniona jest w Konstytucji RP.

Układ zawierany jest zawsze * w formie pisemnej.*
Należy pamiętać, że układy zbiorowe pracy nie mogą być mniej korzystne od postanowień kodeksu pracy. Z drugiej strony – jak podkreśla e-prawnik.pl - wszelkie inne porozumienia zawarte z pracodawcą, np. regulaminy płacy i pracy, wydane w zakładach w których obowiązują układy zbiorowe pracy, nie mogą być od tych układów mniej korzystne. W tym zakresie układ zbiorowy który nie może być mniej korzystny od postanowień kodeksu pracy, wyznacza minimum dla innych porozumień z pracodawcą.

Jak odbywa się zawarcie układu zbiorowego

Układ zbiorowy pracy zostaje zawarty w wyniku przeprowadzonych rokowań. Podmiot występujący z inicjatywą rokowań musi zawiadomić o tym fakcie każdą organizację związkową reprezentującą pracowników, dla których ma być zawarty układ, w celu wspólnego prowadzenia rokowań przez wszystkie organizacje związkowe.

Kodeks pracy określa zasady, na jakich oparte powinno być prowadzenie takich rokowań. Każda ze stron powinna podczas rokowań działać w dobrej wierze i z poszanowaniem słusznych interesów drugiej strony. Zasady te przejawiają się m.in. w:

  • uwzględnianiu postulatów związkowych uzasadnionych sytuacją ekonomiczną pracodawcy,
    • powstrzymaniu się od wysuwania postulatów, których realizacja w sposób oczywisty przekracza możliwości pracodawcy,
    • poszanowania interesów pracowników nie objętych układem.

Aby zrealizować postulaty pracodawca zobowiązany jest udzielić przedstawicielom organizacji związkowych prowadzących rokowania informacji o swojej sytuacji ekonomicznej w zakresie objętym rokowaniami i niezbędnym do prowadzenia odpowiedzialnych rokowań. Przedstawiciele organizacji związkowych zobowiązani są natomiast do nie ujawniania uzyskanych od pracodawcy informacji stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa.

Jak długo obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy?

Czas obowiązywania układu może być oznaczony lub nie oznaczony. Jeżeli strony zawarły układ na czas nie oznaczony, przed upływem okresu jego obowiązywania, mogą przedłużyć okres obowiązywania układu lub też ustalić, że układ obowiązuje na czas nie oznaczony.

Zawarty układ zbiorowy pracy podlega rejestracji. Wpis następuje do rejestru właściwego dla:

  • układów ponadzakładowych - jeżeli jest to układ ponadzakładowy - prowadzonego przez ministra właściwego do spraw pracy,
    • układów zakładowych - rejestr tych układów prowadzi właściwy okręgowy inspektor pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)