Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPrawoKara za niewydanie paragonu może być dotkliwa
2012-04-18 09:13

Kara za niewydanie paragonu może być dotkliwa

Kara za niewydanie paragonu może być dotkliwa
[fot: VikaValter/iStockphoto]


Jeśli nie ominął cię obowiązek stosowania kasy fiskalnej pamiętaj o każdorazowej dokumentacji sprzedaży i wydaniu paragonu. Sprzedaż na tzw. zeszyt może być kosztowna. Taki czyn stanowi wykroczenie skarbowe a niekiedy nawet przestępstwo skarbowe.

Brak prądu, czy awaria kasy nie zwalnia z obowiązku sprzedaży przy jej użyciu. W takiej sytuacji należy albo skorzystać z rezerwowej kasy fiskalnej albo powstrzymać się od sprzedaży. W praktyce często jednak firma sprzedaje dalej zapisując dane do zeszytu. Jest to niestety ryzykowne działanie, zagrożone dotkliwymi sankcjami.

Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej dokonana przez podatnika, który jest zobowiązany do jej stosowania stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny do 180 stawek. Taka sama odpowiedzialność ciąży na osobie, która nie wyda paragonu.

Wysokość stawki jest ustalana przez sąd; najniższa to 50 zł najwyższa to 20000 zł; minimalna kara grzywny za przestępstwo to 500 zł. Warto przy tym pamiętać, że ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

Jednak tak surowej odpowiedzialności można się spodziewać tylko w wyjątkowych sytuacjach,
na przykład, gdy przedsiębiorca w ogóle nie posiada kasy fiskalnej, choć jest do tego zobowiązany albo jej stale nie używa lub robi to rzadko. W przypadkach pojedynczej sprzedaży z pominięciem kasy należy uznać, iż taki czyn mieści się w wypadku mniejszej wagi, który stanowi wykroczenie skarbowe.

Kara grzywny za wykrocznie skarbowe wynosi od 150 zł do 30000 zł. Często takie sprawy kończą się wystawieniem mandatu.

Wypadek mniejszej wagi jest to czyn zabroniony jako wykroczenie skarbowe, które w konkretnej sprawie, ze względu na jej szczególne okoliczności – zarówno przedmiotowe (czyli dotyczące czynu), jak i podmiotowe (czyli dotyczące osoby, która go popełnia) – zawiera niski stopień społecznej szkodliwości czynu, w szczególności gdy uszczuplony lub narażony na uszczuplenie podatek nie przekracza kwoty 7500 zł. Istotny jest tu też zarówno sposób, jak i okoliczności popełnienia czynu zabronionego. Nie mogą one wskazywać na rażące lekceważenie przez sprawcę porządku finansowoprawnego lub reguł ostrożności wymaganych w danych okolicznościach.

Warto w tym miejscu podkreślić, że bez znaczenia pozostaje tutaj to, czy sprzedawca otrzymał należną mu zapłatę za od razu, czy też obowiązek jej uiszczenia przez nabywcę został odłożony w czasie, na przykład w przypadku zastosowania kasowej metody rozliczeń. Transakcją podlegającą opodatkowaniu jest bowiem dostawa towaru bądź też wyświadczenie usługi, które powinny zostać zaewidencjonowane przy pomocy kasy rejestrującej, a nie sam fakt otrzymania zapłaty.

Ponadto istotnym wydaje się, aby wspomnieć, że zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie karnym skarbowym, nieotrzymanie zapłaty, nie stanowi podstawy do nierejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej lub niepłacenia VAT. Oznacza to, że każda dokonana sprzedaż musi zostać udokumentowana.

Problem nieewidencjonowania sprzedaży to obecnie temat na czasie. Ostatnio, wzorem lat ubiegłych odbyła się kampania społeczno-informacyjna pod hasłem „Nie bądź jeleń weź paragon”, mająca na celu uświadomienie roli, jaką społeczeństwo może spełniać, egzekwując swoje podstawowe prawa. W czasie trwania akcji w okresie zimowym od 16 stycznia 26 lutego br. urzędnicy urzędów kontroli skarbowej przeprowadzili ponad 55 tys. kontroli, po to, by zmobilizować sprzedawców do wydawania paragonów, a klientów do upominania się o nie.

Kontrola odbywa się poprzez dyskretną obserwację przebiegu transakcji. Dopiero w razie wątpliwości, podejmowane są kroki sprawdzające jej prawidłowy przebieg. Jeśli stwierdzone zostaną nieprawidłowości - niewydanie paragonu czy też niezarejestrowanie sprzedaży na kasie – wszczyna się postępowanie mandatowe. Może ono zostać zakończone na miejscu, gdy inspektor wypisze mandat od razu. Jednakże jest to dopuszczalne tylko gdy okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości. Jeżeli natomiast sprzedawca nie przyjmie mandatu, wszczynane jest postępowanie przygotowawcze, które może zakończyć się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu.

Czytaj więcej w Money.pl
Kasa fiskalna przy sprzedaży wysyłkowej nie zawsze jest obowiązkowa
Wystarczy, że zapłata przechodzi przez pocztę lub bank.
Wydatki na kasę fiskalną można odzyskać. Oto sposób
Kupując kasę fiskalną powinniśmy pamiętać, że możemy się ubiegać o zwrot 90 procent jej ceny.

Autor: Elżbieta Węcławik, Małgorzata Jawińska - Tax CareTagi: kara, paragon, kasa fiskalna
Zobacz więcej: Prowadzenie firmy w Polsce
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2012-06-29 12:55:46 89.70.220.* | ...........
Re: Kara za niewydanie paragonu może być dotkliwa [0]
Ten przepis jest nieżyciowy a więc martwy.
18 awans
2012-04-20 11:53:54 79.184.7.* | poznan
Re: Kara za niewydanie paragonu może być dotkliwa [0]
Zrobili z nas niewolników a panowie się bawią . Myślę, że Zbliżająca się nieuchronnie wiosna ludów europy wyczyści ten niewolniczy system z ludzi którzy go wspierają. jestem przekonany że nastąpi to jeszcze w tym roku lub 2013. Pan w Ameryce mający niewolnika przeznaczał na jego utrzymanie około 16 procent swojego dochodu. Nam nasza ojczyzna pozostawi po odliczeniu wszystkich podatków pośrednich i bezpośrednich zostaje nam około 11 procent wypracowanych przez nas pieniędzy. Reasumując jesteśmy traktowani gorzej niż był czarnoskóry niewolnik w Ameryce. To musi się skończyć bardzo źle tak żyć się nie da i tak traktowani być nie możemy. więc apeluje jednoczmy nasze siły organizujmy się na to ostateczne rozliczenie które wkrótce nastąpi.
13 awans
2012-04-19 22:17:24 83.6.113.* | Ob-Server
Re: Kara za niewydanie paragonu może być dotkliwa [1]
RWE pobiera od każdego klienta tj. odbiorcy energii elektrycznej tzw. opłatę handlową. Jest to haracz za wystawienie faktur np.w cyklu półrocznych (jest to około 4-5 złotych). Gdyby ktoś miał fanaberię aby otrzymywać fakturę np. co miesiąc to opłata rośnie już do ok 20 złotych. Jak to się ma do obowiązku wystawiania pokwitowania operacji sprzedaży? Przecież faktura należy się nam jak przysłowiowa "psu micha"!!!
2012-06-29 14:12:32 81.190.72.* | T.

tzw. opłatę handlową


Takich i podobnych opłat sprzedawcy energii elektrycznej napłodzili tyle ,że w końcu odbiorca energii elektrycznej nie wie za co w końcu płaci ? Za zużytą energie elektr. ,czy za rozbudowaną procedurę administracyjną i związane z tym czynności .
Tak samo jest z tzw. "taryfą budowlaną". Przykładowo ; energii elektr. nie pobiera się przez rok , natomiast co miesiąc płaci się rachunki jak "za zboże'. W sumie nie wiadomo za co ???
2012-04-19 16:37:22 83.6.210.* | Piechowial
Re: Kara za niewydanie paragonu może być dotkliwa [5]
Szara strefa jest w Polsce głęboka i praktycznie niekontrolowana przez US. Lekarze przyjmujacy prywatnie biora za swoją "konsultację" wyłacznie gotówkę. Przyjmują pacjentów w podnajmowanych gabinetach. Nie posiadają ani terminali, by transakcja nie mogła być skontrolowana, ani kas fiskalnych. Człowiek boi się cokolwiek powiedzieć, by nie podpaść profesorom medycyny. Tak samo ma się sprawa z większością gabinetów weterynaryjnych. Niekontrolowana przez nikogo sprzedaz usług to norma. Może warto szukając pieniedzy opodatkować własnie te grupy.
2012-06-29 14:23:05 81.190.72.* | T.

. Lekarze przyjmujacy prywatnie biora za swoją
"konsultację" wyłacznie gotówkę.

A głównie stomatolodzy. Do tej grupy należy dopisać wszelkie biura prawne, adwokaci itp. Tam gdzie płynie gruba kasa ,tam kontroli nie ma. Zaś np: u taksówkarza ,który musi "kombinować" na trzy sposoby aby utrzymać rodzinę, kontrola dochodów jest jak najbardziej wskazana ... a o Jego późniejszej,dziadowskiej emeryturze już lepiej nie wspominać.
2012-04-23 01:38:41 46.186.87.* | Lekon
Piechowial, domyślam się, że jak na dzisiaj jesteś zdrowy. Wówczas wizyta u lekarza wzrośnie co najmniej o wartość odprowadzonego podatku. Pytanie: kto dołoży pieniądze na podatek? Doktor czy Piechowial gdy zachoruje?
2013-01-07 18:08:43 91.210.238.* | baba445
usługa medyczna jest ze stawką 0% vat, taki paragon dostaję np u dentysty. Tu chodzi jedynie o dochód nie o Vat
2012-06-29 14:28:07 81.190.72.* | T.

Wówczas wizyta u lekarza wzrośnie

Ich ceny w stosunku do polskich zarobków są już tak wywindowane do granic możliwości ,że bardziej już nie można.
Dlatego tak bardzo obawiają się ustawowego ułatwienia dostępu do tych intratnych zawodów ,bo wiedzą ,że wraz z konkurencją zmniejszą się ich monstrualne dochody .
2014-05-20 13:22:42 178.42.114.* | doktore
to trzeba było sie uczyć za doktora,to byś też tak zarabiał,A teraz nie płacz?