Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościPrawoRejestracja spółki z o.o. przez internet jest już możliwa
2012-01-19 11:58

Rejestracja spółki z o.o. przez internet jest już możliwa

Rejestracja spółki z o.o. przez internet jest już możliwa
[fot: Pressmaster/Dreamstime]

Autor: (PSZ)


Od 1 stycznia 2012 roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi spółkę z o.o. możemy zarejestrować przez internet. Nowy sposób jest prostszy i pozwala na rejestrację w jeden dzień. Posiada też jednak pewne wady.

Szybkie zarejestrowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie on-line umożliwiła nowelizacja kodeksu spółek handlowych. Przed zmianami wymagana była obecność notariusza w momencie spisywania umowy. Następnie musieliśmy czekać do 7 dni na rejestrację firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Od nowego roku notariusz jest już zbędny. Obecnie wystarczy, że sami założymy konto w specjalnym systemie teleinformatycznym, wypełnimy udostępniony tam elektroniczny formularz, opatrzymy go podpisem elektronicznym i klikniemy Wyślij.

Pierwszym krokiem do rejestracji spółki jest założenie konta w specjalnym systemie, który udostępnia Ministerstwo Sprawiedliwości (https://ems.ms.gov.pl/). Zobowiązana jest do tego nie tylko osoba wypełniająca wniosek, lecz również każdy ze wspólników.

Rejestrując spółkę w trybie internetowym potrzebujemy kapitału początkowego, który wynosi minimalnie 5 tys. zł. Może go jednak stanowić wyłącznie gotówka, ponieważ ekspresowa procedura nie pozwoli na wnoszenie wkładów niepieniężnych w postaci aportów, czyli np. samochodów, lokali czy papierów wartościowych. Będziemy mogli to robić dopiero później, chcąc podwyższyć kapitał zakładowy.

Warto zaznaczyć, że wnoszenie wkładów niepieniężnych w przypadku spółek z o.o. rejestrowanych tradycyjnie możliwe jest już na etapie składania wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT DOWIESZ SIĘ Z SERWISU E-PRAWNIK.PL

Czytaj więcej o zakładaniu firmy w Polsce
Rejestracja firmy w jeden dzień
Od stycznia wniosek o założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prześlemy przez internet.
Spółki z o.o. - od 2012 r. rejestracja online
Rząd zastrzega, że rejestracja internetowa spółek będzie uprawnieniem, nie obowiązkiem.
(PSZ)
Tagi: internet, rejestracja, spółka
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2012-05-23 13:52:52 178.235.9.* | Mirmił
Re: Rejestracja spółki z o.o. przez internet jest już możliwa [1]
Tak, ale wcale nie przyspiesza tak sprawy założenia spółki z o.o. jakby się mogło wydawać, na potwierdzenie to: http://www.sp-z-oo.pl/zakladanie-sp-z-oo/rejestracja-spolki-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia-przez-internet
2012-05-23 14:34:23 Naukowiec
No nareszcie mamy jakiś ukłon w stronę przedsiębiorców!!
2012-03-20 19:35:21 83.6.20.* | karen657
Re: Rejestracja spółki z o.o. przez internet jest już możliwa [2]
A ile to kosztuje? Też 1000 PLN?
2012-07-27 14:13:11 212.106.9.* | PanS
opłata to 613,20 zł
gdy kapitał równy jest 5000 zł
2012-07-27 14:15:49 Albrecht  [ Bywalec forum ]
No w końcu jakies ułatwienia dla przedsiębiorców , swoją drogą zastanawiam sie czemu tak długo zajmuje wprowadzanie takich rzeczy w Polsce...? Czy naprawdę jesteśmy aż tak zacofani w stosunku do zachodu?
Internet korzyści czy sieć zagrożeń? Internet korzyści czy sieć zagrożeń? [reklama]
Podobne wiadomości
Doświadczyła tego ponad połowa firm. Większość z nich nie była na to gotowa Doświadczyła tego ponad połowa firm. Większość z nich nie była na to gotowa
Problemy z dostawą energii elektrycznej i internetu mogą mieć dla firmy poważne konsekwencje. Wiąże się to nie tylko z wstrzymaniem pracy i utrudnionym kontakt z klientami, lecz także z ryzykiem utraty ważnych danych. Większość menadżerów nie jest jednak przygotowana na przerwy w transmisji sygnału internetowego czy awarie zasilania. Z konsekwencjami takich zdarzeń w ubiegłym półroczu musiała sobie poradzić połowa firm.

Polecamy produkty dla firm

PRZYDATNE LINKI