Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ogródki działkowe a rozliczenie podatku VAT

0
Podziel się:

Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej niezabudowanej przeznaczonej pod ogródki działkowe podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Ogródki działkowe a rozliczenie podatku VAT
(hesa2 - Fotolia.com)

Czy sprzedaż nieruchomości gruntowej niezabudowanej przeznaczonej – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – pod ogródki działkowe podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Celem jaki przyświeca tworzeniu ogródków działkowych jest wydzielenie miejsc zieleni zaspokajających wypoczynkowe i rekreacyjne potrzeby społeczeństwa poprzez prowadzenie wszelkiego rodzaju upraw (warzyw, owoców etc). Przy czym z uwagi na okoliczność, iż ustawa o VAT nie precyzuje pojęcia ogródki działkowe, należy zatem dokonać jej wykładni.

Zgodnie z definicją słownikową przez ogród rozumieć należy teren zajęty pod uprawę roślin ozdobnych lub użytkowych z wyznaczonymi alejami, ścieżkami, grządkami itp., zaś przez działkę – niewielki kawałek ziemi służący mieszkańcowi miasta do odpoczynku, uprawy warzyw, owoców itp. A zatem z definicji tych wynika, że ogródki działkowe stanowią pewien obszar gruntu rolnego gdzie można uprawiać warzywa, owoce i inne rośliny. Z kolei jak wynika z treści art. 5 ustawy z dnia 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych – jako tereny zielone podlegają ochronie przewidzianej w przepisach o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a także w przepisach dotyczących ochrony przyrody i ochrony środowiska.

Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zaś przez dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 tej ustawy, przez towar rozumieć należy rzeczy oraz ich części, czyli również grunt. Przy czym jak wynika z treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. A przez tereny budowlane (w myśl art. 2 pkt 33 ustawy o VAT) – rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Z cytowanych przepisów wynika zatem, że ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT nie korzystają te dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe:

1) zabudowane lub

2) niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych, tylko te, które są terenami budowlanymi w myśl art. 2 pkt 33 ustawy o VAT.

Na podstawie dokonanej powyżej analizy oraz z uwagi na fakt, że omawiana nieruchomość nie stanowi z terenu zabudowanego należy się tym samym zastanowić, czy nieruchomość z przeznaczeniem pod ogródki działkowe nie stanowi czasem terenu budowlanego. I tak wskazać należy, że skoro nieruchomość oznaczona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren ogródków działkowych niewątpliwie nie może być jednocześnie kwalifikowana jako teren budowlany. A zatem dostawa tego gruntu z punktu widzenia podatku VAT będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Co znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23.02.2012 r. sygn. IPPP2/443-1346/11-2/AK, która stanowi_ „(...) tereny przeznaczone pod ogrody działkowe są traktowane na równi z terenami rolnymi i leśnymi, a użytkownicy tych obszarów mogą z nich korzystać wyłącznie w celach wypoczynku i rekreacji. Tereny te nie mogą natomiast służyć zaspokajaniu celów mieszkaniowych użytkowników ogrodów działkowych, nie mogą też być miejscem wykonywania działalności gospodarczej. Z tych też względów terenów przeznaczonych pod ogrody działkowe nie można uznać za tereny przeznaczone pod zabudowę”. _

Konkludując, sprzedaż nieruchomości gruntowej niezabudowanej przeznaczonej (zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego) pod ogródki działkowe korzysta ze zwolnienia z opodatkowania VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT.

Czytaj więcej w Money.pl
Zwolnienie z VAT. Potrzebna kasa fiskalna? To, czy podatnik będzie podlegał zwolnieniu od stosowania kasy rejestrującej, zależy przede wszystkim od statusu nabywcy.
Zwolnienie z VAT dostawy towarów używanych Regulacje prawne dotyczące dostawy towarów używanych po dniu 31 grudnia 2013 r. zostały w znacznych stopniu zmienione.
Kto ma prawo do obniżenia podatku? Niższa danina dla fiskusa? Spełnij te trzy warunki.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)