Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Odpowiedzialność solidarna tylko dla firm handlujących np. paliwem

0
Podziel się:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił się w poniedziałek z apelem do premiera Donalda Tuska o powstrzymanie planowanej zmiany.

Odpowiedzialność solidarna tylko dla firm handlujących np. paliwem
(Reporter)

Odpowiedzialność solidarna będzie dotyczyła tylko firm handlujących tzw. towarami wrażliwymi, np. paliwami, a nie przedsiębiorców, którzy zużywają je w prowadzonej działalności gospodarczej - poinformowała rzeczniczka prasowa MF Wiesława Dróżdż.

Wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe w VAT związane z handlem tzw. towarami wrażliwymi (paliwami, stalą czy złotem) przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług i Ordynacji podatkowej. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił się w poniedziałek z apelem do premiera Donalda Tuska o powstrzymanie planowanej zmiany. Zdaniem organizacji, jeżeli regulacje opracowywane przez MF wejdą w życie, to np. nabywając paliwo na stacji benzynowej, będzie można być pociągniętym do odpowiedzialności, gdy dana stacja nie odprowadzi VAT.

Dróżdż wyjaśniła we wtorek, że wszystkie zaprezentowane w projekcie rozwiązania zostały wstępnie skonsultowane z branżą stalową, bowiem początkowo zmiany miały objąć tylko wyroby stalowe (zmiana ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w handlu prętami stalowymi). Dodała, że sygnały płynące z organizacji społecznych i służb kontrolnych uzasadniły rozciągnięcie uzgodnionych z branżą stalową rozwiązań na inne towary, które są sprzedawane przez nieuczciwych podatników - paliwo i złoto.

_ - Obecnie trwają szerokie konsultacje społeczne w zakresie projektowanych zmian. Spływają pierwsze uwagi, w tym popierające zasadność wprowadzenia instytucji odpowiedzialności solidarnej, ale też wskazujące na konieczność uszczegółowienia zaproponowanych rozwiązań. Wszystkie uwagi są poddawane szczegółowej analizie i w przypadku uznania ich zasadności, zostaną one uwzględnione w dalszych pracach nad projektem _ - poinformowała rzeczniczka.

Podkreśliła, że MF zamierza doprecyzować swoje intencje i wskazać, że zakres _ odpowiedzialności solidarnej _ będzie dotyczył przede wszystkim podmiotów zajmujących się profesjonalnym obrotem tzw. towarami wrażliwymi, które kupują je w celu dalszej odsprzedaży.

_ - W konsekwencji odpowiedzialność solidarna nie dotyczyłaby co do zasady podatników zakupujących te towary i "zużywających" je w prowadzonej działalności gospodarczej _ - poinformowała.

Rzeczniczka zaznaczyła, że podstawowym celem zmian jest zwiększenie skuteczności walki z oszustami. Jej zdaniem oczekują tego uczciwi przedsiębiorcy, doświadczający nieuczciwej konkurencji ze strony podmiotów uczestniczących w procederze wyłudzeń podatkowych.

_ - Skala nadużyć w podatku VAT rośnie praktycznie we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym państwa sukcesywnie wprowadzają środki umożliwiające zwalczanie tych nadużyć, w tym efektywnie zaczynają korzystać z takich rozwiązań jak np. instytucja odpowiedzialności solidarnej _ - wyjaśniła.

Poinformowała, że z tego ostatniego rozwiązania korzystają takie kraje jak Belgia, Bułgaria, Hiszpania, Wielka Brytania, Luksemburg, Portugalia, Rumunia czy Słowenia. _ - Również bezpośredni sąsiedzi Polski, Czechy i Słowacja, zdecydowali się ostatnio na wprowadzenie możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności nabywcy za niezapłacone podatki sprzedawcy _ - dodała.

Według Dróżdż instytucja odpowiedzialności solidarnej zaproponowana przez MF przypomina stosowaną w Wielkiej Brytanii. _ Jej zgodność z przepisami unijnymi była przedmiotem badania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej _ - powiedziała.

Wyjaśniła, że podobnie jak w Wielkiej Brytanii, odpowiedzialność solidarna byłaby stosowana jedynie w sytuacji, gdy podatnik kupujący towar np. w cenie znacznie niższej niż rynkowa, wiedział lub miał uzasadnione podstawy, by przypuszczać, iż dostawca nie odprowadził należnego VAT (lub jego części). Dróżdż podkreśliła, że proponowane rozwiązanie będzie miało zastosowanie tylko i wyłącznie do towarów _ wrażliwych _.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksperci o cenach paliw: będą tanieć W mijającym tygodniu spadki zaliczyły ceny autogazu, a także benzyn i oleju napędowego.
Dobra wiadomość. Zapłata przyjdzie szybciej Według nowych przepisów termin uregulowania należności między przedsiębiorcami nie powinien przekraczać 60 dni kalendarzowych, a rozliczenia z urzędem 30 dni.
Dwunastogodzinny dzień pracy? Tak rząd chce nam pomóc Resort Władysława Kosiniaka-Kamysza szykuje kolejny pakiet zmian w prawie pracy. _ Staniemy się pracownikami na żądanie _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)