Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd ułatwia życie firmom

0
Podziel się:

Nowelizacja przewiduje zawieszenie działalności na dwa lata oraz zwiększenie limitu pełnej księgowości.

Rząd ułatwia życie firmom
(PAP/Stefan Kraszewski)

Możliwość zawieszenia działalności na dwa lata oraz zwiększenie limitu do którego nie trzeba prowadzić pełnej księgowości - takie zmiany przyjął rząd.

Dzięki zmianom, wzrośnie próg przychodów uprawniających do prowadzenia uproszczonej rachunkowości, możliwe będzie także zawieszanie działania jednoosobowych firm na 24 miesiące.

Pełna księgowość od 1 200 tysięcy euro

- _ W projekcie nowelizacji ustawy o rachunkowości zaproponowano podniesienie z 800.000 euro do 1.200.000 euro progu przychodów netto, który małym i średnim przedsiębiorcom pozwoli nadal korzystać z prawa do prowadzenia tzw. uproszczonej rachunkowości, czyli podatkowej księgi przychodów i rozchodów _ - podano w komunikacie rządu.

Rząd dodaje, że próg nie był zmieniany od 1999 roku. Tymczasem umacnianie się złotego, połączone ze wzrostem gospodarczym powoduje, że coraz więcej firm ma większe przychody netto, a tym samym traci prawo do prowadzenia uproszczonej księgowości. Z kolei prowadzenie pełnej księgowości, czyli założenie i prowadzenie ksiąg rachunkowych, jest bardziej czasochłonne i zwiększa koszty prowadzenia firmy.

- _ Dlatego proponowane zwiększenie limitu przychodów uprawniających do korzystania z uproszczonej księgowości zmniejsza niebezpieczeństwo powstawania szarej strefy i obniża koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to zatem ważny krok w kierunku usuwania barier organizacyjno-prawnych dla małych i średnich przedsiębiorców _ - czytamy w komunikacie.

Będzie zawieszenie do dwóch lat

Rząd przyjął również projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra gospodarki.

- _ Nowelizacja wprowadza możliwość zawieszenia na okres do 24 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę niezatrudniającego pracowników. W tym czasie nie będzie on musiał płacić zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz składać deklaracji VAT. Za okres zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca nie będzie miał także obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (rentowe i emerytalne) _ - podano w komunikacie.

Rząd chce, by osoby prowadzące działalność gospodarczą w okresie zawieszenia wykonywania działalności będą mogły ubezpieczyć się dobrowolnie.

- _ Ustawa zakłada ponadto, że organy administracji publicznej nie będą mogły odmówić przyjęcia niekompletnego wniosku oraz żądać dokumentów, których obowiązek złożenia nie wynika wprost z przepisów prawa. Umożliwienie złożenia niekompletnego wniosku, a następnie 'doniesienie' brakujących dokumentów znacznie przyśpieszy załatwienie sprawy przez przedsiębiorcę _ - czytamy dalej.

Rozwiązania zawarte w nowelizacji rozszerzają również listę krajów, których obywatele (albo osoby prawne) będą mogli wykonywać na terytorium RP działalność gospodarczą na takich samych zasadach, jak obywatele polscy. Działalność taką będą mogli zatem prowadzić obywatele oraz osoby prawne m.in. ze Szwajcarii.

- _ W związku z postanowieniami prawa europejskiego, przedsiębiorcy z państw UE, EFTA oraz Szwajcarii będą mogli także czasowo świadczyć usługi w Polsce bez konieczności uzyskania wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS albo ewidencji działalności gospodarczej _ - podało CIR.

ZOBACZ TAKŻE:

podatki
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)